Υγιεινή διατροφή

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ενταξει το φαγητο το καταλαβαινω.αλλα 2 μερες χωρις νερο δεν το καταλαβαινω.το νερακι τι πειραζει ρε παιδια? :confused
ασχετα παντως απο νηστειες και αλλα περιεργα, η αποχη απο το κρεας για καποιο διαστημα μονο καλο κανει.αποτοξινωση.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Εγώ εφαρμόζω το εξής.
1,5 με 2 λίτρα νερό συνολικά καθημερινά (βοηθάει τον οργανισμό να καθαρίσει απ τις τοξίνες και παράλληλα βοηθάει στο αδυνατισμα ή διατήρηση των κιλών).
1 ποτήρι νερό (με 1/4 φυσικό στημένο λεμονι) το πρωί με το που ξυπνάω και χωρίς να έχω φάει κάτι νωρίτερα.
1 ποτήρι νερό πριν τον ύπνο το βράδυ.
Καλό πρωινο, κανονικά φαγητό το μεσημέρι και κατιτίς το βράδυ - πριν τις 8 το δυνατόν - που μπορεί να είναι κανένα φρούτο δημητριακά γιαούρτι κλπ

Βέβαια οι παρασπονδίες πάντα γίνονται και δεν θα εξαλειφθούν, αλλά προσπαθώ να εφαρμόζω την παραπάνω φιλοσοφία. Δεν τρελαίνομαι με ειδικές δίαιτες κλπ.

Πάντως το νερό είναι απαραίτητο κατά την διάρκεια της μέρας για πολλούς λόγους.

Δεν λέω ότι τα παραπάνω είναι σωστά ή λάθος, λέω ότι αυτά εφαρμόζω εγώ και έχουν αποτέλεσμα να μην πειναω, να διατηρούμε στα κιλά μου και να μην μου αφαιρώ την ευχαρίστηση της "αμαρτίας" (σουβλάκια, γλυκά κλπ, αλλά με μέτρο παντα).
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κατα την άποψη μου, η νηστεία πρέπει να βασίζεται σε δυο τομείς:
Ο πρώτος είναι αυτός που όλοι καταλαβαίνουμε και έχει να κάνει με το ποιές τροφές καταναλώνουμε και ποιές όχι.
Ο δεύτερος, έχει να κάνει με το ηθικό-ψυχολογικό κομμάτι. Δεν έχει κανένα νόημα να λέει κάποιος οτι νηστεύει (απέχει απο την κατανάλωση κρέατος) αλλά να τρώει αστακούς και καραβίδες κάθε μέρα ή να τρώει μια φρατζόλα ψωμί και ένα κιλό χαλβά, στην καθισιά του.
Νηστεία για μένα δεν σημαίνει μόνο αποχή απο κάποιο είδος τροφής αλλά στέρηση. Δεν έχω την δυνατοτητα να νηστέψω όλη την Σαρακοστή. Νηστεύω μόνο την Μεγάλη Εβδομάδα τα πάντα, εκτός απο το λάδι (μόνο την Μ.Παρασκευή). Αλλά και ότι νηστίσιμο τρώω, φροντίζω να είναι σε κανονικές (εως μικρές) μερίδες. Επίσης φροντίζω να απέχω και απο όλα όσα με ευχαριστούν, όπως παραδείγματος χάριν το αλκοόλ, το οποίο απολαμβάνω απο καιρού είς καιρόν χωρίς βέβαια να κάνω κατάχρηση ή να έχω πρόβλημα αλκοολισμού. Όμως την περίοδο της νηστείας απέχω και απο αυτό. Όλα δε τα παραπάνω, τα κάνω με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση κα όχι σαν αγγαρεία.


Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα του Απόστολου, είμαι κατά της υγιείνής διατροφής, όπως αυτή πλασάρεται σήμερα. Πιστεύω όμως στην σημασία της ισορροπημένης διατροφής. Καλώς ή κακώς, ο άνθρωπος είναι ον παμφάγο. Χρειάζεται στην διατροφή του απ'όλα. Αλλά κυρίως χρειάζεται να εφαρμόζει το γνωστό: "μέτρον άριστον".

Επίσης γελάω (ή και εκνευρίζομαι) όταν στις τηλεοπτικές και όχι μόνο διαφημίσεις για βιταμίνες, υαλουρονικά, κολλαγόνα κλπ, γράφουν στο τέλος με μικρά γράμματα "Στα πλαίσια μιας ισορροπημένης διατροφής".

Α! στο κομμάτι περι ωμοφαγίας, νομίζω οτι στα φρούτα και τα λαχανικά είναι ότι καλύτερο αλλά στο κρέας και το ψάρι καλό θα ήταν να αποφεύγεται.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Στο θέμα της υγιεινής διατροφής για μένα ένα είναι το μεγάλο πρόβλημα. Δεν ελέγχουμε την πρώτη ύλη. Ο παππούς μου στο χωριό είχε αγελάδα. Έτρωγε τριφύλλι και άλλα χόρτα και με το γάλα φτιάχναμε βούτυρο, γιαούρτι, τυρί όλα αγνά γιατί και το τριφύλλι από τα χωράφια μας ήταν. Με τις κότες και τις γίδες το ίδιο. Τυρί αυθεντικό χωρίς πρόσθετα και η κοτόσουπα να μοσχοβολάει.
Πιστεύω θα ξαναγυρίσουμε αργά ή γρήγορα προς εκείνη την κατεύθυνση. Όσοι έχουμε παιδιά νομίζω είμαστε πιο ευαισθητοποιημένοι στο θέμα διατροφή. Παρασπονδίες όλοι κάνουμε. Ουδείς άσφαλτος (sic) που είπε και η Λαίδη.
Ηλία είδα ένα μεγάλο μέρος από τη διάλεξη. Εντάξει δε συμφωνώ σε όλα όσα λέει. Προτείνει τη σόγια μεταξύ άλλων η οποία είναι φουλ μεταλλαγμένη. Γενικά αν εφαρμόσουμε το παν μέτρον άριστον νομίζω ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο για υγιεινή ή καλύτερα ισορροπημένη διατροφή. Γενικά μία λάθος τάση είναι που ενώ άλλοι λαοί προσπαθούν να ξεφύγουν από τα επεξεργασμένα αλλαντικά κλπ εμείς προσπαθούμε να τα εισάγουμε στην κουζίνα τα τελευταία χρόνια.
Κάτι ακόμα, οι πιο ηλικιωμένοι έτρωγαν κρέας σπανιότερα 1 φορά στις 15 και βάλε λόγω οικονομικής δυσπραγίας αλλά είχαν αναγκαστικά την άσκηση εξαιτίας των χειρονακτικών εργασιών στο ημερήσιο πρόγραμμα.

