Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ρε που μπλέξαμε τώρα* ........

* Τραβάτε με και ας κλαίω.... :megagrin

Λοιπόν εδω σας θέλω (επειδή εγω δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα....... :boeller )

Παλαιότερα είχα αγοράσει τον φορτιστή που βλέπετε παρακάτω

Εικόνα

Εικόνα

για τις συγκεκριμένες επαναφορτιζόμενες μπαταρίες (και σε ΑΑ και σε AAA)

Εικόνα

Εικόνα

Ερώτηση λοιπόν , ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι κατάλληλος για τις
PANASONIC ENELOOP BK-3MCCE AA 1900MAH που αγόρασα ή πρέπει να πάρω άλλο φορτιστή ΟΕΟ ???
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Άρη εάν αυτός ο φορτιστής δίνει σε 2 ΑΑ έως 200mAh (μιλιαμπέρ), όπως φαίνεται να λέει στα χαρακτηριστικά, θα φορτίζει (εντελώς άδειες) Eneloop που είναι ~1900mAh σε 1900/200=9,5 ώρες. Δεν ξέρω εάν στην περίπτωση που βάλεις μια μόνο μπαταρία πάει στα 400mAh. Αν ισχύει αυτό τότε θα θες κανένα πεντάωρο. Λογικά αν τις αφήνεις όλο το βράδυ δεν θα έχεις πρόβλημα. Πληροφοριακά οι Eneloop φορτίζουν χωρίς πρόβλημα και με 1 αμπέρ (1000mAh) σε δύο ωρίτσες, χωρίς να ζεσταίνονται πολύ και να μειώνεται ιδιαίτερα η ζωή τους. Εάν δεν έχει κάποιος άλλο φορτιστή, μπορεί να βρει Eneloop με δικούς τους (φορτιστές Sanyo, τρία διαφορετικά μοντέλα νομίζω). Είναι αρκετά καλοί λένε.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Πώς φωτίζει ο Ultrafire T6 με μπαταρία 18650; Φωτό στο σαλόνι, απόσταση περίπου 5,5 μέτρα
Οκ το ξέρω είναι λίγο θολή σαν κουνημένη, αλλά φαίνεται πόσο πολύ φώς δίνει...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

YMMV έγραψε:Άρη εάν αυτός ο φορτιστής δίνει σε 2 ΑΑ έως 200mAh (μιλιαμπέρ), όπως φαίνεται να λέει στα χαρακτηριστικά, θα φορτίζει (εντελώς άδειες) Eneloop που είναι ~1900mAh σε 1900/200=9,5 ώρες. Δεν ξέρω εάν στην περίπτωση που βάλεις μια μόνο μπαταρία πάει στα 400mAh. Αν ισχύει αυτό τότε θα θες κανένα πεντάωρο. Λογικά αν τις αφήνεις όλο το βράδυ δεν θα έχεις πρόβλημα. Πληροφοριακά οι Eneloop φορτίζουν χωρίς πρόβλημα και με 1 αμπέρ (1000mAh) σε δύο ωρίτσες, χωρίς να ζεσταίνονται πολύ και να μειώνεται ιδιαίτερα η ζωή τους. Εάν δεν έχει κάποιος άλλο φορτιστή, μπορεί να βρει Eneloop με δικούς τους (φορτιστές Sanyo, τρία διαφορετικά μοντέλα νομίζω). Είναι αρκετά καλοί λένε.
Αν είναι το θέμα πόσες ώρες θα κάνει για να φορτίσουν δεν υπάρχει κανένα θέμα , ας κάνουν και ολο το βράδυ .....Εγω φοβόμουν μήπως γίνει καμιά έκρηξη...... :boeller :bigsmilie Καταλάβατε πόσο σχετικός είμαι με αυτά τα πράγματα......


Υ.Γ Νώντα δεν χρειάστηκε πολύ για να με πείσεις....Σε 2 λεπτά θα φύγει η παραγγελία....... 8)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λογικά θα κάνει Άρη. Εγώ έχω έναν φορτιστή Εnergizer για μπαταρίες ΝiMH και εκεί θα βάλω τις Eneloop.
Παρεμπιπτόντως Εneloop πήρα ( και πήραμε φαντάζομαι ) όχι μόνο επειδή προτείνονται για τον Sipik αλλά και επειδή κρατάνε τη φορτισή τους για 5 χρόνια έως στο 70%. Αυτό είναι μεγάλο συν για μένα που θα ξεχάσω το φακό στο συρτάρι/ντουλαπάκι.

