Μοντελισμός

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ευχαριστώ παιδιά!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπράβο Δημήτρη θεικό!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Τέλειο !!
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αφιερωμένο στους φίλους αεροπλανάκηδες ή/και μοντελιστές (δεν ήξερα πού να το αναρτήσω):

[youtube][/youtube]
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ωραίο Φώτη, εμένα ο ερωτάς μου είναι αυτό :
[youtube][/youtube]

Είχα καταφέρει πριν μερικά χρόνια ν'αγοράσω ένα μικρούλι στα 500 ευρώ αλλά δεν αξιώθηκα ακόμα να μάθω να το πετάω. Θέλει πολλές ώρες εκπαίδευσης και στον εξομοιωτή του laptop, για να εξοικειωθείς με το τηλεχειριστήριο αλλά και σε πραγματικές συνθήκες για να καταφέρεις να το ελέγξεις εν πτήση.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mήπως έχουμε αερομοντελιστές στη παρέα μας ?

Προχθές που κατεβάζαμε τα χριστουγεννιάτικα απο το πατάρι, τα παιδιά "εντόπισαν" τις κούτες με τα r/c ελικόπτερα και έγινε πανικός.

1.Robbe Spirit Fun και 1.Lama Co-Axial RTF

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Ψάχνω ένα καλό flight simulator ο οποίος θα είναι συμβατός με την τηλεκατεύθυνση robbe xh-6 που έχω ( αρκετά παλιά, πέρασαν και 7 χρόνια..! ) και με windows 7

Έψαξα λιγάκι και μου πρότειναν το Phoenix Model Flight Simulator.

Mήπως το έχει κάποιος να το εγκαταστήσω για να μη το αγοράζω ? Δε θα τον αποφύγω έναν εξομοιωτή στο μέλλον αλλά τώρα δεν είμαι σε θέση να πληρώσω κατοστάρικα για έναν. Προέχουν άλλα :beah2

Επίσης αν κάποιο μέλος μπορεί και ξέρει να προτείνει κάποιον άλλον, θα διαβάσω με ενδιαφέρον τις συμβουλές του.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εγώ εδώ... :megagrin

Βέβαια τα παράτησα όλα τα χόμπι,πριν τρία χρόνια... ;)

Σου απαντώ κατά τύχη,μιας και έκανα μια βλακεία, κατά λάθος και πάτησα, Σημειώστε τις Δ. Συζητήσεις αναγνωσμένες,και μετά χάθηκα μέσα στα post.

Εκτός από στατικό μοντελισμό που ασχολουμε από παιδί,προχώρησα στον active,ξεκίνησα με αυτοκίνητα,όλων των ειδών, πήγα στα σκαφάκια,και κατέληξα στα πετούμενα,αεροπλάνα-ελικόπτερα-ανεμοπλάνα-μαχητικά scale,πτέρυγες με turbo jazz κινητήρες 150mp,αλλά με κέρδισε ποιο πολύ το ελικόπτερο,θέλει τόση αυτοσυγκέντρωση που μισό λεπτό να την χάσεις,τελείωσε το πανηγύρι,έχεις δε τόση αδρεναλίνη που κιλά μέσα σου,που έχω δει στον Σεφ να λιποθυμούν,είσαι στην τσίτα...

Να φανταστείς τα μισά που μου έμειναν τα χάρισα,και δυστυχώς,και μια τ/κ (τηλεκατεύθυνση) της Esky 6 καναλιών που θα σου έκανε σίγουρα,την καλή μου την πούλησα,και τον Phoenix 5 τον έδωσα δώρο μαζί με την τ/κ.

Έχω ακόμα ένα δωμάτιο γεμάτο,με ακροβατικά αεροπλάνα ηλεκτρικά,ένα αμαξάκι δυτάχητο με κινητήρα νίτρου,έχω και ένα lama v4 που το έχω κάνει τούμπανο στις βελτιώσεις,με την τ/κ 4 καναλιών και 4 lipo μπαταρίες ετοιμοπόλεμο,και τον Phoenix 1 τον παλιό,με το καλώδιο του που αν θέλεις σου τον χαρίζω,καθώς και το lama αφού μόνο χώρο μου πιάνουν πλέον.

