Η αεροπορικη γωνιτσα μου..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οπως ξερετε (πλεον) ολοι, εχω μια ιδιαιτερη ψωρα με τα αεροπλανα. Οχι μονο λογω επαγγλεματος, το μικροβιο το εχω απο πολυ μικρος. Με την εξελιξη της τεχνολογιας και την αναπτυξη του ιντερνετ και τη δημιουργια του λιμανιου, θα ελεγα οτι βρηκα τον αεροπορικο μου παραδεισο. Εαν εχετε καποιες αποριες, ειτε αφορουν την ελληνικη αεροπορικη σκηνη, ή γενικου ενδιαφεροντος, μπορειτε να τις μοιραστειτε εδω περα!

Θα απαντησω στην ερωτηση του Δημητρη, σε πρωτη φαση:

dimitris έγραψε:Στέφανε συλλέγεις μόνο safety cards ή γενικά με ότι να έχει με παλιές αεροπορικές;
Πλεον συλλεγω (καλυτερα να πω: κυνηγω) safety cards απο ελληνικες και κυπριακες αεροπορικες εταιρειες. Αλλα και ο,τιδηποτε εχει το σημα μιας αεροπορικης εταιρειας. Παλιοτερα εκανα ακριβως το ιδιο σε παγκοσμιο επιπεδο. Καπως ετσι εφτασα τις περιπου 1300 διαφορετικες safety cards και καπου 200 καρτ ποσταλ μου απο τον διεθνη χωρο (αλλα και lanyards, sickbags, mouse pads, στυλο και αλλα διαφημιστικα προϊοντα, εχω και ενα ομορφο σετ 25 ποτηρια γυαλινα της Lufthansa, μαζι με το καλαθι τους, αλλα και ενα πτερυγιο απο το σταθεροποιητικο - πισω - στροφειο ενος Bölkow BO-105).

Καποια στιγμη ειδα οτι δεν εχει νοημα να συλλεγω ανεξελεγκτα, γιατι απλα και μονο δεν εχω το εισοδημα του Κωνσταντινου.. :megagrin Ετσι συγκεντρωθηκα στον Ελλαδικο χωρο. Αυτη την στιγμη η λιστα αρχειου μου περιλαμβανει 141 διαφορετικες safety cards. Υπολογιζω οτι εχουν κυκλοφορησει καπου 180-190 διαφορετικες καρτες, και γιαυτο και η λιστα εμπλουτιζεται οπου και οπως γινεται. Πρακτικα εχω 93 διαφορετικες καρτες απο ελληνικες εταιρειες, με το μεριδιο του λεοντος να το κατεχει φυσικα η Ολυμπιακη (Airways, Aviation, Airlines). Ο λογος ειναι οτι για εναν τυπο αεροσκαφους ειχαν διαφορες παρτιδες, απο διαφορους εκδοτες. Αυτο σημαινει οτι ναι μεν οι καρτες ειναι οι ιδιες, αλλα επειδη αναγραφεται καθε φορα ενας αλλος εκδοτης, ειναι και μοναδικη - διαφορετικη! Οι καρτες των Α320 της Αιγαιου για παραδειγμα ειναι οι ιδιες, αλλα υπαρχουν 4 διαφορετικες εκδοσεις (τουλαχιστον), κατι που κανει την καθε καρτα να ειναι διαφορετικη απο την αλλη. Για την ιστορια, οι πρωτες καρτες των Boeing B707 της ΟΑ, αλλα και των DeHavilland Comet 4B, και απο τα Shorts, ειναι απο τις πιο ακριβες στον συλλεκτικο κοσμο. Αυτες τις μερες εφυγε μια απο ενα Comet στο λιμανι για 400€... :dash

Σε ο,τι εχει να κανει με τις καρτ ποσταλ, με ενδιαφερουν airline issued κομματια. Αλλιως δεν εχει νοημα, ο καθε παπαρας μπορει να βγαλει μια φωτο και να την τυπωσει σαν καρτ ποσταλ. Αλλα οι πραγματικες καρτες αξιας ειναι airline issued.


