Διακοπές στην Τήνο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Φωτογραφίες, ιστορίες, εμπειρίες από τα ταξίδια των μελών μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Συμφορουμίτες, θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας για να προγραμματίσω τις διακοπές μου στην Τήνο. Έχω βγάλει εισιτήρια για 12 με 18 Αυγούστου και θα ήθελα να μου προτείνεται μέρος για διαμονή (2 ενήλικες και ένα δίχρονο), παραλίες, ταβέρνες, αξιοθέατα και αν θα χρειαστώ αμάξι.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Τι μου θυμίσες...
Είχα πάει με τη μαμά μου όταν πέρασα πανελλαδικές.
Δεν ξέρω να σου πω που να μείνεις αλλά ξέρω να σου πω 2-3 πράγματα να πάρεις και να δεις...
Σίγουρα πήγαινε στην Παναγία της Τήνου.
Σίγουρα κάνε κανά τάμα αν θες και εννοείται για μένα πάρε αγιασμό.Αν θυμάμαι καλά δεξιά όπως μπαίνεις στο προαύλιο είχε Βρυσάκια με αγιασμό.
Εγώ αν δεν κάνω λάθος είχα πάρει και γυάλινο μπουκαλάκι από εκεί για να τον βάλω μέσα.

Επίσης κάτι άλλο που θα πρότεινα είναι τα λουκούμια και οι Χαλβαδόπιτες.Κυρίως είναι Συριανά αλλά υπάρχουν και ντόπια νομίζω.Θα τα βρεις παντού όμως και είναι λαχταριστά.
Α και να μην ξεχάσω Καριόκες Τήνου.

Υπάρχει και μια σαπουνοποιεία με χειροποίητα σαπούνια κ.λ.π η ena karo!

Εγώ θα πεταγόμουνα και Σύρο που είναι δίπλα έχει νομίζω και πολλά δρομολόγια και πιο πολλά αξιοθέατα.

Να σου πω που θα μείνεις φίλε μου δεν ξέρω γιατί αυτό είναι προσωπικό.
Μπες όμως για μια ματιά στο diakopes.gr και κυρίως το ekdromi.gr
Εκεί είναι πολλές οι επιλογές.

Για αμάξι δεν θα έπαιρνα εγώ διότι οι αποστάσεις δεν ήταν τραγικά μεγάλες.
Εμείς δεν είχαμε πάρει τότε αλλά εσείς φίλε Ηλία μπορεί να χρειαστείτε αν θέλετε να γυρίσετε όλο το νησί.
Τα λεωφορεία περνάνε συχνά αν δε με απατά η μνήμη μου και αν χρειαστείς όχημα νοικιάζεις ένα για 1-2 μέρες.

Αυτά είναι όσα θυμάμαι από το 2007...
Ελπίζω και κάποιος άλλος να σε διαφωτίσει καλύτερα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πολύ Τηλέμαχε για τις πληροφορίες. Θα επισκεφτούμε τον Ναό σίγουρα και μάλλον θα πάμε και στον εσπερινό την παραμονή του Δεκαπενταύγουστου. Και σίγουρα θα δοκιμάσω τις χαλβαδόπιτες και λουκούμια!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Δεν θυμαμαι που ειχα μεινει αλλα ειχα μεινει εξω απο την πρωτευουσα κοντα σε μια παραλια και ητνα καταπληκτικα. Αμαξι θα χρειαστεις οπωσδηποτε. Θα με διχρονο παιδι θα διαλεγα εκτος πολης ιδιαιτερα την χρονικη περιοδο που θα εισαι εσυ, και καπου σε παραλια με που θα μπορεις να εχεις προσβαση με τα ποδια. Εγω που ειμαι απο δυσκολος μεχρι αρνητικος για αυτα τα νησια εμεινα με τις καλλιτερες εντυπωσεις μαζι με την Συρο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Νίκο. Αν και στην αρχή προσανατολιζόμασταν για διαμονή στην Χώρα και να μην πάρουμε αμάξι τώρα ψάχνουμε και περιοχές εκτός κέντρου όπως Άγιο Σώστη και Άγιο Ιωάννη και μάλλον θα πάρουμε αμάξι.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Σε τετοιες περιπτωσεις συμφερει να νοικιασεις αυτοκινητο κ οχι να παρεις το δικο σου για πολλους λογους, με πρωτο το οικονομικο. Κλεισε κ οχημα απο πιο πριν, πιστευω θα χεις καλυτερη τιμη. Δεν χανεις κ τιποτα να τα βαλεις κατω οσο αφορα τη μεταφορα του αυτοκινητου, αλλα απ αυτα που γνωριζω, δεν σε συμφερει.

