Υγιεινή διατροφή

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έχοντας περάσει πολλά διατροφικά στάδια, είτε ανθυγιεινά είτε υγιεινά ανάλογα με την περίοδο της ζωής μου, και επειδή γενικά ψάχνομαι με αυτό που με ευρύ όρο αποκαλούμε αυτοβελτίωση και «well being» έχω καταλήξει στο συμπέρασμά ότι η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο όχι τόσο στην πρόληψη και αντιμετώπιση ασθενειών, όπου σαφώς ισχύει αλλά νομίζω είναι θέμα για ειδικούς, αλλά στην καθημερινή αίσθηση και ενέργεια τόσο σωματικά όσο ψυχολογικά.

Ένα συχνό λάθος που κάνουν πολλοί είναι να θεωρούν ότι επειδή δεν μπορούν να φάνε μόνο υγιεινά καταλήγουν να τρώνε μόνο ανθυγιεινά. Αναφέρομαι σε λογική του τύπου « τι μου λες τώρα να φάω μπάρα δημητριακών αφού χτες τσάκισα τα πιτόγυρα». Για εμένα δεν τίθεται δίλημμά μεταξύ υγιεινής και μη υγιεινής διατροφής αφού η υγιεινή διατροφή είναι πιο πολύ απαραίτητη σε όσους τρώνε ανθυγιεινά. :megagrin Πέραν από πλάκα η ισορροπία είναι το ζητούμενο και όχι ο ψυχαναγκασμός.

Μια άλλη αφοριστική λογική είναι αυτή που λέει πως ότι και να φας είναι μολυσμένο, άρα είτε αρνί που έχει φάς κρεατάλευρα φας είτε βρώμη, ένα και το αυτό αφού η τελευταία καλλιεργείτε στην γη που είναι τίγκα στην ραδιενέργεια, μόλυνση κ.λπ. ή ότι η βιομηχανική παραγωγή αλλοιώνει πλέον τα πάντα οπότε ότι φας χημικό θα είναι. Η προσέγγιση αυτή έχει ένα δίκιο για αυτό και παραπέμπω στην πρώτη παράγραφο του κειμένου μου που αναφέρομαι στην καθημερινή αίσθηση ευεξίας που δίνει συγκεκριμένος τύπος διατροφής και όχι τόσο σε μακροπρόθεμες συνέπειες που ούτως ή άλλως κανείς μας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει.

Σε αυτή την λογική θα ήθελα να συζητήσουμε το θέμα και για να μην μείνουμε θεωρία ας γράψουμε και κάποιες συνταγές υγιεινής διατροφής.
Ας κάνω την αρχή με ένα γεύμα που δίνει αρκετή ενέργεια, είναι εύπεπτο (έχει νερό αντί γάλα) και προσωπικά το χρησιμοποιώ και μετά την προπόνηση. Είναι η γνωστή κρέμα βρώμης την οποια φτιάχνω ως εξής:

Βάζω 100 γραμμάρια QUAKER και 150 γραμμάρια νερό σε ένα μπρικι(έχω ένα μικρό μετρητή από το Jumpo – 1 € αν δεν έχετε οι ποσότητες είναι περίπου 3 κουταλιές της σούπας QUAKER και νερό ώσπου να καλυφθεί, προσοχή πάμε να κάνουμε κρέμα- χυλό όχι σούπα). Μόλις πάριε βράση, κάτι που γίνεται γρήγορα, το αδειάζουμε σε μπολ και μπορούμε να προσθέσουμε διάφορα πράγματα. Συνήθως βάζω:
Ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι
Ένα κουταλάκι του γλυκού ταχίνι
Αποξηραμένο γκοτζι μπέρι ή άλλα αποξηραμένα φρούτα
Κανέλα
Αν είναι πρωί ή πριν την προπόνηση βάζω και μια μπανάνα.
quaker_tin_big)new.jpg
Αναμένω τα γενικά σχόλια και τις συνταγές σας, οποίες και αν είναι με γνώμονα να είναι στο ευρύ πλαίσιο της υγιεινής διατροφή με την έννοια της ευεξίας. Πολύ ενδιαφέρον θα ήταν αν έχει κανείς εμπειρία και από ωμοφαγία.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

1 μπωλακι γιαουρτι
2 κουταλιες μελι
1-2φρυγανιες
παιρνουμε το γιαουρτι και πρσθετουμε 2 κουταλιες μελι.σπαμε σε μικτα κομματακια την φρυγανια και ανακατευουμε.ετοιμο. :bigsmilie
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια, το πρωινό μου, χειμώνα-καλοκαίρι, είναι ένα πιάτο κουάκερ.
Εγώ το χυλό που περιγράφει ο Αποστόλης, τον φτιάχνω με ένα ποτήρι γάλα 2% , 4 κ.σ. βρώμη και 1 κ.γ.καστανή ζάχαρη.
Απο μικρός δε η μόνη μάρκα βρώμης που ήξερα ήταν η " κουάκερ ". Εδώ και λίγο καιρό παίρνω Millhouse βρώμη και δε μπορώ να γυρίσω πίσω..Τη βρίσκω πιό εύγεστη.
Όταν έχω χρόνο μαζί με το χυλό, τρώω και δύο αυγά βραστά. Αυτό με κρατάει απο το πρωί ( ξυπνάω πολύ νωρίς ) μέχρι τις 10:30 περίπου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εμείς είχαμε την κλασσική Ελληνική διατροφική ιδεολογία (δηλαδή φάε μέχρι να χορτάσεις 120%).
Μέχρι που η γυναίκα μου μετά το τέταρτο παιδί δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια της.

