Ο αφρός <<εξαφανίζεται>>

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παιδιά εγώ έγραψα αυτά για πρόσθεση λίγων σταγόνων γλυκερίνης ή αιθέριου έλαιου (σε αδύνατα αρωματικά σαπούνια) σαν γενική αρχή και ύστατο μέσο για ενίσχυση του αφρίσματος ειδικά σε σκληρά σαπούνια που δεν αφρίζουν εύκολα. Και αυτό αφού εξαντληθούν άλλα μέσα "ενίσχυσης" όπως χρήση ζεστού νερού καλά μούλιασμα επιμονή στο σβούρισμα κλπ κλπ. Σε σαπούνια όπως το συγκεκριμένο είναι σίγουρα υπερβολή η χρήση τους. Παίξε με τα μουλιάσματα, την πρόσθεση νερού κλπ. Πιστεύω (όπως λέω και πιο πάνω) ότι και η παραγωγή αφρού μέσα στο δοχείο το ίδιο του σαπουνιού θα βοηθήσει.
"Aut viam inveniam aut faciam "
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Δοκίμασα τελικά να αφήσω και πινέλο και σαπούνι με νερό να μουλιάσουν για πολύ ώρα και μπορώ να πω ότι πήρα τον καλύτερο αφρό που έχω πάρει γενικότερα από κρέμα ή σαπούνι. Συγκεκριμένα τα έβαλα λιγο πριν το μπανιο και τα άφησα και λίγο μετά οπότε σίγουρα εμείναν αρκετή ώρα. Επίσης ετριψα το σαπούνι με το δάχτηλο όπως είπε ο herco με την διαφορά ότι το έκανα ελαφρώς δεν επέμεινα πολύ. Πιστευω ότι την διαφορά πάντως την έκανε το μούλιασμα του σαπουνιού γιατί δεν είχα σκεφτεί καθόλου να το κάνω. Χρειάζεται όμως τόσο πολύ ώρα ή ενδέχεται και σε λιγότερο χρόνο να έχω καλό αποτέλεσμα; Αν είναι να μειώσω χρόνο από που να αρχίσω; Σαπούνι ή πινέλο;
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Κοίτα, κανονικά στην Cella δεν χρειάζεται καθόλου νερό. Καλά για εμένα ούτε και τα πιο σκληρά σαπούνια χρειάζονται, ειδικά με χρήση συνθετικών πινέλων. Άρα, κάτι στην ποσότητα του νερού δεν έκανες σωστά. Δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς και θα το βρεις.

Αυτό που κάνω πάντα, με οποιοδήποτε πινέλο και να δούλευα, πλέον μόνο συνθετικά, είναι να τινάζω ελαφρά 2-3-4 φορές το πινέλο, αναλόγως πόσο νερό δύναται να μαζέψει το καθένα, και όχι να το στραγγίζω. Το θέμα είναι οτι θέλει νερό για να φορτώσεις, αλλά και για να φτιάξεις σωστό αφρό. Το πόσο νερό εξαρτάται από το πινέλο και από το σαπούνι. Θα το βρεις με τον καιρό.
Νίκος
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καταλαβαίνω, σίγουρα το περισσότερο νερό με έχει βοηθήσει και εδώ και αρκετές μέρες δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Θυμάμαι είχα το ίδιο πρόβλημα όταν είχα πρωτοξεκινήσει το ΠΞ χρησιμοποιώντας το Omega 80097. Λοιπόν σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα οφειλόταν και στο πινέλο που δεν είχε ακόμα στρώσει. Θυμάμαι για να το επιβεβαιώσω είχα δοκιμάσει με ένα συνθετικό πινέλο όπου είδα διαφορά, οπότε έκανα λίγο υπομονή με το Omega και μετά από καμιά 10αριά ξυρίσματα υπήρξε βελτίωση. Εννοείται βέβαια αυτά σε συνδυασμό με σωστό φόρτωμα και αρκετό νερό.