Eδω εχω ανεβασει την εν λογω λιστα των ελληνικων safety card. Με πρασινο τετραγωνακι σημαινει οτι την εχω την καρτα, λευκο σημαινει οτι την ψαχνω. Oπως ειπα, η λιστα ΔΕΝ ειναι πληρης. Εαν εχετε καποιες ερωτησεις για καποιες εταιρειες, ευχαριστως να τις απαντησω (δε νομιζω οτι υπαρχει ερωτηση επι του θεματος, που να μην μπορω να απαντησω..). Καποια στιγμη ισως βαλω και λιστα των καρτ ποσταλ.

Ελπιζω να σας εχω καλυψει ελαφρως... Την επομενη φορα, θα παρουσιασω τα αεροπορικα blogs μου... χεχε

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εικόνα

Την λιστα με τις ελληνικες και κυπριακες safety cards..


-EDIT-
Stefanos έγραψε:[...] Αυτη την στιγμη η λιστα αρχειου μου περιλαμβανει 141 διαφορετικες safety cards. Υπολογιζω οτι εχουν κυκλοφορησει καπου 180-190 διαφορετικες καρτες, [...]
Aναθεωρω τον τελικο αριθμο και τον τοποθετω περιπου στις 270 συν πλην. Για ολα φταιει η Ολυμπιακη... :beah2 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Τσ τσ
Κακοί άνθρωποι...
Άκαρδες εταιρίες... :)

(και εμένα μου φταίει η Autoart, η Kyosho και η CMC :D )
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Autoart; Στην 1/18 από 80 ευρώ και πάνω, σωστά;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ναι Δημήτρη. Και πιο πάνω...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Επιτελους τελος..

Αγορακια, κανονιστε να ερθετε, να παιξετε στη γωνιτσα μου και να την αφησετε μπουρδελο.. >:) :P



Λοιπον.. ΕΔΩ η λιστα που υποσχεθηκα! Θα ελεγα οτι ειναι κατα 98% πληρης! Λειπουν οι καρτες που ειναι αναμεσα σε για παραδειγμα Issue 01 και Issue 06 (λεμε τωρα), και ειναι φυσικο, διοτι δεν εχω τα στοιχεια.

Αυτααα... Λιγες, ε? :b
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Παιδες, σε αυτη την περιπτωση εχω μια παρακληση! Οποιος πεταει με ελληνικη εταιρεια (ειπαμε, δεν υπαρχουν μονο ΟΑ και Α3!) θα μπορουσε να κατασχει μια safety card και ενα ΑΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΤΟ! sickbag? Θα του ημουν υπερευγνωμων. Εννοειται οτι αναλαμβανω τα εξοδα αποστολης για μενα!!!! Καρτες που με καινε...

Και φυσικα αναφερομαι σε ενεργες εταιρειες... <3

AEGEAN AIRLINES Airbus A319
AEGEAN AIRLINES Airbus A321 Issue 01 February 2008
AEGEAN AIRLINES Airbus A321 Issue 02 May 2009 · without STAR ALLIANCE print
AEGEAN AIRLINES Airbus A321 Issue 02 Juni 2010
ASTRA AIRLINES Airbus A320 Issue 01 March 2012
ASTRA AIRLINES BAe Avro RJ 100 Issue 02 Rev.0 OCT. 2010
OLYMPIC AIR Airbus A319 single cardboard · rounded corners (χωρις αλλα διακριτικα)
OLYMPIC AIR Airbus A320 Issue 01 September 2009 · rounded corners
OLYMPIC AIR Airbus A320 Issue 01 · August 2009 · square corners
OLYMPIC AIR Bombardier Dash 8-400 ATH/OA/SIC/Q400 · Issue 2
SKY EXPRESS BAe Jetstream 31
SKY EXPRESS BAe Jetstream 41

Αμα πεσει αλλη καρτα στα χερια σας (λεμε τωρα), και δεν ειναι στην λιστα, παρακαλω επικοινωνειστε μαζι μου!

θενκς!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”