Ταξίδι - τί παίρνετε μαζί σας?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Φωτογραφίες, ιστορίες, εμπειρίες από τα ταξίδια των μελών μας.
NavalArchitect

Ορμώμενος από το post του Δημήτρη για τα Crocs, εκεί που ανέφερε ότι είχε ένα ζευγάρι και τα είχε λιώσει σε ταξίδια/εξόδους κλπ., σκέφθηκα να ρωτήσω κυρίως αυτούς που ταξιδεύουν με αεροπλάνο:

Τί παίρνετε μαζί σας?

(α) πάνω στο αεροπλάνο, και
(β) τι τσεκάρετε σαν αποσκευή?

Για ταξίδια σύντομα, λ.χ. Ευρώπη, 3-4 μέρες, τί παίρνετε?
Carry-on (onboard) + checked-in βαλίτσα?
Ή μόνο carry-on (onboard)?

Για μεγαλύτερων αποστάσεων διαδρομές, λ.χ. πιό μακριά από Ευρώπη, τί παίρνετε?

Πιό συγκεκριμένα,
1. Παπούτσια - ένα ή δύο ζευγάρια, και αθλητικά? Ή κοιτάτε να πάρετε ένα ζευγάρι το οποίο να κάνει και για δουλειά/επαγγελματική συνάντηση, αλλά και για αεροπλάνο/ταξίδι/περπάτημα?

2. Ξυριστικά - ένα DE και όσο πιό μικρό σαπούνι, after shave και πινέλο?

3. Πένες - έχετε κάποια συγκεκριμένη που παίρνετε μαζί σας?

4. Κάτι άλλο που συνηθίζετε να ακολουθείτε συστηματικά?
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ενδιαφέρον θέμα Κωνσταντίνε.
Ως τακτικός ταξιδιώτης, συνέχεια ψάχνω τρόπους να βελτιώνω πρακτικά θέματα.

Εκτός αν πρόκειται για αυθημερόν ταξίδι, πάντα έχω checked αποσκευή. Με *Α Gold, βγαίνει πάντα γρήγορα.

1) Πάντα φοράω ένα παπούτσι γενικών καθηκόντων (όπως τα Crocs στο άλλο θέμα) στο ταξίδι και έχω στην αποσκευή τα πιο επίσημα παπούτσια.
2) Στα ξυριστικά δεν έχω περιορισμούς, εκτός αν πηγαίνω αυθημερόν. Εκεί παίζει Bic Metal και βασικά προϊόντα. Αλλιώς χρησιμοποιώ διάφορα στικ και η μόνη - απαραίτητη - ιδιαιτερότητα του ταξιδιωτικού σετ είναι το συνθετικό πινέλο. Πολλές φορές έχει χρειαστεί να ξυριστώ το πρωί και μετά να πακετάρω και να φύγω. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι απαραίτητο το συνθετικό.
3) Πένες παίρνω συνήθως όποιες Fine έχω εκείνη τη περίοδο. Bold, stub κτλ δεν παίρνω συνήθως μαζί γιατί δεν πρόκειται να γράψω επιστολές. Για την ώρα χρησιμοποιώ μια θήκη της Nock για 3 πένες.
4) Συστηματικά έχω πάντα μαζί μου ένα παγκόσμιο adapter για ρεύμα και ένα ειδικό πολύπριζο με USB ports για φόρτιση. Από εκεί και πέρα αναλόγως το ταξίδι αλλάζει και η βαλίτσα.

Πολύ με ενδιαφέρει να ακούσω και τα δικά σας.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πράγματι πολύ ενδιαφέρον θέμα και αντικείμενο προβληματισμών, παρόλο που δεν ταξιδεύω τόσο συχνά.