Πάντως επειδή έγινε κουβέντα και για τα Semogue, στο παρελθόν είχα δοκιμάσει ένα 610. Αυτό το πινέλο ποτέ δεν κατάφερα να το στρώσω. Επειδή ξυρίζομαι και αρκετά αραιά (ανά 3 - 5 μέρες) όσο υπομονή και να είχα μετά το 25ο ξύρισμα βαρέθηκα και το άφησα στην άκρη. Θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση γιατί όσο και να φόρτωνα πραγματικά μ' αυτό το πινέλο ο αφρός εξαφανιζόταν κάπου στο 2ο πέρασμα. Εντυπωσιακό δεδομένου του (μικρού) θυσάνου, αλλά δεν έκατσα ν' ασχοληθώ περαιτέρω. Άλλαξα πινέλο και ησύχασα.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Τα πινέλα με τρίχες χοίρου θέλουν με καθημερινό ξύρισμα 2-3 μήνες για να στρώσουν.Εχω κάποια καινούρια Omega και τα μουλιάζω απο βραδύς
για να ξυριστώ το πρωί.Μου αρέσουν και επιμένω οτι στρώνουν τα σκληρά γένεια καλύτερα απο τα άλλα.Θέλουν και φόρτωμα πολύ και ζεστό νερό και γενικώς μαθαίνεις με αυτά τις αναλογίες νερού-(σαπουνιού-κρέμας).Οσοι τα αγαπάμε στο τέλος έχουμε ένα πινέλο καλύτερο από
silvertip.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πάντως το 80097 βελτιώθηκε σημαντικά μετά από 10 - 15 ξυρίσματα. Δε λέω ότι έστρωσε τελείως αλλά έφτασε σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο σχετικά γρήγορα. Το Semogue αντίθετα μετά τα 25 ξυρίσματα ήταν σχεδόν σαν την πρώτη μέρα.

Αυτό με το μούλιασμα όλο το βράδυ πάντως ενώ το έχω σκεφτεί δεν το έκανα ποτέ γιατί φοβόμουν μήπως αρχίσει να μυρίζει (όπως αν δεν το αφήσεις να στεγνώσει καλά). Γι' αυτό το λόγο δε λένε στο "γρήγορο στρώσιμο" να το αφήνεις στο ψυγείο; Βέβαια για να το έχεις κάνει φαντάζονται ότι δε θα έχεις αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ναι ,στο ψυγειο μπορεις να το βαλεις.Ο κανόνας που ισχύει για όλα τα πινέλα που μουλιάζουν ειναι να μη βρέχεται η λαβή για ευνόητους λογους.Το μούλιασμα και μιά και΄δυό ημέρες το κάνω μόνο στα χοιροπινέλα και δεν εχω κανένα πρόβλημα.Στα άλλα δεν χρειάζεται.Ασβοί και άλογα 5 λεπτά μούλιασμα σε λίγο ζεστο νερο είναι ενταξει για χρήση.Τα συνθετικά απλά δεν στρώνουν.Οταν στρωσει ο χοιρος (ανοίγουν στα δύο οι κορυφές των τριχων),με 5 λεπτά μούλιασμα είναι έτοιμος.
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 25 times
Been thanked: 37 times

Επαναφέρω το θέμα για να πω και εγώ την εμπειρία μου και να κάνω τις ερωτήσεις μου.
Στο δωμάτιο του γραφείου μου, έχω για περιπτώσεις ανάγκης, κάποια πινέλα, σαπούνια και ξυράφια. Την προηγούμενη εβδομάδα, χρειάστηκε να τα χρησιμοποιήσω μετά από πολύ καιρό. Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποίησα σαπούνι Mitchell's Wool Fat (ανοιγμένο περίπου δύο χρόνια πριν) και πινέλο ασβού Muchle S 81 (αν δεν κάνω λάθος) από το σετ VIVO (αχρησιμοποίητο περίπου ένα έτος). Το συγκεκριμένο σετ το χρησιμοποιούσα αρχικά χωρίς πρόβλημα. Τις δύο τελευταίες φορές, αν και φόρτωνα για αρκετή ώρα, μετά από λίγα περάσματα που έκανα face lathering, στο πινέλο δεν υπήρχε ίχνος σαπουνιού ή αφρού. Νερό, έβαζα κατά τη διάρκεια του lathering, αλλά όχι πολύ γιατί δεν είχε νόημα. Να πω εκ των προτέρων ότι δεν το μούλιαζα φανατικά, δηλαδή το πολύ 5 λεπτά.
Δεν ξέρω αν στη συγκεκριμένη περίπτωση φταίει το πινέλο, το σαπούνι ή και τα δύο μαζί.
Επίσης, υπάρχει κάποια διαδικασία για αυτά τα πινέλα, σε περιπτώσεις που τα αφήνουμε αχρησιμοποίητα για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Ελπίζω να μην είναι off topic, αλλά δε βρήκα κάτι αντίστοιχο στα θέματα με τα πινέλα.
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1632
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13113 times
Been thanked: 14001 times
Ηλικία: 54

Δεν φορτώνεις αρκετά, βάλε μια καλή ποσότητα σαπουνιού (1,5γρ +) με λίγο νεράκι σε ένα πήλινο μπωλ και ζέστανε το λίγο στα μικροκύματα, ίσα να λιώσει όχι να βράσει, βρέξε το πινέλο σε ζεστό νερό, τιναξέ το και φόρτωσε το λιωμένο σαπούνι. Πρόσθεσε σιγά σιγά το νεράκι κατά το face lather και σου εγγυώμαι ότι με το MWF τουλάχιστον ο αφρός θα είναι σούπερ.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”