Βαλίτσες ταξιδίου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Φωτογραφίες, ιστορίες, εμπειρίες από τα ταξίδια των μελών μας.
NavalArchitect

Είμαι σίγουρος πως πολλοί από μας ταξιδεύουν συχνά-πυκνά για δουλειά ή και για αναψυχή, άρα λοιπόν σίγουρα όλοι έχουμε σε κάποια χρονική στιγμή χρησιμοποιήσει βαλίτσα/βαλίτσες για ταξίδι.

Μικρές, μεγάλες, ελαφριές, βαριές, φθηνές, ακριβές, carrry-on ή checked-in, ας δούμε τί σας αρέσει ή και τί έχετε να προτείνετε από τις εμπειρίες σας!

Προσωπικά, είχα χρησιμοποιήσει συστηματικά τις ίδιες 1-2 βαλίτσες (μιλάμε για checked-in luggage) για αρκετά χρόνια, έως ότου από τα μέσα του 2008 αποφάσισα να αγοράσω την πρώτη 'ακριβή' της παρέας. Μία Tumi 26" ($750) - ballistic nylon, πολύ γερή, χωράει πολλά, είναι expandable, κλπ. Το μοντέλο είναι το 'Alpha', αν δεν απατώμαι.

Το κακό της είναι ότι είναι λιγάκι προς το να την πει κανείς βαριά αλλά κι ότι ήταν πανάκριβη όταν την αγόρασα (πλήρωσα MSRP στο Σαν Φρανσίσκο). Επίσης, μία βαλίτσα σαν αυτήν είναι πάντα στόχος σε αεροδρόμια τύπου Φιλιππίνες, Αφρική, Ιταλία, Ανατολική Ευρώπη, κλπ. (είναι από τις βαλίτσες που, τουλάχιστον παλαιότερα, θα σου την έκλεβαν για την ίδια τη βαλίτσα κι όχι για τα περιεχόμενά της).

Έχει δύο ροδάκια από κάτω, τα άλλα δύο είναι σταθερά σημεία στήριξης. Μετά από 5 συνεχή χρόνια χρήσης και τουλάχιστον 5-6 ταξίδια το χρόνο, ακόμη κρατά καλά. Το εσωτερικό sliding lock για τη δυνατότητα να γίνεται expandable δυστυχώς δεν δούλευε καλά από την αρχή, αλλά αυτό γενικά δεν με ενόχλησε ποτέ.

Εικόνα

Εικόνα

Είχα άλλη μία Samsonite, πάλι εκεί στις 24" - 26", από ύφασμα/nylon. Καλή κι αυτή, έδειξε σημεία κούρασης όμως πιό γρήγορα από την Tumi. Μην ξεχνάμε όμως ότι κόστισε το 1/4 της Tumi. Δεν έχω φωτό της Samsonite, μιας και την έχω στην Ελλάδα.

Η γνώμη μου για τις Samsonite είναι ότι είναι καλές και σωστές για τα χρήματά τους βαλίτσες. Κάποια μοντέλα μάλιστα δίνουν πάρα πολύ καλό value-for-money.

Πέρυσι στην Shanghai ήθελα κάτι οικονομικό και αγόρασα αυτήν εδώ:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά μέσα στους τελευταίους 12 μήνες, και τα έχει πάει καλά. Όμως έχει ένα θέμα με το ένα από τα 4 ροδάκια της, κι αυτό έχει κάνει τη συνύπαρξη μαζί της πλέον δύσκολη. Τα χρήματά της τα έχει ήδη βγάλει, οπότε μπορεί πλέον είτε να αποστρατευθεί μερικώς είτε να δοθεί. Ήταν η πρώτη μεγάλη βαλίτσα που απέκτησα με 4 ροδάκια, και μπορώ να πω ότι αυτό το σύστημα βοηθά πολύ σε κάθε ταξίδι (από το 2006 αλλάζω πάντα 3 αεροδρόμια και 3 αεροπλάνα για να έρθω Αθήνα...)