Για αεροπορικά ταξίδια έως 3-4 ήμερες, συνήθως δεν τσεκάρω βαλίτσα. Με σωστό πακετάρισμα, η βαλίτσα καμπίνας μπορεί χωρέσει πολλά πράγματα:
1. Ρούχα 1-2 κουστούμια τα οποία ανάλογα με το είδος των συναντήσεων μπορεί να μην απαιτούνται, 2-3 πουκάμισα και παπούτσια δουλειάς (όλα στην βαλίτσα) ενώ στο ταξίδι φοράω σπορ σακάκι με τζιν και άνετα παπούτσια για περπάτημα (εκτός αν από το αεροδρόμιο πηγαίνω κατευθείαν σε συνάντηση). Σπάνια παίρνω μαζί μου αθλητικά για τρέξιμο καθώς με τα επαγγελματικά γεύματα κλπ. δυσκολεύομαι να βρω τον χρόνο που θέλω. Συνήθως αντικαθιστώ το τρέξιμο με αρκετό περπάτημα.
Στα ταξίδια αναψυχής, τα ρούχα είναι προφανώς casual, αν και συνηθίζω να έχω μαζί μου ένα σπορ σακάκι, υφασμάτινο παντελόνι και γραβάτα που τυχόν απαιτηθούν σε έξοδο (π.χ. όπερα, συναυλία ή καλό εστιατόριο).
2. Δύο πένες (αν και στην αρχή είχα φοβίες), γεμισμένες τελείως. Συνήθως μία με μπλε/μαύρο και μία κόκκινο ή πράσινο χρώμα. Επιλέγω πένες λογικού κόστους που τυχόν απώλεια τους δεν θα με στεναχωρέσει (π.χ. Kaweco Dia ή Pelican M200) και που κλείνουν καλά (βιδωτά).
3. Από ξυριστικά, όταν έχω βαλίτσα καμπίνας βολεύομαι με ένα Bik Metal, το Omega 65 (αν και χρειάζομαι ένα συνθετικό), 1-2 stick και aftershave σε μπουκαλάκια δείγματος των 5 ml.
4. Πάντα έχω μαζί μου το iPad με βιβλία, ταινίες κλπ. και φυσικά φορτωμένα όλα τα απαραίτητα επαγγελματικά έγγραφα.

Για ταξίδια 4+ ημέρες νομίζω ότι η μεγάλη βαλίτσα είναι απαραίτητη, οπότε υπάρχει μεγαλύτερη άνεση για ρούχα αλλά και DE. Όταν παραδίδω αποσκευή, φροντίζω να έχω κάποια απαραίτητα ρούχα μαζί μου στο αεροπλάνο (π.χ. μια αλλαξιά εσώρουχα). Επίσης φροντίζω τα ρούχα που φοράω να είναι, έστω και οριακά, αποδεκτά για δουλειά. Μου έχει τύχει σε 4ήμερο επαγγελματικό ταξίδι (με KLM με ανταπόκριση) να χαθεί η βαλίτσα και να βρεθεί την ημέρα επιστροφής μου. Αποζημιώθηκα μεν ...αλλά δεν ήταν ευχάριστη εμπειρία.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χάρη και εγώ έτσι έκανα, μέχρι που βρέθηκα σε μαγαζί με ξυριστικά και δεν μπορούσα να ψωνίσω λόγω έλλειψης χώρου στη βαλίτσα και απαγόρευση υγρών στη καμπίνα. Από τότε αποσκευή και πάλι αποσκευή!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αν και γενικά στα ταξίδια μου συχνα πάω με αυτοκίνητο (ακόμη και εξωτερικό -Ευρώπη) οπότε έχω άνεση χώρου, αλλά και στα αεροπορικά ποτέ δεν σκέφτομαι το θέμα της βαλίτσας. Εχω μία ανασφάλεια μη τυχόν δεν έχω κάτι απο το νεσεσέρ μου πού είναι σαν το βαλιτσάκι του sport Billy, είτε απο τα ρούχα που πάντα επιστρέφω με αφόρετα, που δεν λογαριάζω το κόστος του εισιτηρίου και θέλω να έχω την βαλίτσα μου πλήρη.
Ενα ΜΒ rollerball είναι πάντα στην τσέπη μου (πένα για κάποιον λόγο φοβάμαι να πάρω μηπως και χυθεί μελάνι) όπως επίσης και ενα Leuchtturm A5 notepad, και φυσικά το iPad και το mbp.
Αυτό επίσης που ποτέ δεν λείπει απο την βαλίτσα είναι ένα ζευγάρι υφασμάτινες coco mat παντόφλες.
Το ταξιδι γίνεται πάντα με άνετο casual παπούτσι και στην βαλίτσα υπάρχει ενα dress shoe συνηθως μοκασίνι.
εκτός απο την βαλίτσα πάντα υπάρχει και ένα backpack για μικρές βόλτες στην πόλη
Άρης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Δεν ξεχνώ: Τσαντάκι με τέσσερις πίπες και τρεις διαφορετικούς καπνούς ώστε να έχω τη δυνατότητα επιλογής για την κάθε περίσταση.
1273_4.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το θέμα των αγορών που λέει ο Δημήτρης είναι σοβαρό, αλλά μην ξεχνάμε ότι στην καμπίνα επιτρέπεται 1lt σε συσκευασίες των 100ml.

