Fouzere σαπούνι άγνωστο

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ξέρει κανείς αυτό το σαπούνι να μου πει πληροφορίες?
Εικόνα
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Τα WhollyKaw είναι αρτιζάνικα σαπούνια εξ Αμερικής . Δεν τα έχω δοκιμάσει, οπότε δεν έχω άποψη. Το site τους είναι αυτό.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος να πει δυο λόγια..
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη το συγκεκριμένο.
Τα WK είναι πολύ της μόδας, είχα το Fougere Bouquet με τάλοου αλλά το έδωσα γρήγορα επειδή δεν μου άρεσε το άρωμα.
Δίνουν πολύ πηχτό και κρεμώδες λάδερ (σαν τα Declaration/πρώην L&L grooming) αλλά μάααααλλον μου φαίνονται για hype. Πέρσι δεν τ' αγόραζε κανείς -που λέει ο λόγος- και αίφνης αλλάζουν συσκευασία, ρίχνουν μέσα λίγο γάλα γαϊδάρας, εμφανίζονται κάτι σούπερ ουάου κριτικές στα ξυριστομάγαζα, τσιμπάνε και την τιμή καμια δεκαριά δολάρια et voila το μυστικό της επιτυχίας!
Εχω δοκιμάσει και άλλα δυο τρια WK σε δείγματα, δεν μπορώ να πω, είναι απ' τα καλά σαπούνια. Κάποια στιγμή θα ξαναπάρω.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29048 times
Ηλικία: 64

Οπως τα λέει ο Αντρέας,
Ανταλλάξαμε σαπούνια και πήρα το fougere bouquet. Προσωπικά το άρωμα μου άρεσε, ενώ το σαπούνι ξυρίζει μιά χαρά.
Το θέμα είναι ότι τιμή τους είναι ιδιαίτερα υψηλή. Απ'ότι βλέπω στο site τους, όλα είναι πάνω από $20.
Γιά μένα δεν αξίζει τον κόπο, να δώσει κανείς τέτοια ποσά, γιά σαπούνια που κυκλοφόρησαν χθες.
Υπάρχουν άλλα φθηνότερα, που κάνουν την ίδια δουλειά. ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Many many thnx!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εχω το fougere bouquet δώρο απο τον προπέρσινο Αγιο Βασίλη του bnb.
Απο τα καλύτερα σαπούνια οσον αφορά την απόδωση τους.Πολύ καλύτερο απο άλλα για εμένα,όπως ας πούμε το savonnerie du bon berge-lavande orange.
Σχετικά με το άρωμα ειμαι υπερικανοποιημένος.
Μοιάζει με αλλα φουζερ(εχω 11 φουζέρ αν λέει κατι αυτόαλλά διαθέτει και έντονο σανδαλόξυλο στο μείγμα.
Εχει αυτό το τάλκ feeling αν και δεν είναι τοοοοσο δυνατό οσο άλλα.

Το σαπούνι που ρωτάς φιλε θα σου ελεγα να το δοκιμάσεις διότι μποτρι να ειναι ακομα καλύτερο απο το bouquet.
Καποια site πουλάνε δείγματα,δοκίμασε εκεί.

Αν ψάχνεις fougere πες μου πως το θέλεις να σου κάνω καμια περιγραφή.
Βέβαια εχω κανει σε αρκετά αν αναζητήσεις fougere.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τηλέμαχε ευχαριστώ κατ αρχήν. Ψάχνω σαπούνι artisan fougere + ξύλο αψύ όχι sandal, (πως λέμε jack daniels - καμία σχέση αλλά να δώσω να καταλάβεις). Και είμαι οπαδός των έντονων αρωμάτων. Και πέρα από την ένταση να κάνουν το μυαλό σου να ταξιδεύει (πχ nuavia). Kάτι από ανατολίτικα-αφρικάνικα μπαχάρια (πέρα από την κυριαρχία του fougere) δεν θα με χάλαγε καθόλου.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Tέρμα έντονο δεν είναι αυτό που θα σου πώ αλλά είναι αρκετά δυνατότερο από πολλά.Σίγουρα δεν μπορείς να πείς οτι δεν το διεσθάνεσαι κατα το ξύρισμα.
Έχει ξύλο και μια νότα βαλσάμικη με βάθος σε κάτι λεμονώδες που το υποσκιάζει το ξύυλο,το βαλσάμικο και η βοτανική φτέρη.
Δεν ξέρω αν η περιγραφή είναι η καλύτερη αλλά η ποιότητα είναι καλή και τα συστατικά αγνά.Ειλικρινά είναι το πιο μοναδικό φουζέρ που πάει προς το κλασσικό άρωμα,αλλά όχι κλασσικό φουζέρ.
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα δείγμα πρώτα πουλάνε 2-3 μαγαζιά του εξωτερικού.

Μιλάω για το LASSC-Topanga fougere.Να πώ οτι άλλαξε συσκευασία και όψη αλλά από οτι λένε όχι άρωμα.Και η εταιρεία λέει οτι δεν άλλαξε άρωμα.
Για μένα αξίζει και άν το έχουν δοκιμάσει και άλλοι(μερικοί εδώ το έχουν) θα σε διαφώτιζαν καλύτερα.

Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου ούτε να σου πώ πάρε αυτό ή εκείνο.Το άρωμα είναι προσωπική υπόθεση.Το συγκεκριμένο είναι το πιο μοναδικό στην κατηγορία του και θα έλεγα οτι δεν είναι και η επιτομή του φουζέρ.Βασικά ο ίδιος ο κατασκευαστής λέει εμμέσως πλήν σαφώς οτι δεν έφτιαξε κλασσικό φουζέρ,γιατί κάποια αρωματικά στοιχεία(χρησιμοποιεί μόνο αιθέρια έλαια) που καθσιτούν ένα άρωμα ως φουζέρ δημιουργουν-κατ' αυτόν και κάποιους λίγους-αλλεργίες.


υ.γ.Δες τι λένε στο badger and blade για πιο πολλές γνώμες αν δε θες να πάρει δείγμα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Βρε Τηλέμαχε μιλάς λες και μου προτείνεις να αγοράσω οικόπεδο (χαχαχαχα το είχα πει πιο παλιά αυτό χαχαχαχα). Τη γνώμη σου λέμε και αν δεν βγεί όπως το θέλω τι νομίζεις ότι θα γίνει? Με ξύλο μέσα υπάρχει κάτι?

Με την ευκαιρία μήπως κάποιος από τους mods ξέρει να μου πει γιατί έχουν χαθεί όλοι οι διάλογοι?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”