Το θέμα με τον Phoenix R/C 5 είναι ο καλύτερος simulator που υπάρχει, μετά από αυτόν που χρησιμοποιούν στον στρατό,που κοστίζει πάνω από 4500 χιλιάρικα,και φυσικά δεν πουλιέται,τον Phoenix τον βρίσκεις και από αλλού. ;) αλλά στην δική σου τ/κ δεν παίζει. :ninja_hide Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω,σαν συμβουλή είναι πρόσεχε το αυτό το hobby γιατί εκτός από πληθώρα γνώσεων,απαιτεί και πάρα πολλά λεφτά+χρόνο,εγώ καταστράφηκα με αυτό το hobby,φαντάσου να έχεις δώσει ένα ζεμπίλι λεφτά για ένα μοντέλο από 1500 και πάνω στήνεις καλό μοντέλο,και σε ένα δευτερόλεπτο να πέσει το μοντέλο κάτω,και εντάξει λες τα λεφτά δεν με νοιάζει (που κανένα δεν έχω ακούσει να το λέει) ο χρόνος που χάλασες για να στίσεις το μοντέλο; σκέψου ότι έρχεται σε ένα κουτάκι μέσα και το φτιάχνεις από το μηδέν,το τελευταίο μου Trex ηλεκτρικό μου έφαγε δυο μήνες από την ζωή μου, μιλάω για 3D Helli και έχω γνώσεις μηχανικού και ηλεκτρολόγου,σκέψου να το δοκιμάσει κάποιος που δεν ξέρει.

Ηλία εδώ σου βάζω την Support σελίδα και μόλις μπεις πάτα
[What do I need to successfully use Phoenix R/C?]
Δες ποιες τ/κ είναι συμβατές,και τι Pc και κάρτα γραφικών χρειάζεται...
Τέλος ότι δεν καταλαβαίνεις, η θέλεις εγώ εδώ είμαι...

Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αντώνη δυστυχώς είμαι ένας φτωχός με ακριβές συνήθειες. Αυτά τα χόμπυ μόνο χόμπυ δεν είναι αφού προϋποθέτουν μιά δεύτερη παράλληλη ζωή για να τα ακολουθήσεις. Να δουλεύεις γι'αυτά και μετά να τους αφιερώνεις τον ελευθερό σου χρόνο.

Για τον Phoenix ήξερα εξ αρχής πως δεν έχω ελπίδα, γι'αυτό πήρα ένα πακέτο imitation απο το λιμάνι που υποστηρίζει PPM τ/κ όπως η δική μου και τώρα το περιμένω. Αν δουλέψει καλώς. Αν όχι, κρίμα τα 11 ευρώ, σιγά.

Ίσως στο μέλλον ...μία Futaba 9303. Aλλά δε λέω μεγάλα λόγια.Για τα τ/κ ελικόπτερα θα μπορούσαμε να συζητάμε με τις ώρες. Πρέπει όμως να σε προειδοποιήσω πως οι ακροβατικές πτήσεις των μοντέλων μου προκαλούν έναν light αποτροπιασμό. Μιά επίδειξη των πτητικών ικανοτήτων του χειριστή που βιάζει παραφύσει την ομορφιά και την αρμονική πτήση του πραγματικού ελικοπτέρου. Διάολε δε μπορώ να βλέπω ένα μοντέλο που κοστίζει όσο ένα μηνιάτικο να πετάει στον αέρα, να σπάει σα μαστίγιο, να γυρίζει τούμπα κτλ. Ήμαρτον. Πάρτε ένα αεροπλάνο για τα ακροβατικά σας.

Αλήθεια ποιό ΤREX είχες τελευταία ?

Δες εδώ ένα βιντεάκι απο μιά πτήση με ένα κλώνο του Aligh Trex 600 το VWINRC 600ESP και bodykit απο Bell-222 ( airwolf )


και δες και εδώ ( τυχαία το επέλεξα ).


Να βάλω και αυτό ?



Έτσι ναί ρε φίλε. Να δώσω χρόνο και χρήμα ( σιγά-σιγά εννοείται ).

Το πρώτο και το τρίτο βίντεο εμπεριέχει όλη την ομορφιά του αερομοντελισμού. Το δεύτερο είναι καγκουριά.( Προσωπικές απόψεις )

Απο ηλεκτροκίνητα τ/κ αυτοκίνητα για μένα μονόδρομος για τον αρχάριο αλλά και για τον προχωρημένο μοντελιστή είναι το FTX Carnage brushless 1/10. Για όσους ξέρουν ή δε ξέρουν είναι ένα vfm τ/κ. Κοστίζει πολύ λιγότερο απο τα "ακριβά" επώνυμα. Έχει φθηνά ανταλλακτικά, τρελλές δυνατότητες και μπορείς να το "δώσεις" στο παιδί να το τρέξει χωρίς να κλαίς τα λεφτά σου αν πάθει κάτι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 07 Δεκ 2014, 06:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47


http://www.aa-collection.com/web/produc ... 0FE145A985
Τα τελευταία χρόνια έχουν πάει όλα τα 1/18 στα διπλάσια λεφτά και γέμισε ο τόπος ρητίνες κλειστές και χωρίς κινητήρα κτλ...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”