Άρη και εγώ είχα φόβο με τις πένες, αλλά τελικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά δεν τις χρησιμοποιώ στην πτήση.

Ένα ακόμα θέμα είναι τα φωτογραφικά. Στα ταξίδια αναψυχής έχω μαζί μου μια dSLR με ένα επιπλέον φακό και ενδεχομένως εξωτερικό φλας. Όλα σε backpack ης Lowpro που επίσης χωράει ipad και laptop.
Στα επαγγελματικά, βολεύομαι με το κινητό...μας και σκέφτομαι να βελτιωθώ στον τομέα αυτο!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Πολύ ωραίο θέμα αυτό. Στα ταξίδια μου μέχρι 3μερα προσπαθω να παίρνω μαζί μου μια βαλίτσα καμπίνας και την τσάντα μου με το λαπ τοπ, αι παντ κλπ. Τρια πουκάμισα, σόβρακα, και ενα η δύο κουστούμια ανάλογα με τον σκοπό του ταξιδίου και ενα ζευγαρι παπούτσια "καλά". Σε 3μερο αναψυχής τα κουστούμια αντικαθησταντε με ζακέτες και ενα σακάκι κουστουμιού τα οποία τα βρίσκω πολύ χρηστικά διότι δεν είναι ούτε πολύ βαριά (ζεστά) ούτε κρυώνεις και τα προτείμω από μπουφάν. Φυσικά το ταξίδι θα γίνει με casual ρούχα και παπούτσια άνετα. Απο ξυριστικά παίρνω τα bic μου ενα σαπούνι κατα προτιμηση stick ,το New Forest, και after shave σε μικρα μπουκαλάκια.

Για περισσότερες μέρες φυσικά θα δώσω αποσκεύη αλλά θα έχω και μια βαλίτσα καμπίνας με μία αλλαξιά για παν ενδεχόμενο. Σε αυτη την περιπτωση τα ξυριστικα εργαλεία θα ειναι φουλ. Δύο σαπούνια το New Forest μου και after shave και balm. Επισης την Merkur για γρήγορα ξυρίσματα και το Feather AC για απολαυστικά. Στις καλοκαιρινές μου διακοπές παίρνω και τα μαχαίρια μου.

Τώρα στην περίπτωση που αναφέρει ο Δημητρης πιο πάνω βρέθηκα όταν είχα πάει στη Θεσσαλονίκη. Είχα βρεί κάποια ξυριστικά αλλά δεν μπορούσα να τα πάρω λόγω του αεροπλάνου. Μου ήρθε όμως φλασιά και τα αγόρασα και τα πήγα σε ένα κούριερ. Οπότε όλα καλά. Τώρα στο εξωτερικό σε τέτοια περίπτωση τι να πώ μάλλον θα αγόραζα βαλίτσα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Harry έγραψε: στο ταξίδι φοράω σπορ σακάκι με τζιν και άνετα παπούτσια για περπάτημα
Αφού επιβεβαιώσω το αληθές των λόγων του Χάρη μετά την τυχαία συνάντηση μα ςσε αεροπλάνο :megagrin ας καταθέσω και εγώ την άποψη μου, ίσως όχι ο πιο πολυταξιδεμένος αλλά τον τελευταίο χρόνο μέτρησα: 12 αεροπορικά εσωτερικού, 4 Ευρώπη, 2 Αμερική.

Εκτός από αυθημερόν τσεκάρω πάντα βαλίτσα. Οι λόγοι οι εξής: 1. Δεν βιάζομαι ποτε, τουλάχιστον όχι τόσο ώστε δέκα δεκαπέντε λεπτα που είναι το maximum να βγει να με ενοχλούν. 2. Οι βαλίτσες καμπίνας για εμένα δεν φτάνουν ούτε να πάω επίσκεψη. :megagrin 3. Κουβαλάω συχνά κάποια φυλλάδια της εταιρίας ή κάποιο μικρό δείγμα εξοπλισμού που βαραίνει αρκετά. 4. Δεν θέλω να την κουβαλάω / έχω βάρος σε περιπτώσεις ανταποκρίσεων, καθυστερήσεων κ.λπ.

Ανάλογα με τις μέρες λοιπόν έχω τρεις βαλίτσες 50άρα, 60άρα, 70άρα.

