Ημερολόγιο Ταξιδίου: "Διψασμένο καγκουρό".

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Φωτογραφίες, ιστορίες, εμπειρίες από τα ταξίδια των μελών μας.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: SOC bristrle, Semogue 2015 silvertip, KENT Infinity Silvertex, Merkur Progress
Has thanked: 2203 times
Been thanked: 2840 times
Επικοινωνία:

Re: Ημερολόγιο Ταξιδίου: "Διψασμένο καγκουρό".

Δημοσίευση από digibill » πριν από 3 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Κωνσταντίνε,
λόγω τεράστιου ταξικού χάσματος και εντελώς διαφορετικού κοινωνικού προσανατολισμού, δεν μπορώ να κατανοήσω απόλυτα το σκέλος που αφορά τον επιχειρηματικό κόσμο. Μοιράζομαι βεβαίως τον ανθρώπινο προβληματισμό, όμως ο διαφορετικός κοινωνικός προσανατολισμός μου με κάνει a priori επιφυλακτικό και σκεπτικιστή έναντι του corporate status και των σχετικών δεδομέων.

Ωστόσο, δεν μπορώ παρά να νιώσω απόλυτα και να μοιραστώ μαζί σου τον υπαρξιακό προβληματισμό... Εξάλλου, όταν τα ερωτήματα που τίθενται για τη φύση της ανθρώπινης ύπαρξης είναι ειλικρινή, διαχωριστικοί παράμετροι όπως ταξικότητα, πολιτισμικές διαφορές κλπ είναι δευτερεύοντες...
NavalArchitect έγραψε:Ο κόσμος στη δουλειά; Με τί ψυχραιμία να αντιδράσει; Όταν γύρω σου γίνεται πόλεμος, θα παραμείνεις ατάραχος και αλτρουιστής; Μέτωπο με το σπίτι, μέτωπο με τη δουλειά, μέτωπο με τις όποιες άλλες δυσκολίες. Πολλαπλά επίπεδα. Διαφορετικά μέτωπα. Ο περισσότερος κόσμος απλά δεν είναι κατάλληλα εξοπλισμένος ψυχολογικά για να αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο.
Με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό, καθότι η απάντηση στην κατάσταση αυτή καθορίζει την τροπή που θα πάρει η ιστορία (και ζούμε αναμφίβολα σε ιστορική εποχή). Οι ατομικότητες δεν είναι άμοιρες ευθυνών, ούτε και μπορούν να καμουφλαριστούν απόλυτα πίσω από την απρόσωπη μαζικότητα ("μαζί τα φάγαμε", "ας ξεσηκωθούν πρώτα οι άλλοι" κλπ).
Για μένα, η μοναδική ρεαλιστική απάντηση, με την μοναδική πιθανότητα έμπρακτου αποτελέσματος, συνοψίζεται από τον Tzvetan Todorov:
Σε καιρό ειρήνης να νοιαζόμαστε για τους διπλανούς μας. Και σε καιρό δυστυχίας, να διευρύνουμε τα όρια των διπλανών μας πέρα από τα συνήθη πλαίσια.
Tzvetan Todorov, "Απέναντι στο ακραίο", εκδ Νησίδες, Σκόπελος, 2002

Άβαταρ μέλους
NavalArchitect
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 2301 times
Been thanked: 6695 times

Δημοσίευση από NavalArchitect » πριν από 3 χρόνια

@ Wazzaa

Κων/νε, το θέμα ξυράφι, ξυραφάκι και ηλεκτρική ξυριστική μηχανή μπορεί να αναλυθεί σε μεγάλο βαθμό. Υποθέτω πως αν εξετάσουμε το ιατρικό κομμάτι (δέρμα, ανάγκες του, συμπεριφορά αυτού στα χρόνια, κλπ.) αλλά και το κομμάτι του τί μπορεί μακροπρόθεσμα να είναι καλύτερο για το δέρμα (λεπίδα, ηλεκτρική ξυριστική κλπ.) ίσως και να βγει μια άκρη.

Σε όποια περίπτωση όμως, νομίζω πως αυτό έχει συζητηθεί σε άλλα νήματα.

Proraso δεν κοίταξα, δεν είδα, αλλά αν θες ένα και δεν υπάρχει στην Ελλάδα τότε να σου φέρω το Δεκέμβριο που θα πάω Ιταλία...

@ digi

Βασίλη, σεβαστή και πάρα πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου. Εύχομαι κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά.

Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Ενα μαχαίρι, δύο πιστόλια (45άρι και 22άρι), ένα καλάζνικοφ, τρείς αυτοσχέδιες βόμβες, 2 χειροβομβίδες κρότου λάμψης, τέσσερις φωτοβολίδες, ένα γκλοπ και ηλεκτρονικός εξοπλισμός
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1052 times

Δημοσίευση από Wazzaa » πριν από 3 χρόνια

Εννοείται. Το συγκεκριμένο ASL δεν το έχω βρει πουθενά και κανένας απότι βλέπω. Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει ήδη.
Πάντος αν μέχρι το Δεκέμβρη δεν το έχω βρει κάπου τότε αν δεν σου ήτανε κόπος θα ήθελα να δοκιμάσω και το balm μιας που το lotion είναι φοβερό. ^_^
Για τις ξυριστηκές, ξυράφια κτλ έχεις δίκιο....

:thnx

Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015

Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 314 times
Been thanked: 208 times

Δημοσίευση από Stam » πριν από 3 χρόνια

Πραγματικά απολαυστική και αυθεντική αφήγηση.
Ευχαριστούμε για το χρόνο που αφιέρωσες και μοιράστηκες το ταξίδι σου Κωνσταντίνε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”