Μετα το MWF τι;;;; ..καμιά πρόταση

xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Αγαπητoι φιλοι, χρειαζομαι τα φωτα σας!

επειδή μετα απο καιρο κατάλαβα οτι το MWF δεν πρόκειται να τελειώσει σε αυτη την ζωη καθώς ειναι μεγάλο το ρημάδι... και επειδή το βαρέθηκα, αποφασισα να προβω στην αγορα ενος ακομα σαπουνιού ή κρέμας (ασχέτως ότι εχει γεμίσει η βαλιτσα..)

το μεγαλύτερο πρόβλημα με το MWF είναι οτι στεγνώνει πολυ γρήγορα κατα τα αλλα ειναι οτι καλύτερο εχω , αυτο που ψαχνω ειναι να βρω κατι που να κανει παχυ αφρο, να ειναι προστατευτικό , κ να γλιστραει οσο το δυνατον περισσότερο, για να μην κανω razor burns

ειμαι ανάμεσα σε


Dovo cream
Art of shaving
La Toja Shaving Stick
Cella ή Valobra
ή μηπως
Truefitt Hill 1805 Shaving Cream (αυτο δεν ξερω γιατι το εβαλα μαλλον δικαιολογια ψαχνω)
L'Occitane Cade shaving soap
mama bear

τιποτα αλλο

κ θα σας κανω το review :megagrin :thnx

Edit: (σορρυ το εβαλα σε λαθος κατηγορια κ δεν βλεπω τροπο να το αλλαξω)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν πειραζει, γιαυτο ειναι τα στρουμφακια εδω.. :lachtot :hystericalbs1

Λοιπον.Παιρνω την λιστα σου και απαντω:

- Dovo cream Ο Κωνσταντινος της δινει πολλα ευσημα, αρα δεν ειναι ασχημη.
- Art of shaving Πανακριβη σειρα, στην Ευρωπη δεν θα την βρεις πλεον (φιλια απο την P&G και τις παπαριες που εκανε). Απο USA θα σε κοστισει σχεδον αλλο ενα refill σε ταχυδρομικα. Αρα αντιοικονομικη. Ποιοτικα πολυ καλο software, τιμολογιακα με την εδινε απο την εποχη που βγηκε... χαχαχα
- La Toja Shaving Stick value for money. Ο,τιδηποτε αλλο και να παρεις, το στικ αυτο ειναι τοσο καλο και φτηνο που δεν θα το μετανοιωσεις. Ψαξε (ή ρωτα εμενα) για να το βρεις φτηνα και οχι καμμια 5 ή 6€!
- Cella Κλασσικο ιταλικο σαπουνι, να προτιμησεις κομματι απο το κιλο και οχι το μπολακι. Συγκριτικα με το αποκατινο σαπουνι, για μενα υποδεεστερο ομως!
- Valobra Αλλο μεγαλο κλασσικο σαπουνι. Συνισταται ανεπιφυλακτα!
- Truefitt Hill 1805 Shaving Cream Μυριζει πολυ ομορφα, εχω σκεφτει να την παρω. Λεω ομως οτι η Dovo ειναι καλυτερη.
- L'Occitane Cade shaving soap Στο συνιστω με κλειστα ματια (οπως και το AoS αλλα ειπαμε για εκεινο). Μακρια απο την κρεμα, ειναι ΑΙΣΧΟΣ!
- mama bear Με δεδομενη την ποιοτητα των αλλων σαπουνιων και οτι ειναι γλυκερινης, μαλλον θα σε απογοητευσουν. Αν και ειναι προσωπικο θεμα. Θα προτεινα να τα εχεις χαμηλα στη σειρα προ0τεραιοτητας. Παλι καλα που δεν ειναι εδω ο Slur, θα με εσφαζε... χαχαχα
Εικόνα
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Στεφανε ευχαριστω για την απαντηση, και σορρυ εχω στηλει το ποστ δυο φορες... για να σου το ανταποδωσω υποσχομαι μποικοταζ στην P&G!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το δευτερο το ανακυκλωσδα κιολας.. Μην αγχωνεσαι.. Αν γινει κατι τετοιο, στειλε μνμ σε εναν απο τους 3 μας και θα το τακτοποιησουμε το θεμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Για μένα La toja και Valobra αλλα σε stick (λογω tallow).
Αλήθεια γιατί δεν εχεις βάλει στην λίστα tabac η Santa Maria Novella?
Άρης
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

To tabac να σου πω την αληθεια το ειχα δοκιμασει σε κωλονια στα hondos, και δεν μου αρεσε καθολου, για την ακριβεια με ειχε πιασει πονοκεφαλος, τη Santa Maria Novella απλα δεν την σκεφτηκα, μερικες ακομα που θα μπορουσα να συμπεριλαβω και θα ηθελα την γνωμη σας ειναι

domenico caraceni shaving cream
Castle Forbes
acca kappa
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κρεμα ή σαπουνι? Και σε ποια τιμη?
Εικόνα
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Οτι θεωρείτε εσείς καλύτερο, οι τιμές ανεβαίνουν με το Domenico Caraceni (κανει 60$) γι αυτό αν ειναι θα πάρω μονο ενα προϊόν

Ο καημός είναι να βρω κατι καλύτερο από το MWF το οποίο είναι εξαιρετικό αλλα με ταλαιπωρεί, πιο πολύ ώρα ασχολούμαι με το σαπούνι παρα με το ξύρισμα.
NavalArchitect

Για να ανεβείς σκαλί (ή τουλάχιστον να παραμείνεις εκεί που είσαι) μετά το MWF, οι επιλογές είναι λίγες και ξεκάθαρες:

- Yardley vintage ή Houbigant vintage (το δεύτερο 10 φορές πιό δύσκολο να βρεθεί στο eBay)
- Cella
- The Art of Shaving (soap, sandalwood or unscented) [Valobra made]
- Valobra stick
- Czech & Speake [Valobra made]
- Penhaligons English Fern ή Blenheim Bouquet tallow 1st/2nd/3rd κλπ. με αυτή τη σειρά προτεραιότητας

Η επόμενη τετράδα είναι κατ'εμέ ένα σκαλάκι πιό κάτω από την πρώτη εξάδα:

- Dovo cream
- Acca Kappa cream (tub, almond)
- SMN
- Domenico Caraceni (δεν την έχω δοκιμάσει αλλά από αυτά που ξέρω μάλλον ανήκει εδώ κι όχι στο από πάνω γκρουπ...)

Όλα τα υπόλοιπα, ειδκά κάτι T&H κλπ. (αν θυμάμαι καλά γιατί είμαι τώρα και δεν βλέπω τί έγραψες) ούτε να τα συζητάς, εκτός κι αν μιλάμε για κανένα GFT soap, tallow discontinued version.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

To να θέλεις να αλλάξεις σαπούνι επειδή το βαρέθηκες δεν είναι κακό και συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο ότι οι επιλογές σου μετα το MWF είναι πολύ λίγες.
Απλώς η αιτιολόγηση της αλλαγής με προβληματίζει, διότι εγώ δεν βρίσκω ότι στεγνώνει πολύ γρήγορα το MWF.

Μήπως το νερό σου είναι σκληρό; Αν ναι δοκίμασε να κάνεις τον αφρό βρέχοντας το πινέλο, με νερό χαμηλής περιεκτικότητας αλάτων.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”