Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
NavalArchitect

432gr χωρίς μπαταρίες.

Εικόνα

Και μία εικόνα δίπλα σε ένα Duke 3. Ο φακός είναι μεγάλος, όπως κι αν το πάρει κανείς.

Επίσης, εργονομικά, το κομμάτι του φακού που είναι για να τον κρατάς με την παλάμη είναι αρκετά χοντρό σε διάμετρο.
Είναι επίσης λίγο γλιστερό. Το lanyard για μένα προσωπικά είναι απαραίτητο.
Ο ΤΜ36 είναι πιό 'στενός' στο εν λόγω κομμάτι.

Εικόνα

Αν υπάρχει ένα τελευταίο σχόλιο που θα ήθελα να κάνω, είναι για αυτή τη μικρή ζυγαριά.
Μου την έκαναν δώρο στη Σιγκαπούρη οι φίλοι εκεί με τα ρολόγια.
Ήρθε μία μέρα ένας και μας μοίρασε από μία ζυγαριά στον καθένα, τις είχε πάρει πολύ φθηνά από το eBay.

Πολύ ωραίο εργαλείο, μπορείς να ζυγίσεις διάφορα πράγματα μικρού μεγέθους με ακρίβεια (φακούς, ξυράφια, πινέλα, κλπ.)
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Για την αγορά ενός φακού γενικής χρήσης, τι θα πρέπει (ως άσχετος) να προσέξω κατά τη γνώμη σας;

Αναφέρομαι σε έναν φακό μικρού έως μέσου μεγέθους και με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο φάσμα εφαρμογών. Από το αυτοκίνητο, το σπίτι έως και το ποδήλατο... (αν πάρω κάποια στιγμή... :D )

Τι budget θα πρέπει να υπολογίζω;
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Φακός 100 000 lumens με υδρόψυξη!!

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Φακος χαχαχα.
Συστημα φωτισμου γηπεδου ειναι...
Δεν καταλαβα αν εχει κυκλωμα οδηγησης σταθερου ρευματος. Αν ειναι μονο οι κεραμικες αντιστασεις, θα αρχισουν να καιγονται τα led , ενα ενα, μετα απο λιγο καιρο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

:omg :omg :omg
Άρης
stergios

Κορυφαιος φακος για το μεγεθος του κ πολυχρηστικος, αδιαβροχος μεχρι 2 μέτρα ,αθραυστος απο πτωση μεχρι 1.20μ με αντιχαρακτικο κρυσταλλο κ αεροπορικο αλουμινιο, επιπεδο κωλο για να στεκεται, κρικο για κλειδια, πιαστρακι ζωνης που αφαιρειται με βιδες, χωρις κουμπι λειτουργιας, 3 modes φωτισμού, 4, 40, 180 lm με μικρη θα λεγα καταναλωση μπαταριας cr123a & 18650,με 70 μετρα δεσμης κ είναι ο olight i1 eos.περ 30€ ελλαδα σε μαυρο κ νικελ. Επισης στην ιδια κατηγορια ο olight s10r baton, 500lm, με βαση-φορτιστη. Βεβαια ο κορυφαιος παικτης στην καθημερινοτητα των περισσοτέρων ειναι ο nitecore tube, 45lm, μικροσκοπικος,παναλαφρος με 10gr, επαναφορτιζόμενος απο micro usb με φοβερο φως, modes με τεχνολογια μνημης κ πολλες επιλογες, αθραυστος,αντοχη στα νερα με dimmer κ μεγαλη διαρκεια μπαταριας,σε πολλα χρώματα. Απλουστερος ο fenix e01 με AAA μπαταρια. Οικονομικοι θα λεγα κ κ ποιοτικοι φορτιστές-φακοι xtar.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Στην δουλειά μου, χρειάζομαι να έχω έναν μικρό φακό τσέπης για να μπορώ να βλέπω οπτικά κάποια μέρη του αυτοκινήτου κατά την παραλαβή. Μετά από διαφόρους φακούς που πέρασαν από τα χέρια μου, τελικά σαν τον Maglite δεν έχει. Δεν έχει τυχαία το όνομα τόσες δεκαετίες και η διαφορά τιμής που έχει αντικατοπτρίζεται στην ποιότητα. Έχω άλλωστε Maglite (όχι led) από την εποχή του στρατού, που δουλεύει άψογα.

Πήρα τον Alpin F2016 led, καλό φως αλλά πολύ σύντομα ξεκίνησε να κάνει διακοπές στον φωτισμό (λόγω κακής επαφής και πρέπει να περιστρέψεις το μπροστά μέρος μέχρι να κάνει καλή επαφή και να φωτίσει).

Με τον τελευταίο Maglite Solitaire led που πήρα, βρήκα την υγειά μου. Και πιο μικρός σε μέγεθος, πολύ πιο ισχυρός φωτισμός και το κυριότερο δεν σε προδίδει με διακοπές. Μπορεί να στοίχισε 3 φορές πάνω από τον Alpin, αλλά τα αξίζει μέχρι λεπτού του ευρώ.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Οι κορυφαιοι φακοι για ολες τις περιπτωσεις Αντωνη ειναι για μενα οι Nitecore.

Ενας φακος τσεπης πολυ βολικος λογω mini-USB charging ειναι αυτος
Απιστευτοι φακοι..
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Δεν το γνώριζα Τάσο, θα το έχω στα υπόψιν για το μέλλον.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Επαναφέρω το θέμα για να σας ανακοινώσω την πρόσφατη απόκτηση ενός Sofirn SC31 Pro
Απ΄ότι είδα πρόκειται για χαμηλού κόστους φακούς, με αξιόλογα υλικά και προσεγμένη δουλειά (αναλογικά πάντα).
Τροφοδοτείται από μια 18650, η οποία φορτίζει επάνω στο φακό με καλώδιο USB.
Το εντυπωσιακό για εμένα είναι το UI Anduril, το οποίο έχει 500 :D παραμέτρους και συνδυασμούς και άπειρα κλικ για να μάθεις και να παίζεις!!!! Έχει ακόμα και μέτρηση Volt της μπαταρίας και μέτρηση θερμοκρασίας!!!
Το σημαντικό φυσικά είναι... το φως. Παρόλο που τον έχω λίγες μέρες και δεν έχω προλάβει να τον τεστάρω σε εξωτερικούς χώρους και σε πυκνά σκοτάδια, μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται να πας στις μεγάλες σκάλες για να δεις ικανοποιητικό φως. Νομίζω πως είναι υπεραρκετός για οποιαδήποτε χρήση (που μπορώ εγώ να φανταστώ).
Έρχεται σε αντικατάσταση του LedLenser P7, του οποίου ο διακόπτης μας χαιρέτησε και μου ζητούσαν γύρω στα 20+ Ευρώ για καινούριο. Τώρα τον δουλεύω βιδώνοντας - ξεβιδώνοντας το διακόπτη, πράγμα που δεν είναι καθόλου βολικό, παρά μόνο για μέσα στο σπίτι. Σε σχέση με αυτόν φυσικά, ο Sofirn του ρίχνει στ' αυτιά 8) . Εδώ όμως νομίζω κάνει μεγάλη διαφορά, εκτός από το LED φυσικά, και η μπαταρία, καθώς ο Lenser δουλεύει με 3 ΑΑΑ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”