Τηλεσκόπιο...

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ηλίας έγραψε:Για να παρατηρήσεις το φεγγάρι χρειάζεσαι φίλτρο σελήνης . Ειδικά στην πανσέληνο και στην ύβο.

Ανδρέα, το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο το έχεις ή σκέφτεσαι να το αποκτήσεις ?
Το έχω Ηλία, μου το έδωσε ο γείτονας μου, τώρα ασχολείται με άλλα πράγματα (μαθαίνει κιθάρα :dance3)
Ότι μπορεί ο καθένας μας :megagrin
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aνδρέα, έχεις ένα κατοπτρικό-νευτώνειο πάνω σε ισημερινή βάση τηλεσκόπιο. Πιθανόν το 130/900. Με λίγη υπομονή Θα μπορέσεις να διακρίνεις αρκετους γαλαξιες και νεφελωματα, είναι μιά καλή επιλογή για κάποιον που ξεκινά τώρα, πόσο μάλιστα αν είναι και δώρο..και με τη προσθήκη αστροστάτη να κάνεις και φωτογραφήσεις.

Όποτε μπορείς γράψε αν το πήρες μαζί με κάτι έξτρα όπως φίλτρα ( ηλίου, σελήνης, φωτορύπανσης ) αλλά και προσοφθάλμιους φακούς ή/και Barlow .

Να ξέρεις απο το τηλεσκόπιο δε μπορείς να διακρίνεις χρώματα ! Εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις μή περιμένεις να δείς κάτι όπως οι αστροφωτογραφίες της NASA. Στο γράφω αυτό γιατί ανέφερες πως θα ήθελες να κεντρίσεις το ενδιαφέρον των παιδιών. Δε ξέρω πόσο ετών είναι αλλά υπάρχει η μικρή πιθανότητα να ψιλοβαρεθούν ( sorry ) και να προτιμήσουν να κοιτούν τον έναστρο ουρανό απλά δια γυμνού οφθαλμού. Ξεκίνα μαθαίνοντας τον και αν μπορείς να τους τον περιγράφεις. Έχεις πολύ χρόνο. Κάθε νύχτα τα αστέρια θα είναι στο ίδιο σημείο ( Ποιητική αδεία. Βασικά ένα αστέρι θα είναι στο ίδιο " ακριβώς "σημείο μετά απο ένα χρόνο ).

Τα Skywatcher είναι κινέζικα . Eδώ βάζω μιά άνω τελεία. Πολλά πράγματα πλέον φτιάχνονται στη Κίνα, ( πάααρα πολλά ) κάποιοι κατασκευαστές πολύ ακριβότερων τηλεσκοπίων φτιάχνουν τους φακούς τους στη Κίνα. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις εσύ είναι η βάση γιατί για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είχαν ακουστεί τα καλύτερα λόγια. Σαν ερασιτέχνη αστρονόμο όμως θα σε καλύψει. Αυτό μη σε ανησυχεί.

Το τηλεσκοπιό σου ( αν είναι το 130/900 ) έχει δυνατότητα μέγιστης μεγένθυσης χωρίς απώλειες 260χ. ( 130 χ 2 )

Πρόσεξε όμως γιατί ο ο λόγος της μεγένθυνσης είναι αντιστρόφως ανάλογος του οπτικού πεδίου και της φωτεινότητας.

Πρίν ξεκινήσεις θα πρέπει να έχει γίνει η πολική ευθυγράμμιση . Έχει γίνει ?
Επίσης πρέπει να γίνει η ευθυγράμμιση του σκοπεύτρου με το τηλεσκόπιο.

Ας υποθέσουμε για χάρη της κουβέντας πως είσαι έτοιμος απο τα παραπάνω.

Ανδρέα τον ουρανό τον παρατηρούμε απο το σκόπευτρο του τηλεσκοπίου. Ο δικός σου είναι 5χ24 ( μεγενθύνει 5χ ), μέτριος σε απόδοση / αλλά φθηνός
όμως η χρήση του είναι αναγκαία αν σκεφτείς αυτό που σου έγραψα παραπάνω για την μεγένθυση. Μεγάλη μεγένθυση = μικρό οπτικό πεδίο .

Όταν ξεκινήσεις τη παρατήρηση κάνε τα εξής. Προσάρμοσε τα μάτια σου στο σκοτάδι ( χρειάζονται περίπου 20' ) και άφησε το τηλεσκόπιο να προσαρμοστεί στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Η αλλαγή απο τη ζέστη μέσα στο σπίτι στο κρύο εκτός θα προκαλέσει παραμορφώσεις στην αρχή.
και τέλος πάρε μαζί σου ένα κόκκινο φακό. Θα σου επιτρέψει να διαβάσεις τους ουράνιους χάρτες στο σκοτάδι.