Έχω ένα νεσεσέρ στο οποίο τα έχω όλα διπλά, συνήθως συσκευασίες ταξιδιού και είναι πάντα έτοιμο να φύγει. Οπότε νεσερέρ δεν πακετάρω, απλά το βάζω στην βαλίτσα. Μέσα έχει:

Οδοντόπαστα - Οδοντόβουρτσα
Δάκρυα για τα μάτια
Physiomer
Πινέλο ταξιδιού Muhle, Shaving Stick Latoja, ASL Latoja, Merkur Travel, Λεπίδες
Armani Aqua Di Gio
Αποσμητικό

Η κατηγορία των ξενοδοχείων που επισκέπτομαι προσφέρει τα απαραίτητα για να κάνει κανεις μπάνιο οπότε δεν χριεάζομαι κάτι άλλο.

Στην βαλίτσα μπαίνουν όσες μ,μέρες τόσα εσώρουχα και δύο σετ ρούχα δουλειάς ένα - δυο σετ βόλτας το απόγευμα. Άλλα παπούτσια για την δουλειά με το κουστούμι, άλλα για βόλτα.

Μαζί μου εχω βέβαια την επαγγελματική τσάντα, ένα back pack της samsonite αυτό τον καιρό, το οποίο έκτός απο το notebook, τετράδιο, στυλό, πένες, ημερολόγια κ.λπ. έχει ένα ipod και τον kobo ebook reader μου και ένα φουσκωτό μαξιλάρι αυχένα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την πολύ θετική ανταπόκριση. Καταλαβαίνω πως ίσως να μην έχουμε πάρα πολλά μέλη που να ταξιδεύουν συχνά με αεροπλάνο, όμως είναι πιθανόν χρήσιμο σε όλους να διαβάσουν και να μοιραστούν εμπειρίες άλλων.

Ας πω κι εγώ τί χρησιμοποιώ ως τώρα. Αναφέρομαι κυρίως σε επαγγελματικά ταξίδια, που εκεί πάντα υπάρχουν περισσότεροι παράγοντες πίεσης (χώρου, χρονικής, κλπ.):

Α. Κοντινό ταξίδι 2-3 ημερών (δηλαδή περίπου 2 βραδιές σε ξενοδοχείο).

(α) Πάντα τσεκάρω βαλίτσα, συνήθως μεγέθους 21"-22". Δεν υπάρχει κανένας λόγος να στριμώχνω πράγματα σε ένα 20" ΙΑΤΑ onboard, και να έχω να το τραβάω ή να το κουβαλώ onboard μαζί με το χαρτοφύλακα που μπορεί να έχω πάρει. Σε τέτοιου τύπου πτήσεις το ταξίδι είναι σε Οικονομική θέση, που αν και σχετικά πολιτισμένη σε Ασία/Μ. Ανατολή, δεν επιτρέπει γενικά πολύ εύκολη/άνετη παραμονή στην καμπίνα (λ.χ. αν το αεροπλάνο είναι γεμάτο). Στην Ευρώπη όμως (και τολμώ να πω και Αμερική) η κατάσταση είναι δυστυχώς πλήρης κανιβαλισμός, κάτι για το οποίο ήδη προετοιμάζομαι και προγραμματίζω αλλαγή τρόπου επιλογής αποσκευών + νοοτροπίας ταξιδίου.

Εν γένει δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιάζεται κανείς για να βγει από το αεροπλάνο πολύ γρήγορα - ουρές στο immigration υπάρχουν αλλά αν έχει κανονιστεί ένα επείγον επαγγελματικό ραντεβού κατευθείαν μετά την άφιξη, είναι προτιμότερο κανείς να δημιουργήσει χρόνο και χώρο παίρνοντας μία νωρίτερη πτήση. Η βιασύνη δεν ωφελεί κανέναν, τουναντίον πιστεύω πως μπορεί να κάνει κάποιον λιγότερο παραγωγικό. Το τσεκάρισμα βαλίτσας φυσικά προυποθέτει πέρασμα/άφιξη από/σε αεροδρόμια που είναι αποδεδειγμένο ότι δεν έχουν υψηλά στατιστικά lost luggage ή κλεψιάς.

(β) Η βαλίτσα που τσεκάρω είναι καλό πάντα να έχει χώρο, ώστε αν κάνω ψώνια να μπορέσω να τα φέρω πίσω άνετα και με ασφάλεια. Τώρα τελευταία αυτό το έχω κόψει (το shopping), μιας και κατάλαβα πως δεν αξίζει η ταλαιωρία του να πηγαίνεις (φερ'ειπείν) στην Μαλαισία και να γυρίζεις με σαπούνια και αφρόλουτρα Crabtree & Evelyn. Όμως ποτέ δεν ξέρει κανείς, ειδικά τώρα που αρχίζω να βρίσκω ενδιαφέρον σε τοπικά πράγματα (vintage, αλλά και άλλα).