Πρόσφατα έκανα 1-2 ταξίδια στην Ιαπωνία και πήρα μαζί μου αυτή τη βαλίτσα. Με κούρασε πολύ, παρ'όλο ου η χωρητικότητα αλλά και η αντοχή της είναι σχετικά καλή. Κατά συνέπεια ήθελα κάτι νέο, ώστε να το έχω με την Tumi για μικρά αλλά και μεγάλα ταξίδια.

Μετά από σκέψη κατέληξα να πάρω 2 Rimowa, τις περίφημες και πανάκριβες Γερμανικές. Η μία που πήρα είναι η σχετικά μικρή αλουμινένια Topas (22", carry-on, 45 λίτρα χωρητικότητα) και η άλλη η αρκετά μεγαλύτερη αλλά ελαφρύτερη 29" Limbo (75 λίτρα χωρητικότητα) σε μπλέ χρώμα.

Topas 22" carry-on:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Limbo 29":

Εικόνα

Εικόνα

Οι Rimowa έχουν όνομα, αντοχή, φήμη, αλλά και υψηλή τιμή. Σε fora που έχω διαβάσει, frequent fliers μιλούν πως είναι ευχαριστημένοι με την αντοχή των, άλλοι κάνουν παράπονα για βαθουλώματα που έχουν υποστεί οι βαλίτσες τους ή για θέματα που είχαν με το ότι λ.χ. η βαλίτσα δεν έγινε αποδεκτή ως carry-on (τώρα με ενδο-Ευρωπαικό ταξίδι μπροστά σου και αναχώρηση από Heathrow για παράδειγμα δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά, θα σε πατήσουν στο κεφάλι ανελέητα με τους στεγνούς 'κανονισμούς' τους).

Η προσωπική μου άποψη είναι πως αυτού του τύπου οι βαλίτσες είναι μεν στυλάτες και καλές, αλλά αφ'ενός μεν προκαλούν σε διάφορα αεροδρόμια κι αφ'ετέρου δεν είναι expandable. Οι άλλες, αν είσαι γεμάτος πράγματα, ή αν πας κάπου και ψωνίσεις, έχεις το περιθώριο να τις στριμώξεις εσωτερικά, να τις φουσκώσεις λίγο - το φερμουάρ που έχουν θα σε βοηθήσει, δεν θα σε πουλήσει. Οι Rimowa δεν σου δίνουν τέτοια περιθώρια.

Έχοντας όμως δύο Tumi στη συλλογή, μία Alpha Bravo carry-on (πολύ καλή) και την προαναφερόμενη μαύρη (26"), αποφάσισα αυτή τη φορά να πάω σε 'σκληρού' τύπου. Θα δούμε.

Τις Rimowa θα τις έπαιρνα από το koffer24.de αλλά ένα όμορφο πουλάκι από το SQTalk.com μου σφύριξε ότι οι τιμές του συγκεκριμένου site δεν συμπεριλαμβάνουν φόρο, οπότε είχα την επιλογή είτε να τις παραγγείλω mail order από Γερμανία είτε να τις πάρω (λίγο πιό ακριβά) από εδώ. Επέλεξα το δεύτερο, που μου έδωσε και την επιλογή (α) δωροεπιταγής 75 Ευρώ, και (β) την δυνατότητα να τις πάω πίσω αν κάτι πάει στραβά.

Τα καλά λόγια που διαβάζω στα fora είναι για τις Briggs & Riley, οι οποίες λέγεται πως έχουν lifetime guarantee. Τα σχέδιά τους βέβαια είναι λίγο κλασικά, αλλά σε ποιότητα είναι πολύ καλές. Το ότι σου αλλάζουν χωρίς χρέωση άμεσα βέβαια ό,τι χαλάσει, εφαρμόζεται με ταχύτητα σε οργανωμένες χώρες όπως Αμερική, Αγγλία κλπ. Για άλλες χώρες δεν μπορώ να πώ...