Το που θα μεινεις το γνωριζεις εσυ, αναλογα με το τι θες να δεις, αν βολευουν τα ωραρια συγκοινωνιας με τα δικα σου, αν μπορεις να κουβαλας τα καθημερινα απαραιτητα σου με τις συγκοινωνιες η με τα ποδια, αν θες παραλια κοντα σου, αν θες να χει μαγαζια για διαφορα ψωνια κοντα, εστιαση κτλ. Ο καθενας απ τις διακοπες του εχει διαφορετικα ζητηματα πολλες φορες.

Πατερας εισαι Ηλια, απ οτι καταλαβα τουλ, δε περιμενες εμενα, αλλα ανθρωποι ειμαστε. Το πιτσιρικι μην το χασεις απ τα ματια σου ουτε δευτερολεπτο. Δε θελω να σε τρομαξω, αλλα εκεινες τις μερες στην Τηνο γινεται...λαικο προσκυνημα! Πολλοι οι επιτηδειοι και γενικα πατα με να σε πατω. Ευχομαι κ γω εκ των προτερων να ξεκουραστειτε κ να περασετε ωραια.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ηλία το καλύτερο ξενοδοχείο είναι το Tinos Beach μετά Porto Tango και ακολουθούν όλα τα άλλα...

Εκτός όλα αυτά που είπαν παραπάνω τα παιδιά,συμπληρώνω αυτά που μου έχουν κάνει εντύπωση.

Οπωσδήποτε:
. Στο (Θαλασσάκι) στον όρμο Υστερνίων,θα "βάλεις τα κλάματα" για μια σειρά από λόγους,όπως την απίστευτη γαριδομακαρονάδα,για τον μυθικό γαύρο,για τη σαλάτα με τη λούζα,για το λιτό ντεκόρ,για τις σπιτικές λεμονάδες,βυσσινάδες και κορομηλάδες,για το κύμα που 'γλείφει' τα πόδια σου ενώ τρως.

. Γαλακτομπούρεκο στο (Κεντρικόν) και στο (Ντουάρ) Παλιά καλή χασαποταβέρνα στη Στενή,στον (Κάκτο) για το πιο αμφιθεατρικό ποτό,στον (Αργοναύτη) για ένα κοκτέιλ με ρακί+μπόνους το φοβερό μπαλκονάκι,Δροσιά και αγκινάρες στο (Ήταν Ένα Μικρό Καράβι) στο παλιό λιμάνι της Τήνου,υπάρχει μια κρυφή καταπράσινη αυλή που σερβίρει 'πειραγμένες' ελληνικές γεύσεις,Για λουκουμάδες στους Loocooμάδες,Για τηγανητό καλαμάρι στο (Σαν Το Αλάτι) στην παραλία του Αγίου Φωκά,Στο Pranzo για πίτσα.

. Μέτρα τους περιστεριώνες στον Κάμπο,στην Κάτω Μεριά της Τήνου τα Μοναστήρια είναι ο παράδεισός σου.

. Εκθέσεις γλυπτών,ζωγραφικής και φωτογραφίας,σεμινάρια εικαστικών εφαρμογών και γενικότερα ένα σωρό ενδιαφέρουσες καταστάσεις.

. Στον Πύργο ένα από τα πιο διάσημα χωριά του νησιού και την Σχολή Καλών Τεχνών της Τήνου,μια επίσκεψη στο σπίτι-μουσείο του Γιαννούλη Χαλεπά.

. Στα Υστέρνια,το Μουσείο Υστερνιωτών Καλλιτεχνών,Στο κεχροβούνι η Ιερά Μονή Θεοτόκου μοναστήρι της Αγίας Πελαγίας.

* Στα καλά ξενοδοχεία που έχουν τα πάντα,μπορείς να νοικιάσεις και αυτοκίνητο,το οποίο το θεωρώ must,οι αποστάσεις είναι μεγάλες,αν θέλεις να δείς την Τήνο,εάν νοικιάσεις πάρε ένα τζιπάκι,για πρόσβαση σε παραλίες κ.ο.κ.
**Στα υπόψιν αυτά που προτείνουμε δεν είναι ούτε τα μισά,ρίξε και μια ματιά και εδώ,όσο για τα λουκούμια και τις Χαλβαδόπιτες το καλύτερο τυρί-μέλι+++ (παγκόσμια) μόνο στην Σύρο,Τήνος-Σύρος=30 λεπτά... :whistle: :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Η Τήνος έχει κατ' εμέ την αθλιότερη Χώρα απ' όλα τα κυκλαδονήσια αλλά τα ωραιότερα χωριά. Το αντίθετο συμβαίνει σην Σύρο.
Προσθέτω: Καρδιανή, Πάνορμος, Βώλαξ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πολύ όλους!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”