Ταξίδι - τί παίρνετε μαζί σας?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Φωτογραφίες, ιστορίες, εμπειρίες από τα ταξίδια των μελών μας.
Άβαταρ μέλους
NavalArchitect
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστήσει: 2060 φορές
Έχει ευχαριστώ: 6095 φορές

Re: Ταξίδι - τί παίρνετε μαζί σας?

Δημοσίευση από NavalArchitect » πριν από 3 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την πολύ θετική ανταπόκριση. Καταλαβαίνω πως ίσως να μην έχουμε πάρα πολλά μέλη που να ταξιδεύουν συχνά με αεροπλάνο, όμως είναι πιθανόν χρήσιμο σε όλους να διαβάσουν και να μοιραστούν εμπειρίες άλλων.

Ας πω κι εγώ τί χρησιμοποιώ ως τώρα. Αναφέρομαι κυρίως σε επαγγελματικά ταξίδια, που εκεί πάντα υπάρχουν περισσότεροι παράγοντες πίεσης (χώρου, χρονικής, κλπ.):

Α. Κοντινό ταξίδι 2-3 ημερών (δηλαδή περίπου 2 βραδιές σε ξενοδοχείο).

(α) Πάντα τσεκάρω βαλίτσα, συνήθως μεγέθους 21"-22". Δεν υπάρχει κανένας λόγος να στριμώχνω πράγματα σε ένα 20" ΙΑΤΑ onboard, και να έχω να το τραβάω ή να το κουβαλώ onboard μαζί με το χαρτοφύλακα που μπορεί να έχω πάρει. Σε τέτοιου τύπου πτήσεις το ταξίδι είναι σε Οικονομική θέση, που αν και σχετικά πολιτισμένη σε Ασία/Μ. Ανατολή, δεν επιτρέπει γενικά πολύ εύκολη/άνετη παραμονή στην καμπίνα (λ.χ. αν το αεροπλάνο είναι γεμάτο). Στην Ευρώπη όμως (και τολμώ να πω και Αμερική) η κατάσταση είναι δυστυχώς πλήρης κανιβαλισμός, κάτι για το οποίο ήδη προετοιμάζομαι και προγραμματίζω αλλαγή τρόπου επιλογής αποσκευών + νοοτροπίας ταξιδίου.

Εν γένει δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιάζεται κανείς για να βγει από το αεροπλάνο πολύ γρήγορα - ουρές στο immigration υπάρχουν αλλά αν έχει κανονιστεί ένα επείγον επαγγελματικό ραντεβού κατευθείαν μετά την άφιξη, είναι προτιμότερο κανείς να δημιουργήσει χρόνο και χώρο παίρνοντας μία νωρίτερη πτήση. Η βιασύνη δεν ωφελεί κανέναν, τουναντίον πιστεύω πως μπορεί να κάνει κάποιον λιγότερο παραγωγικό. Το τσεκάρισμα βαλίτσας φυσικά προυποθέτει πέρασμα/άφιξη από/σε αεροδρόμια που είναι αποδεδειγμένο ότι δεν έχουν υψηλά στατιστικά lost luggage ή κλεψιάς.

(β) Η βαλίτσα που τσεκάρω είναι καλό πάντα να έχει χώρο, ώστε αν κάνω ψώνια να μπορέσω να τα φέρω πίσω άνετα και με ασφάλεια. Τώρα τελευταία αυτό το έχω κόψει (το shopping), μιας και κατάλαβα πως δεν αξίζει η ταλαιωρία του να πηγαίνεις (φερ'ειπείν) στην Μαλαισία και να γυρίζεις με σαπούνια και αφρόλουτρα Crabtree & Evelyn. Όμως ποτέ δεν ξέρει κανείς, ειδικά τώρα που αρχίζω να βρίσκω ενδιαφέρον σε τοπικά πράγματα (vintage, αλλά και άλλα).

Τα βασικά περιεχόμενα της βαλίτσας λοιπόν, για την συγκεκριμένη (κατά μέσο όρο) διάρκεια ενός ταξιδιού, είναι:

- ένα κουστούμι (διπλωμένο με ειδικό τρόπο και μέσα σε ειδικό travel plastic bag που το διατηρεί ατσαλάκωτο),
- δύο γραβάτες (τοποθετημένες είτε σε δερμάτινη θήκη γραβατών από την Tumi είτε μόνες σε δικτυωτό insert της βαλίτσας),
- ένα πουκάμισο (κανονικά κουμπιά, όχι με μανικετόκουμπα) για κάθε υπολογιζόμενη μέρα παραμονής, συν ένα ή το πολύ δύο spare,
- μία ζώνη,
- ένα ζευγάρι παπούτσια,
- ένα ζευγάρι κάλτσες για κάθε υπολογιζόμενη μέρα παραμονής, συν ένα ή το πολύ δύο spare,
- ένα βαμβακερό handkerchief για κάθε μία μέρα παραμονής, πάρα πολύ χρήσιμο αξεσουάρ για τροπικά κλίματα,
- ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια, δύο t-shirts (για training), ένα ή δύο βαμβακερά πετσετάκια για τον ιδρώτα, συν ένα σορτσάκι κι ένα μαγιώ,
- μπουφάν/πουλόβερ εδώ έχω να χρησιμοποιήσω από τη μέρα που ήρθα, απλά είναι παντελώς αχρείαστα στην περιοχή,

- μικρό νεσεσέρ (από amenity kit J Class MH/QR) με πρίζες, adaptor, καλώδια - όλα στο minimum και μόνο όσα χρειάζονται,
- υπολογιστή αποφεύγω να παίρνω, έχω το BlackBerry
- ακόμη κι αν πάρω υπολογιστή, τον βάζω σε padded case και πετάω χύμα και το τροφοδοτικό του πάντα στη checked-in βαλίτσα κι όχι πάνω μου (ο οποίος υπολογιστής είναι ιδιαίτερα ασφαλής αν η βαλίτσα είναι Rimowa), το security control προτιμώ να το περνώ όσο πιό 'άδειος' και 'καθαρός' γίνεται διότι η όλη διαδικασία ελέγχου μου είναι ιδιαίτερα απεχθής,

- νεσεσέρ Rimowa με το minimum σε είδη προσωπικής υγιεινής:
συνήθως ένα συνθετικό πινέλο σε πλαστικό βιδωτό Muehle travel tube case για τον ίδιο λόγο που ανέφερε κι ο Δημήτρης,
το closed comb travel DE της Merkur,
3-5 DE λεπίδες το πολύ,
λεπτό (μέγεθος σαν credit card) πολυεργαλείο VictorInox (ψαλίδι, μεγ. φακός, κλπ.),
4-5 samples από αρώματα,
ως after shave έχω ένα TWH travel bottle (30ml) με το 'Medicated' TWH μέσα,
στικ σαπούνι Tabac ή SIM,
travel κρέμα χεριών IK (20ml),
καθόλου asb ή moisturizer (είμαστε στο South East Asia),
Ιαπωνέζικη χτένα ΚΑΙ σε travel size (η οποία τελικά είναι λίγο μικρή και θα παίρνω μία μεγαλύτερη),
ειδικό (μικρό στρογγυλό) επάργυρο αξεσουάρ Ermenegildo Zegna που παίρνει χάπια μέσα (του έχω βάλει Panadol),
τα Αγιουρβεδικά χάπια/σκόνες μου,
μικρό σετ Dovo νυχοκόπτης/λίμα/tweezers σε δερμάτινη θήκη,
ειδικό λάδι σε mini μπουκαλάκι 15ml (Κινέζικο, για πονοκεφάλους, τραύματα, κλπ.),
οδοντόκρεμα Marvis travel size + μία οδοντόβουρτσα με σκεπασμένη κεφαλή + Oral B οδοντικό νήμα,
καμμιά δεκαριά cotton buds για το αυτί (σε χάρτινο μικρό κουτάκι από ξενοδοχείο),
4-5 φακελάκια χαμομήλι, μιας και στα δωμάτια ξενοδοχείων έχουν μόνο τσάι,

(γ) Πάνω στο αεροπλάνο είμαι ντυμένος όσο πιό άνετα αλλά και καλαίσθητα γίνεται, συνήθως με τζην κι ένα πουκάμισο, πάντα τίποτα στις τσέπες, ένα μαντήλι (τροπικού καιρού γαρ), ρολόι πάντα στον καρπό μου, παπούτσια τα οποία αν είναι δυνατόν να μπορέσω να βάλω και τις επόμενες μέρες στις επαγγελματικές συναντήσεις (αν όντως έτσι, τότε δεν παίρνω παπούτσια στη βαλίτσα)

Το ρολόι πρέπει να είναι όλο μεταλλικό ή με rubber strap ώστε να μπορώ να το βάλω στην πισίνα αν πάω για κολύμπι ή να το έχω πάνω μου όταν κάνω διάδρομο (ούτε κατά διάνοια δεν αφήνεις ποτέ κάτι τιμαλφές στο safe του όποιου ξενοδοχείου),