Πήγαμε και οι δύο σε διατροφολόγο ο οποίος μας άλλαξε τον τρόπο που σκεφτόμαστε για το φαγητό.
Εγώ έχασα 10 κιλά (πείνασα βέβαια στην αρχή) και η γυναίκα μου περισσότερα αλλά η ποιότητα ζωής δεν συγκρίνεται.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Τώρα τελευταία έχω μειώσει το γάλα - με σκοπό να το κόψω τελείως (*) και το πρωινό μου είναι δημητριακά με χυμό στο μπολάκι. Άπαιχτο και δροσιστικό!

Στη διάρκεια της μέρας θα πιω και 3 κούπες πράσινο τσάι για να πάνε τα φαρμάκια κάτω.

* Με έπεισε το ντοκιμαντέρ Milk? (2012)
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα Απόστολε.
Στο σπίτι εδώ και χρόνια ακολουθούμε όσο το δυνατόν καλύτερη διατροφή: μαύρα μακαρόνια, μαύρο ψωμί, άγριο ρύζι, πολλά όσπρια, ταχίνι αντί για βούτυρο στο ψωμί, ελάχιστο αλάτι. Δεν έχουμε φάει στο σπίτι ποτέ κάτι τηγανιτό (με εξαίρεση τα αυγά που τους έχω αδυναμία). Ακόμα και τις πατάτες αν θέλουμε να έχουν αίσθηση τηγανιτής τις βάζουμε ψιλοκομμένες στο φούρνο (στον αέρα) με ελάχιστο λάδι. Φυσικά και τα σουβλάκια θα τα φάμε και τα γλυκά μας, αλλά ποτέ σε καθημερινή βάση.

Το πρωινό μου περιλαμβάνει συνήθως corn flakes ολικής αλέσεως με γάλα, ένα – δυο φρούτα και καφέ. Ανάλογα με την άθληση που έχω κάνει νωρίτερα το πρωί ή τη χθεσινή μέρα, μπορεί να φάω και ένα τοστ ή και 1-2 αυγά.

Νομίζω ότι εκτός από τη διατροφή, τεράστια σημασία έχει και η άθληση. Όταν αθλείται κάποιος συστηματικά, ο οργανισμός του ζητάει μόνος του καλύτερο φαγητό!
Χάρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το διαιτολογιο μου:
πρωι
1 espresso XXXXLLL!!!!!!! (4πλος αλλιως δεν ανοιγει ματι)
1 τοστ τυρι γαλοπουλα και ενα αυγο(αυτα γυρω στις 5:30 το πρωι)
μεσημερι(μεχρι το μεσημερι δεν τρωω τιποτα 15:30)
οτι φαγητο υπαρχει στο σπιτι (τρωμε τα παντα-ζωα,πτηνα,ιχθυες,θηλαστικα και μη)
βραδυ
συνηθως οτι περισσεψε το μεσημερι(αλλιως κανα τοστ)
το μονο ασχημο στην διατροφη μου ειναι οτι τρωω πολυ ψωμι.πολυ ψωμι.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

@yakoumis, αν επηρεάζεσαι απο τα ντοκιμαντέρ, τότε μ'αυτό θα γίνεις vegan. 8)

Δε το γράφω, οff topic, έχει εμμέσως σχέση και με την ωμοφαγία που ανέφερε ο Αποστόλης.

Πέρσι τέτοια εποχή ήμουν 96 κιλά ( ύψος 1.79 ).Είχα φτάσει σε σημείο, να μου σπάνε τα κουμπιά στο παντελόνι, να τα ράβουν πιό κοντά μεταξύ τους και να ξανασπάνε. 21/5 ( θυμάμαι τη μέρα ) αποφάσισα να σταματήσω το κατήφορο και όπως έγραψα παραπάνω σε ένα σημείο, δεν είχε να κάνει με δίαιτα. Δε πήγα σε διατροφολόγο, δεν ακολούθησα κάποιο πρόγραμμα. Απλά έκοψα τα σκατολοίδια...ξέρετε εσείς..!
Το Σεπτέμβρη ήμουν 73 κιλά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ηλια πολυ ωραιος ο τυπος και σεβαστες οι αποψεις του ,και εχει και δικιο.vegan ομως δεν γινομαι.δεν θα απαρνηθω ποτε τον γυρο-πιτα και ας εχει οτι θελει μεσα.αν τοφαγητο δεν εχει νοστιμια δεν εχει γουστο.ο πολιτισμενος (κορεσμενος-κανιβαλος οπως θελετε το λετε)κοσμος τρωει κρεας,τσι,τσι. :drool
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

παιδια καλυτερα να φυγουμε απο δω περα, χορτατοι παρα πεινασμενοι :boeller
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”