Σαπούνι-κρέμα ξυρίσματος με πολύ menthol

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ξέρει κανείς να μου προτείνει σαπούνι ή κρέμα για ξύρισμα με πολύ (όσο πιο πολύ γίνεται) menthol? Έχω και χρησιμοποιώ τώρα την kent menthol, αλλά τη θεωρώ ελαφριά από την άποψη αυτή. Η αίσθηση του menthol μου αρέαει πάρα πολύ παρά το ότι νομίζω ότι σε μεγάλη περιεκτικότητα μάλλον ερεθίζει το δέρμα. Αφήνει όμως μια αίσθηση δροσιάς ανεπανάληπτη
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εδώ θα πάρεις μια ιδέα για μενθολούχα σαπούνια / κρέμες από απλή δροσιά μέχρι κρυοπάγημα, μερικά απ' αυτά βρίσκονται και στην Ελλάδα.
Υπάρχουν επίσης τα Stirling glacial, OSP grapefruit/menthol, οι κρέμες Ingram, LEA και μπόλικα άλλα που θα μας πουν οι συμφορουμίτες.
Θα έβλεπα και το σαπούνι TFS Sottozero που βρίσκεις στο Hairmaker.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και μην ξεχάσεις και ένα Alcolado Glacial, εξαιρετική φρεσκάδα!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Το περισσότερο menthol σε σαπούνια το έχουν τα stirling,tsd iced subzero,yeti snot,phoenix,chieseled face groomatorium cryogen.
Από κρέμες ή palmolive,ingram,dunu(δεν την έχω δοκιμάσει),gillette menthol,noxzema lather,proraso+pre.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έχω την κρέμα kent που είναι menthol και είναι εξαιρετική αλλά θα ήθελα περισσότερη "κρυάδα". Κάτι σαν το Fine Snake Bite After Shave που αισθάνεσαι λες και έχεις παγοκύστες στο πρόσωπο. Φοβερή αίσθηση. Τόσο μεντόλ θα ήθελα και στην κρέμα.

Added in 6 minutes 47 seconds:
dimitris έγραψε:Και μην ξεχάσεις και ένα Alcolado Glacial, εξαιρετική φρεσκάδα!
Αυτό πως χρησιμοποιείται? Σαν after shave ή ανεξάρτητα? Γιατί δεν λέει after shave

Added in 3 minutes 51 seconds:
Vavous έγραψε:Εδώ θα πάρεις μια ιδέα για μενθολούχα σαπούνια / κρέμες από απλή δροσιά μέχρι κρυοπάγημα, μερικά απ' αυτά βρίσκονται και στην Ελλάδα.
Υπάρχουν επίσης τα Stirling glacial, OSP grapefruit/menthol, οι κρέμες Ingram, LEA και μπόλικα άλλα που θα μας πουν οι συμφορουμίτες.
Θα έβλεπα και το σαπούνι TFS Sottozero που βρίσκεις στο Hairmaker.

Ξέρεις από αυτά που λέει στο πιο πάνω λίνκ που λες, ποια είναι πολύ πολύ μεντόλ? Έχω after shave το fine...snake που είναι φοβερό και βλέπω ότι υπάρχει και σε σαπούνι Θα με ενδιέφερε βέβαια κάτι προτίστως να υπάρχει και εδώ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Με την κρυάδα σου θυμήθηκα ένα παλιό μου ξύρισμα.

To Αlcolado είναι aftershave και πραγματικός παγετώνας. Το απόλυτο ύπο το μηδέν αλλά δυστυχώς το ίδιο ισχύει και για την άρωματική ( λεμόνι-μέντα) του διάρκεια.

Πιστεύω πάντως πως με μία πράσινη Palmolive ή μιά Ingram και δύο κρυστάλλους μέντας στο aftershave σου, για παράδειγμα το Alcolado Glacial μια-που-τ'-ανα-φέραμε θα τη νιώσεις τη κρυάδα !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κατι τετοιο θα σου προτεινα και εγω.

Κρεμα Ingram (Αιγυπτιακη - που θα βρεις στο επισης Αιγυπτιακο mini market στην οδο Παρασχου, παραλληλη της Αλεξανδρας) και Alcolado glacial ή Dapper Dan Πρασινο (τωρα πια λεγεται Don Draper )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Θα το πάρω το Alcolado Clacial θα το παραγγείλω από το ebay γιατί εδώ δεν βλέπω να υπάρχει. Είμαι ανέκαθεν φαν της μενθόλης. Δεν νομίζω όμως ότι θα έχει περισσότερη μέντα και αίσθηση δροσιάς από αυτό που έχω ήδη.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Πέραν των ανωτέρω, αυτά θεωρούνται τα πλέον extreme σαπούνια τηv σήμερον ημέρα:

Stirling Glacial
Chiseled Face Cryogen
Barrister & Mann Arctique
Krampert’s Finest Frostbite
Fine Snake Bite
First Canadian Polar Vortex
Dapper Dragon Arctic Wyrm
Dapper Dragon Ice Wyrm
Queen Charlotte Soaps Vostok

Το Krampert's στο Ισπανικό Gifts&Care και στο Αγγλικό Shavingstation, τα υπόλοιπα από ΗΠΑ και Ebay.

Άλλη επιλογή που προαναφέρθηκε είναι να προσθέσεις κρυστάλλους μενθόλης σε μαλακό σαπούνι ή κρέμα.

Αλίευσα το παρακάτω κείμενο από αντίστοιχο θέμα σε ξένο forum:
I use menthol crystals to "kick up" the cooling sensation of my mentholated creams. Crystals can be purchased on ebay for $12/4 ounces. I would say at least a ten year supply! Much more cost effective than buying predissolved menthol. I dissolve them at 1 teaspoon per ounce in almond oil or apricot kernel oil. You can also use olive oil. I add 5 drops to my bowl when lathering. You can add more but I find that my eyes start to water if I add more. Provides a nice additional chill to Prorasso or KMF Mint. I find the cooling effect lasts for 20-30 minutes. In the dead of summer I add a few drops in my cupped hand with witch witch hazel as an after shave splash. Quite chilling and longer lasting.

Μου φαίνεται θα δοκιμάσω κι εγώ την πατέντα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μόνο προσοχή με τους κρυστάλλους, όχι μεγάλη ποσότητα.
Κάπου εδώ στο φόρουμ πριν αρκετό καιρό υπήρξαν αναφορές στους κρυστάλλους
(νομίζω σε balm & ASL) και στην ποσότητα που χρησιμοποιούν!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”