Μοντελισμός

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Έχουμε κανέναν έμπειρο στατικό μοντελιστή για να τον ζαλίσω;;; :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λέγε μπρε τι θες ; Αν δε ρωτήσεις πως θα μάθεις ; Εγώ κάτι λίγα και κάτι θυμάμαι, ξέρω κι άλλους εδώ που το κατείχαν το αντικείμενο περισσότερο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα κιτ και πιο συγκεκριμένα το 50 years anniversary star trek.

https://www.ebay.co.uk/p/Revell-Star-Tr ... 2254362681

Αναρωτιέμαι τι άλλα θα χρειαστώ εκτός από χρώματα πινελιά κόλλες...

Ποια χρώματα, ποια πινέλα, ποια κόλλα ...

Τέτοια πράγματα...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ανδρέα επειδή σου γράφω απο το τηλέφωνο δε βλέπω τη κλίμακα του μοντέλου. Επιγραμματικά μόλις ανοίξεις το κιτ θα βρεις τους κωδικούς των χρωμάτων. Πήγαινε σε ένα κατάστημα μοντελισμού τότε και ζήτα επιπλέον κόλλες, πινέλα κ χ-acto κοπίδια ( καλά θυμάμαι ; ). Πιστεύω πως θα σε ταλαιπωρήσει λίγο το λευκό στο Enterprise. Δε ξέρω πόσο εύκολα θα στρώσει με το πινέλο.
Θα προσπαθήσω να μπω πάλι αργότερα στο φορουμ και να τα ξαναπούμε. Δε βοήθησα ιδιαίτερα, sorry .
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ηλία δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη!

Το κιτ έχει 2 μοντέλα 1:500 και 1:600
Όταν λέω ποια χρώματα και λοιπά, εννοώ ποιας εταιρίας...
Revell, tamiya κτλ κτλ...
Ηλίας έγραψε: 10 Ιούλ 2018, 14:19 Πιστεύω πως θα σε ταλαιπωρήσει λίγο το λευκό στο Enterprise. Δε ξέρω πόσο εύκολα θα στρώσει με το πινέλο.
Δηλαδή;;;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Θες airbursh. Και δεν ειναι ακριβως λευκο. Πινελο θα χρειαστεις σε μικρες επιφανειες, οπως στους συλλεκτες Bussard, παραθυρα κλπ.. Αν βαλεις ομως καμμια οπτικη ινα, θα τα κανεις τζιτζι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το σκέφτομαι Στεφο, βλέπω όμως ότι τα κιτ φωτισμού είναι αρκετά τσιμπημένα!
Άσε που δεν τα βρίσκω από Ευρώπη.

Added in 2 minutes 10 seconds:
Όσο για airbrush banggood και Ali να ναι καλά!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Όχι Ανδρέα δεν είναι καλά, ο αερογράφος μία φορά αγοράζεται, και δεν υπάρχει και νόημα να πάρεις έναν φθηνό, δεν θα βάφει καλά.

Η Revell από όσο θυμάμαι είχε πάντα καλή ποιότητα, και τα κομμάτια ταίριαζαν μεταξύ τους χωρίς ιδιαίτερες μετατροπές, πχ: κόψιμο-ξύσιμο-στοκάρισμα.

Πάντως το συγκεκριμένο μοντέλο από το instruction , αναφέρει ότι περιέχει κάποιες μπογιές (χρώματα) βούρτσα-κόλλα-αυτοκόλλητα και αναλυτικό booklet.

Οπότε μιά χαρά το βλέπω, βλέπεις τι έχει μέσα, και αν χρειαστεί κάτι extra το παίρνεις, από μάρκες εταιρίας, Revell - tamiya - Humbrol - Italeri, είναι όλες οκ και χρόνια στον χώρο, αν δεν θέλεις να πάρεις αερογράφο, υπάρχουν πάρα πολλά χρώματα σε σπρέι, είναι μικρά και φθηνά μεταλλικά φιαλίδια με περιεχόμενο 50-200ml, δεν ξέρω αν τα έχεις δεί εκεί, αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν, πιό καλή δουλειά θα κάνεις με τα σπρέι, στις μεγάλες επιφάνειες των κομματιών, και τις λεπτομέρειες με πινελάκι, ο αερογράφος θέλει και λίγη εμπειρία.

ΥΓ: Θέλουμε και φωτογραφίες με ή και χωρίς φώτα... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αντώνη είναι επιβεβαιωμένο αυτό, γιατί κάτι (λίγα βέβαια) βίντεο στο youtube που είδα δεν λένε να έχουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Τις είδα τις κονσέρβες :P αλλά τα βρίσκω κάπως ακριβά τα 50 ml 8 € πάνω κάτω...

Δεν ξέρω ακόμα, δεν έχω αποφασίσει αν θα το πάρω το κιτ... (δεν είναι και λίγα τα λεφτά)
Αλλά είναι ένα όμορφο κιτ και σαν τρεκι που είμαι μου αρέσει ακόμα πιο πολύ!

Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Γενικώς όχι Ανδρέα δεν είναι επιβεβαιωμένο, άλλωστε γνώμες είναι αυτές, ειδικά όμως για εμένα προσωπικά είναι επιβεβαιωμένο 100%, εμπειρικά έχοντας πολύ στενές και καλές σχέσεις με τον αερογράφο μοντελισμού*, τον δουλεύω μέχρι και σήμερα, και είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι στα εργαλεία μου, και όχι μόνο για μοντέλα, μπορείς να βάψεις τα πάντα, σε μικρές κλίμακες, (αερογραφίες) από κράνος μηχανής-κιθάρες-αυτοκίνητα-μοτοσυκλέτες-τοίχους, κ.ο.κ.

Τώρα για τον στατικό μοντελισμό.
Το χόμπι είναι της υπομονής, όπως είπε κι' ένας φίλος από παλιά "ασχολία για φυλακισμένους" :D και είναι ένα από τα καλύτερα χόμπι για μικρούς και μεγάλους, αρχίζεις από αυτό και αν σου αρέσει το συνεχίζεις, ή περνάς και στο active κομμάτι του, πάντως μοντελιστής χωρίς αερογράφο δεν...αν και πάνε χρόνια που έχω σταματήσει, οι περισσότερες δεξιότητες μου πηγάζουν από τον μοντελισμό, μου έδωσε πάρα πολλά.

Για την αγορά του κιτ που λές Ανδρέα, όντως έτσι είναι κοστίζει, όλα τα χόμπι κοστίζουν... ;) όμως μπορείς να το πάρεις όποτε θέλεις, και από εκεί και πέρα, και ανάλογα τα οικονομικά σου πάντα να το στήσεις, όπως κάνεις κέφι εσύ, και όποτε θέλεις εσύ, αυτό που αλλάζει είναι το τελικό στάδιο, και η ρεαλιστικότητα του μοντέλου.

* Εάν χρειάζεσαι αναλυτικές πληροφορίες για τον αερογράφο, πολύ ευχαρίστως. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”