Είναι πολλά ακόμα αυτά που θέλω να σου γράψω. Το αφήνω για κάποια άλλη στιγμή. Νομίζω πως θα σε κουράσω ή και θα σε μπερδέψω. Αν έχεις κάποια απορία κάπου εδώ θα με βρείς.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ηλίας έγραψε: Aνδρέα, έχεις ένα κατοπτρικό-νευτώνειο πάνω σε ισημερινή βάση τηλεσκόπιο. Πιθανόν το 130/900. Με λίγη υπομονή Θα μπορέσεις να διακρίνεις αρκετους γαλαξιες και νεφελωματα, είναι μιά καλή επιλογή για κάποιον που ξεκινά τώρα, πόσο μάλιστα αν είναι και δώρο..και με τη προσθήκη αστροστάτη να κάνεις και φωτογραφήσεις.
Το απόκτημά μου...
20150218_131406_Goudenregenstraat.jpg
Τι είναι ο αστροστάτης;;;
Ηλίας έγραψε: Όποτε μπορείς γράψε αν το πήρες μαζί με κάτι έξτρα όπως φίλτρα ( ηλίου, σελήνης, φωτορύπανσης ) αλλά και προσοφθάλμιους φακούς ή/και Barlow .
Αυτά είναι τα έξτρα που πήρα μαζί με το τηλεσκόπιο.
20150218_131547_Goudenregenstraat.jpg
Το πάνω οριζόντιο είναι αντάπτορας για φωτογραφική μηχανή.
Βλέπω ένα Barlow (ότι και να είναι αυτό...)
Φίλτρο/α δεν έχω βρει :(
Ηλίας έγραψε: Να ξέρεις απο το τηλεσκόπιο δε μπορείς να διακρίνεις χρώματα ! Εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις μή περιμένεις να δείς κάτι όπως οι αστροφωτογραφίες της NASA. Στο γράφω αυτό γιατί ανέφερες πως θα ήθελες να κεντρίσεις το ενδιαφέρον των παιδιών. Δε ξέρω πόσο ετών είναι αλλά υπάρχει η μικρή πιθανότητα να ψιλοβαρεθούν ( sorry ) και να προτιμήσουν να κοιτούν τον έναστρο ουρανό απλά δια γυμνού οφθαλμού. Ξεκίνα μαθαίνοντας τον και αν μπορείς να τους τον περιγράφεις. Έχεις πολύ χρόνο. Κάθε νύχτα τα αστέρια θα είναι στο ίδιο σημείο ( Ποιητική αδεία. Βασικά ένα αστέρι θα είναι στο ίδιο " ακριβώς "σημείο μετά απο ένα χρόνο ).
Πως βάζουν τα χρώματα δηλαδή;
Φαντάζομαι πως έχεις δίκιο για τα παιδιά. Αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. :megagrin
Ηλίας έγραψε: Τα Skywatcher είναι κινέζικα . Eδώ βάζω μιά άνω τελεία. Πολλά πράγματα πλέον φτιάχνονται στη Κίνα, ( πάααρα πολλά ) κάποιοι κατασκευαστές πολύ ακριβότερων τηλεσκοπίων φτιάχνουν τους φακούς τους στη Κίνα. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις εσύ είναι η βάση γιατί για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είχαν ακουστεί τα καλύτερα λόγια. Σαν ερασιτέχνη αστρονόμο όμως θα σε καλύψει. Αυτό μη σε ανησυχεί.
20150218_131649_Goudenregenstraat.jpg
Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο! :hystericalbs1