Σε άλλο νήμα θα γράψω και για carry-ons.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Ωραία παρουσίαση Κωνσταντίνε,σ'ευχαριστούμε !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Κωνσταντίνε, αυτές τις ημέρες κοιτάζω και εγω για τη βαλίτσα του υιού που θα πάρει στην Αμερική.
Είμαι στο ψάξιμο και σιγά σιγά έμαθα το σύστημα με τις κλειδαριές για τα Αμερικάνικα Αεροδρόμια.
Υπάρχει και ο περιορισμός των 23 kg . Απο οτι έχω δει μάλλον σε Βrics με 4 ρόδες , θα καταλήξουμε για την σχέση ποιότητας τιμής ( 150 - 170 Ευρώ).
Πάντως τι ψάξιμο συνεχίζεται.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πολύ ωραίες Κωνσταντίνε. Η Limbo πάντως τα σπάει!!!
Άρης
NavalArchitect

Γιάννη ό,τι βαλίτσα και να πάρει, εκεί που θα πάει έχει τα πάντα και σε σούπερ τιμές. Οπότε καλό είναι να μην δώσετε πολλά, στην Αμερική μπορεί να πάρει πολύ καλύτερο πράγμα σε πιό ανταγωνιστική τιμή.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κωνσταντίνε μεγειά, πανέμορφα είναι!!Καλά ταξίδια και αποθηκεύσεις να έχεις!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Giannis έγραψε:σιγά σιγά έμαθα το σύστημα με τις κλειδαριές για τα Αμερικάνικα Αεροδρόμια.
Τι εννοείς Γιάννη;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Οι βαλίτσες με Αμερικάνικες προδιαγραφές είναι εκείνες που έχουν τις λεγόμενες TSA Locks.
Oι συγκεκριμένες κλειδαριές παίρνουν ενα 3ψήφιο κωδικό που βάζει ο κάτοχος της βαλίτσας, αλλά κάτω απο τον μηχανισμό υπάρχει μια κλειδαριά η οποία ανοίγει απο κλειδιά που υπάρχουν στα Αμερικάνικα τελωνεία και κατ αυτό τον τρόπο ελέγχεται η βαλίτσα σου χωρίς να καταστρέφεται.
Εαν δεν έχει κάποιος βαλίτσα τέτοιου τύπου , υπάρχουν αντίστοιχα λουκέτα με 3ψήφιο κωδικό και κλειδαριά.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Με αφορμή την συζήτηση που ειχαμε για το τι παίρνουμε μαζί μας στα ταξίδια είπα να ανεβάσω μια πολύ βολική suit carry case την Samsonite glisten ii. Ειναι ιδανική για ταξιδι 2-3 ημερων που χρειαζεσαι κοστούμι.
Εχει στην προσθια πλευρα της μια θηκη για γραβατα και μια μεγαλη οπου μπορεις να βαλεις ανετα μεχρι και δυο ζευγαρια παπούτσια. Στο εσωτερικο εχει κρεμαστρες , δυο μικρές θηκες για καλλυντικα, ζωνη, και οτιδηποτε μικροαντικειμενο, οπως επίσης και αλλες 3 θηκες. Η μια ειναι μεγαλυτερη και χωραει παντελονι, μπλουζακια, και οι αλλες δυο χωρουν ακριβως δυο πουκάμισα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άρης
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Επειδή ενδιαφέρομαι για μία βαλίτσα με ροδάκια αλλά και λαβές για πλάτη (ίσως είναι συνδυασμός σαν τα σακίδια, έχω πετύχει κατα καιρούς στο δρόμο κάποιους) έχετε να προτείνετε κάποια; Κατα προτίμηση ψάχνω μόνο σε μαύρο (όλο). Επίσης με ενδιαφέρει και μια τσάντα-κοστουμοθηκη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”