(δ) Θα πάρω μία τσάντα/χαρτοφύλακα πάνω μου, δερμάτινο, όχι ιδιαίτερα μεγάλο. Τα περιεχόμενα αυτού:
ένα notepad A4,
Amazon Kindle,
πορτοφόλι μικρό και μεγάλο, διαβατήριο, A4 τυπωμένο itinerary,
Moleskine ατζέντα με διευθύνσεις και τηλέφωνα,
θήκη με δύο πένες (μπλε και κόκκινο μελάνι στις πένες),
χαρτομάντηλα,
μαντηλάκια Hondos/Fridays υγρά,
κομπολόι (το sudurus με τις λεπτές χάντρες που δεν κάνει θόρυβο),
φωτογραφική μηχανή, τώρα η 100D + 24/2.8,
δύο κινητά (BlackBerry + iPhone 4S)

Β. Μακρινό ταξίδι 4-6 ημερών και πάνω, με medium-to-long haul πτήση ή πτήσεις (δηλαδή περίπου 3-4 βραδιές κατ'ελάχιστον παραμονή εκτός έδρας).

(α) Ισχύουν τα παραπάνω ακριβώς, με το γενικό κανόνα του ενός πουκαμίσου/ζευγαριού κάλτσας/εσωρούχου/handkerchief ανά μέρα συν ένα 10-20% spare για τις μέρες που θα γυρίσεις από τη δουλειά και θα πρέπει να κάνεις μπάνιο για να ξαναβγείς (οπότε νέο σετ πουκάμισο, κάλτσες, κλπ.)

Οι μόνες διαφορές με το "Α" παραπάνω είναι οι εξής:

(β) Η check-in βαλίτσα είναι μεγαλύτερη - είτε 26" ή 29",

(γ) Πάνω μου στο αεροπλάνο παίρνω πάντα ένα ζευγάρι βαμβακερές πυζάμες καθώς και βαμβακερά slippers που διπλώνουν - τέτοιες πτήσεις τις κάνω σχεδόν πάντα σε Business Class οπότε το πρώτο πράγμα που κάνω μόλις μπω στο αεροπλάνο είναι να πάω και να αλλάξω. Με το που απογειώνεται το αεροπλάνο και σβήσει το φωτάκι, σκεπάζομαι και πέφτω για ύπνο. Μισή με μία ώρα πριν την προσγείωση ξανα-αλλάζω στα κανονικά ρούχα.

Το περιβάλλον στην καμπίνα του αεροπλάνου, ειδικά σε πτήσεις μεγάλης διάρκειας, θέλει πολύ προσοχή. Αρκετές φορές δύναται να είναι είτε πολύ κρύο είτε πολύ ζεστό. Ο καλύτερος τρόπος να προστατευθεί κανείς από αυτό είναι να είναι ντυμένος με layers, που θα του επιτρέψουν να βάλει/βγάλει ρούχα εύκολα και να έχει καλό ταξίδι.

(δ) Η βαλίτσα/χαρτοφύλακας onboard είναι μεγαλύτερη, αλλά όχι πάρα πολύ μεγάλη. Πρέπει να χωρά ακριβώς ό,τι και στο "Α" παραπάνω, αλλά επίσης και τις πυζάμες με τα παντοφλάκια, συν να έχει το περθιώριο για τα εκάστοτε duty free ψώνια.

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: (αγαπημένος)
Αδελφότητα Open Comb
Γουρουνοπίνελα
Synergy σαπούνια (που να ήξερα ο άμοιρος τότε)
έχει ευχαριστήσει: 152 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1810 φορές

Δημοσίευση από dimitris » πριν από 3 χρόνια

- ένα κουστούμι (διπλωμένο με ειδικό τρόπο και μέσα σε ειδικό travel plastic bag που το διατηρεί ατσαλάκωτο),
Αυτό με ενδιαφέρει. Που βρίσκουμε τέτοια σακουλάκια και πως διπλώνουμε τα κουστούμια;

Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ

Άβαταρ μέλους
NavalArchitect
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση

[youtube][/youtube]

Τις σακκούλες τις έχω πάρει από Ιαπωνία, σε διάφορα μεγέθη.

Πιθανόν να έχει το Muji.

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Αγαπημένα: Ξυράφια από το Sheffield, σαπούνια Dimitri's και πινέλα Simpsons!
έχει ευχαριστήσει: 4811 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5954 φορές

Δημοσίευση από Harry » πριν από 3 χρόνια

Εγώ χρησιμοποιώ άλλη μέθοδο διπλώματος για τα σακάκια, με το ένα μανίκι να μπαίνει στο άλλο, με καλά αποτελέσματα. Οποιαδήποτε σακούλα βοηθάει, καθώς αποφεύγεται η τριβή και η επαφή μεταξύ υφασμάτων που δημιουργεί ζάρες.