Ηλίας έγραψε: Το τηλεσκοπιό σου ( αν είναι το 130/900 ) έχει δυνατότητα μέγιστης μεγένθυσης χωρίς απώλειες 260χ. ( 130 χ 2 )
Πρόσεξε όμως γιατί ο ο λόγος της μεγένθυνσης είναι αντιστρόφως ανάλογος του οπτικού πεδίου και της φωτεινότητας.
Δες την παραπάνω φωτογραφία.
Ηλίας έγραψε: Πρίν ξεκινήσεις θα πρέπει να έχει γίνει η πολική ευθυγράμμιση . Έχει γίνει ?
Επίσης πρέπει να γίνει η ευθυγράμμιση του σκοπεύτρου με το τηλεσκόπιο.
20150218_131437_Goudenregenstraat.jpg
Έχω κάνει για το σκόπευτρο, νομίζω δηλαδή. (έχει μια κόκκινη κουκκίδα όταν το ανάβεις, υποτίθεται βοηθάει)
Αλλά δεν έχω κάνει την πολική ευθυγράμμιση. φαντάζομαι είναι κάπως πιο δύσκολη.
Είναι και οι απορίες που έχω.
Πως κάνω την ευθυγράμμιση;
Άντε και κάνω την ευθυγράμμιση, στο σπίτι μου όπως είναι τώρα αν βγω έξω δεν θα πρέπει να ξανακάνω ευθυγράμμιση;
Ηλίας έγραψε: Ανδρέα τον ουρανό τον παρατηρούμε απο το σκόπευτρο του τηλεσκοπίου. Ο δικός σου είναι 5χ24 ( μεγενθύνει 5χ ), μέτριος σε απόδοση / αλλά φθηνός
όμως η χρήση του είναι αναγκαία αν σκεφτείς αυτό που σου έγραψα παραπάνω για την μεγένθυση. Μεγάλη μεγένθυση = μικρό οπτικό πεδίο .
Δεν ήξερα ότι κάνει μεγέθυνση...
Ηλίας έγραψε: Όταν ξεκινήσεις τη παρατήρηση κάνε τα εξής. Προσάρμοσε τα μάτια σου στο σκοτάδι ( χρειάζονται περίπου 20' ) και άφησε το τηλεσκόπιο να προσαρμοστεί στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Η αλλαγή απο τη ζέστη μέσα στο σπίτι στο κρύο εκτός θα προκαλέσει παραμορφώσεις στην αρχή.
και τέλος πάρε μαζί σου ένα κόκκινο φακό. Θα σου επιτρέψει να διαβάσεις τους ουράνιους χάρτες στο σκοτάδι.
Και εδώ έχω απορίες. Πρέπει να βγω στον κήπο/αυλή του σπιτιού μου;
Εντός του σπιτιού (πίσω από το παράθυρο δηλαδή) δεν θα μπορέσω να δω κάτι;
Ουράνιο χάρτη δεν έχω ακόμα... :bigeek (ούτε κόκκινο φακό! :dash )
Ηλίας έγραψε: Είναι πολλά ακόμα αυτά που θέλω να σου γράψω. Το αφήνω για κάποια άλλη στιγμή. Νομίζω πως θα σε κουράσω ή και θα σε μπερδέψω. Αν έχεις κάποια απορία κάπου εδώ θα με βρείς.
Δεν κουράζεις καθόλου, εσύ μάλλον θα κουραστείς/έχεις κουραστεί.
Όλα αυτά δεν γράφονται εύκολα και για αυτό σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! :thnx
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

andreas έγραψε:
Ηλίας έγραψε:Για να παρατηρήσεις το φεγγάρι χρειάζεσαι φίλτρο σελήνης . ,?
,
:shocking ,για να δεις το φεγγαρι θες φιλτρα φεγγαριου
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 48

Ανδρέα, τα πράγματα είναι όπως σου τα είπε ο Ηλίας.
Να σου απαντήσω σε κανα δυο ερωτήσεις σου κι εγώ..

Αστροστάτης είναι αυτό το εξάρτημα από το οποίο φεύγει το λευκό καλώδιο στο τηλεσκόπιό σου και σκοπό έχει να στέφει το τηλεσκόπιο αντίστροφα προς την κίνηση της γης έτσι ώστε να ακολουθεί το παρατηρούμενο αντικείμενο συνεχώς και να το έχει μόνιμα μέσα στο οπτικό πεδίο του προσοφθαλμίου σου (δηλαδή να μην αναγκάζεσαι να το στρέφεις με το χέρι μιας και αυτό θα φεύγει συνέχεια μέσα από το πεδίο λόγω της περιστροφής της γης.).

Για να λειτουργήσει, όμως αυτό, θα πρέπει όπως σωστά σου είπε ο Ηλίας, να γίνει σωστή -αν και όχι απόλυτα ακριβής, άρα μην ανησυχείς!- πολική ευθυγράμμιση. Είναι μια απλή διαδικασία που θέλει κάποια εξοικείωση. Βασικά με την ισημερινή στήριξη που έχεις, η πολική ευθυγράμμιση είναι απαραίτητη, έστω και χονδρική, διαφορετικά δεν θα μπορείς να παρατηρείς το αντικείμενο. Αν χρειαστείς μπορώ να σου στείλω οδηγίες και video με την διαδικασία.