Τα βασικά περιεχόμενα της βαλίτσας λοιπόν, για την συγκεκριμένη (κατά μέσο όρο) διάρκεια ενός ταξιδιού, είναι:

- ένα κουστούμι (διπλωμένο με ειδικό τρόπο και μέσα σε ειδικό travel plastic bag που το διατηρεί ατσαλάκωτο),
- δύο γραβάτες (τοποθετημένες είτε σε δερμάτινη θήκη γραβατών από την Tumi είτε μόνες σε δικτυωτό insert της βαλίτσας),
- ένα πουκάμισο (κανονικά κουμπιά, όχι με μανικετόκουμπα) για κάθε υπολογιζόμενη μέρα παραμονής, συν ένα ή το πολύ δύο spare,
- μία ζώνη,
- ένα ζευγάρι παπούτσια,
- ένα ζευγάρι κάλτσες για κάθε υπολογιζόμενη μέρα παραμονής, συν ένα ή το πολύ δύο spare,
- ένα βαμβακερό handkerchief για κάθε μία μέρα παραμονής, πάρα πολύ χρήσιμο αξεσουάρ για τροπικά κλίματα,
- ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια, δύο t-shirts (για training), ένα ή δύο βαμβακερά πετσετάκια για τον ιδρώτα, συν ένα σορτσάκι κι ένα μαγιώ,
- μπουφάν/πουλόβερ εδώ έχω να χρησιμοποιήσω από τη μέρα που ήρθα, απλά είναι παντελώς αχρείαστα στην περιοχή,

- μικρό νεσεσέρ (από amenity kit J Class MH/QR) με πρίζες, adaptor, καλώδια - όλα στο minimum και μόνο όσα χρειάζονται,
- υπολογιστή αποφεύγω να παίρνω, έχω το BlackBerry
- ακόμη κι αν πάρω υπολογιστή, τον βάζω σε padded case και πετάω χύμα και το τροφοδοτικό του πάντα στη checked-in βαλίτσα κι όχι πάνω μου (ο οποίος υπολογιστής είναι ιδιαίτερα ασφαλής αν η βαλίτσα είναι Rimowa), το security control προτιμώ να το περνώ όσο πιό 'άδειος' και 'καθαρός' γίνεται διότι η όλη διαδικασία ελέγχου μου είναι ιδιαίτερα απεχθής,

- νεσεσέρ Rimowa με το minimum σε είδη προσωπικής υγιεινής:
συνήθως ένα συνθετικό πινέλο σε πλαστικό βιδωτό Muehle travel tube case για τον ίδιο λόγο που ανέφερε κι ο Δημήτρης,
το closed comb travel DE της Merkur,
3-5 DE λεπίδες το πολύ,
λεπτό (μέγεθος σαν credit card) πολυεργαλείο VictorInox (ψαλίδι, μεγ. φακός, κλπ.),
4-5 samples από αρώματα,
ως after shave έχω ένα TWH travel bottle (30ml) με το 'Medicated' TWH μέσα,
στικ σαπούνι Tabac ή SIM,
travel κρέμα χεριών IK (20ml),
καθόλου asb ή moisturizer (είμαστε στο South East Asia),
Ιαπωνέζικη χτένα ΚΑΙ σε travel size (η οποία τελικά είναι λίγο μικρή και θα παίρνω μία μεγαλύτερη),
ειδικό (μικρό στρογγυλό) επάργυρο αξεσουάρ Ermenegildo Zegna που παίρνει χάπια μέσα (του έχω βάλει Panadol),
τα Αγιουρβεδικά χάπια/σκόνες μου,
μικρό σετ Dovo νυχοκόπτης/λίμα/tweezers σε δερμάτινη θήκη,
ειδικό λάδι σε mini μπουκαλάκι 15ml (Κινέζικο, για πονοκεφάλους, τραύματα, κλπ.),
οδοντόκρεμα Marvis travel size + μία οδοντόβουρτσα με σκεπασμένη κεφαλή + Oral B οδοντικό νήμα,
καμμιά δεκαριά cotton buds για το αυτί (σε χάρτινο μικρό κουτάκι από ξενοδοχείο),
4-5 φακελάκια χαμομήλι, μιας και στα δωμάτια ξενοδοχείων έχουν μόνο τσάι,

