Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Κοίτα να δεις τώρα τα "παλιόπαιδα" που θα με κάνουν να πάρω φακό.....για ώρα ανάγκης βρε αδερφέ..... :megagrin
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Επειδή εγώ έχω κολλήσει με την φόρτιση των μπαταριών λιθίου...
Πόσο ασφαλές είναι τελικά; Την βάζεις στην μπρίζα και φεύγεις ή πρέπει να παραφυλάς, έτοιμος να πάρεις την πυροσβεστική;;;
Σε εξασφαλίζει ένας φορτιστής όπως αυτός που αναφέρει ο φίλος παραπάνω;
Φυσικά ούτε λόγος για μη προστατευμένες μπαταρίες ή για φορτιστή φτηνιάρικο.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Vulcan έγραψε:Μια ερώτηση για τους ειδικούς. Έχω έναν maglite 1-cell AAA σαν του Απόστολου με συμβατικό λαμπάκι (όχι LED) το οποίο έχει καεί και δεν έχω καταφέρει να βρω ανταλλακτικό εντός Ελλάδος. Κάθε σχετική πληροφορία για ανταλλακτικά maglite εντός της επικράτειας θα είναι καλοδεχούμενη (προμήθεια από εξωτερικό, ebay κλπ για προσωπικούς λόγους δεν με καλύπτει). Ευχαριστώ.
Όλοι αυτοί οι μινι φακοί, έχουν ένα ανταλλακτικό λαμπάκι στο πίσω μέρος. Εσένα έχει καεί και αυτό;

Εικόνα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Κι εγώ ήθελα να το γράψω αυτό αλλά δεν ήμουν και 100% σίγουρος, οι Maglite έχουν
έξτρα λαμπάκι στο πίσω καπάκι πίσω απο το ελατήριο νομίζω.

Κατά τα άλλα, είμαι σχεδόν έτοιμος κι εγώ να "μπουμπουνίσω" έναν UltraOK ασημί
να δώ πώς θα δουλεύει με 1 χ ΑΑ και βλέπουμε.
Ε ρε φωτιές που με άναψε ο ταχυδρόμος, και σας άναψα και σάς εγώ μετά :!@#!
Πάντως στο σπίτι με το δώρο του φίλου είμαστε καλυμένοι...πολλά Λούμενς μιλάμε :bigsmilie

Για τις προστατευόμενες Λιθίου, με τα λίγα που έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες, βλέπω
πώς δεν υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης, το κύκλωμα αυτό, το PCB διακόπτει τη φόρτιση
όταν είναι πλήρεις. Ας διαβάσουμε όμως και τι έχουν να πούν οι εμπειρότεροι, γιατί και
μένα με ενδιαφέρει, άν πάρω καμμιά ακόμη 18650 ή 14500 για τον μικρότερο (Η 18650 που έχω
τώρα είναι απλή, χωρίς προστασία...)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Fotakas έγραψε:
Vulcan έγραψε:Μια ερώτηση για τους ειδικούς. Έχω έναν maglite 1-cell AAA σαν του Απόστολου με συμβατικό λαμπάκι (όχι LED) το οποίο έχει καεί και δεν έχω καταφέρει να βρω ανταλλακτικό εντός Ελλάδος. Κάθε σχετική πληροφορία για ανταλλακτικά maglite εντός της επικράτειας θα είναι καλοδεχούμενη (προμήθεια από εξωτερικό, ebay κλπ για προσωπικούς λόγους δεν με καλύπτει). Ευχαριστώ.
Όλοι αυτοί οι μινι φακοί, έχουν ένα ανταλλακτικό λαμπάκι στο πίσω μέρος. Εσένα έχει καεί και αυτό;

Εικόνα

Yπάρχουν και led module για maglite mini 2AAA και 2 ΑΑ, αλλά είναι ακριβούτσικα. Μειονέκτημα ότι δεν είναι πολύ δυνατά σε ένταση φωτός.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

@stratri1
Με έναν "επώνυμο" φορτιστή είσαι πιο ασφαλής λογικά. Με προστατευμένη μπαταρία είσαι διπλά ασφαλής. Προσωπικά δεν βάζω τις μπαταρίες στο φορτιστή και μετά να τις "ξεχάσω". Επίσης οι μπαταρίες αυτές όχι μόνο δεν πρέπει να φορτίζονται πάνω από ένα ανώτερο όριο, αλλά και δεν πρέπει να εκφορτίζονται κάτω από ένα άλλο οπότε κι εκεί το PCB (προστασία) είναι πολύ χρήσιμο.
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαι γώ για Sipik κοιτούσα αλλά δε ξέρω ποιόν και απο που..