Και εγώ νηστεύω τη Σαρακοστή (κρέας - γαλακτοκομικά κλπ). Κανονικά είναι χωρίς λάδι και οίνο όλη η εβδομάδα εκτός Σαββάτου και Κυριακής. Φέτος πρόσθεσα το να μην πίνω κρασί μέσα στη βδομάδα εκτός Σ/Κ. Καλή συνέχεια στους συνοδοιπόρους.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Παιδιά δεν είμαι vegan ούτε έδειξα αυτή την ομιλία για να προμοτάρω προσωπικές μου πεποιθήσεις. Έχοντας δοκιμάσει μιά φορά στη ζωή μου μακαρονάδα με κιμά σόγιας :shocking μπορώ με πάσα ειλικρίνεια να σας πώ πως ήμουν έτοιμος να βγώ για κυνήγι :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

:offtopic

nik16v έγραψε: και άλλα χόρτα
Ζωαρα εκανε η αγελαδα 8) :hystericalbs1 :hystericalbs1


:btt2
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Ιάσονα.....το 'πιασες το υπονοούμενο :megagrin

Εγώ πάντως σήμερα δοκίμασα τη συνταγή του Απόστολου με το κουάκερ και ήταν αρκετά καλή. Με νερό λόγω νηστείας, μέλι, κανέλα, κράνα και ξηρούς καρπούς.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

macho έγραψε:ενταξει το φαγητο το καταλαβαινω.αλλα 2 μερες χωρις νερο δεν το καταλαβαινω.το νερακι τι πειραζει ρε παιδια? :confused
.
ασφαλως θα εχεις προσεξει οτι αμα κατουριεσαι στον υπνο και δεν πας προς νερουν σου εχεις περισσοτερες και καλυτερες στυσεις.
αυτο ειναι κατι που οι μοναχοι προσπαθουν να αποφυγουν για αυτο μαλλον δεν πινουν νερο
ενταξει, δεν μπορω να το επιβεβαιωσω αλλα αυτο πρεπει να ειναι
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ναι, είναι το λεγόμενο και κατουρόκαυλο.

Πάμε subito για Trash area (αλλά δεν μπορούσα να μην το πω...) :doh
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Επειδή ασχολούμαι και εγω με τη διατροφή αρκετά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια συνταγή για πρωινό!Έχω μήνες που το φτιάχνω και είναι ο μαναδικός τρόπος για να φάω τη βρώμη αφου έτσι σκέτη όπως είναι δε μπορώ.
[youtube][/youtube]

ΥΛΙΚΑ

400 γρ. βρώμη
80 γρ. ζάχαρη μαύρη
100 γρ. μέλι
100 γρ. σπορέλαιο
1 κ.γ. κανέλα
100 γρ. αμύγδαλα φιλέ
50 γρ. κράνμπερις αποξηραμένα
50 γρ. σταφίδες
150 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα ψιλοκομμένη

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Ζεσταίνουμε το μέλι στο φούρνο μικροκυμάτων. Σ' ένα αντικολλητικό τηγάνι ρίχνουμε το μέλι και τη ζάχαρη και ανακατεύουμε. Προσθέτουμε το σπορέλαιο και μόλις πάρει βράση, ρίχνουμε τη βρώμη και τα αρωματικά και ανακατεύουμε καλά με μια σπάτουλα. Μεταφέρουμε το μείγμα σε ένα αντικολλητικό ταψί. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 160 βαθμούς για 20'. Σπάμε το μείγμα με τα χέρια, αφήνουμε όμως και μεγάλα κομμάτια. Ανακατεύουμε με τα υπόλοιπα υλικά (σοκολάτα, κράμπερις, σταφίδες) και αποθηκεύουμε σε βάζο.

Εγώ προσωπικά βάζω 500γρ βρώμη-κουάκερ , 80γρ μέλι και 80γρ σπορέλαιο διότι βγαίνει κάπως γλυκό.Επίσης μπορείτε να βάλετε προιόντα επιλογής σας, όπως Γκολντεν μπέρι, γκοτζι μπερι κτλπ.Μη σας φαίνεται παχυντικό ιδιαίτερα διότι βάζουμε μισό κιλό βρώμη.Μου βγάζει 2 μιση βάζα του κιλού απο μέλι και περνάω πολυ καιρό.Τώρα τελευταία είδα στο Μάκρο ότι έχει κουάκερ των 3kg σε τιμή χώμα και λέω να τα προμηθεύομαι απο κει.
Ελπίζω να σας αρέσει!Ξέρω και άλλες συνταγές.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”