Υγιεινή διατροφή

Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Πραγματικά εξαιρετικό βίντεο Ηλία!!!
Αλλά για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με τον Μάχο.
Δυστυχώς είναι ντροπιαστικό αυτό που γίνεται αλλά ούτε εγώ θα μπορούσα να απαρνηθώ ποτέ το κρέας.
Δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ!!!
Συγχωρέστε με και εμένα!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Παιδιά είναι ένα σουβλακερι στην γειτονιά μου που κάνει μια σκεπαστη ... κόλαση!

Πίτα κάτω άφθονο υλικό στο ενδιάμεσο (ότι βάζει στην κλασσική πιτα) μαζί με τριμμένο gouda, πίτα πάνω ...
Το όλο σύστημα ψήνεται στα καρβουνα, λιώνει το τυρί και ... άντε γειά που λέει και ο τσουκαλάς!

Όποτε το τρώω ξεχνάω τα πάντα, δίαιτες, θερμίδες και λοιπά ... ενοχλητικά!

Αυτό και αν είναι η επιτομή της υγιεινής διατροφής!
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

γενικα απο οτι βλεπω ειμαστε ολοι της''υγιεινης'' διατροφης.δεν θα ηθελα ομως να αποκλειστω μαζι σας καπου χωρις τροφη για μεγαλο χρονικο διαστημα. :xp1 :megagrin
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παρατηρώ πάντα ένα είδος μαγκιάς από όσους αρέσκονται στο να μην τρώνε υγιεινά, μια εμμονή στο να διατυμπανίζουν ότι "εγώ έτσι γουστάρω" και "οι άλλοι είστε ξενέρωτοι". Για την αποφυγή παρεξηγήσεων ελευθερία έχουμε και ο καθένας κάτι ότι θέλει, το θέμα κυρίως το άνοιξα ως ανταλλαγή απόψεων και συνταγών γύρω από την υγιεινή διατροφή. Καλά σουβλατζίδικα και πεποιθήσεις ότι "τρώμε ότι γουστάρουμε" δεν νομίζω να δυσκολεύεται κανείς να βρει.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Αποστολε συγγνώμη αλλά είσαι οφσάιντ!
Και μάλιστα πολλά μέτρα...

Ούτε τον μάγκα έπαιξα ούτε είπα ότι αυτό είναι σωστό.
Έκανα χαβαλέ σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα.
Σε πόσα topic στο φόρουμ δεν γίνεται και χαβαλές ταυτόχρονα με την σοβαρή συζήτηση;
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πωπω είχα φάει μια φορά κορτσόπιτα (αυτό που περιγράφει ο Χρήστος) και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω. Αλλά όταν το έφαγα ήταν απόλαψη. Μετά από λίγο... Όχι και τόσο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ένα μικρό κομμάτι της υγιεινής διατροφής, που έχει συζητηθεί και θα συζητιέται για πάντα είναι το βραδινό φαγητό.
Κάποιοι θα πουν, εγώ τρώω υγιεινά. Μετά τις 7 το βράδυ δε βάζω τίποτα στο στόμα μου.
Προσωπικά, ακολουθώ τη συνήθεια των 5 γευμάτων τη μέρα. Πολλές φορές δε, έχω παρατηρήσει πως με ένα κεσέ cottage cheese για το πέμπτο και τελευταίο είμαι καλυμμένος και η υψηλή περιεκτικότητά του σε πρωτεϊνη με κάνει να νιώθω χορτάτος.
Το ίδιο συμβαίνει αν φάω ένα κεσέ γιαούρτι με δημητριακά, για βράδυ.
Νομίζω πως απο ένα σημείο και μετά όλα είναι θέμα ανθυποβολής. Σίγουρα δύο σουβλάκια ή μία πίτσα με μπύρα είναι πιό εύγεστα και μεταξύ μας για μένα το ίδιο εύπεπτα ( ευτυχώς ακόμη δεν έχω στομαχικά προβλήματα ), δε σημαίνει όμως πως πρέπει να " φάω " το βράδυ αλλιώς δε πρόκειται να χορτάσω.Είτε με γιαουρτάκι είτε με σουβλάκια χορτασμένος πάω για ύπνο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

christostz03 έγραψε:Αποστολε συγγνώμη αλλά είσαι οφσάιντ!
Και μάλιστα πολλά μέτρα...

Ούτε τον μάγκα έπαιξα ούτε είπα ότι αυτό είναι σωστό.
Έκανα χαβαλέ σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα.
Σε πόσα topic στο φόρουμ δεν γίνεται και χαβαλές ταυτόχρονα με την σοβαρή συζήτηση;
Δεν ήταν προσωπική η παρατήρηση, απλά δεν μπόρεσα ποτέ μου να καταλάβω τι προσφέρει σε μια συζήτηση για τον τελικό του Champions League η τοποθέτηση ότι εγώ δεν βλέπω ποδόσφαιρο. Φυσικά και ο χαβαλές είναι δεκτος.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Δεν βλέπω ποδόσφαιρο και μου αρέσουν τα πιτόγυρα και τα hamburger! :bigsmilie
Και λίγο σοβαρά τώρα. Αυτές τις μέρες προσπαθώ να ξεκινήσω διατροφή για να στηρίξω και το έτερον ήμισυ.
Αποφασίστηκε (μονομερώς) να είναι η Dukan. Το μόνο πρόβλημα η επιλογή γλυκαντικών.
Απο 'κει και πέρα, δεν νομίζω να στερηθώ κάτι και σκέφτομαι να ξεκινήσω και τη βρώση κάποιων super foods.
Πάσα πρόταση δεκτή!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Χωρίς να είμαι ειδικός, δίαιτες που "παίζουν" με τις ποσότητες προσλήψεων στοιχείων (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες κ.λπ.) όπως η Dukan, θέλουν μια παρακολούθηση απο ειδικό και σίγουρα αφορούν ειδικές κατηγορίες όπως με πάρα πολλά περιττά κιλά, έλλειψη πειθαρχίας ή άλλα θέματα όπου δύσκολα θα μπορούσαν μόνοι τους ή με μια απλή ισορροπημένη διατροφή από διατροφολόγο να έχουν αποτέλεσμα.

Εγω ανήκω στους τυχερούς,με εξαιρετικό μεταβολισμό, που πυροδοτείται για πλάκα και μένω εύκολα στα κιλά που θέλω,αφου διαθέτω και φοβερή πειθαρχία. Έτσι η διατροφή για εμένα έχει πιο πολύ να κάνει με υγεία παρά με αδυνάτισμα.

Πάντως newinhere αλλά και όσοι μπείτε σε κάποιο πρόγραμμα μη λησμονήσετε ότι το δύσκολο μέρος θα είναι η συντήρηση μετά. Γενικά όλα τα ¨προγράμματα" στην αρχή είναι εύκολα γιατί έρχεσαι με την φόρα της απόφασης,αλλά μετά η μόνιμη τήρηση τους είναι δύσκολη αν δεν τα κάνεις τρόπο ζωής και δεν τα πιστέψεις βαθιά μεσα σου.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”