Μετα το MWF τι;;;; ..καμιά πρόταση

Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τους 2 προλαλήσαντες, το MWF κι εμένα δεν θεωρώ ότι στεγνώνει γρήγορα, καθώς επίσης μετά από το συγκεκριμένο σαπούνι δύσκολα βρίσκεις ισάξιο αντικαταστάτη.

Φυσικά και υπάρχουν κάποια πολύ καλά σαπούνια όπως έγραψε ο Dean και που καλό είναι για την εμπειρία και μόνο να τα δοκιμάσεις (όσα/όποια μπορείς ή είσαι διατεθειμένος να δώσεις χρήματα τέλος πάντων)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εγώ θα πρότεινα το Castle Forbes , άρωμα της αρεσκείας του!!Απορώ που δε το έχετε συμπεριλάβει μέσα, είναι φανταστικό πόσο εύκολο και ποιοτικό αφρό μπορεί να κάνει η κρέμα αυτή!Έχω τo Lavender και η μυρωδιά του δε με συγκινεί αλλά είναι απο τα πιο κορυφαίες κρέμες που έχω.

Το MWF το έχω χρησιμοποιήσει 3 φορές , και τις τρείς φορές που έκανα lathering σε μπωλ ξέμεινα απο αφρό απο το πρώτο κιόλας πέρασμα.Πρέπει να το μάθει κανείς αυτό σαπούνι, δε το θεωρώ εύκολο αλλά οι είναι θαυμάσιο σαπούνι όσον αφορά τις ιδιότητές του!!Με το Castle και το T.H φτιάχνεις αφρό για πλάκα ιδιαίτερα με το Castle που σου αφήνει μια αίσθηση περιποίησης στο δέρμα σου.

Επίσης μη ξεχάσω Omega cream , φτηνή και θαυματουργή ειλικρινά!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Dovo πολύ καλό και Cella επίσης, για άμεση αγορά αφού και τα δυο τα βρίσκεις εύκολα (αν μένεις Αθήνα).
Επόμενο Valobra με παραγγελία.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Το Mwf είναι απαικτο. Σωστού ευκαιρεια και αφιέρωσε χρόνο στο μαλακωμα του. Και μην ξεχνάς μετά που το βάζεις σε πρώτη φάση στο πρόσωπο βρεχεις λίγο πινελο και ξανά χαιδευεις το πρόσωπο . Τότε η μαγεία ξεδιπλώνεται και ο άφρος δεν στεγνώσει ποτέ. Τώρα εάν θες κάτι άλλο απλό αλλα ωραίο proraso κρέμα με σανταλοξυλο.


Nikos
Sent from my iPhone using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Το MWF ειναι φανταστικό σαπούνι, το χρησιμοποιώ γύρω στους 2-3 μήνες και το εχω μάθει καλά, για να ωφεληθείς απο τον αφρό του θέλει πολύ φορτωμα κ λίγο λίγο νερο μεχρι να κανει σφιχτό αφρό, αλλά σε κάθε χέρι και καμιά φορά και στην μέση θέλει λίγες σταγόνες νερό και ξανα δούλεμα, αν του βάλεις παραπάνω νερό, νερουλιάζει και όσο και να το κτυπάς η το δουλεύεις στο πρόσωπο δεν ξανασφίγγει... δεν ειναι προβλημα , αλλά θελει τον τρόπο του

Το νερο μου ειναι καλο , αφρίζει ευκολα, τα πινέλα μου βεβαια είναι χοίρος , και αυτό φυσικά παίζει τον ρόλο του

Το proraso πρασινο το χρησιμοποιούσα περιπου ένα χρονο, και το ασπρο για λιγο, αν και το ασπρο το πηρα απο τα Hondos και νομιζω οτι ηταν ιδιαιτερα ξερο, παλιο... είναι εντάξη αλλα όχι τιποτα ιδιαίτερα, δεν ξερω αν η κρεμμα ειναι καλυτερη?

Παμε για αλλα τωρα, στροφή προς τα ιταλικά, βλέπω όλοι προτείνετε Cella και valobra στα κορυφαία οπότε αυτά θα είναι τα επόμενα.

Το valobra stick εχει καμιά διαφορά από το σαπούνι? γιατι βλεπω το σαπουνι υπαρχει και σε αρωμα almond το οποιο θα προτιμούσα
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Και Cella να παρω του κιλου , ειναι καλυτερο ?
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Proraso λεω για την κρεμα. Καμια σχεση με το πρασινο και το ασπρο. Σανταλοξλο. Ασχετως εαν παρεις κατι πιο ακριβο τωρα καποια στιγμη δοκιμασε την.


Nikos
Sent from my iPad using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Το valobra stick ειναι επισης almond και διαφερει απο το σαπουνι στο οτι περιεχει tallow.
Άρης
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Ωραια παιδια , ευχαριστω για τις πληροφοριες, αυριο θα περασω απο κεντρο μηπως βρω Cella , μολις παραγγειλα και το valobra stick (αφου ειναι και αμυγδαλο σουπερ) και θα σας πω τα νεα!
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22271 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Arisk έγραψε:Το valobra stick ειναι επισης almond και διαφερει απο το σαπουνι στο οτι περιεχει tallow.
Το valobra stick δεν είναι almond. Είναι πάντως εξαιρετικό, από τα καλύτερα ΙΜΟ!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”