Συντήρηση σαπουνιών και ημερομηνία λήξης(?)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστήσει: 749 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1350 φορές

Re: Κρέμες-σαπούνια ημερομηνία λήξης

Δημοσίευση από mitsos » πριν από 1 χρόνο

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Όπως είπε και πιο πάνω ένας φίλος το άρωμα είναι αυτό που χάνεται (όταν) πρώτο. Και είναι λογικό (?) γιατί είναι από τα πιο "πτητικά" συστατικά. Κάποιες ιδιαιτερότητες στη σύνθεση μήπως καθυστερούν ή αναστέλλουν αυτή τη διαδικασία? Πχ η παρουσιά μέντας. Ή μήπως κατα μία λογική την επιταχύνουν. Δλδ μεντόλ κρέμες χάνουν πιο γρήγορα ή πιο αργά το άρωμά τους. ¨Η μερικά άλλα είδη συστατικών και αρωμάτων. Πχ μήπως το σανταλόξυλο χάνει πιο γρήγορα τη μυρουδιά του από κάποιο άλλο άρωμα? Έχετε παρατηρήσει εσείς οι παλιοί που έχετε τα σαπούνια και τις κρέμες με το κυβικό (κοντεύουμε κι εμείς) μήπως κάποια ιδιαιτερότητα σαυτό τον τομέα τον αρωματικό σε κάποιο άρωμα?

"Aut viam inveniam aut faciam "

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Άμα γράψω δε θα Φτάσουν οι χαρακτήρες.Η merkur 15c και οι personna τρώνε την περισσότερη χρήση.
έχει ευχαριστήσει: 2391 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1333 φορές

Δημοσίευση από rhtoras » πριν από 1 χρόνο

Ή μενθόλη είναι το πρώτο που χάνεται.Οι παλμολιβ μεντόλ που έχω από τα 70'ς δεν σε δροσίζει.
Από την άλλη το σανταλόξυλο επειδή χρησιμοποιείται σαν (αρωματική)νότα βάσης έχει μεγαλύτερη διάρκεια.

80's music
40 κρέμες/σαπούνια ξυρίσματος
30 aftershave
25 edt

Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Merkur 23c
Fatip Grande Nero
Muhle R41 Rosegold
Parker 26c
Merkur Slant 37c

Σαπούνια & Κρέμες ... αρκετά ... :)
έχει ευχαριστήσει: 3986 φορές
Έχει ευχαριστώ: 4538 φορές

Δημοσίευση από christostz03 » πριν από 1 χρόνο

Για να προσθέσω και την προσωπική μου εμπειρία (η οποία συμφωνεί με τα παιδιά παραπάνω), είχα πάρει νοέμβρη του 13 το proraso eucalyptus το οποίο έκτοτε έχω "φάει" μόνο κατά το 1/5 ίσως και 1/6.

Όταν λοιπόν το ανοίγω, η φρεσκάδα που αρχικά έβγαζε πλέον έχει μειωθεί αρκετά. Όπως και η δροσιά στο πρόσωπο κατά το ξύρισμα. Η ποιότητα όμως δεν χάθηκε και οι pre/post ιδιότητες.

Το αυτό δεν είδα να συμβαίνει όμως με κρέμες, που έχω επίσης από τότε, οι οποίες βέβαια δεν είναι της "δροσιάς".

Και στις μεν και στις δε, αναφορικά με το θέμα ημερομηνία λήξης, δεν έχω κάνει τίποτε, τις χρησιμοποιώ κανονικότατα χωρίς φόβο και πάθος !!!

Φαντάζομαι είναι φυσικό με τον χρόνο να χάνονται αρώματα "δροσερά".
Σε αυτό το συμπέρασμα φαίνεται να καταλήγώ εγώ.
Σωστό λάθος δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι συμφωνώ με τις απόψεις και των υπόλοιπων φίλων.

Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --

Άβαταρ μέλους
mitsos
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο

Μιλάμε βέβαια για κρέμες. Σαπούνια? Πχ σαπούνι menthol?

Άβαταρ μέλους
herco
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: TFS, FIGARO, DERBY
έχει ευχαριστήσει: 7000 φορές
Έχει ευχαριστώ: 7611 φορές

Δημοσίευση από herco » πριν από 1 χρόνο

Τα ιδια και εκει Δημητρη. Πεφτει το menthol, μετα το αρωμα, μετα σκανε τιποτα εξωτικα λαδια που τυχον περιεχει το σαπουνι και λογικα ψιλοσκουραινει το χρωμα του. Ομως οπως ειπωθηκε, οι ιδιοτητες παραμενουν και ξυριζουν σχεδον το ιδιο καλα.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Straight Razors
Open Comb Razors
Single Edge Razors
Silvertips
έχει ευχαριστήσει: 10223 φορές
Έχει ευχαριστώ: 10851 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captain_hx » πριν από 1 χρόνο

Ένα Gibb's που μου έστειλε δώρο ο Άγιος Βασίλης του φόρουμ που πιθανόν να κατασκευάστηκε το 1933 είναι εάν όχι το καλύτερο, τότε ένα από τα καλύτερα σαπούνια που πέρασε από τα χέρια μου.

