Κρέμα Proraso Wood and spice

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

H vetiver κάτι μου κάνει όπως και η azur lime.
Τώρα να πω ότι κάτι μου κάνουν και τα pre ψέμματα δε θα πω..
Έχει κανεις παραπάνω στοιχεία από ένταση.
Οι ξένοι λένε έτσι και έτσι βάση έντασης.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Mετά από δύο ξυρίσματα με την Wood and Spice, ας πω δύο πραγματάκια. Ξεκινώντας από το άρωμα της συγκεκριμένης, είναι ξεκάθαρα love it or hate it κατάσταση. Μην με ρωτήσετε να περιγράψω το άρωμα της, γιατί είμαι άσχετος σε αυτό, αλλά είναι σχεδόν ίδιο με αυτό το beard oil, για όποιον έχει τύχει να το μυρίσει, που απ'οτι φαίνεται καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε με το wood and spice beard oil. Ένα αρωματικό προφίλ της αντίστοιχης κολώνιας, μπορείτε να βρείτε εδώ. Δεν ξέρω εαν είναι ακριβώς το ίδο, αλλά κέδρο σίγουρα μυρίζω κι εγώ.

Όσον αφορά την ένταση αλλά και την διάρκεια (για κρέμα), θα τα βαθμολογούσα με τουλάχιστον 8-9/10. Νομίζω οτι υπερέχει του Tabac (σαπούνι) και στα δύο. Να φανταστείτε οτι προχθές την χρησιμοποίησα πρώτη φορά, και το άρωμα της δεν λέει να φύγει απ'το πινέλο εδώ και δύο ημέρες! Οπότε λόγω της έντασης και της διάρκειας, καλό θα είναι να συνδυάζεται με ένα aftershave με το οποίο θα ταιριάζουν. Με το Floid Vigoroso (oπότε και το Suave), ταιριάζει εξαιρετικά για τα δικά μου γούστα, χωρίς να έχουν το ίδιο άρωμα. Το λέω για να μην μπερδευτεί κάποιος.

Πάμε στην απόδοση. Ξεκάθαρα υπερέχει της απλής σειράς, και δεν ξέρω πλέον εαν έχει κάποιο νόημα η απλή σειρά να υπάρχει, εαν δεν υποστεί reformulation. Σίγουρα δεν είναι κάτι το απόλυτα εξαιρετικό ή τοπ, αλλά παρέχει και καλή προστασία και γλύστριμα. Για την ακρίβεια, είναι παραπάνω από απλά καλά, και τα δύο...Επίσης, μεταξυριστικά, αφήνει μαγουλάκι βελούδο, και στο τελικό ξέβγαλμα του προσώπου νιώθεις μια γλίτσα ή αλλιώς τα έλαια που περιέχει η κρέμα. Αφρίζει πάρα πολύ εύκολα και δεν θέλει μεγάλη ποσότητα, αλλά το ζητάει το νεράκι της. Στο πρώτο ξύρισμα μαζί της μου έμεινε καταλάθος αρκετό νερό στο μπολ, με αποτέλεσμα να αφρίσει αρκετά, σε σημείο που με κάποιο άλλο προϊόν θα χρειαζόταν και άλλη ποσότητα κρέμας, για να μην γίνει υδαρής ο αφρός. Ωστόσο έπηξε εξαιρετικά γρήγορα με το σβούρισμα και τελικά ήθελε 2-3 σταγόνες νερού ακόμα.

Αν με ρωτάγατε αν θα την ξαναέπαιρνα, θα σας έλεγα οτι για την wood and spice δεν ξέρω. Σίγουρα θα παραμείνει στο rotation κάτι που ποτέ δεν ίσχυε για την απλή σειρά, που όσες κρέμες δοκίμασα, τις χρησιμοποιούσα μόνο σε superlather. Βασικά αυτό ισχύει για την κόκκινη. Την μπλε ούτε σε superlather δεν δέχομαι να την βάλω. Μόνο τρίποντο σε κάδο της πρέπει! Τις άλλες δεν τις έχω δοκιμάσει. Δεν ξέρω αν θα την αγόραζα ξανά, καθώς το άρωμα της προς στιγμήν δεν με ξετρελαίνει. Δεν είναι οτι δεν μου αρέσει, αλλά ούτε κρύο ούτε ζέστη. Ειδικά ένα τόσο έντονο άρωμα, θα πρέπει να μου αρέσει πολύ για να πω οτι θα την ξαναπάρω.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Nomad έγραψε: 14 Ιαν 2018, 21:39 Στο πρώτο ξύρισμα μαζί της μου έμεινε καταλάθος αρκετό νερό στο μπολ, με αποτέλεσμα να αφρίσει αρκετά, σε σημείο που με κάποιο άλλο προϊόν θα χρειαζόταν και άλλη ποσότητα κρέμας, για να μην γίνει υδαρής ο αφρός. Ωστόσο έπηξε εξαιρετικά γρήγορα με το σβούρισμα και τελικά ήθελε 2-3 σταγόνες νερού ακόμα.

