Σαπούνι-κρέμα με άρωμα κανέλλα

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Για πέστε σαπούνι-κρέμα με άρωμα (έντονο) κανέλλα ή γαρύφαλλο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Ogallala bay rum, catie's bubbles la piment de la vie, B&M bay rum, sterling hot apple cider, soap commander – endurance shaving soap.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κύριοι υπ' όψιν ότι η κανέλα ή cinnamon στα αγγλικά είναι από τα πολύ αλλεργιογόνα...με πάνω από 15% πιθανότητες σε παγκόσμιες έρευνες,βέβαια υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις αλλά πληροφοριακά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Το γνωριζα προσωπικα, αλλα και τι να γινει. Αν δε δοκιμασεις δε θα το ξερεις. Δεν ξερεις πολλες φορες τι η ποιος συνδυασμος σε πειραζει. Υστερα οπως ολοι γνωριζετε εχει αρωματα και αρωματα σε ποιοτητες και ειδη.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έχει δίκιο ο Στέργιος. Η αλλεργία είναι το πιο μυστήριο πράμα. Το α δεν σε πειράζει το β δεν σε πειράζει και σε πειράζει ο συνδιασμός. Ή σε περισσότερο αριθμό. Χάος. Μόνο η δοκιμή σώζει.
Και προφανώς δεν ισχύει το άλλο στο φαγητό και άλλο στο δέρμα. Τίποτα, μόνο δοκιμή και με ρέγουλο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Προσωπικά θεωρώ πως για προληπτικούς λόγους και για την αποφυγή τυχόν ερεθισμών δε θα βρεις εύκολα έντονο άρωμα κανέλλας ή γαρύφαλλου (το μοσχοκάρφι ή clove ), και δε ξέρω αν θα το βρεις μόνο του . Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια.
Ίσως εν μέρη καλυφθείς από τα bay rum σαπούνια πχ Οgallala, Stirling ή με Pannacrema Nostalgia τα οποία περιέχουν μοσχο-γαρύφαλλο σε κάποια αρωματική αναλογία. Επίσης στα Pannacrema Labdano και Queen Charlotte Basilica θα έβρισκες ψήγματα από τέτοιους αρωματικούς τόνους αλλά και πάλι όχι έντονα όπως τα θες.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Έχω ένα Pannacrema San Francesco που έχει μέσα και αρώματα από διάφορα μπαχάρια και πιάνεις άνετα και κανέλα. Κάποιο αλλά δεν έχω μυρίσει αλλά απ όσα έχω διαβάσει συνήθως στα Bay Rum καταλαβαίνεις έντονα την κανέλα . Για παράδειγμα ένα Suavecito Bay Rum asl που έχω την νιώθεις άνετα τη κανέλα. Άρα κάτι τέτοιο θα συμβαίνει και με τα σαπούνια .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φυσικά δεν υπάρχει πανικός απλά πληροφοριακά το έγραψα,εγώ που είμαι αλλεργικός το cinnamon δεν με πειράζει.

Ηλία εσύ δεν είχες κάποιο θέμα; ή θυμάμαι λάθος;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aντώνη είχα θέμα με το Μalbolge της Phoenix αλλά δε θυμάμαι αν ανήκει στη κατηγορία που συζητάμε.
Άσχετα με τα παραπάνω δεν είχα δει καμία απάντησή σας παιδιά πριν. Νόμιζα πως ήμουν ο πρώτος που απαντούσα στον Μήτσο και ξαφνικά βλέπω τις δικές σας. Τέλος πάντων, τουλάχιστον γράφαμε λίγο πολύ τα ίδια.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Tony έγραψε:Φυσικά δεν υπάρχει πανικός απλά πληροφοριακά το έγραψα,εγώ που είμαι αλλεργικός το cinnamon δεν με πειράζει.

Ηλία εσύ δεν είχες κάποιο θέμα; ή θυμάμαι λάθος;

Αντώνη το θέμα της αλλεργίας είναι πολύ "μυστήριο βαπόρι". Έχω την κόρη μου με χρόνιες αλλεργίες και το έχω ψάξει πολύ. Υπάρχουν άτομα που ΠΟΤΕ δεν παρουσίασαν την παραμικρή αλλεργία σε ΤΙΠΟΤΑ. Και σε επαφή με ένα σωρό κατά τεκμήριο αλλεργιογόνες ουσίες πχ γύρι πενικιλλίνη κλπ κλπ. Και ξαφνικά από το πουθενά τρώνε κάτι αλλεργικά σόκ που κινδυνεύουν κιόλας. Και μετά πάλι τίποτα ποτέ.
Εξαρτάται από ένα εκατομύριο παράγοντες και συνδιασμούς και κάτω από ειδικές συνθήκες πολλές φορές. Χάος κυριολεκτικά. Η μόνη προφύλαξη εδώ σε μας είναι η χρήση με φειδώ στην αρχή και βλέποντας και κάνοντας.
Πάντως αυτά τα ανατολίτικα μπαχάρια και εννοώ τις μυρουδιές τις πάω με χίλια. Μπαίνω σε κάτι μαγαζιά στην Ευρυπίδου που πουλάν αποξηραμένα και μπαχαρικά και αγαθεύω με τις ώρες...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”