ΗΛΙΑΣ

Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή - Σωκράτης, 469-399 π.Χ.

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: (αγαπημένος)
Αδελφότητα Open Comb
Γουρουνοπίνελα
Synergy σαπούνια (που να ήξερα ο άμοιρος τότε)
έχει ευχαριστήσει: 152 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1808 φορές

Δημοσίευση από dimitris » πριν από 1 χρόνο

Ηλία αυτό είναι triple milled. Δηλαδή από τη γέννηση του είχε ελάχιστη υγρασία, η οποία θα του προκαλούσε μούχλα.
Έχει βέβαια χάσει το άρωμα του, αλλά όπως λες, είναι εξαιρετικό σαπούνι.

Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ

Άβαταρ μέλους
mitsos
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο

herco έγραψε:Τα ιδια και εκει Δημητρη. Πεφτει το menthol, μετα το αρωμα, μετα σκανε τιποτα εξωτικα λαδια που τυχον περιεχει το σαπουνι και λογικα ψιλοσκουραινει το χρωμα του. Ομως οπως ειπωθηκε, οι ιδιοτητες παραμενουν και ξυριζουν σχεδον το ιδιο καλα.
Είχα το linea intenso sottosero forte υποτίθεται πολύ menthol, και το "άνοιξα" προχθες. Αφρίζει εκπληκτικά (και δεν νομίζω να έχει χάσει καθόλου από αυτό τον τομέα), ταμάμ ηρέμησε την επιδερμίδχα μου και πέρασα και λίγες μικρές τοπικές κόντρες σε αντίθεση με το institute du carite, αλλά το άτιμο μια μυρουδιά κάτι μεταξύ ταγκισμένου λαδιού και στο βάθος λίγο κάμφορα. Έβαλα αφρό στο πρόσωπο και τον κράτησα 5-6 λεπτά και δεν ένοιωσα το παραμικρό κρύο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτου που λες Ηρακλή. Θα το κρατήσω όμως γιατί πέρα από το άρωμα και το κρύο, δουλεύει θαυμάσια.

Άβαταρ μέλους
mitsos
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο

Οπότε καταληκτικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι καλό για τη διατήρηση σκιά και χαμηλή θερμοκρασία. Εγώ νομίζω ότι σαπούνι ή κρέμα που δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για αρκετό καιρό να μπαίνει σε κατάψυξη. Αλήθεια το έχει κάνει κανείς? Τι γίνεται μετά όταν το βγάλεις από την κατάψυξη (σαπούνι ή κρέμα. Περιμένεις να ανακτήσει την θερμοκρασία περιβάλλοντος ή πινελιάζεις έτσι πάνω στην πέτρα (έτσι θα έχει γίνει σίγουρα). Για πλάκα θα το δοκιμάσω. Πάντως σε θερμοκρασίες τόσο χαμηλες επιβραδύνει πάρα πολύ κάθε είδους εξάτιμιση και γενικά κάθε διαδικασία "γήρανσης". Και θεωρητικά θα πρέπει αν μπαίνουν τακτικά σε κατάψυξη και σε ίσα διαστήματα έξω θα κρατάνε πάρα πολλά χρόνια.

Άβαταρ μέλους
herco
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: TFS, FIGARO, DERBY
έχει ευχαριστήσει: 7000 φορές
Έχει ευχαριστώ: 7611 φορές

Δημοσίευση από herco » πριν από 1 χρόνο

Τι γίνεται μετά όταν το βγάλεις από την κατάψυξη (σαπούνι ή κρέμα.
Το πετας ;)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nomad
Δημοτικό
Δημοτικό
έχει ευχαριστήσει: 2915 φορές
Έχει ευχαριστώ: 2058 φορές

Δημοσίευση από Nomad » πριν από 1 χρόνο

Δε ξέρω εαν η διαδικασία κατάψυξης-απόψυξης θα τους κάνει καλό. Βέβαια το σαπούνι δεν παγώνει, ωστόσο η θερμοκρασία της κατάψυξης είναι πολλή χαμηλή και οι συνεχείς εναλλαγές στη θερμοκρασία, ίσως και να τα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Νομίζω οτι στα πιο "ευπαθή" προϊόντα, είτε είναι μαλακά σαπουνια, είτε κρέμες και αλοιφές, το ψυγείο είναι αρκετό κατα τους ζεστούς μήνες.

ΝΙΚΟΣ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”