(γ) Πάνω στο αεροπλάνο είμαι ντυμένος όσο πιό άνετα αλλά και καλαίσθητα γίνεται, συνήθως με τζην κι ένα πουκάμισο, πάντα τίποτα στις τσέπες, ένα μαντήλι (τροπικού καιρού γαρ), ρολόι πάντα στον καρπό μου, παπούτσια τα οποία αν είναι δυνατόν να μπορέσω να βάλω και τις επόμενες μέρες στις επαγγελματικές συναντήσεις (αν όντως έτσι, τότε δεν παίρνω παπούτσια στη βαλίτσα)

Το ρολόι πρέπει να είναι όλο μεταλλικό ή με rubber strap ώστε να μπορώ να το βάλω στην πισίνα αν πάω για κολύμπι ή να το έχω πάνω μου όταν κάνω διάδρομο (ούτε κατά διάνοια δεν αφήνεις ποτέ κάτι τιμαλφές στο safe του όποιου ξενοδοχείου),

(δ) Θα πάρω μία τσάντα/χαρτοφύλακα πάνω μου, δερμάτινο, όχι ιδιαίτερα μεγάλο. Τα περιεχόμενα αυτού:
ένα notepad A4,
Amazon Kindle,
πορτοφόλι μικρό και μεγάλο, διαβατήριο, A4 τυπωμένο itinerary,
Moleskine ατζέντα με διευθύνσεις και τηλέφωνα,
θήκη με δύο πένες (μπλε και κόκκινο μελάνι στις πένες),
χαρτομάντηλα,
μαντηλάκια Hondos/Fridays υγρά,
κομπολόι (το sudurus με τις λεπτές χάντρες που δεν κάνει θόρυβο),
φωτογραφική μηχανή, τώρα η 100D + 24/2.8,
δύο κινητά (BlackBerry + iPhone 4S)

Β. Μακρινό ταξίδι 4-6 ημερών και πάνω, με medium-to-long haul πτήση ή πτήσεις (δηλαδή περίπου 3-4 βραδιές κατ'ελάχιστον παραμονή εκτός έδρας).

(α) Ισχύουν τα παραπάνω ακριβώς, με το γενικό κανόνα του ενός πουκαμίσου/ζευγαριού κάλτσας/εσωρούχου/handkerchief ανά μέρα συν ένα 10-20% spare για τις μέρες που θα γυρίσεις από τη δουλειά και θα πρέπει να κάνεις μπάνιο για να ξαναβγείς (οπότε νέο σετ πουκάμισο, κάλτσες, κλπ.)

Οι μόνες διαφορές με το "Α" παραπάνω είναι οι εξής:

(β) Η check-in βαλίτσα είναι μεγαλύτερη - είτε 26" ή 29",

(γ) Πάνω μου στο αεροπλάνο παίρνω πάντα ένα ζευγάρι βαμβακερές πυζάμες καθώς και βαμβακερά slippers που διπλώνουν - τέτοιες πτήσεις τις κάνω σχεδόν πάντα σε Business Class οπότε το πρώτο πράγμα που κάνω μόλις μπω στο αεροπλάνο είναι να πάω και να αλλάξω. Με το που απογειώνεται το αεροπλάνο και σβήσει το φωτάκι, σκεπάζομαι και πέφτω για ύπνο. Μισή με μία ώρα πριν την προσγείωση ξανα-αλλάζω στα κανονικά ρούχα.

Το περιβάλλον στην καμπίνα του αεροπλάνου, ειδικά σε πτήσεις μεγάλης διάρκειας, θέλει πολύ προσοχή. Αρκετές φορές δύναται να είναι είτε πολύ κρύο είτε πολύ ζεστό. Ο καλύτερος τρόπος να προστατευθεί κανείς από αυτό είναι να είναι ντυμένος με layers, που θα του επιτρέψουν να βάλει/βγάλει ρούχα εύκολα και να έχει καλό ταξίδι.

(δ) Η βαλίτσα/χαρτοφύλακας onboard είναι μεγαλύτερη, αλλά όχι πάρα πολύ μεγάλη. Πρέπει να χωρά ακριβώς ό,τι και στο "Α" παραπάνω, αλλά επίσης και τις πυζάμες με τα παντοφλάκια, συν να έχει το περθιώριο για τα εκάστοτε duty free ψώνια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”