Ο αφρός <<εξαφανίζεται>>

roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καλησπέρα σε όλους,

τελευταία αποφάσισα να ξαναγυρίσω στο πξ. Αγόρασα την κρέμα ξυρίσματος της cella και ποιο συγκεκριμένα το μπολ των 150ml αλλά παρατηρώ ότι όταν κάνω αφρό είτε στο μπολ είτε απ' ευθείας στο πρόσωπο όταν είναι στο πρόσωπο εξαφανίζεται. Επίσης δεν ξέρω αν έχει μεγάλη σημασία αλλά το νερό της περιοχής μαθαίνω ότι είναι σκληρό. Καμία ιδέα πως να το αντιμετωπίσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλησπέρα.
Έχω δοκιμάσει το Cella σε πολύ σκληρό νερό και δεν υπήρξε ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αλλά δοκίμασε να κάνεις τον αφρό με εμφιαλωμένο νερό να δεις. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Μήπως βάζεις πολύ νερό στο πινέλο; Το στραγγίζεις καλά πριν το φορτώσεις με κρέμα;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Εμένα μου ακούγεται σαν πρόβλημα με το νερό που έχει το πινέλο. Οποτε στράγγιξε το καλύτερα πριν φορτώσεις το σαπούνι ή κάνε περισσότερες στροφές επάνω στο σαπούνι.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εχω την εντυπωση οτι δεν παιρνεις αρκετο υλικο με το πινελο, ή απλως δεν σε βοηθαει το
συγκεκριμενο πινελο που χρησιμοποιεις.
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Δοκίμασα να το στραγγίσω καλά αλλά δεν είδα κάποια διαφορά. Λέω να δοκιμάσω και εμφιαλωμένο νερό, ωστόσο μια λύση με το νερό που έχει ήδη η βρύση θα ήταν καλύτερη για πρακτικούς λόγους. Από την άλλη το πινέλο που χρησιμοποιώ είναι το Semogue 1305, έχει τρίχες χοίρου. Το έχω βέβαια κοντά τέσσερα χρόνια άντε να το έχω χρησιμοποιήσει τα δύο από αυτά καθώς είχα σταματήσει το πξ για κάποιο διάστημα. Επίσης για το αν παίρνω αρκετό υλικό ή όχι, πως θα το καταλάβω;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Cella είναι, φόρτωσε για ένα ολόκληρο λεπτό και θα είσαι σίγουρος ότι φόρτωσες πολύ. :)
Το Cella πάντως το έχω δοκιμάσει σε ΠΟΛΥ σκληρό νερό χωρίς πρόβλημα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Για δες αυτό το βιντεάκι. Το Τσέλα είναι απο τα ευκολότερα κρεμοσάπουνα πάντως για λάδερινγκ.
Αλλιώς δοκιμασε με εμφιαλωμένο νερό, τι να πω.
Α, και όλοι οι αφροί εξαφανίζονται μετά από λίγη ώρα, άλλος μετά 1-2 λεπτά άλλος κρατάει περισσότερο. Το Τσέλα δεν θυμάμαι. Αν το κάνεις πιο πηκτό χρησιμοποιώντας λιγότερο νερό λογικά θα σου κρατήσει και περισσότερο στο πρόσωπο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

To Semogue που ειναι με τρίχες χοίρου, σίγουρα μπορεί να ξύσει εύκολα ένα μαλακό σαπούνι όπως το cella. Μάλλον δεν φορτώνεις για αρκετή ώρα. Εγώ με ασβό, φορτώνω για περίπου 1 λεπτό, άρα εσυ θα πρέπει τουλάχιστον 40 δευτερόλεπτα να κανεις κύκλους με το πινέλο σου για να πάρεις υλικό.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28005 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Ας πω και γω μία αιρετική άποψη.
Αν έχεις κάποιο άλλο πινέλο δοκίμασέ το, γιά να βγάλεις συμπέρασμα.

Είχα και έχω ακόμα (αλλά στο ράφι πλέον) το Semoque 1305. Το είχα χρησιμοποιήσει περίπου 20 φορές πριν το "αποστρατεύσω".
Και τις 20 αυτές φορές, ποτέ δεν μου έκανε αφρό της προκοπής, όταν άλλα πινέλα στα ίδια σαπούνια ή κρέμες, ήταν άψογα.

Παρατήρησα ότι στο δικό μου η χοιρινή τρίχα είναι βαμμένη (στο κέντρο του θυσάνου είναι μαύρη, ενώ ψηλά και χαμηλά είναι λευκή).

Η θεωρία μου λέει ότι όταν έβαψαν τον θύσανο, το έκαναν με τέτοιο τρόπο ώστε οι τρίχες αδιαβροχοποιήθηκαν. άρα δεν κρατάνε καθόλου νερό, άρα ποτέ δεν θα κάνουν αφρό της προκοπής.
Σίγουρα δεν συμβαίνει αυτό σε όλα τα Semoque 1305, που θεωρούνται καλά πινέλα, κατά γενική παραδοχή.
Εξετάζοντας προσεκτικά το δικό μου 1305, είδα πως η τρίχα του στην αφή είναι τελείως στιλπνή, άρα δεν πρόκειται να κρατήσει αφρό πάνω της.

just my 2 cents ;)
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”