Οι μπαταρίες 18650 έχουν τέτοια "μνήμη" ; :confused

Παιδιά οι Εneloop νομίζω πως γράφουν επάνω φορτισμένες μπαταρίες ( έτοιμες για χρήση ) .
Τί λέτε ; Να τις φορτίσουμε όταν έρθουν ;
Γράφουν επίσης πως φορτίζονται μέχρι και 2100 φορές. Αυτό ισχύει αν τις αφήσεις μιά πενταετία αφόρτιστες ; Δηλαδή αν τη πάρω σήμερα, την βάλω σε ένα φακό και τον αφήσω στο ντουλάπι..Μετά απο 5 χρόνια τον ανάψω και τότε φορτίσω τη μπαταρία αυτό σημαίνει πως έχω ακόμη περίπου 2099 φορτίσεις ; :confused
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ηλία οι Eneloop έρχονται έτοιμες προς χρήση. Δεν χρειάζονται φόρτιση πριν. Βέβαια δεν θα πάθουν και κάτι εάν τις φορτίσεις. Η 4η γενιά αντέχει θεωρητικά ~2100 φορτίσεις (η 3η γενιά ~1800 φορτίσεις). Για τη μακροζωία όλων των μπαταριών, έχει σχέση το πόσο καλός (όχι απαραίτητα ακριβός) είναι ο φορτιστής, η θερμοκρασία που (δεν πρέπει να) ανεβάζουν οι μπαταρίες κατά τη φόρτιση και η ποιότητα της ίδιας μπαταρίας.
Μπαταρίες λιθίου όπως οι 18650 δεν κρατούν τη φόρτισή τους όσο οι Eneloop. Πολύ χονδρικά την κρατούν για περίπου 6 μήνες. Όταν φορτιστούν προορίζονται πρωτίστως για χρήση και όχι για αποθήκευση. Εάν κάποιος έχει ένα φακό 1χ18650 και θέλει να τον αποθηκεύσει για κατάσταση ανάγκης, μπορεί να βάλει μέσα 2 μπαταρίες λιθίου CR123A (μη επαναφορτιζόμενες) οι οποίες κρατάνε το ρεύμα τους καμιά 10ετία. Θα πρέπει όμως να λέει ρητά ο κατασκευαστής ότι επιτρέπεται αυτό, επειδή η μπαταρίες αυτές είναι 3V η κάθε μία (άρα ο φακός θα πρέπει να δουλεύει με τουλάχιστον 6V). Κάποιος που έχει βέβαια έναν 18650 φακό μπορεί απλά να φορτίζει τη μπαταρία του κάθε 6 περίπου μήνες και να ξεμπερδεύει.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Μην αυτομαστιγώνεστε ρε παιδιά. Δεν αγοράζετε αυτοκίνητο :b
Οι Eneloop είναι πολύ καλές σε χρονική σταθερότητα. Δεν έχουν όμως την μεγαλύτερη χωρητικότητα. Οι μαύρες eneloop είναι καλύτερες.
Από όσο ξέρω δεν έχουν μνήμη.
Και στην απλή κατηγορία, υπάρχουν και οι Sanyo NiMH 2700mah που θεωρούνται γενικώς οι πιο δυνατές επαναφορτιζόμενες στις ΑΑ.
Εξαφανίστηκαν όμως από την Ελληνική αγορά. Πανάκριβες γαρ?

Σε ρεύμα πάντως οι λιθίου δεν έχουν αντίπαλο. Αρκεί να είναι προστατευμένες.

Όσο για τους διάφορους φακούς, οι Κινέζοι διαφημίζουν ψευδώς την ονομαστική ισχύ (3W) και το φωτεινό της αποτέλεσμα (200-300 lumens αναλόγως τσιπ). Κάποιες φορές κυρίως στα 5w LED τα υπό-οδηγούν στο 1-3w λόγω μικρής μπαταρίας και αποφυγή υπερθέρμανσης.
Το q5 είναι ήδη 3-4 χρονών παλιό. Η σειρά R στα 3w είναι σαφώς καλύτερη. Και η σειρά S αντέχει και περισσότερα watt. Και υπάρχουν και διαφορετικές γενιές. XR-E, XP-E, XP-G, ΧP-G2 και XM-L.

