Victorinox

nikos.a

Tα Victorinox είναι παγκοσμίου φήμης πολυεργαλεία, τα καλύτερα στο είδος τους, με εκατομμύρια φίλους και συλλέκτες σε όλο τον κόσμο. Ελβετικής άριστης κατασκευής με εγγύηση εφ' όρου ζωής. Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφίες της συλλογής μου, δεν πρόκειται για συλλεκτικά μοντέλα, ούτε για επετειακά.

Εικόνα

Victorinox Hunter, Climber, Spartan. Τα μικρά είναι της σειράς Classic. Το διαφανές κόκκινο έχει επιπλέον φακό κι 2 εργαλειάκια παραπάνω, αν θυμάμαι καλά, και το ασημένιο είναι αλουμινίου. Κάτω δεξιά το μαύρο στυλό, πρόκειται για ένα διπλό ακονιστήρι πολυεργαλείων της εταιρίας και στα δεξιά είναι ένας μπρελόκ-φακός. Το χαρτί κάτω από τα πολυεργαλεία, έχει να κάνει με το φόβο μου μην γραντζουνιστούν, χωρίς λόγο, οι επιφάνεις κάποιων πολυεργαλείων... :dash



Εικόνα

Victorinox Swisschamp, Climber( αγαπημένο και πολυδουλεμένο, διαφορετική απόχρωση καλύμματος από την πρώτη φωτογραφία- μάτ κόκκινο). Αριστερά είναι η δερμάτινη θήκη του Swisschamp και δεξιά το λάδι πολυεργαλείων της εταιρίας.


Έχω επίσης δύο ακόμη σε σπίτι στην επαρχία, αλλά μοντέλα τη στιγμή αυτή δεν θυμάμαι. Επίσης 3 ακομή θήκες δερμάτινες μικρές για τα πολυεργαλεία της σειράς Classic. Θα τα βρω κάποια στιγμή και θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Το ξύλινο κουτί της πρώτης φωτογραφίας, ανήκει σε ένα άλλο ιδιαίτερα αγαπημένο χόμπυ...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ωραία συλλογή Νίκο. Τα Victorinox είναι εργαλεία ! Δουλεύουν για τον ιδιοκτήτη τους μιά ζωή και όποιος έχει κάνει το λάθος να τα περάσει για "άκακα σουγιαδάκια" στη χειρότερη έχει τιμωρηθεί με ένα κόψιμο στα δαχτυλά του, στη καλύτερη δε ξέρει τί χάνει.

Εγώ όπως προανέφερα έχω ( κάπου :boeller ) έναν δωρισμένο απο το μακρινό 93, θυμάμαι πως έμοιαζε με spartan ή climber αλλά δεν είχε το τσιμπιδάκι/οδοντογλυφίδα και δεν είμαι σίγουρος αν είχε το key-ring.

Απο το 2007 έχω το rescuetool. Μπορείτε να το δείτε σε δράση σε ένα απο τα πολλά βίντεο που κυκλοφορούν στο youtube.

Εικόνα
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Kόβουν απίστευτα και θέλουν πάρα πολύ προσοχή. Ακόμα και τα Classic, κόβουν εξώφυλλο περιοδικού σε κάθετη θέση, απλά... ακομπώντας το. Χωρίς πίεση.
Το Rescue Tool, είχε βραβευτεί το κορυφαίο πολυεργαλείο της χρονιάς, όταν βγήκε. Πάρα πολύ καλό. Απευθύνεται πιο πολύ, βέβαια, σε συγκεκριμένο κοινό( διασώστες, πυροσβέστες κλπ. κλπ.).
Θεωρώ, ότι έστω ένας Victorinox πρέπει να υπάρχει σε ένα συρτάρι ή στο ντουλαπάκι στο αυτοκινήτο/μηχανή...
draminos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 06:11
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

εγω εχω μονο αυτην την πλαστηκη καρτουλα που εχεις στο πορτοφολη
σου
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Από αυτά που παρουσίασε ο Νίκος στην πρώτη φωτογραφία, έχω το 2ο από αριστερά και ένα ίδιο σε μπλε (με την γνήσια δερμάτινη θήκη του), καθώς και το μαύρο το μικρούλι. Απίστευτα χρηστικά εργαλεία, με συντροφεύγουν αγογγυστα σε κάθε ταλαιπωρία που υφίστανται, όταν βγαίνω έξω. Ακόμα και το μικρούλι (classic) είναι εξαιρετικό, κόβει πολύ καλά, έχει μέχρι και τσιμπιδάκι και οδοντογλυφίδα. Ασφαλώς και αξίζουν τα χρήματά τους, ασφαλώς και αξίζει να έχει κάποιος τουλάχιστον έναν από αυτούς.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Τη victorinox την ήξερα για τα μαχαίρια της. Μου την είχε συστήσει και ο χασάπης μου. Το rescuetool δεν το ήξερα και με εντυπωσίασε σε ένα βιντεάκι που είδα σχετικά με το πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Για τα "σουγιαδάκια" και την εντύπωση που σου δίνουν ότι δεν κόβουν και δεν αξίζουν φταίνε κάποιες κακές αντιγραφές που πουλόυσαν ή έδιναν δώρο με μπουκάλι ουίσκι πριν κάποια χρόνια στα ίδια χρώματα.
nikos.a

nik16v έγραψε: Για τα "σουγιαδάκια" και την εντύπωση που σου δίνουν ότι δεν κόβουν και δεν αξίζουν φταίνε κάποιες κακές αντιγραφές που πουλόυσαν ή έδιναν δώρο με μπουκάλι ουίσκι πριν κάποια χρόνια στα ίδια χρώματα.