Σε αυτό δε συμφωνώ. Κάθε άλλο μάλιστα. Βάζοντας ποσότητα πάνω από το κανονικό όπως κάνω με όλες τις κρέμες γιατί τα περάσματα που κάνω είναι κάμποσα, η κρέμα δεν ήταν ιδιαίτερα πηχτή όπως την ήθελα και δεν πρόσθεσα και ιδιαίτερη ποσότητα νερού. Καμιά σχέση δηλαδή με τα σαπούνια Proraso & τις regular κρέμες που ό,τι κι αν κάνεις με το νερό αποκλείεται να βγει κακός ο αφρός. Δεν είναι δυνατόν να παίρνω άριστο αφρό από το πράσινο σαπούνι της Proraso και με την κρέμα αυτή όχι.Ναι, καλό γλίστρημα, καλή μεταξυριστική αίσθηση, αλλά ο αφρός ειδικά στα τελικά περάσματα παραήταν αεράτος για τα γούστα μου.

Εννοείται ότι η συγκεκριμένη κρέμα δε μπορεί σε καμία περίπτωση ούτε καν να πλησιάσει ένα σαπούνι, είτε αυτό είναι το TFS με τα 2,50 ευρώ, είτε είναι cella ή τελοσπάντων κάτι που να κοστίζει όσο αυτό. Ναι, είναι λίγο καλύτερο από κάποιες κρέμες μέτριας ποιότητας...

Ωστόσο επειδή τα Proraso τα θεωρώ τίμια σε σχέση με αυτό που σου ζητάνε να πληρώσεις για να τα πάρεις, θα της δώσω κάποιες ευκαιρίες ακόμη. Μπορεί και απλά να έχω παραδουλέψει τα σαπούνια και να μη μου κάνουν οι κρέμες πλέον, θα δείξει...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Πάντως και στο σημερινό ξύρισμα ξεκίνησα με κάμποσο νερό πάνω στο Plisson, και μου έγινε μια χαρά ο αφρός. Επειδή έβαλα λιγότερη κρέμα απ'οτι την πρώτη φορά, δεν χρειάστηκε να προσθέσω άλλες σταγόνες. Θέλω να το δοκιμάσω και με πινέλα που κρατούν περισσότερο νερό απ' οτι το μικρό Plisson, και θα επανέλθω για το θέμα νερού, αν και δεν έχει και πολλή σημασία. Απλά μου έκανε εντύπωση οτι εκεί που φαινόταν οτι θα γίνει υδαρής, τελικά έπηξε, και έφτιαξα πηχτό αφρό για όλη την πολυκατοικία. Στο βίντεο του Kevy που παρέθεσες σε προηγούμενο post, ο αφρός για τα γούστα σου είναι πηχτός ή αεράτος;
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Είναι κανονικός όπως τον θέλω στο βίντεο. Και γι'αυτό την πηρα γιατι μου άρεσε όπως το είδα όταν το άπλωνε. Βέβαια εγώ ίσως επειδή τη χτυπησα με αστρωτο semogue 620 ίσως να επηρέασε αυτο μετά. Όταν αρχικά τη χτυπησα χωρίς πολυ νερό, στο bowl δεν εμφανιζόταν, παρα μόνο στο πινελο. Όταν άρχισα να προσθετω σιγά σιγά σταγόνες φουσκωσε ωραία στο πρωτο περασμα ηταν οκ αλλα μετα έγινε κάπως πιο αεράτος. Δεν εξατμιζοταν αλλά δεν ήταν κι αυτό το κρεμωδες που θέλω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

dissclaimer: Ακολουθει προσωπικη αποψη:

Μυρισα στον Γιωργο στον Πειραια την κολωνια Proraso Wood and Spice και μ αρεσε πολυ! Μου θύμισε(ή ετσι νομίζω) τον Ανταίο της Chanel σε πιο αδύνατη έκδοση φυσικά. Δεν ειναι κλωνος αλλα το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυλο ηταν αυτο. Ανδρικό άρωμα και σε κάθε περίπτωση Γιατρέ μου μπαίνει στην wishlist και δεν ειμαι καλά!!!!

:dp
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”