Δυσκολία σε δημιουργία αφρού

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Όπως έχω γράψει και σε άλλα θέματα ξεκίνησα σιγά σιγά με το ΠΞ. Εδώ θα ήθελα τη βοήθειά σας για τη χρήση σαπουνιού και κρέμας ξυρίσματος (δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα).

Λοιπόν από σαπούνι έχω πάρει το Haslinger με Γάλα Προβάτου (πρόταση απ’ το κατάστημα) και από κρέμα το TOBS – Jermyn Street Collection (κριτήριο το αρκετά ουδέτερο άρωμά του). Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει μόνο το σαπούνι με το πινέλο Omega 98. Εδώ είχα κάποια θεματάκια. Δηλαδή απ’ τα λίγα που διάβασα online το συγκεκριμένο σαπούνι πρέπει να είναι αρκετά εύκολο σε αφρό. Ωστόσο δεν μπόρεσα να βγάλω την ποσότητα που ήθελα. Τι εννοώ: το πινέλο γέμιζε με αφρό και στο πρόσωπό μου ήταν αρκετός, αλλά αυτά που έχω δει σε φωτογραφίες/βίντεο ότι με δυο τρία περάσματα πάνω απ’ το σαπούνι και μετά χτύπημα σε μπολάκι να γεμίζει αφρό δεν το κατάφερα.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αρχικά έβαλα το σαπούνι σ’ ένα μπολάκι (το απλό μαύρο πλαστικό που το χωράει ίσα ίσα). Μούλιασα αρκετά το πινέλο σε πολύ ζεστό νερό για 2-3 λεπτά και το τίναξα ελαφρά. Μετά άρχισα τα περάσματα πάνω απ’ το σαπούνι, αφού του έριξα λίγο νερό ίσα να υγρανθεί. Εδώ είχα αρκετά καλά αποτελέσματα, δηλαδή ο αφρός έβγαινε σχετικά εύκολα (με πολλά περάσματα). Ωστόσο κάθε φορά που ήθελα κι άλλο αφρό δεν τον είχα “έτοιμο” στο μπολάκι, έπρεπε να στριφογυρίσω το πινέλο μερικές φορές ακόμα. Γενικά ενώ δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα ως προς την ποσότητα μου έδινε την εντύπωση ότι έκανα μεγάλη κατανάλωση του σαπουνιού χωρίς να χρειάζεται κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω, έτσι θα έπρεπε να είναι η θέλει βελτίωση όπως είναι και η εντύπωσή μου;

Μετά δοκίμασα και το δεύτερο τρόπο (αφρό σε ξεχωριστό μπολάκι). Δηλαδή πέρασα 3-4 φορές το βρεγμένο πινέλο πάνω απ’ το σαπούνι και συνέχισα να το χτυπάω σε ένα άλλο κεραμικό σκεύος. Εκεί περίμενα ότι με επιμονή θα κατάφερνα να το γεμίσω αφρό. Ενώ γύρισα το πινέλο τουλάχιστον 2-3 λεπτά στο πήλινο σκεύος, είδα ότι το ίδιο το πινέλο γέμισε αφρό αλλά μόνο μέσα στο σώμα του, δηλαδή δεν είχε ένα επιπλέον στρώμα πάνω στο πινέλο όπως έχω δει σε φωτογραφίες εδώ και γενικότερα. Επίσης το σκεύος είχε αφρό κυρίως στα πλάγια, όχι μέσα. Αν και ο αφρός του πινέλου επαρκούσε για να καλύψω το πρόσωπό μου μια φορά και παραπάνω νομίζω ότι δεν ήταν όσο πλούσιος θα περίμενα, ενώ για δυο φορές πέρασμα ήθελε κι άλλη ποσότητα. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι την πρώτη φορά κάλυψα γένια εβδομάδας...

Γενικότερα και με τους δύο τρόπους παρατήρησα ότι ο αφρός δεν ξεραινόταν εύκολα οπότε σκέφτηκα μήπως τον είχα κάνει αρκετά νερουλό. Από τη μία όμως πρόσεξα ότι δεν είχαν μείνει μεγάλες φουσκάλες όπως στα αρχικά περάσματα (άρα μάλλον ήταν σωστός σε νερό), από την άλλη όταν ξύριζα μια περιοχή και περνούσα το χέρι μου από πάνω της έβλεπα ότι ήταν τελείως στεγνή. Άρα λέω μήπως εν τέλει δεν είχε αρκετό νερό;

Το ξαναδοκίμασα με μερικές σταγόνες παραπάνω αλλά ενώ ποιότικά ήταν μάλλον καλύτερος, σε ποσότητα δεν είδα διαφορά. Βέβαια το γεγονός ότι το δέρμα έμενα στεγνό μετά το πέρασμα του ξυραφιού ίσως έχει να κάνει και με την προετοιμασία. Με γένια εβδομάδας αφού έπλυνα το πρόσωπό μου και το έβρεξα (ντους είχα κάνει αρκετά νωρίτερα) άφησα τον αφρό 2-3 λεπτά max. Μάλλον χρειαζόταν περισσότερο;

Σε κάθε περίπτωση, πέρα απ’ το να ρυθμίσω την ποσότητα του νερού τι άλλο μπορώ να κάνω με το συγκεκριμένο σαπούνι για καλύτερο αφρό; Δε νομίζω ότι είχε πρόβλημα η επεξεργασία με το πινέλο γιατί πραγματικά το στριφογύριζα με μεγάλη επιμονή τουλάχιστον 2-3 λεπτά (σε σημείο που άρχισε να κουράζεται το χέρι μου!).