Της παλαβής γίνεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος natnat την 28 Μαρ 2015, 20:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ωχ κατάλαβα :hystericalbs1 θα τρελαθούμε στο κλικ-κλικ :hystericalbs1 κλικ-κλικ
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα παιδιά...

Σήμερα είδα το thread και έπαθα πλάκα... :eek

Δεν θέλω να μιζεριάσω την όλη φάση,ούτε να σας χαλάσω τα όνειρα,αλλά ξέρετε που πάτε να μπλέξετε;

Δεν θα σας κουράσω απλά ήμουν μοντελιστής από 8 χρονών (στατικό) και έχουν περάσει από τα χέρια μου εκατοντάδες μπαταρίες,και φορτιστές όλων των τύπων,δεν έχω όμως και τις καλύτερες εμπειρίες από τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες...

Πρώτα θέλω να κάνω μια ερώτηση φιλικά στον φίλο μου Γιώργο μιας και το έχει το θέμα με τους φακούς,εσύ φίλε μου Γιώργο θα χρησιμοποιούσες τον φορτιστή που προτείνεις στα παιδιά; μάλλον όχι νομίζω...ποιόν φορτιστή έχεις τώρα;

Θα σας πω ότι όποιος θέλει να ασχοληθεί με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες πρέπει επιβάλετέ να πάρει έναν φορτιστή μοντελισμού όπου φορτίζει όλους τους τύπους μπαταρίας,ο φορτιστής όμως είναι ακριβός,και χρειάζεσαι και τροφοδοτικό 12V η 24V που και αυτό είναι ακριβό,και ρωτώ αξίζει κανείς να δώσεις τόσα λεφτά για ένα φακό;

Αν μου λέγατε θα μπω στο μοντελισμό τότε ναι.! το πρώτο πράγμα που θες είναι όχι καλό φορτιστή, αλλά πάρα πολύ καλό,αφού από αυτόν κρέμεται και η ζωή σου ακόμα,όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες σκάνε η παίρνουν φωτιά,όλων των τύπων,σε καμία περίπτωση δεν θα άφηνα επαναφορτιζόμενες στο αμάξι μου,με την καμία,ούτε πάμε για ύπνο όταν φορτίζουμε λιθίου,γενικός φορτίζοντας είμαστε πάντα στο σπίτι και ελέγχουμε την θερμοκρασία,και επειδή έχουν δει τα μάτια μου τα χειρότερα στα τόσα χρόνια εμπειρίας και γνώσεων που απέκτησα,θα σας προτείνω τα ακόλουθα...

1ο. Με γεια σας οι καινούργιοι φακοί όσοι τους έχετε αγοράσει,αλλά και σε όλους που θα τους αγοράσετε,δουλέψτε τους με αλκαλικές μπαταρίες καλής ποιότητας για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο,δεν χρειάζεται πυρηνική επιστήμη για έναν φακό...
2ο. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με επαναφορτιζόμενες και κυρίως λιθίου,να πάρει καλό φορτιστή,αν δεν ξέρει ας μου στείλει πμ.
3ο. Μπορώ να ανοίξω ένα νέο topic και να γράψω για τις μπαταρίες,αφού λίγο έως πολύ όλοι χρησιμοποιούμε μπαταρίες,και πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμο για το forum μας,αλλά και για να πάρουμε μια ιδέα στο τι είναι η μπαταρία...
4ο. Δεν επιβάλω αυτά που γράφω,ούτε είμαι αυτός που θα σας πει τι να κάνετε,να βοηθήσω θέλω και να προλάβω τα χειρότερα.
5ο. Γιώργο η ερώτηση που σου κάνω είναι σε φιλικό τόνο,και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις,από αγάπη το κάνω,για όλους μας
αλλά δεν μπορώ να κρύψω την αλήθεια,ειδικά αν κινδυνεύουν οι άλλοι.


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δηλαδή Αντώνη, αυτός ο φορτιστής δεν είναι καλός ; :confused
Γιατί αυτόν πρότεινε ο Γιώργος.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”