Ημερολόγιο Ταξιδίου: "Το φως που δεν ελέγχεται"

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Φωτογραφίες, ιστορίες, εμπειρίες από τα ταξίδια των μελών μας.
NavalArchitect

hero έγραψε:Μπραβο Κωσταντινε , καμερα ΝΧ10 γραφει το exif σωστα ?
Ευχαριστώ. Σωστά, είναι η ΝΧ10 είτε με τον 35-άρη είτε με τον 50-άρη φακό (effective length).
wolfy έγραψε:Κωνσταντίνε μια παράκληση:

Την επόμενη φορά βάλε καμιά παραπανίσια φωτό από τις αεροσυνοδούς! :megagrin
Ε, μέχρι να'ρθει η επόμενη φορά, ας μην σ'έχω να περιμένεις. Πάρε μια-δυό φωτό από παλαιότερο ταξίδι, το οποίο ήταν στην ίδια διαδρομή μάλιστα (PVG-SIN, Ιούνιος 2010)!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραία γραφή Κωνσταντίνε , πολυ ωραίο που το μοιράστηκες μαζί μας αυτό!Εύχομαι καλή ξεκούραση και περαστικά!Αλλά να μη φας τίποτα βρε Κωνσταντίνε, είναι σωστό αυτό?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Θα φάω την Παρασκευή που μας έρχεται, στην επιστροφή. Αφού τώρα άρχισε πάλι το σύστημα να δουλεύει, αυτό είναι το σημαντικό...
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
12
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Μπράβο Κωνσταντίνε!!!
Μας ταξίδεψες μαζί σου!!!
Σου εύχομαι να είσαι πάντα γερός και να μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου!!!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Με το καλό να φας πάλι!

Ώρε κάτι γυναικάρες :drool !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

+1! :megagrin :megagrin :megagrin
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Αυτο δεν ειναι τοπικ ειναι "πλανευτηριο",δεν το ειχα δει τωρα θα το παρακολουθω
Ωραια πραγματα και τα "ουρανια" μα φυσικα και τα κοριτσια,μπραβο Κωνσταντινε.

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Με έκαψες Κωνσταντίνε, και ξέρεις τον λόγο.. Πανέμορφο!
Εικόνα
NavalArchitect

Ευχαριστώ παιδιά, θα έχουμε και συνέχεια βέβαια στην ιστορία μας...
NavalArchitect

Να ενημερώσω απλά πως λόγω του ότι στην επιστροφή του ταξιδιού ήμουν κρυωμένος, δεν ασχολήθηκα με να τραβήξω περισσότερες φωτογραφίες, να κρατήσω σημειώσεις, κλπ. Είτε κοιμόμουν, είτε ήμουν ζαβλακωμένος από λίγο πυρετό που έκανα.

Κατά συνέπεια η ιστορία μας τελειώνει κάπου εδώ, το μόνο που έχω θα παραθέσω μερικές φωτό από το μενού στο αεροπλάνο, πτήση Αθήνα - Σιγκαπούρη. Η πτήση φεύγει 13:15 το μεσημέρι και έχει διάρκεια περίπου 10 ώρες και 40 λεπτά (ανάλογα με το flight path φυσικά). Κατά συνέπεια σερβίρεται γεύμα απογευματινό (στην ουσία) και μετά πρωινό περίπου 1 1/2 - 2 ώρες πριν την προσγείωση στη Σιγκαπούρη.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Έρχονται δύο ακόμη ταξίδια όμως μέχρι τα μέσα Ιουνίου οπότε πιστεύω τότε να κάνω κάτι καλύτερο. Και τα δύο θα είναι Νότιος Κορέα - Ελλάδα με ΤΚ (με την Τούρκικη δηλαδή) την οποία δεν έχω κάνει ποτέ long haul, έχω ακούσει καλά λόγια όμως. Στο route ICN-IST Airbus έχουν τα A340, και μάλιστα έχω γνωρίσει Έλληνα πιλότο που είναι συγκυβερνήτης σε αυτό τον τύπο αεροπλάνου με την ΤΚ.

Τα εισητήρια κλείστηκαν από την εταιρία μου εδώ, οπότε ούτε λόγος για πιθανές επιλογές τύπου Qatar (QR), Singapore (SQ), κλπ. εκτός κι αν είναι οι φθηνότερες (πράγμα που δεν συνέβαινε στην προκειμένη περίπτωση). Η Emirates ήταν παραδόξως πιό ακριβή (αλλά ούτως ή άλλως δεν την προτιμώ μιας και τα μίλια τα'χω στις SQ και QR). Η Lufthansa (LH) ήταν στα ίδια χρήματα με την ΤΚ και πετά από Πουσάν απευθείας (με 1 ώρα στάση στη Σεούλ για να πάρει κόσμο) αλλά λόγω Ελληνικών εκλογών το Μάιο δεν είχε θέσεις και καθότι είμαι άνθρωπος κι όχι σκύλος ούτως ή άλλως δεν ήθελα για λόγους αξιοπρέπειας να περάσω είτε από FRA είτε από MUC.

Το δρομολόγιο της ΤΚ είναι το συντομότερο από όλα, μιά σχετικά μεγάλη πτήση από Σεούλ για Κωνσταντινούπολη (κάπου 11 ώρες και 45 λεπτά) και μετά η μικρή βέβαια της επιστροφής στην πατρίδα. Να προσθέσουμε φυσικά το εσωτερικό δρομολόγιο 45 λεπτών περίπου PUS-GMP (Πουσάν - Σεούλ) είτε με ΚΕ (Korean Air) είτε με Air Busan (η οποία ανήκει στην Asiana) και μετά 45 λεπτά διαδρομή με το εξπρές λεωφορείο για την αλλαγή αεροδρομίου στη Σεούλ (το Incheon έχει ελάχιστες εσωτερικές πτήσεις, όλες σχεδόν φεύγουν από το άλλο αεροδρόμιο της Σεούλ, το Gimpo) .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”