[youtube][/youtube]

Χάρης

Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Ενα μαχαίρι, δύο πιστόλια (45άρι και 22άρι), ένα καλάζνικοφ, τρείς αυτοσχέδιες βόμβες, 2 χειροβομβίδες κρότου λάμψης, τέσσερις φωτοβολίδες, ένα γκλοπ και ηλεκτρονικός εξοπλισμός
έχει ευχαριστήσει: 843 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1068 φορές

Δημοσίευση από Wazzaa » πριν από 3 χρόνια

Απίστευτο!!!!
Εξαιρετικό βίντεο Χάρη. Πολύ χρήσιμο.
:thnx

Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
έχει ευχαριστήσει: 1286 φορές
Έχει ευχαριστώ: 770 φορές

Δημοσίευση από Arisk » πριν από 3 χρόνια

Χαρη και εγω ετσι το διπλωνω. Βολευει πολύ.

Άρης

Άβαταρ μέλους
NavalArchitect
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση

" onclick="window.open(this.href);return false;

Άβαταρ μέλους
Antonis
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένος εξοπλισμός: On the aggressive side...
έχει ευχαριστήσει: 7560 φορές
Έχει ευχαριστώ: 6822 φορές

Δημοσίευση από Antonis » πριν από 3 χρόνια

Για μένα ο καθοριστικός παράγοντας είναι το ντύσιμο. Αν χρειαστώ κουστούμι(α), αναγκαστικά παίρνω κανονική βαλίστα (ακόμα και εκεί παίζει ρόλο το ποια θα πάρω, με 1 κουστούμι παίρνω την πιο μικρή, από 2 και πάνω το "τέρας"). Αυτό γιατί εκτός από τα κουστούμια που θέλουν αναγκαστικά χώρο, χρειάζομαι και όλα τα υπόλοιπα συνοδευτικά (παπούτσια, πουκάμισα, γραβάτες κλπ) οπότε η χειραποσκευή απλά δεν είναι δυνατή. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις, προτιμώ τον σάκο (χειραποσκευή), ακόμα και αν πρόκειται για ταξίξι μιας εβδομάδας. Στον σάκο μπορώ να βάλω όσα πράγματα θέλω.

Στο θέμα των ξυριστικών, όπου και να ταξίδεψα στο εξωτερικό δεν είχα θέμα. Εννοείται ότι αρνούμαι να ξυριστώ με οτιδήποτε άλλο πλην των γνωστών εφοδίων (κρέμα ή σαπούνι, πινέλο, safety razor, after shave και 444), βέβαια λεπίδες δεν κουβάλω σε χειραποσκευή. Αν έχω χειραποσκευή και δεν έχει κάποιος συνταξιδιώτης μου κανονική βαλίτσα, παίρνω πάλι τα ξυριστικά μου και ψάχνω για λεπίδες στον τόπο του προορισμού μου.

Αν με ρωτήσεις κανείς τι προτιμώ, ασφαλώς και προτιμώ τους σάκους (χειραποσκευές).

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστήσει: 13085 φορές
Έχει ευχαριστώ: 9320 φορές

Δημοσίευση από macho » πριν από 3 χρόνια

ο τιτλος λεει τι παιρνουμε μαζι ετσι;
λοιπον εχουμε και λεμε:
1 σακο με ρουχα,παπουτσια,μπανιερα και δεν συμμαζευεται των παιδιων(ολα στοιβαγμενα εννοειται ,γιατι αλλιως θα θελουμε και 2ο σακο .)
1 σακο με ρουχα,παπουτσια και οτι γενικως μπορει να βαλει ο ανθρωπινος νους(ξυριστικα,καλλυντικα,φαρμακα κτλ) για μενα και την συζυγο.(το στοιβαγμενα επισης εννοειται).
1 σακο με παιχνιδια και αλλα συναφη ειδη τιγκα.
1 σακο με τροφιμα τουλαχιστον για 2 εβδομαδες(κρεατικα,μακαρουνια,φασολια,κονσερβες κτλ)
1 σακο με παντως ειδους κουζινικα και ενα εφεδρικο σακο μην τυχων και σκιστει καποιος.
αυτα τα ολιγα και Καλες Διακοπες σε ολους!
σημ.ξεχασα να αναφερω οτι μπαινουμε και 4 ατομα στο κακομοιρο το αυτοκινητακι. :mad :dash

AΠΟΛΑΨΗ ΑΣΟΥΜΕ! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”