Μία ιδέα για το Tabac και όποιους τους πειράζει

Απάντηση
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Διαβάζοντας έπεσε στην αντίληψη μου ότι το Tabac είναι από τα ποιο αλκαλικά σαπούνια.

Καθώς θυμάμαι την διαφήμιση της Dove σχετικά με το «ουδέτερο» 5,5 Ph μου ήρθε η ιδέα μήπως τελικά αυτό που επηρεάζει τον Μιχάλη πχ είναι η αλκαλικότητα του σαπουνιού και όχι κάποια αλλεργική αντίδραση ?
Οπότε αν βάζαμε ελάχιστο κιτρικό (ξινο) σε 1.5 λιτρα ώστε το ph από 6,7 που είναι στο σπίτη μου να πάει 6 ? αυτό θα έδεινε ένα τελικό αποτέλεσμα ελάχιστα ποιο κάτω ώστε να μην τον πειράζει οεο ?

Παραθέτω τι λιστα από badgerandblade
9.5 Tabac soap
9.5 TOBS (sandalwood) cream
9.5 Proraso (ultra sensitive-green tea and aloe) soap

9.0 Mitchell's Wool Fat soap
9.0 Czech & Speake (Oxford & Cambridge) soap
9.0 Prarie Creations (chocolate dreams) soap
9.0 Mama Bear (British leather) soap

8.5 baking soda
8.5 Pre de Provence soap
8.5 Penhaligon's (Blenheim Bouquet) soap
8.5 Williams mug soap
8.5 Trumper's (coconut) cream

8.0 Art of Shaving soap (unscented)
8.0 Floris soap
8.0 C&E Nomad soap
8.0 Speick cream

6.5 SiBurning's tap water
5.0 alum block
2.5 styptic pencil
Άβαταρ μέλους
Pechr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Ιαν 2021, 02:29
3
Has thanked: 32 times
Been thanked: 69 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα. Ο σύνδεσμος δεν εμφανίζει κάποια λίστα. Οι αριθμοί δίπλα από τα σαπούνια είναι το ph ;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παναγιώτη σε χαιρετώ... :greetings-waveyellow:

Αυτό που περιγράφεις είναι το 'πώς μπορούμε να φτιάξουμε αλκαλικό νερό' πολύ χρήσιμο με πολλά και ευεργετικά οφέλη όπως,
την αποτοξίνωση του οργανισμού, την ενίσχυση του μεταβολισμού, αλλά και την πρόληψη εκατοντάδων παθήσεων.

Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο έχουν αλλάξει το νερό τους με αλκαλικό.
Ανάμεσα τους αστέρια του Holywood, του αθλητισμού, πολιτικοί, επιχειρηματίες αλλά και διακεκριμένοι επιστήμονες.

Ο λόγος που όλο και περισσότεροι καθημερινά μυούνται στο αλκαλικό νερό, είναι οι ευεργετικές ιδιότητες του,
που έχουν έρθει στην επιφάνεια μετά από πολύχρονες επιστημονικές έρευνες.

Οπότε αν βάλεις κιτρικό σε 1.5 λίτρο νερού, αυτό που θα καταφέρεις είναι να αλκαλοποιήσεις το νερό, και όχι το σαπούνι.

Η τιμή 7 είναι η ουδέτερη, κάτω από το εφτά είναι όξινο , και πάνω από αυτό είναι αλκαλικό .

Σε οποιαδήποτε μορφή σαπουνιού ο υπεύθυνος για την σωστή ρύθμιση του Ph είναι ο σαπωνοποιός, για αυτό άλλωστε υπάρχουν
και τα πεχάμετρα για αυτήν την δουλειά, τώρα αν ένα brand ή μεμονωμένος artisan - σαπωνοποιός πουλάει αλκαλικά σαπούνια
σε μεγάλες θετικές τιμές, τότε δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο, (προσωπική μου άποψη) και δεν μπορούμε να κάνουμε και
κάτι σε ένα έτοιμο προϊόν όπως ένα σαπούνι ξυρίσματος, θα το χαλάσουμε, αν θέλουμε υπάρχουν φθηνές ταινίες μέτρησης του Ph.