Μήπως είναι καλύτερα να φτιάχνω τον αφρό κατευθείαν στο μπολ που βρίσκεται το σαπούνι; Και πάλι όμως κι εκεί δεν είδα τα αποτελέσματα που περίμενα (εκτός αν αυτό είναι και απλά περιμένω περισσότερα χωρίς λόγο). Επίσης δεν έχω μέτρο σύγκρισης για το πώς θα έπρεπε να είναι ο αφρός οπότε παίζει κι αυτό το ρόλο του ως προς τις εντυπώσεις που μεταφέρω.
Πάντως έστω και για λόγους εξάσκησης θα ήθελα να δοκιμάσω αφρό και σε ξεχωριστό μπολάκι. Εκεί μήπως θα είχε νόημα να κόψω ένα κομματάκι του σαπουνιού αντί να πάρω με την άκρη του πινέλου;

Σχετικά με την κρέμα, απ’ όσο διάβασα βάζω ένα κομματάκι όσο ένα αμύγδαλο σε ξεχωριστό μπολ και αρχίζω να το δουλεύω εκεί. Όταν το προσπαθήσω επανέρχομαι :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 03 Απρ 2017, 13:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μορφοποιηση κειμενου
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αρκετα πραγματα που αναφερεις ειναι λανθασμενα. Δυστυχως ισως δεν εχουν διατυπωθει σωστα και κατανοητα απο εμας εδω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27824 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Η εντύπωση που έχω από τα γραφόμενα το FSword είναι πως το πινέλο κρατούσε τον αφρό, πράγμα λογικό, μιά και είναι "άστρωτο" ακόμα.
Επιπλέον πρόβλημα, τα Haslinger, είναι μικρά σε διάμετρο σαπούνια και δημιουργούν θέματα στην δημιουργία αφρού.
Το πρόβλημα το είχα και γω με ένα Haslinger σανδαλόξυλο, πριν κανένα χρόνο. Ποτέ δεν κατάφερα να κάνω σωστό αφρό.

Φέτος αγόρασα 2 "πρόβατα", τα έτριψα σε μπολ και το θέμα λύθηκε.
Γιάννης
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

FSword, μήπως είναι καινούργιο το πινέλο;
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

@herco: Έχω διαβάσει κάποια threads εδώ μέσα κι έχω δει και διάφορα βίντεο, έχεις να προτείνεις να διαβάσω/να δω κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει; Τουλάχιστον να μη συνεχίζω μια πρακτική αν δεν είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Επίσης είναι εξίσου (αν όχι περισσότερο) πιθανό να μην έχω διαβάσει κι εγώ κάποια πράγματα ή να μην τα έχω καταλάβει καλά.

@foxtrot: Όταν λες τα έτριψες σε μπολ; Δηλαδή τα έτριψες ν' αφήσουν λίγο σαπούνι κάτω, έβγαλες τη μπάρα του σαπουνιού κι έφτιαξες αφρό με όσο είχε μείνει στο μπολ;

@Yiannis67: Ναι είναι ολοκαίνουριο, ήταν η πρώτη χρήση και το πρώτο ΠΞ για μένα (αχτύπητος συνδυασμός χεχε!).

Επίσης sorry για τη μορφοποίηση του αρχικού κειμένου, ήθελα να βάλω περισσότερες παραγράφους για να διαβάζεται πιο εύκολα αλλά μάλλον πέρασε η ώρα που μπορούσα να το αλλάξω κι έχει μείνει μονοκόμματο.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

μόλις δουλέψει το πινέλο και παλιώσει λίγο τότε θα έχεις τον σωστό αφρό.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27824 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

FSword έγραψε: ........
@foxtrot: Όταν λες τα έτριψες σε μπολ; Δηλαδή τα έτριψες ν' αφήσουν λίγο σαπούνι κάτω, έβγαλες τη μπάρα του σαπουνιού κι έφτιαξες αφρό με όσο είχε μείνει στο μπολ;
Τα έτριψα με τον τρίφτη της κουζίνας, όπου συνήθως τρίβουμε τυριά, καρότα, ντομάτες πχ.
Το τρίψιμο (grating), έγινε σε μεγάλα flakes, τα οποία πατηκώθηκαν σιγά σιγά με το χέρι σε ένα άδειο μπολ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Μια λύση για μένα με το συγκεκριμένο σαπούνι είναι να το τρίβεις στο πρόσωπο και μετά να κάνεις​ αφρό.
Από την άλλη μπορείς να φορτώνεις με σχετικά στεγνό πινέλο και να προσθέτεις νερό.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ για τα tips!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου ... άστρωτο πινέλο όπως είπαν τα παιδιά και δεύτερο δεν φορτωνεις όσο σαπούνι πρέπει ... γράφεις " Δηλαδή πέρασα 3-4 φορές το βρεγμένο πινέλο πάνω απ’ το σαπούνι. ...." με 3 - 4 φορές (και στρωμένο να ήταν το πινέλο σου) ο αφρός μάλλον δεν θα γίνει ποτέ ... Εγώ φορτώνω για 30 δεύτερα συνήθως...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”