Συντήρηση σαπουνιών και ημερομηνία λήξης(?)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ή μενθόλη είναι το πρώτο που χάνεται.Οι παλμολιβ μεντόλ που έχω από τα 70'ς δεν σε δροσίζει.
Από την άλλη το σανταλόξυλο επειδή χρησιμοποιείται σαν (αρωματική)νότα βάσης έχει μεγαλύτερη διάρκεια.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Για να προσθέσω και την προσωπική μου εμπειρία (η οποία συμφωνεί με τα παιδιά παραπάνω), είχα πάρει νοέμβρη του 13 το proraso eucalyptus το οποίο έκτοτε έχω "φάει" μόνο κατά το 1/5 ίσως και 1/6.

Όταν λοιπόν το ανοίγω, η φρεσκάδα που αρχικά έβγαζε πλέον έχει μειωθεί αρκετά. Όπως και η δροσιά στο πρόσωπο κατά το ξύρισμα. Η ποιότητα όμως δεν χάθηκε και οι pre/post ιδιότητες.

Το αυτό δεν είδα να συμβαίνει όμως με κρέμες, που έχω επίσης από τότε, οι οποίες βέβαια δεν είναι της "δροσιάς".

Και στις μεν και στις δε, αναφορικά με το θέμα ημερομηνία λήξης, δεν έχω κάνει τίποτε, τις χρησιμοποιώ κανονικότατα χωρίς φόβο και πάθος !!!

Φαντάζομαι είναι φυσικό με τον χρόνο να χάνονται αρώματα "δροσερά".
Σε αυτό το συμπέρασμα φαίνεται να καταλήγώ εγώ.
Σωστό λάθος δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι συμφωνώ με τις απόψεις και των υπόλοιπων φίλων.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μιλάμε βέβαια για κρέμες. Σαπούνια? Πχ σαπούνι menthol?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα ιδια και εκει Δημητρη. Πεφτει το menthol, μετα το αρωμα, μετα σκανε τιποτα εξωτικα λαδια που τυχον περιεχει το σαπουνι και λογικα ψιλοσκουραινει το χρωμα του. Ομως οπως ειπωθηκε, οι ιδιοτητες παραμενουν και ξυριζουν σχεδον το ιδιο καλα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ένα Gibb's που μου έστειλε δώρο ο Άγιος Βασίλης του φόρουμ που πιθανόν να κατασκευάστηκε το 1933 είναι εάν όχι το καλύτερο, τότε ένα από τα καλύτερα σαπούνια που πέρασε από τα χέρια μου.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ηλία αυτό είναι triple milled. Δηλαδή από τη γέννηση του είχε ελάχιστη υγρασία, η οποία θα του προκαλούσε μούχλα.
Έχει βέβαια χάσει το άρωμα του, αλλά όπως λες, είναι εξαιρετικό σαπούνι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

herco έγραψε:Τα ιδια και εκει Δημητρη. Πεφτει το menthol, μετα το αρωμα, μετα σκανε τιποτα εξωτικα λαδια που τυχον περιεχει το σαπουνι και λογικα ψιλοσκουραινει το χρωμα του. Ομως οπως ειπωθηκε, οι ιδιοτητες παραμενουν και ξυριζουν σχεδον το ιδιο καλα.
Είχα το linea intenso sottosero forte υποτίθεται πολύ menthol, και το "άνοιξα" προχθες. Αφρίζει εκπληκτικά (και δεν νομίζω να έχει χάσει καθόλου από αυτό τον τομέα), ταμάμ ηρέμησε την επιδερμίδχα μου και πέρασα και λίγες μικρές τοπικές κόντρες σε αντίθεση με το institute du carite, αλλά το άτιμο μια μυρουδιά κάτι μεταξύ ταγκισμένου λαδιού και στο βάθος λίγο κάμφορα. Έβαλα αφρό στο πρόσωπο και τον κράτησα 5-6 λεπτά και δεν ένοιωσα το παραμικρό κρύο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτου που λες Ηρακλή. Θα το κρατήσω όμως γιατί πέρα από το άρωμα και το κρύο, δουλεύει θαυμάσια.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Οπότε καταληκτικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι καλό για τη διατήρηση σκιά και χαμηλή θερμοκρασία. Εγώ νομίζω ότι σαπούνι ή κρέμα που δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για αρκετό καιρό να μπαίνει σε κατάψυξη. Αλήθεια το έχει κάνει κανείς? Τι γίνεται μετά όταν το βγάλεις από την κατάψυξη (σαπούνι ή κρέμα. Περιμένεις να ανακτήσει την θερμοκρασία περιβάλλοντος ή πινελιάζεις έτσι πάνω στην πέτρα (έτσι θα έχει γίνει σίγουρα). Για πλάκα θα το δοκιμάσω. Πάντως σε θερμοκρασίες τόσο χαμηλες επιβραδύνει πάρα πολύ κάθε είδους εξάτιμιση και γενικά κάθε διαδικασία "γήρανσης". Και θεωρητικά θα πρέπει αν μπαίνουν τακτικά σε κατάψυξη και σε ίσα διαστήματα έξω θα κρατάνε πάρα πολλά χρόνια.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τι γίνεται μετά όταν το βγάλεις από την κατάψυξη (σαπούνι ή κρέμα.
Το πετας ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Δε ξέρω εαν η διαδικασία κατάψυξης-απόψυξης θα τους κάνει καλό. Βέβαια το σαπούνι δεν παγώνει, ωστόσο η θερμοκρασία της κατάψυξης είναι πολλή χαμηλή και οι συνεχείς εναλλαγές στη θερμοκρασία, ίσως και να τα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Νομίζω οτι στα πιο "ευπαθή" προϊόντα, είτε είναι μαλακά σαπουνια, είτε κρέμες και αλοιφές, το ψυγείο είναι αρκετό κατα τους ζεστούς μήνες.
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”