Με 130mm διάμετρο, μην περιμένεις πολλά πράγματα αλλά είναι αρκετό για να σου δείξει πολύ καλά τις "θάλασσες" και τους κρατήρες στην Σελήνη (όχι στην φάση της πανσελήνου), τον Δία με τα 4 μεγαλύτερα φεγγάρια του και την Μεγάλη Κηλίδα (καταιγίδα 4 φορές μεγαλύτερη από την Γη!), τον μεγαλοπρεπή Κρόνο με τα πανέμορφα δαχτυλίδια του, τις φάσεις της Αφροδίτης, τον Μ31 (Γαλαξίας της Ανδρομέδας) και κάποια άλλα σχετικά φωτεινά στολίδια του ουρανού!

Όπως σωστά ειπώθηκε, μην περιμένεις φωτο επιπέδου ΝΑΣΑ. Οι περισσότεροι απογοητεύονται όταν βλέπουν για πρώτη φορά μέσα από τηλεσκόπιο. Για διάφορους λόγους που έχουν να κάνουν με την κατασκευή του ματιού και του φωτογραφικού φακού, δεν δίνει τέτοιες εικόνες, αλλά η ιδέα ότι εκείνη τη στιγμή παρατηρείς το "ζωντανό" και "πραγματικό" και όχι μια φωτογραφία είναι που σε γεμίζει δέος. Πρέπει να γνωρίζεις για αυτό που παρατηρείς για να το εκτιμήσεις. Είναι περισσότερο εγκεφαλική διαδικασία καθώς και διαδικασία αισθήσεων παρά οπτική. Γι' αυτό δεν ενδείκνυται για παιδιά μικρής ηλικίας που εντυπωσιάζονται κυρίως από την εικόνα.

Αυτό δεν σημαίνει παράτησέ το! Ο καλύτερος τρόπος, όμως, κατά τη γνώμη μου είναι να ξεκινήσει κάποιος με ένα καλό βιβλίο για τους πλανήτες για παιδιά ή κάποιες αστροπαρατηρήσεις με γυμνό μάτι τη νύχτα και κάποιες ερωτήσεις που κεντρίζουν το ενδιαφέρον (τι είναι, τι μπορεί να υπάρχει εκεί, προέλευση, μεγέθη κλπ -αν έχουν διαβάσει τον Μικρό Πρίγκηπα βοηθάει πολύ!- κλπ) και μετά, σιγά σιγά να περάσει στη χρήση του τηλεσκοπίου όταν αυτά τα "λαμπάκια" στον ουρανό αποκτήσουν νόημα και ενδιαφέρον στα μάτια τους..

Μια άλλη χρήση του είναι η παρατήρηση μακρινών αντικειμένων στην Γη με την χρήση όμως ενός ανορθωτή ειδώλου. Είναι ένα εξάρτημα σαν τον μεγάλο κύλινδρο που έχεις στην φωτογραφία με τα αξεσουάρ. Δουλειά του είναι να αντιστρέφει την εικόνα διαφορετικά θα βλέπεις τα πάνω κάτω! (στον ουρανό δεν έχει σημασία αυτό γιατί δεν υπάρχει πάνω και κάτω). Είναι πολύ εντυπωσιακή η εξερεύνηση μιας βουνοπλαγιάς ή ενός μακρινού καραβιού στα μάτια ενός παιδιού.

Για φωτογράφηση με αυτή την στήριξη, ξέχασέ το. Ίσως μετά από κάποιο διάβασμα και πολλές δοκιμές να πάρεις κάποια σχετικά καθαρή της σελήνης. Μην περιμένεις κάτι καλύτερο. Εγώ θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς ακόμη και να ξοδέψεις αυτόν τον χρόνο στην γνώση του ουρανού.

Όσο για την παρατήρηση μέσα από παράθυρο, η απάντηση είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ. Για διάφορους λόγους, η εικόνα θα είναι πολύ κατώτερης ποιότητας και τις περισσότερες φορές εντελώς άχρηστη.

Α! και κάτι ακόμη. σ αυτή τη διάμετρο, δεν χρειάζεται φίλτρο σελήνης (ή φεγγαριού :tease ) απλά να παρατηρείς 4-5 μέρες μετά την πανσέληνο ή έως 4-5 μέρες πριν από αυτή. Όταν ο Ήλιος την φωτίζει υπό γωνία, δίνει καλύτερα την αίσθηση του "ανάγλυφου" και η παρατήρηση είναι πιο παραγωγική!


