Captain Fawcett shave cream

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κώδικας: Επιλογή όλων

potassium palmate, sodium tallowate, aqua, glycerin, potassium stearate, sodium palmate, potassium kernelate, sodium stearate, sodium palm kernelate, sodium cocate, palm kernel acid, parfum, petrolatum, sodium chloride, tettrasodium etidronate, pentasodium pentetate, tetrasoium EDTA, O-tolyl biguanide, linallol, eugenol, limonene, geraniol, CI 77891
Καταλαβαινω τι θελει να πει ο Τονυ - προσωπικα παντως δεν με πειραξαν,
Εικόνα
stergios

Συστατικα σαπουνιου:
Potassium Palmate, Sodium Tallowate, Aqua (water), Glycerin, Potassium Stearate, Sodium Palmate, Potassium Palm Kernelate, Sodium Stearate, Sodium Palm Kernelate, Sodium Cocate, Palm Kernel Acid, Parfum (fragrance), Petrolatum, Sodium Chloride, Tetrasodium Etidronate, Pentasodium Pentetate, Tetrasodium EDTA, O-Tolyl Biguanide, Linalool, Eugenol, Limonene.Geraniol, CI 77891.

Απ τη Νικολουλη τα πηρα...

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
Εψαχνα κ ειχα ανοιχτο το παραθυρο για να γραφω. Οποτε με προλαβε ο Ηρακλης κ δεν το δα.

Δεν προσθετουμε στον τιτλο και το σαπουνι κυριοι?
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Ειναι το σαπουνι που χρησιμοποιω απο την μερα που τελειωσε το tabac μου. Ειναι νο1 στις προτιμησεις μου.εξαιρετικο.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Από την Νικολούλη; :sad-suicidepills: για αυτό κάτι δεν μου πάει καλά... :teasing-poke: :D

Χαίρομαι που με καταλαβαίνεις Ηρακλή, :) αλλά αν το κάνω λίγο πιό απλό μπορεί και να συμφωνήσουμε στο τέλος, και αφού οι συγκρίσεις μεταξύ των σαπουνιών είναι αναπόφευκτες, (για έμενα προσωπικά πάντα) και εάν λοιπόν βάλουμε να συγκρίνουμε πχ: τα TFS ή τα RazoRock ή και το MWF μαζί με το Captain Fawcett μόνο σαν σύσταση, τα συστατικά τους και μόνο δηλαδή, τι θα δούμε;

Εγώ βλέπω ότι, τα συστατικά των τριών πρώτων είναι "Pure" απέναντι στα συστατικά του Captain Fawcett, που έχει μία απαράδεκτη και αχρείαστη χημεία, εσύ τι λές; ;)

ΥΓ: Το σαπούνι παιδιά δεν το έχω πια, θα μπορούσε κάποιο μέλος που το έχει, να ανεβάσει μια φωτογραφία των συστατικών του Captain Fawcett για επιβεβαίωση, από ότι θυμάμαι είναι τυπωμένα στο χάρτινο κουτί στο πλάι, που έχει μέσα το μπόλ.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Αφου συμφωνει το δικο μου ποστ με του Ηρακλη, πιστευω οτι δυσκολα εχουμε κανει λαθος.

Εγω τα πηρα απο english shaving co.

Εγω καταλαβαινω τι λετε και συμφωνω και με τους 2. Ενταξει, αγνο παρθενο μαλλι δεν ειναι. Εχω δει καποια ποιο φορτωμένα μα επισης πολυ καλα σαπουνια. Εκει ειπα οχι παρολο που ετοιμαζομουν να χτυπησω. Συνταγες ειναι αυτες. Αλλος μαγειρευει ετσι, αλλος αλλιως. Προσωπικα μαλλον κ γω θα το παιρνα. Ασχετα που προς το παρον το αφησα γιατι επιβεβαιωσα πως μοιαζει με mwf, osma κτλ στο πιο φορτωμενο απο κοσμετικα συστατικα, γιατι τα παραπανω σαπουνια τα εχω. Ηθελα κατι τελειως διαφορετικο. Το αρωμα στα σαπουνια δε με πολυαπασχολει...

Γνωριζα οτι η myrsol emulsion εχει methyl parabens αλλα ηθελα οπωσδηποτε να τη δοκιμασω οταν πρωτοξεκινησα. Ειπα μετα τις πρωτες χρησεις οτι δε θα την ξαναγοραζα. Δεν το κανα, δεν ξαναγορασα ξανα. Εχω ακομη λιγη. Χε! Χε! Δοκιμασα επειτα πολλα balms, καθαρα κ μη. Τωρα με σιγουρια θα πω πως θα ξαναπαρω emulsion. Απεχει μακραν απο οποιοδηποτε για μενα.