απο εδώ ;

απο εδώ ;

ή απο εδώ ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

YMMV έγραψε:@stratri1
Με έναν "επώνυμο" φορτιστή είσαι πιο ασφαλής λογικά. Με προστατευμένη μπαταρία είσαι διπλά ασφαλής. Προσωπικά δεν βάζω τις μπαταρίες στο φορτιστή και μετά να τις "ξεχάσω". Επίσης οι μπαταρίες αυτές όχι μόνο δεν πρέπει να φορτίζονται πάνω από ένα ανώτερο όριο, αλλά και δεν πρέπει να εκφορτίζονται κάτω από ένα άλλο οπότε κι εκεί το PCB (προστασία) είναι πολύ χρήσιμο.

Προς Θεού, δεν λέω να τις παρατήσεις. Αλλά να μην έχεις και τον φόβο ότι θα δεις πυροτεχνήματα.

Μπορείς να επιλέξεις ΜΟΝΟ προστατευμένες μπαταρίες και να πάρεις έναν φορτιστή της πλάκας; Δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Φίλε stratri1 tο εάν θέλει κάποιος να πάρει έναν φορτιστή της πλάκας είναι δική του απόφαση.
Αν με ρωτάς προσωπικά, δεν έχω και δεν χρησιμοποιώ. Γενικά τα no name ηλεκτρικά, ειδικά όσα αποστέλλονται απευθείας από Κίνα, τα αποφεύγω. Προτιμώ να χρησιμοποιώ και προστατευμένες μπαταρίες και επώνυμο φορτιστή (τον παραπάνω που ανέφερα αλλά και άλλους) γιατί κάνω συχνή χρήση του εν λόγω εξοπλισμού.
Το τι μπορεί κανείς να αποφεύγει με τις μπαταρίες λιθίου μπορεί κανείς να διαβάσει πχ αυτό. Δυστυχώς είναι μόνο στα αγγλικά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Έψαξα λίγο για κριτικές, βίντεο που δείχνουν τη δέσμη φωτός τους, κλπ κλπ για τους Sipik και κλώνους.
Γιατί να υπάρχουν κλώνοι , ρωτάς Ηλία. Καταρχήν είναι το χόμπυ των Κινέζων οι αντιγραφές :bigsmilie .
Οι κλώνοι των Sipik είναι και στη μισή τιμή περίπου. Και αρκετοί λένε ότι οι UltraOK και οι Ultrafire (προσοχή
στους Ultrafire να υπάρχει το ® γιατί υπάρχουν και κλώνοι των κλώνων) έχουν ίδια ποιότητα,
στην κατασκευή αλλά και στο φώς που δίνουν με τους Sipik.
Με ΑΑ μπαταρίες λένε ότι βγάζουν γύρω στα 100 lm και μέχρι και 2 ώρες ανάλογα τη μπαταρία (mah).
Με 14500 λιθίου, ναι μεν δίνουν κοντά στα 200 lm αλλά ζεσταίνονται μετά από 10-15 λεπτά χρήσης
και κρατάνε 1 ώρα ή και λιγότερο (οι 14500 έχουν
χωρητικότητα γύρω στα 900 mah σε αντίθεση με τις μεγαλύτερες 18650 που συνήθως είναι στα 3-4000).

Εγώ μάλλον... θα πάρω 1 UltraOK για αρχή-δοκιμή και μετά και Sipik αν δώ ότι δίνουν αρκετό φώς με ΑΑ.
Ηλία μην το σκέφτεσαι πολύ. Μπουμπουνισε έναν από έναν από τους δύο πρώτους. Τους έψαξα λίγο το feedback
τους και είναι ΟΚ νομίζω. Κι εγώ από έναν από αυτούς θα πάρω SIpik (Ευχαριστώ για τα links :bigsmilie ).

Stay tunned....
Next episode "Intellicharger I2" ( :thnx Γιώργο)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”