Συντήρηση σαπουνιών και ημερομηνία λήξης(?)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ηρακλή το έχεις κάνει? Και το λέω αυτό γιατί εγώ δεν το έχω κάνει αλλά δε νομίζω ότι είναι τελείως για πέταμα. Οι κρέμες ίσως πιάνουν τίποτα κρυστάλλους που τις χαλάνε. Τέσπα μάλλον είναι αυτό που λέει πιο κάτω ο nomad. Συντήρηση κατά τους πολύ ζεστούς μήνες. Και όσο δυνατόν καλύτερο κλείσιμο δλδ κόψιμο επαφής με τον αέρα.
Λοιπόν θα το δοκιμάσω και θα τα ξαναπούμε.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχω βαλει στην καταψυξη μια prosar την οποια και πεταξα οταν την εβγαλα - ειχε γινει πραγματικο τουβλο - και αν ειναι να βαλω χημικο προιον στο φουρνο μικροκυματων ή να χρησιμοποιησω φλογοβολο για να μαλακωσει, τοτε αστο.

Παντως η πρακτικη για ψυξη μιλαει για ψυγειο και οχι για καταψυξη - σε αυτην αναφεροταν το "πετας" που εγραψα πριν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παιδιά κατάψυξη είναι υπερβολή, δεν χρειάζεται. Ακόμα και μαλακό σαπούνι στο ψυγείο (κλειστό σε σακουλάκι) κάνει εξαιρετική συντήρηση.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Ξέρουμε αν ισχύει το ίδιο και για τις κρέμες;
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Παιδιά εγώ δεν έχω βάλει τίποτα στο ψυγείο.Δεν έχει πάθει τίποτα από τα δεκάδες σαπούνια,κρέμες και asl-πολλά από αυτά vintage-που έχω.
Τα έχω όλα κάτω από το νιπτήρα στο μπάνιο σε ντουλάπια.
Το ψυγείο για μένα είναι μόνο για τρόφιμα.Θεωρω δε ότι με σωστή αποθήκευση δεν χαλάει τίποτα.
Βέβαια ο καθένας έχει τις απόψεις του.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τηλέμαχε εκεί δεν είναι καλά που τα έχεις, γιατί έχει πολύ υγρασία.
Αν και τώρα για να είμαστε σωστοί, μιλάμε για πενταετίες αντοχής.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Έχω κρατήσει δείγματα από μερικά σαπούνια/κρέμες σε βαζάκια μπαχαρικών πλαστικά, που το ένα βιδώνει μέσα στο άλλο. Dimitris Lavender, Bergamont, T&H No10, Cyril R Salter Wild Rose, TFS Hercules. Εκτός ψυγείου τα έχω περίπου 1 χρόνο σ'αυτό το κουτάκι (+1 περίπου στο δικό τους), στο ντουλάπι του μπάνιου.
Αν έχουν χάσει 5% στην ένταση του αρώματος όλα, εκτός του TFS Hercules που βγάζει μία ταγγίλα μαζί με το άρωμά του το οποίο έχει χάσει αρκετά. Όλα έχουν χάσει σε όγκο, καθώς χάνουν την υγρασία τους, τα πιο κρεμώδη (Cyril R Salter) περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

mitsos έγραψε:Ηρακλή το έχεις κάνει? Και το λέω αυτό γιατί εγώ δεν το έχω κάνει αλλά δε νομίζω ότι είναι τελείως για πέταμα. Οι κρέμες ίσως πιάνουν τίποτα κρυστάλλους που τις χαλάνε. Τέσπα μάλλον είναι αυτό που λέει πιο κάτω ο nomad. Συντήρηση κατά τους πολύ ζεστούς μήνες. Και όσο δυνατόν καλύτερο κλείσιμο δλδ κόψιμο επαφής με τον αέρα.
Λοιπόν θα το δοκιμάσω και θα τα ξαναπούμε.

Έβαλα σήμερα το μεσημέρι ένα άσπρο proraso που του λείπει το 1/4 στην κατάψυξη (όχι καταψύκτη). Θα το βγάλω μεθαύριο, θα το αφήσω να ξεκαταψυχθεί κανα δυο ώρες και θα δοκιμάσω αφρό. Θα πω εντυπώσεις.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Το έβγαλα σήμερα το άφησα 3 περίπου ώρες έξω και έκανα αφρό. Ο αφρός έγινε και ήταν όπως πριν καταψυχθεί και στο πρόσωπο που τον έβαλα τον δέχθηκε ευχάριστα. Όπως πρώτα.
Τώρα θα μου πει κανείς αν είναι να βάλεις σαπούνι στην κατάψυξη για να διατηρηθεί (γιατί σίγουρα έχεις άλλα και πορεύεσαι) γιατί να μην το αγοράσεις αργότερα? Έλα μου ντε!!
Σημασία έχει ότι οι ιδιότητές του δεν χαθήκαν ούτε στο ελάχιστο. Βέβαια δεν ξέρω (θεωρητικά υπάρχει και αυτή η περίπτωση) να αρχίσει να "γερνάει" με πιο γοργό ρυθμό από πρώτα. Και βέβαια δεν συζητάμε για την κατάψυξη κρεμών.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Δημητρη, αν ειναι να βαλεις στην καταψυξη κατι για να το βγαλεις μετα απο 3 μερες δεν εχει λογικη. Θα αποθηκευσεις κατι εκει για να μεινει κανα εξαμηνο (ισως και χρονο) τουλαχιστον. Η περιπτωση που σου ανεφερα ηταν διαφορετικη, κρεμα prosar σωληναριο για 5 μηνες, οταν βγηκε δεν υπηρχε περιπτωση να ξεπαγωσει χωρις μικροκυματα ή φλογα - κατι που δεν θα εκανα ποτε. Γενικα η καταψυξη ουτε συστηνεται ουτε προσφερει κατι.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”