Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Χθές πρωί συναντήθηκα με ένα φίλο ποδηλάτρη :bigsmilie
που είχε στο τιμόνι "περασμένο" ένα κλώνο Sipik. Φυσικά τον δανείστηκα για 5 λεπτά
αλλά δεν μπόρεσα να βρώ αρκετά σκοτεινό μέρος για να δώ ακριβώς πώς φωτίζει.
Πάντως, άν και λίγο ξεβαμμένος από την πολλή χρήση, είναι μικρούτσκος και ελαφρύς.
Παραμένει στην Wish List. Προς το παρόν παρήγγειλα δύο μικρούτσκους Hugsby.
Έναν 9 cm με 1 ΑΑΑ και έναν 13 cm με 2 ΑΑΑ (στυλό). H συλλογή αρχίζει να μεγαλώνει :megagrin
Ά ρε φίλε ταχυδρόμε τι μας έκανες :!@#! :bigsmilie
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και εγώ ενέδωσα. Πειρασμός μεγάλος.

Πήρα ένα:

Εικόνα

Και ένα Sipik. Και τα αξεσουάρ τους: μπαταρίες, φορτιστής και θήκες.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Κι άλλο δωράκι από το φίλο ταχυδρόμο. Φακός και "πορτατίφ" ας τό πούμε έτσι. Δεν δίνει βέβαια πολύ φώς. Σαν να
έχεις ένα-2 κεράκια αναμένα μόνο που είναι λευκό. Εγώ τι να τον πάρω δώρο;; Πινέλο και ΤοOBS;; :bigsmilie
Εγώ έχω βάλει στην wishlist και έναν Warsun (για το αυτοκίνητο μάλλον)...

Γεμίσαμε ένα ντουλάπι κρέμες, σαπούνια, λεπίδες κουλουπού, άντε να γεμίσουμε και
ένα συρτάρι με φακούς, φορτιστές, μπαταρίες.... :boeller
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Νώντα δεν μας τον συστήνεις και εμάς αυτόν τον ταχυδρόμο??....... 8)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Στις 15 του Απρίλη μου είχαν έρθει οι δυό Hugsby. Έβαλα μπαταριούλες και τους τέσταρα βράδυ.
Ο μικρός είναι μιά χαρά για τσέπη παντελονιού, ή στα κλειδιά, και φωτίζει αρκετά.
Ο μεγαλύτερος (στυλό) φωτίζει ακόμη περσότερο (2 Χ ΑΑΑ). Τον έβαλα στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου.
Και μιά και έβαλα και εφαρμογή "Flashlight" στο κινητό, είπα να σταματήσω κάπου εδώ...
Αλλά....
Όμως

Δε με αφήνουν ν αγιάσω οι "διαφθορείς" αφού :!@#!
:megagrin
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σήμερα παρέλαβα τον έναν απο τους δύο sk68 που είχα παραγγείλει. Οι Εneloop είχαν έρθει πριν απο μιά βδομάδα.
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και νομίζω πως σε θέμα τιμής - απόδοσης η σχέση είναι άριστη.
Θα περιμένω τώρα και τον άλλον για να δω τυχόν διαφορές, αν !
Όπως και να'χει μ'αυτόν νόμιζα πως άναψα τα φώτα του αυτοκινήτου μέσα στο σπίτι. :megagrin

Για τη συνέχεια δε νομίζω πως θα χρειαστώ κάτι δυνατότερο. Το πλάνο μου έχει ως εξής,
Αγορά ακόμη μιάς campingaz lux, να γίνουν δύο και ίσως άλλοι δύο sk68 μέχρι το τέλος του καλοκαιριού.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ηλία όταν δείς πόσο φώς βγάζει ένας με T6 Led και μπαταρία 18650 θα αναθεωρήσεις :megagrin
Ας μας πούν οι ανωτέρω παραλήπτες των T6: Τι διαφορά έχουν με τους SK68;;;;;
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε διαφωνώ Νώντα. Πιθανόν να είναι κατά πολύ δυνατότεροι αλλά θεωρώ ανούσια την αγορά τους αυτή τη στιγμή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Σε λίγη ώρα έχει καταδρομική στην ταράτσα με σκοπό να δοκιμάσω τους δυο φακούς που πήρα . Μέχρι τώρα οι δοκιμές γίνονταν εντός του σπιτιού και έχουν βγεί βέβαια κάποια συμπεράσματα. θα τους δοκιμάσω και με τις eneloop και με τις λιθίου . Για να δούμε..... :)

Υ.Γ Ελπίζω να μην ακούσω κανένα μπινελίκι απο τους γείτονες...... :ninja_hide
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας.

Με αφορμή το παραπάνω post του φίλου Άρη και αφού ευχηθώ σε όλους (καλοφώτιστοι να είναι). :megagrin

Θέλω εντελώς πληροφοριακά να αναφέρω ένα πράγμα που δεν έχει ειπωθεί σε αυτό το νήμα
και που νομίζω θα ήταν χρήσιμο για όλους να γνωρίζουν για το φως που διαχέει ο φακός led.

Τα Lumens που λένε ότι βγάζουν οι φακοί δεν είναι πραγματικά,λίγοι φακοί έχουν σωστά νούμερα Lumens,
το θέμα είναι ότι είναι πολύ επικίνδυνοι όταν πέσει το φως τους στο ανθρώπινο μάτι,ειδικά την νύχτα όπου η κόρες των ματιών διαστέλλονται και ανοίγουν,και μόνο για αυτό γράφω, και τίποτα περισσότερο,πάνω από 60 Lumens δεν αντέχει το ανθρώπινο μάτι,
κάτι παρόμοιο που γινόταν παλαιότερα με το laser,που το είχαν δει σαν παιχνίδι,το λέω κυρίως για αυτούς που έχουν παιδιά,
θα ήταν καλύτερα να φυλάγονται οι φακοί μακριά από τα παιδιά.

Σε κάποιες πολιτείες της Αμερικής το είχαν κάνει και μόδα...τα παιδιά,(14-15 χρονών) έπαιρναν ένα φακό θηρίο led και την έστηναν σε ένα μέρος, και με το που ερχόταν αυτοκίνητο τον άναβαν στα μάτια του οδηγού, και μετά έτρεχαν να κρυφτούν και γελούσαν,
σημειώθηκαν πάνω από 75 ατυχήματα,μέχρι που οι αρχές απαγόρεψαν τους φακούς led για τους ανήλικους.

Η δε ζημιά που προκαλείτε στα μάτια ειδικά αν είναι ισχυρός ο φακός είναι αποκόλληση του αμφιβληστροειδούς...
Έχω και εγώ αρκετούς φακούς led, πάντα προσέχω και μάλιστα τους κρύβω...αυτά για την ώρα.


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”