Δοκιμασα πολυ καλα balms τα οποια θα ξαναπαρω. Αλλα οταν εχω serius problem, σφυραω στην emulsion παντα.
Πολλες φορες χωρις "φαρμακευτικα" συστατικα δεν παιρνεις ισχυρα αποτελεσματα.

Η ερωτηση ειναι ποια, ποσα, ποσο κ με ποια σειρα η πως βρισκονται σε μια συνταγη.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο δεν είπα ότι έχετε κάνει λάθος, το είδα και το english shaving co πρίν γράψω εχθές, και το τσέκαρα.

Ζητάω τα συστατικά καθαρά για επιβεβαίωση, θυμάμαι όμως και BHT/ΒNT μέσα στα συστατικά, ίσως κάποιο λάθος του site ή reformulation, θα δείξει... :)

Τώρα στα περί συστατικών φίλε μου, άστο καλύτερα, κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια, και όπως λέει και ο φίλος μου ο Γιάννης,
«πονάει πάντα η πρώτη φόρα, μα καμιά φορά πονά για πάντα» είναι και αυτό άλλο ένα βαλσάκι της Ουτοπίας. ;)

Άλλωστε ο κάθε ένας μας είναι ελεύθερος και κύριος της επιλογής του, ποιός είμαι εγώ που θα του υποδείξω τι να αγοράσει και τι όχι;
Πολύ απλά και χωρίς φόβο και πάθος, εκφράζω καθαρά και μόνο την γνώμη μου πλέον, για όλα αυτά τα προϊόντα που έχω δοκιμάσει...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Και πολυ καλα κανεις κατα τη γνωμη μου! :)

Τρυπες ειναι, οχι Γιάννης! Χι! Χι!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ πάντως βρε παιδιά τι να σας πω. Από τον καιρό του institut du Karite που το παράτησα λόγω της μισής σελίδας (λέμε τώρα) συστατικών που είχε και που δεν έμπαινα στον κόπο να τα διαβάσω αλλά είδα να μου ερεθίζει την ήδη ερεθισμένη επιδερμίδα, δεν ξανακοίταξα συστατικά. Απλά βλέπω πως το δέχεται το δέρμα μου. Και άμεσα αλλά και σε βάθος χρόνου.
Τώρα για τα θέμα των συστατικών των κακών και των καλών όπως λέει και ο Αντώνης πιο πάνω κρατάει χρόνια αυτή η ιστορία και ουσιαστικά είναι και χωρίς τεκμηριωμένη απάντηση. Τι είναι το συγκεκριμένο "κακό" συστατικό, σε τι ποσότητα και αν ξεπλένεται εύκολα από το δέρμα ή μένει για καιρό θέλει πολύ πολύ ψάξιμο. Ούτε πιστεύω ότι είναι απάντηση υπέρ του "κακού" συστατικού το ότι άλλο είναι να είναι στο φαγητό πχ και να μπαίνει στην διαδικασία της πέψης και της απορόφησης και άλλο στο δέρμα για λίγο, Κάθε άλλο. Μύλος... και τι να πούμε...
Με το συγκεκριμένο σαπούνι (αλλά και κρέμα και asb-αλοιφή) που το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και όπως είπα και πιο πάνω πολλές φορές έτσι χωρίς λόγο (για ξύρισμα) απλά σαν αγχόλυση (!!) δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο. Αντίθετα μπορώ να πω την περιποιείται (την επιδερμίδα) άριστα. Και φυσικά θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ.Φανατικά!

Προστέθηκε μετά από 29 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Και με την ευκαιρία να πω αυτό που είπε πιο πάνω και ο stergios να αλλάξει κάποιος τον τίτλο προσθέτοντας το shave soap?
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Πρωτη χρηση σημερα με την παραλαβη! Μας "το φαγες" Μήτσο το 30αρι! :angry-tappingfoot: :lmao Τι ηθελα και σε ρωτησα! Δε το χα προγραμματισει για τωρα το κερατενιο! Και αν κρινω απ την πρωτη χρηση, καλα ξηγηθηκα κ το μπουρλιασα! Μερικες φωτο μεχρι να κανω μερικα ξουρισματα!
φωτο

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 13 λεπτά 50 δευτερόλεπτα:
Το σαπουνι αγοραστηκε απο Notino, μην τυχον δεν καταλαβε καποιος το πειραγμα προς το Δημήτρη. ;)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Χαχαχαχαχα Στέργιο καλά έκανες και δεν θα το μετανοιώσεις. Η ζωή είναι λίγη και τρέχει. Έτσι λειτουργούμε εδώ μέσα. Ο ένας "πυροδοτεί" τον άλλον και η διαφθορά πάει σύννεφο. Καλορίζικο καλοξύριστο και με αρωματισμένα μαγουλάκια. Μην το λυπάσαι. Δώστου να καταλάβει και περιμένουμε εντυπώσεις αναλυτικές και φωτό.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”