Μεγάλο post αλλά δεν γίνεται αλλιώς και είναι, πολύ επιγραμματικά, μια εισαγωγή στην χρήση αυτού του θαυμάσιου εργαλείου που είχες την τύχη να σου χαρίσουν! (το ότι είναι κινέζικο μην σε ανησυχεί καθόλου.. Από τα 5 τηλεσκόπια που έχω, τα τρία είναι κατασκευασμένα στο ίδιο εργοστάσιο με το δικό σου, με άλλο brand!)
Ότι άλλο χρειαστείς φυσικά μπορείς να ρωτήσεις! (χαίρομαι που μπορώ να ανταποδώσω κι εγώ για όλα αυτά που πήρα μέσα από αυτό το φόρουμ!)

EDIT: Μόλις είδα πως ξέχασα το σημαντικότερο! Την ευθυγράμμιση του κατόπτρου με τον εστιαστή! Αν την κάνεις σωστά και μεταφέρεις με προσοχή το τηλεσκόπιο, δεν θα χρειαστεί να την κάνεις έξω στο πεδίο παρατήρησης. Μάλιστα θα την κάνεις σχετικά σπάνια. Το ζήτημα είναι να μάθεις να την κάνεις σωστά. Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει εξοικείωση.. Θα ψάξω να σου βρω video γιατί με οδηγίες από εδώ είναι δύσκολο και κουραστικό (για τους άλλους!).
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

ΟΚ ανίδεος παρακαλώ οπότε μην βαράτε!

Έχω στήσει το τηλεσκόπιο μου έξω (2 βαθμούς παρακαλώ) και έχω "εστιάσει" σε ένα απ' ότι βλέπω πολύ λαμπερό σώμα στον ουρανό.
Αλλά μέσα από το τηλεσκόπιο το μόνο που βλέπω είναι ένα φως και μέσα σε αυτό το φως όπου φαντάζομαι είναι το Χ λίγο από το χείλος του τηλεσκόπιου. (ο καθρέφτης που στέλνει τον αντικατοπτρισμό στο μάτι;) :boeller

Κάνω κάτι λάθος;
Η πρέπει να ψάξω συγκεκριμένα πράγματα; (μάλλον ε;)
Και πως τα βρίσκω στο αχανές διάστημα; Για αυτό είναι ο αστροχάρτης ε; :dash
Αν δεν δω κάτι θα σκάσω και σελήνη δεν έχουμε αυτές τις νύχτες! :shocking
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παιδια δεν είναι καθόλου κουραστικά όλα αυτά. Αντιθέτως, είναι άκρως ενδιαφέροντα!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Συμφωνώ απόλυτα με το Δημήτρη!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Είναι πολλά παιδιά. Απο πού να πιάσεις και πού ν'αφήσεις. Λίγα λίγα.
andreas έγραψε:Δεν ήξερα ότι κάνει μεγέθυνση...
Ανδρέα το σκόπευτρο ή ερευνητής που έχεις πάνω δε μεγενθύνει. Είναι ένα RDF Red Dot Finder. Τη χρήση του νομίζω πως ήδη την έχεις καταλάβει.
andreas έγραψε:Βλέπω ένα Barlow (ότι και να είναι αυτό...)
O Barlow είναι βασικά ενισχυτής μεγέθυνσης. Έχεις ένα Barlow 2χ. Σημαίνει πως διπλασιάζει τη μεγένθυση. Αν δηλαδή ένας προσοφθάλμιος σου δίνει 90χ, τον βάζεις σε έναν τέτοιο Βarlow και γίνεται 180χ.
Αυτό επίσης σημαίνει πως θα πρέπει να προσέχεις στο μέλλον ποιούς προσοφθάλμιους αγοράζεις σε σχέση με τον/τους Βarlow που έχεις.
Τη μεγένθυση στη δίνει ο λόγος F ( εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου ) / mm ( προσοφθάλμιου ) . Αν F = 900 και έχεις φακό 10mm τότε 900/10 = 90χ .
andreas έγραψε: Πως βάζουν τα χρώματα δηλαδή;
Οι φωτογραφίες που βλέπεις είναι προιόντα επεξεργασίας.



Για την πολική ευθυγράμμιση θα επανέλθουμε κάποια άλλη φορά. Είναι κάτι εύκολο. Πολύ απλουστευμένα σημαδεύουμε τον Πολικό αστέρα.

Το ίδιο θα κάνουμε και για τις αστροφωτογραφίες αλλά και με τις όποιες απορίες.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Δηλαδή για τα καταλάβω ψάχνουμε με το τηλεσκόπιο να δούμε την Αφροδίτη και βλέπουμε αυτό...
Εικόνα

και όχι κάτι τέτοιο...
Εικόνα

Η "μαγεία" δηλαδή έγκειται στο να εντοπίσω στον ουρανό το άστρο και να σημειώσω ότι έχω εντοπίσει το α, β, γ, δ, ..... άστρο;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”