Υπάρχουν "καλές" και κακές απομιμήσεις. Άμα είναι παρατηρητικός κανείς, μπορεί εύκολα να καταλάβει αν είναι αυθεντικός ένας Victorinox. Το βάρος δεν έχει τόση σχέση, όση έχουν οι γωνίες του σήματος της εταιρίας, η ποιότητα των εγαλείων, το "γυαλιστερό" χρώμα τους, η δυνατότητα επαναφοράς τους και ο ήχος κλεισίματος. Επίσης, κάθε εργαλείο, έχει στη βάση του την σφραγίδα της εταιρίας. Βέβαια, σε καταστήματα, π.χ. με είδη καπνιστού με μεγάλη ποικιλία αλλά και ταξιδιωτικά είδη, δεν τίθεται νομίζω θέμα γνησιότητας. Δεν μου έχει τύχει ποτέ.

Γνώμη μου, είναι ότι δεν αξίζει να αγοράζει κανείς από παζάρι πολυεργαλεία Victorinox, εχω δει στο Μοναστηράκι κανά 2 αυθεντικούς κατά καιρούς. 20- 25Ε δεν είναι πολλά για έναν απλό καινούργιο. Δεν μπορείς να ξέρεις τι χρήση του έκανε ο άλλος και πόσο τον πρόσεχε.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πιστεύω πως το concept της Victorinox είναι να προωθεί τα πολυεργαλεία της ως "επαγγελματικά εργαλεία" που μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο "ερασιτέχνες". Το έχει κερδίσει αυτό βέβαια γιατί ότι κατασκευάζει είναι υπόδειγμα χρηστικότητας και αντοχής.
Τί θέλω να πώ όμως με το παραπάνω. Παίρνω παράδειγμα το rescuetool.
Τί μας δείχνει το rescuetool στη δράση ? Πως μπορεί να ανταπεξέλθει σε δύσκολες συνθήκες. Στο youtube μάλιστα μας δείχνει έναν πυροσβέστη να το χειρίζεται.
Σε έναν απεγκλωβισμό απο ένα τροχαίο ατύχημα όμως οι πυροσβέστες θα χρησιμοποιούσαν υδραυλικά ψαλίδια, τσεκούρια και άλλα σχετικά βαριά εργαλεία.
Είναι λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, πολύ πιό χρήσιμο να υπάρχει στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου μας και αφου ξέρουμε το τί μπορεί να κάνει να το χρησιμοποιήσουμε αν ω μη γένοιτο βρεθούμε σε κίνδυνο ή θελήσουμε να βοηθήσουμε άλλους κερδίζοντας πολύτιμο χρόνο παρά στα χέρια του διασώστη.
Όπως γράφτηκε και παραπάνω όλοι θα έπρεπε να έχουμε ένα ( Victorinox, όχι απαραίτητα το rescuetool ) μαζί μας στο αυτοκίνητο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Έχεις δίκιο. Απλά το συγκεκριμένο είναι πιο πολύ για ακραίες καταστάσεις. Αντίστοιχο είναι και το δικό μου Hunter. Πέρα από το πριόνι για ξύλο, έχει και λεπίδα ξεκοιλιάσματος. Γενικά οι ονομασίες των σειρών έχουν τον λόγο τους, π.χ. Spartan, δηλαδή τα απολύτως χρήσιμα, climber, δηλαδή εργαλεία που θα φανούν χρήσιμα σε ορειβάτες, fisherman, δηλαδή εργαλεία χρήσιμα στους ψαράδες.
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Κάθε εργαλείο έχει την χρήση του και το πραγματικά καλό εργαλείο κάνει τον μάστορα, έτσι και τα διάφορα πολυεργαλεία, είναι καλά όταν χρησιμοποιούνται για την εργασία που έχουν κατασκευασθή. Αυτός, άλλωστε είναι και λόγος που στο εμπόριο υπάρχουν τόσες πολλές παραλλαγές πολυεργαλείων. Άλλο σετ θα χρειασθεί ένας ψαράς, άλλο ένας κυνηγός και άλλο ένας ιστιοπλόος. Μπορεί κάποια από τα εργαλεία να είναι κοινά, αλλά υπάρχουν και αυτά που θα κάνουν την διαφορά, ανάμεσά τους.
Οι μεγάλες και καλές εταιρείες κατασκευής πολυεργαλείων, δέχονται παραγγελίες γιά κατασκευή κάποιου σετ, που να πληροί τις ανάγκες συγκεκριμένων επαγγελμάτων. Βέβαια η παραγγελία δίνεται γιά πολλά κομμάτια και η διάθεσή τους γίνεται από ορισμένα καταστήματα.
Σε κάποια επαγγέλματα είναι αδιανόητο το να αναλάβεις βάρδια, χωρίς στην ζώνη σου να έχεις το πολυεργαλείο σου. Προσωπικά έχω τρία, που με έχουν βγάλει από δύσκολη θέση αρκετές φορές.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”