Captain Fawcett shave cream

stergios

Ευχαριστω Δημήτρη! Να σαι καλα! Τι να το λυπαμαι! 4 χερια αφρο εβγαλα κ ουτε τα γραμματα του σβηστηκανε!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλιστα, reformulation λοιπόν για τον Κάπτεν.!

Off topic on
► Εμφάνιση spoiler
Off topic of

Με το συγκεκριμένο λοιπόν σαπούνι και όταν το χρησιμοποίησα, δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα, αντιθέτως έγραψα και τα καλύτερα για τις ιδιότητες του, αν και εγώ δοκίμασα την παλιά σύστασή του, και όχι αυτό το reformulation, εσύ Δημήτρη το νέο έχεις;

Στέργιο καλοξύριστο να είναι.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Κακα τα ψεμματα το αγνο ειναι αγνο. Τωρα το ποσο επικινδυνο ειναι το "υποπτο", παιζεται. Σιγουρα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες... Επαφιεται στον εκαστοτε χρηστη να λειτουργησει προληπτικα η οχι.

Και καλα θα ναι να λαβουμε υποψιν οτι ακομη και καποια αθωα και καθαρα υλικα, κατω απο καποιες συνθηκες, ανετα γινονται επικινδυνα! Εκει χρειαζονται οι γνωσεις...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αντώνη δεν ξέρω ποιο είναι αλήθεια. Πως ξεχωρίζεται?
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Αν ειναι τα συστατικα οπως του δικου μου, τα οποια τα γραφει μονο στο κουτι, ειναι το νεο συμφωνα με τον Αντωνη. Το λεω γιατι ειπε πως δεν θυμοταν σιγουρα. Ειναι διαπιστωμενα αλλη συνταγη Αντώνη τελικα?
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Tony έγραψε: 01 Αύγ 2018, 19:59Ζητάω τα συστατικά καθαρά για επιβεβαίωση, θυμάμαι όμως και BHT/ΒNT μέσα στα συστατικά, ίσως κάποιο λάθος του site ή reformulation, θα δείξει... :)
Ναί αυτό έγραψα, πως θυμόμουν BHT/ΒNT και κάποια άλλα που δεν θυμόμουν, άλλωστε τα καλά σαπούνια δεν τα διώχνεις και έτσι απλά...

Στο θέμα reformulation, αν έστω και ένα συστατικό αλλάξει, θεωρείται διαφορετική συνταγή, έτσι διαπιστωμένα δεν μπορούμε πότε να είμαστε σίγουροι, αν δεν το ανακοινώσει ή έστω το αναγράψει στο label, και υπάρχει υποχρέωση από τον νόμο, αυτός που αλλάζει την συνταγή να το γράψει στην ετικέτα, τέσπα.

Ρώτησα τον φίλο μου, αλλά το κουτί το έχει πετάξει, με ένα γρήγορο ψάξιμο στο net βρήκα, από την σελίδα εδώ την φωτογραφία αυτή, όπου έβαλα ένα κόκκινο stroke στα συστατικά, που δεν φαίνονται όλα, και είναι και ανάποδα, και το έκανα Rotate 180˚
Εικόνα Εικόνα
Και με ένα full crop, βλέπουμε τις διαφορές, εκτός του ότι υπάρχει διαφορετική σειρά στα συστατικά,
Εικόνα
δείτε και μεταξύ Geraniol ↑ Limonene που έχω βάλει το βελάκι.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Εχω στειλει mail περι reformulation. Ημουν αδιακριτος κ ρωτησα επισης ποιος το παραγει. :) Mwf μου μυριζει.

Θα μας πουν λετε?
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ πάντως έχω πετάξει το κουτί εδώ και καιρό και στο ξύλινο βαζάκι δεν γράφει τίποτα σχετικό.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 42 δευτερόλεπτα:
Αν και ό,τι σου πουν Στέργιο έτσι για να μαθαίνουμε πες το.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 34 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
Εγώ πάντως το ξαναλέω όπως και πιο πάνω το χρησιμοποιώ για ψύλλου πήδημα και σε εκτός ξυρίσματος χρόνο. Και η επιδερμίδα μου του δίνει άριστα. Θα έλεγα επειδή η "αποδοχή" ή όχι από την επιδερμίδα μας είναι το αδιάψευστο κριτήριο, όσοι το έχουν να το χρησιμοποιήσουν για λίγο "εντατικά" δηλαδή πχ για 10-15 συνεχόμενα ξυρίσματα και να εκθέσουν εδώ λεπτομερή περιγραφή των συνεπειών συν ή πλην. Νομίζω ότι εκτός από εμένα είναι μερικοί. Και θα βγάλουμε συμπέρασμα νομίζω (όπως λέω και πιο πάνω αδεάψευστο).
Kαι με την ευκαιρία χρόνια πολλά για αύριο σε όλους!
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Η απαντηση:

Good Morning Sir,
Humble apologies with regards to the apparent tardiness of my response… suffice to say that it’s a tad mad hectic here at Fawcett HQ, added to which I have only just returned from taking part in ‘Barbersride’
Thank you for your much appreciated communication.. As you have correctly detected we have indeed made some minor changes to the Captain’s ‘Shaving Soap’ but only in so far as ensuring that the Palm Oil used is obtained from a sustainable source..
With regards to your second esteemed query, I can reliably assure you that Captain Fawcett’s ‘Shaving Soap’ is not manufactured by Mitchell's wool fat shaving soap company.
Thank you for your continued custom.
Simply Moustache
All hail the hirsute
Fawcett
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ωραίος Στέργιο.! Του έστειλες και τις φωτογραφίες που ανέβασα;

Γιατί μας λέει για αλλαγές που αφορούν το Palm Oil (φοινικέλαιο) και την προέλευσή του από 'βιώσιμες πηγές', και όλα τα άλλα; :D
Αν είχε αντικαταστήσει μόνο το φοινικέλαιο, τότε θα ήταν βελτίωση της συνταγής, και όχι reformulation, πάντως αυτό για το MWF το πιστεύω, μοιάζει αρκετά μεν, αλλά έχει άλλη σύσταση δε, τέσπα εγώ είδα reformulation παιδιά και το ανάφερα, από εδώ και πέρα, πάμε στις προσωπικές επιλογές, όπου και αποχωρώ.

Δημήτρη η "αποδοχή" ή όχι από την επιδερμίδα μας, δεν είναι δυστυχώς το αδιάψευστο κριτήριο, αν ήταν έτσι φίλε μου, όλα θα ήταν απλά, και εγώ δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με τον Κάπτεν, επιδερμικά εννοώ, αυτό όμως δεν μας λέει κάτι, ούτε και είναι ο κανόνας ένδειξης, για τα "κακά" και ύποπτα συστατικά. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”