Ο αφρός <<εξαφανίζεται>>

roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Θα δοκιμάσω να φορτώσω και ποιό πολύ ώρα μήπως είναι αυτό το πρόβλημα.
Vavous έγραψε: 13 Μαρ 2019, 13:47 Για δες αυτό το βιντεάκι. Το Τσέλα είναι απο τα ευκολότερα κρεμοσάπουνα πάντως για λάδερινγκ.
Μου κάνει εντύπωση ότι για το δεύτερο πέρασμα όταν βάζει νερό στο πρόσωπο σκουπίζει ελαφρός επειδή ενα απ τα συστατικά του είναι το tallow και μπορεί να του δημιουργήσει προβλημα. Αν το κάνω απ το πρώτο πέρασμα άραγε θα βοηθούσε;
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Όχι δεν θα βοηθούσε, καθώς αυτό που λες και αναφέρει ο Nick στο βίντεο είμαι συμπέρασμα αρχάριου και εντελώς άκυρο! Όλοι στην αρχή λέγαμε σαν τον Νικ παρόμοιες μπαρούφες και ψάχναμε να βρούμε τι φταίει με περίπλοκες εξηγήσεις. Έφταιγε απλά η έλλειψη εμπειρίας και τίποτα άλλο.

Σχετικά με το πινέλο, εγώ είχα άσχημη εμπειρία με το Semogue 830. Όχι οτι δεν μου έκανε αφρό, αλλά κρατούσε πολύ αφρό μέσα του και γενικά ποτέ δεν ήμουν ευχαριστημένος μαζί του. Με ένα συνθετικό πινέλο θα μάθεις πιο γρήγορα να φτιάχνεις καλό αφρό.

Δοκίμασε με καλά βρεγμένο το Semogue σου (να έχει κάτσει κανα πεντάλεπτο μέσα στο νερό), και μόλις το βγάλεις μην το στραγγίξεις με το χέρι σου, απλά τίναξε το 3-4 φορές ελαφρά ώστε να φύγει το πολύ νερό, και άρχισε να σβουρίζεις το Cella σαν να μην υπάρχει αύριο. Μετά μετέφερε όλο αυτό σε ένα μπολ και φτιάξε εκεί τον αφρό σου.

