Δυσκολία σε δημιουργία αφρού

stergios

Σπατουλαριστα, με λιγο πιεση για να "ξεφορτωνει" πανω στο προσωπο.
Καινουριο πινελο, ειναι και σκληρο και μεγαλο σα "γαδουρι"... :-)

Για αρχη τοποθετησε-σφιξτο ελαφρα στη βαση του θυσανου, θα βοηθησει.

Ξυρισου, απολαυσε και παρατηρα ενα πραγμα τη φορα. Ολα μαζι δε τα μαθε κανεις. Χανεσαι ετσι και μαθαινεις λαθος. Μη βιαζεσαι και μην αλλαζεις πολλες παραμετρους σε καθε ξυρισμα. Παιξε με τις αναλογιες νερου συνεχεια. Να τελειωνουν και τα σαπουνια να δοκιμαζουμε αλλα! ;)
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πινέλο άλλαξα εν τέλει και πήρα το Omega 80097 (το... "γαϊδούρι" το χρησιμοποίησα την πρώτη φορά μόνο, τις άλλες δύο το μικρό). Πολύ πιο διαχειρίσιμο αλλά εννοείται επίσης άστρωτο...
Άβαταρ μέλους
Leandros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Μαρ 2017, 08:02
7
Been thanked: 6 times

Όπως παρατηρώ πάντως και εγώ σιγά-σιγά, κάθε προϊόν (κρέμα ή σαπούνι) έχει τις δικές του ιδιοτροπίες. Άλλη ποσότητα νερού χρειάζεται το σαπούνι Cella, απο την κρέμα TOBS, απο την κρέμα σε σωληνάριο TABAC που έχω (ειδικά στο TABAC, ακόμα αφρό της προκοπής δεν έχω κάνει ακόμα). Και κάθε φόρά, πειραματιζόμενος, βλέπω διαφορετικά αποτελέσματα στην ποιότητα του αφρού που πετυχαίνω.

Φαντάζομαι οτι όσο ποιο έμπειρός γίνεται κανείς, θα γνωρίζει πάνω κάτω τι χρειάζεται η κάθε ομάδα προϊόντων (κρεμώδες σαπούνι vs σκληρό σαπούνι π.χ.) και το αποτέλεσμα που θα λαμβάνει θα έχει μεγαλύτερη συνοχή.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Τα κομματάκια αφρού το λοιπόν, είναι πράγματι άκριες του αφρού που αποξηραίνεται από λόγους όπως αν είναι το τελευταίο μέρος που περνάς και εχεις λίγο τραβήξει το χρόνο,αλλά με λίγο φρέσκο αφρό οκ,το έπαθα και εγώ σήμερα.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εάν υπάρχει δυσκολία για να πετύχει κανείς αφρό της προσκοπής, ας δοκιμάσει με συνθετικό πινέλο αν μπορεί και δεν το έχει ήδη κάνει.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”