ΥΓ: Εάν χρειάζεται και θέλετε βέβαια το «Πώς να φτιάξετε αλκαλικό νερό» πολύ ευχαρίστως αφού είναι και πολύ εύκολο... 8)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Άμα σου πω ότι το νήμα το διάβασα εχθές άσχετα που αναφέρεται σε εμένα... :lmao
Tony έγραψε: 21 Ιαν 2021, 23:52 Οπότε αν βάλεις κιτρικό σε 1.5 λίτρο νερού, αυτό που θα καταφέρεις είναι να αλκαλοποιήσεις το νερό, και όχι το σαπούνι.

Εχμ... πιο όξινο θα το κάνεις, όχι πιο αλκαλικό. :)
Πάντως, άσχετα που με πειράζει (και πολύ το Tabac) και για το δικό μου πρόσωπο είναι το χειρότερο σαπούνι που υπάρχει, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να φτιάχνω συνταγές για να μπορώ να ξυρίζομαι με αυτό.
Υπάρχουν τόσα σαπούνια εκεί έξω που περιμένουν να τα δοκιμάσουμε...
Μιχάλης
Shadow7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 14:09
Has thanked: 18 times
Been thanked: 31 times

Tony έγραψε: 21 Ιαν 2021, 23:52 Παναγιώτη σε χαιρετώ... :greetings-waveyellow:

Αυτό που περιγράφεις είναι το 'πώς μπορούμε να φτιάξουμε αλκαλικό νερό' πολύ χρήσιμο με πολλά και ευεργετικά οφέλη όπως,
την αποτοξίνωση του οργανισμού, την ενίσχυση του μεταβολισμού, αλλά και την πρόληψη εκατοντάδων παθήσεων.

Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο έχουν αλλάξει το νερό τους με αλκαλικό.
Ανάμεσα τους αστέρια του Holywood, του αθλητισμού, πολιτικοί, επιχειρηματίες αλλά και διακεκριμένοι επιστήμονες.

Ο λόγος που όλο και περισσότεροι καθημερινά μυούνται στο αλκαλικό νερό, είναι οι ευεργετικές ιδιότητες του,
που έχουν έρθει στην επιφάνεια μετά από πολύχρονες επιστημονικές έρευνες.

Οπότε αν βάλεις κιτρικό σε 1.5 λίτρο νερού, αυτό που θα καταφέρεις είναι να αλκαλοποιήσεις το νερό, και όχι το σαπούνι.

Η τιμή 7 είναι η ουδέτερη, κάτω από το εφτά είναι όξινο , και πάνω από αυτό είναι αλκαλικό .

Σε οποιαδήποτε μορφή σαπουνιού ο υπεύθυνος για την σωστή ρύθμιση του Ph είναι ο σαπωνοποιός, για αυτό άλλωστε υπάρχουν
και τα πεχάμετρα για αυτήν την δουλειά, τώρα αν ένα brand ή μεμονωμένος artisan - σαπωνοποιός πουλάει αλκαλικά σαπούνια
σε μεγάλες θετικές τιμές, τότε δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο, (προσωπική μου άποψη) και δεν μπορούμε να κάνουμε και
κάτι σε ένα έτοιμο προϊόν όπως ένα σαπούνι ξυρίσματος, θα το χαλάσουμε, αν θέλουμε υπάρχουν φθηνές ταινίες μέτρησης του Ph.

ΥΓ: Εάν χρειάζεται και θέλετε βέβαια το «Πώς να φτιάξετε αλκαλικό νερό» πολύ ευχαρίστως αφού είναι και πολύ εύκολο... 8)
Φίλε μου υπάρχει κάποια επιστημονική πηγή για το αλκαλικό νερό?
Έχοντας κάνει μια έρευνα σχετικά πρόσφατα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι απλά "φιδολαδο".
Κανένα νερό δε μπορεί να μεταβάλει την ομοιόσταση του οργανισμού μας.
Ο οργανισμός έχει την ιδιότητα να "ρυθμίζει" αυτές τις διαδικασίες μόνος του και στον αυτόματο.
Το μόνο που ίσως να μπορεί να πετύχει το αλκαλικό νερό είναι να κάνει προσωρινά λίγο πιο αλκαλικά τα ούρα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”