After the rain

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ερώτηση προς τους αρτιζάνιδες (και όχι μόνον) του φόρουμ αν ξέρει κανείς το παρακάτω σαπούνι να δώσει πληροφορίες για ένταση και είδος μυρουδιάς, καθώς και περιποίηση.
Εικόνα
"Aut viam inveniam aut faciam "
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Φανταστικό όνομα για σαπούνι.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Είχα τρία τέσσερα απο δαύτα, όχι στο συγκεκριμένο άρωμα.
Θεωρούνται εδώ και κανα χρόνο από τα καλύτερα σαπούνια κυρίως για τις ιδιότητες, όχι τόσο για τα αρώματα. Βέβαια απο προσωπική πείρα έχω διαπιστώσει ότι αυτό το 'θεωρούνται' όσον αφορά στα άρτιζαν σαπούνια είναι πάρα πολύ σχετικό. Ελάχιστα θα αντέξουν στον χρόνο.
Τα L.L, νυν D.L., έχουν υφή κολλώδη και πηχτή, αν δεν σε ενοχλεί αυτό χτύπα ένα, είναι απ'τα πιο περιποιητικά σαπούνια.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ με τον Ανδρέα.!

Δεν το έχω δοκιμάσει από Declaration Grooming,το έχω όμως από L&L Grooming,από ότι είδα η συνταγή δεν έχει αλλάξει,αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω και απόλυτα.
Τα L&L ή DG είναι σαπούνια tallow base από λίπος βίσωνα,το λίπος και οι ιδιότητες της λανολίνης παρέχουν μια πυκνή γιαουρτόκρεμα με μεταξένια αφρό και με λίγα λόγια χαίρουν εκτίμησης από πολλούς και από εμένα,οι ιδιότητες του είναι εξαιρετικές,πάντα κατά την γνώμη μου. :)

Στο άρωμα τώρα,αν και πολύ υποκειμενικό (το ξεχώρισα είχα και το Dark Fall) θα προσπαθήσω γιατί εγώ το λατρεύω έχω και το balm που είναι αλοιφή.

Έτσι το After the rain είναι ένα μέτριο σταθερό άρωμα και μου βγάζει μία εικόνα μετά από τη βροχή,ενός πευκοδάσους μετά από μία σύντομη καλοκαιρινή βροχή.
Το υγρό πεύκο βρίσκεται ακριβώς στην κορυφή στις ψιλές νότες,ενισχυμένο από ελαφρώς ποώδη λεβάντα και πάνω από μια βάση κέδρου,είναι ένα πολύ φρέσκο και καθαρό άρωμα που μου θυμίζει και πεζοπορία,κάτι σαν μια βόλτα μέσα σε ένα δάσος μετά από βροχή,εκτός από νότες βρεγμένου πεύκου,βουβής λεβάντας και κέδρου μου βγάζει και κίτρο,χωρίς να υπάρχει στην λίστα.

Αξίζει να πάρεις ένα δείγμα Δημήτρη.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κολλωδη και πηχτη υφή? Ωχ ωχ PAA μυρίζεται ο Ράντυ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Πολύ περισσότερο απ'τα PAA Γιώργο. Μιλάμε για λιωμένο τυρί πίτσας.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Τι ενοχλητικό πράγμα αυτό Αντρέα! Το P&B το κάνει αυτό αν δεν έχεις χτυπήσει αλύπητα το πινέλο πρώτα και ειδικά αν δεν έχεις φορτώσει αρκετό εξαρχής και χρειαστεί να ξαναφορτώσεις! Τσίχλα!
Εικόνα
NavalArchitect

Ο ίδιος τύπος είναι, που έχει κάτι τρελλά βιντεάκια στο YouTube.
Τα L&L είναι η 'παλιά' ονομασία - τώρα λέγονται Declaration Grooming, κι επισημοποίησε και τα πινέλα που φτιάχνει κάτω από την ίδια ονομασία (τα οποία είναι και αυτά πολύ ωραία).

Λιωμένο τυρί πίτσας, ακριβώς όπως το περιέγραψε ο Ανδρέας. Είχα ένα (διαφορετικό scent) και γι'αυτό το λόγο το έδωσα - καταπληκτικό σαπούνι όμως σε όλα τα υπόλοιπα (μυρωδιά, απόδοση).
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παίδες όπως λέω κι αλλού τα παρέλαβα εχθες (αυτό και το wholly kawa/fougere bouquet. Σήμερα έριξα ένα ξυρισματάκι γεμάτος απορία και φανατισμό για το "τσίχλιασμα" που λέτε. Να πω κατ αρχήν ότι είμαι φαν τέτοιων οσμών. Μούσκεψα ένα silvertip 24/58 frank (αυτό είχε σειρά) και κατά μία παραλλαγή δική μου του face lathering έβαζα αρκετό νερό στο πινέλο και πάντα σβούρισμα μέσα στο σαπουνομπώλ. Με το που πήγαινε να στεγνώσει και να κολλήσει πάνω στις τρίχες το σαπούνι άντε πάλι λίγο νερό μέχρι να γίνει επαρκώς υδαρής και επαρκής αφρός για ένα δύο χέρια. Πάμε στο πρόσωπο όπου γινόταν αρκετό δούλεμα και είχα αφρό μέγκλα. Κανένα λαστίχωμα και τσίχλιασμα (!). Μυρουδιά τεράστιας ομορφιάς όπου θα πρόσθετα και λάδι κέδρου ορεινού. Εν τω μεταξύ μυρίζει το ίδιο (ακριβώς λέμε) με ένα after shave milk που έχω και κοντεύει να τελειώσει και μου αρέσει. Είναι αυτό Εικόνα
Να σημειώσω το τεράστιο ευχαριστώ του δέρματος μετα το ξύρισμα (4 περάσματα με την μπρούτζινη coloniali και kai) - alum block - και το εν λόγω milk. Εξαιρετική η κατάστασή του.
Στα αρνητικά σε κάποιο πέρασμα και ενώ το πρόσωπο ήταν άσπρο με φωνάξαν από το σπίτι τους πω κάτι (ένα το πολύ ενάμιση λεπτό) και όταν ξαναμπήκα στο μπάνιο παρά τον υδαρή αφρό είχε (ο αφρός) μια μυστήρια μετάλλαξη. Κάτι σαν να ξεραθεί αλλά όχι ξερός αλλά σαν σάλιο και κομμένος.
Θα ακολουθήσουν αρκετές δοκιμές και θα ενημερώσω επ αυτού. Θα επιμήνω γιατί μαρέσει πολύ η μυρουδιά και η προστασία.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παίδες σημερινό ξύρισμα (έχω κάνει 5-6 συνολικά). Όλα καλά. Τελικό συμπέρασμα είναι ότι το σαπούνι αρωματικά μου αρέσει πάρα πολύ και στον τομέα της προστασίας-περιποίησης τα σπάει. Όμως θέλει σίγουρα φόρτωμα μπόλικο και χωρίς τσιγκουνιές στο πινέλο άπαξ (και όχι να συμπληρώσεις τυχόν), να μην σου κολλήσει το σαπούνι πάνω στο πινέλο δλδ να έχεις πάντα υπερεπάρκεια νερού, και μετά στο μπωλ (και όχι face lather) και εκεί με υπερεπάρκεια νερού και το σταγόνα σταγόνα που ξέρουμε, χτύπημα αλύπητο. Αλύπητο λέμε. Και πάντα να κραγάμε την μαρέγκα σε λίγο προς την υδαρή μορφή. Απίστευτα αρώματα και καθόλου μα καθόλου τσίχλιασμα που κόβει όλα τα καλά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”