Επίσης, πολλές φορές την πατάμε επειδή δεν έχουμε βάλει αρκετό νερό. Και ο στεγνός αφρός εξαφανίζεται,όχι μόνο αυτός που έχει παραπάνω νερό.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγω θα ελεγα πηγαινοντας λιγο πιο (περα απο τον nomad) να μουλιασεις σε χλιαρο νερο περισσοτερη ωρα (πχ 15-20 λεπτα) να ρουφηξουν καλα οι τριχες και να "διασταλουν" ελαφρα, και να το "στιψεις" καλα. Επισης να εχεις για 2-3 λεπτα επισης χλιαρο νερο στο σαπουνι. Μετα το στιψημο του θυσανου αδειαζεις και το νερο του σαπουνιου και αρχιζεις σιγα σιγα (προσοχη οχι μεγαλη πιεση) να σβουριζεις. Εδω μια τεχνικη που βοηθαει ειναι να κρατας με τα δαχτυλα σου τη βαση του θυσανου. Ετσι πετυχαινεις πιο κοντο θυσανο με αποτελεσμα μεγαλυτερη "σκαπτικη" ικανοτητα και περισσοτερη μαζα σαπουνιου στην τριχα. Στη συνεχεια αντιγραφοντας εν μερει την τεχνικη παραγωγης αφρου στο μπωλ προσθετουμε λιγο λιγο νερο συνεχιζοντας το σβουριγμα φροντιζοντας παντα να μην στεγνωνει το συνολο αλλα να υπαρχει επαρκεια νερου πληρης.. Και οσο πιο σκληρο σαπουνι τοσο πιο πολλες σταγονες νερο. Κατι που βοηθαει αρκετα και εγω το εφαρμοζω συχνα ειναι η προσθεση 3-4 σταγονων γλυκερινης η αιθεριου ελαιου αντιστοιχου με το σαπουνι.
Παντα σχεδον πετυχαινω αφρο εκπληκτικο και κυριως για να ξυριστει η διμοιρια(!).
"Aut viam inveniam aut faciam "
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Να δοκιμάσω το μουλιασμα αλλά το να προσθέσω γλυκερίνη ή αιθέριο έλαιο δεν είναι κάπως υπερβολικό για την κρέμα της cella; Μήπως τελικά να κοίταγα και άλλο πινέλο μήπως βοηθήσει; Γιατί είδα ότι οι προλαλήσαντες εστίασαν και σε αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 18 Μαρ 2019, 19:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Φόρτωσε πρώτα για ένα λεπτό και μετά δοκιμάζεις τα υπόλοιπα.
Πόση ώρα φορτώνεις και με τι ρυθμό;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειναι. Και δεν παιζουμε, ειδικα με τα αιθερια ελαια. Δοκιμασε αντι να μουλιασεις πολυ ωρα το πινελο, να μουλιασεις πολυ καλα το σαπουνι σε ζεστο (οχι καυτο) νερο. Τριψτο καλα με το δαχτυλο σου ενω το μπολακι ειναι γεματο με νερο, μεχρι να γεμισει σαπουναδα - μετα πεταξε ολο το νερο και συνεχισε με το πινελο.
Εικόνα
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα όταν δοκίμασα το Cella. Τότε χρησιμοποιούσα το Semogue 1438 (χοίρος). Επίσης ήμουν αρχάριος, έχοντας δοκιμάσει προηγουμένος μόνο μισό, ίσως και λιγότερο, σωληνάριο La Toja. Η κρέμα όμως έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά, γιατί καλύπτει τα λάθη (πολύ νερό, όχι καλό μούλιασμα πινέλου) πιο εύκολα. Το μούλιασμα που προτείνει ο henco καθώς και το μούλιασμα του πινέλου σίγουρα με βοήθησαν. Το χρόνο που χρειάζεται για φόρτωμα θα τον βρεις σιγά σιγά μόνος σου, μιας και ούτως ή άλλως εξαρτάται από το πόσο έχει μαλακώσει το πινέλο, τι κινήσεις θα του κάνεις, πόσο νερό έχει συγκρατήσει κλπ. Από μόνα τους το Cella και το πινέλο που έχεις είναι αρκετά να σου κάνουν φοβερή σαπουνάδα. Μην αρχίσεις να πειραματίζεσαι με γλυκερίνες και διαφορετικά πινέλα, δεν έχει κανένα νόημα. Την τεχνική σου πρέπει να βελτιώσεις σε αυτή τη φάση, όχι τον εξοπλισμό.

Γενικά, μην τσιγκουνεύεσαι να κάνεις δοκιμές στην αρχή. Το κουτάκι που κρατάς στα χέρια σου με πήγε γύρω στους 4-5 μήνες με καθημερινό ξύρισμα. Καλύτερα να πετάξεις λίγο σαπούνι, παρά να κάνεις κακή σαπουνάδα και να απογοητευτείς με το ξύρισμα γενικότερα.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

και εμένα με κουράζει το Semogue 620 για να κάνει αφρό πρέπει να το βάλω να μουλιάσει λες και είναι φασόλια τουλάχιστον 20 λεπτά δηλαδή μόνο αν πας για μπάνιο ,omega είχα 4 χοίρου και με τα ψέματα κάνουν αφρό πινελαρεσ λέμε και φτηνά.
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Το δικό μου ποτέ δεν το αντιπάθησα. Ίσως είναι το μόνο πράγμα που ποτέ δεν κατηγόρησα για τα ξυρίσματα που δεν πήγαν καλά, γι' αυτό και όταν μου χάλασε δεν είχα ψάξει καθόλου με τι θα το αντικαταστήσω. Δεν έχω άποψη για το 620 και το 1305, αλλά λίγο υπερβολή το 20 λεπτά.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

δεν είναι υπερβολή θα εξηγήσω γιατί ,δεν λέω ότι στα δέκα λεπτά δεν κάνει αφρό αλλά ότι στα είκοσι κάνει καλύτερο και πιο γρήγορα,και μετά αν έχεις συνηθίσεις στα omega σε ξενερώνει να περιμένεις τόση ώρα ,αυτό είναι και λίγο χόμπι ευχαρίστηση έχω 2 ασβούς 3 συνθετικά και 2 χοίρους αυτό είναι το πιο δύστροπο, αλλά είναι και γούστα αυτό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”