Το τατουάζ...

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Η μάνα μου λέει, μην τυχών και κάνεις τατουάζ... δεν θα ξανά μπεις στο σπίτι!!! :!@#!

Έτσι και πολλά άλλα σπίτια όπως και σε αυτό που έμενα εγώ ξορκίζαμε το(α) τατουάζ.
Κατά κάποιο τρόπο το καταλαβαίνω, η ιστορία του τατουάζ είναι μεγάλη και όχι πάντα η καλύτερη.

Το τατουάζ έχει πολλές χρήσης σε όλες τις κουλτούρες και πολιτισμούς.
Κάπου ήταν για θεραπευτικούς λόγους, κάπου για προστασία από "μάγια" από το κακό, τύχη.
Κάποια λένε μία ιστορία, ένα επίτευγμα, ένα βαθμό, μία ηλικία... και πολλά πολλά άλλα.

Σε κάποιες πάλι ήταν ένα μαρκάρισμα, τιμωρία, απομόνωση...

Στην σημερινή εποχή που διανύουμε όμως το τατουάζ έχει πάρει μία άλλη μορφή.
Έχει γίνει ένα είδος τέχνης, όπου ο καμβάς του καλλιτέχνη (αν βρεις πραγματικά έναν) είσαι εσύ.
Εσύ δίνεις την παραγγελία και το αποτέλεσμα μένει για "πάντα" πάνω σου.

Μερικά παραδείγματα...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Προσωπική μου άποψη, το τατουάζ δεν είναι κάτι που σε στιγματίζει (εκτός αν το θες).

Εδώ που είμαι έχω πολλούς συναδέλφους που η εμφάνισή τους για τα ελληνικά δεδομένα είναι επιεικώς απαράδεκτη και σε καμία εταιρία δεν θα έβρισκαν δουλειά ακόμα και στις ποιο "ριζοσπαστικές" και "απελευθερωμένες". Αποδεικνύονται όμως πως είναι καταπληκτικοί χαρακτήρες και απίστευτοι επαγγελματίες στην δουλειά τους!

Φιλικά Ανδρέας.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Παλαιότερα κατά καιρούς, είχε περάσει από το μυαλό μου να κάνω ένα μικρό και διακριτικό τατουάζ στον ώμο. Το θεωρώ τέχνη. Δεν μου αρέσουν όμως τα τεράστια, που καλύπτουν τόσο μεγάλες επιφάνειες του σώματος, όπως αυτές που φαίνονται στις φωτογραφίες παραπάνω.

Η σκέψη δεν έχει εγκαταλειφθεί, αλλά με προβληματίζει και εμένα (όπως και τον Απόστολο) λίγο η μονιμότητά του. Και μην μου πει κανείς για laser, το να δώσεις πχ 100€ για να κάνεις ένα tatoo και μετά 2000€ για να το βγάλεις δεν το βλέπω ως λύση.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αν είναι να κάνεις τατουάζ για να το σβήσεις αργότερα καλύτερα να μην το κάνεις...
Μία από τις "ιδέες" του τατουάζ είναι η μονιμότητα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
StavrosM
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 13:15
11
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμία, Βόλος
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 48

Μεγαλωσα και εγω με την αποψη οτι τα τατουαζ τα κανουν οι "φυλακισμενοι" και με την φραση που ακουγα απο μικρος"με τατουαζ στο σπιτι δεν μπαινεις".
Τελικα εκανα ενα στα 19 μου χρονια και το αποδεχτηκαν ολοι.
Στα επομενα 17 χρονια εκανα αλλα εξι σε διαφορα σημεια του σωματος μου και το τελευταιο το εκανα φετος το καλοκαιρι στον καρπο του αριστερου μου χεριου, στο σημειο που φοραω το ρολοι, γιατι εχω να κανω με "την αφροκρεμα" της Ελληνικης κοινωνιας , και κατι τετοιο δεν το αποδεχονται.
Την σημερινη εποχη το να εχει καποιος τατουαζ δεν τον στιγματιζει, αλλ στην Ελλαδα ειμαστε λιγακι πισω σε αυτο.
Πριν απο 6- 7 χρονια ημουνα στο Μαντσεστερ για καποια εκαπιδευση και ο τεχνικος διευθυντης της εταιρειας εκει, ειχε σχεδον ολοσωμο τατουαζ και παρα πολλα σκουλαρικια σε διαφορα σημεα του κεφαλιου.
Αυτο ομως εκει δεν τους ενοχλει γιατι κοιταζουνε και τι γνωσεισ εχεισ και οχι πως εισαι.

Αν θελετε την γνωμη μου, καντε το σχεδιο που σας αρεσει σε τατουαζ, σε σημειο που να μην το βλεπετε καθε μερα η καθε φορα που βγαζετε τα ρουχα σας. Ετσι θα σας μεινει για παντα χωρις να το βαρεθειτε.
"Ουδείς Επικυνδυνέστερος Εχθρός εκ του Ευεργετηθέντος Αχάριστου"
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σταύρο υπάρχει η δυνατότητα να μας τα δείξεις;
Αν θέλεις...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
StavrosM
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 13:15
11
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμία, Βόλος
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 48

Οταν μπορεσω να βγαλω φωτογραφιες, πολυ ευχαριστως.
"Ουδείς Επικυνδυνέστερος Εχθρός εκ του Ευεργετηθέντος Αχάριστου"
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ποια είναι η γνώμη των νεότερων μελών μας για τα τατουάζ; Πως το αντιμετωπίζετε; Θα κάνατε ποτέ σας;

Σταύρο ακόμη περιμένουμε φωτογραφίες! :megagrin
manoskaras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 23 Φεβ 2013, 01:32
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Kαλησπέρα στην παρέα κι από εμένα.

Κατά τη γνώμη μου το τατουάζ στο δυτικό πολιτισμό ,είναι μια μορφή έκφρασης και εφόσον ο ¨Μάστορας" που το κάνει έχει μεράκι και είναι καλλιτέχνης μπορεί να είναι πραγματικά ένα έργο τέχνης!

Προσωπικά έχω τρία τατουάζ που τα έκανα στο εξωτερικό , 2 στη Νορβηγία και 1 στη Βουλγαρία , διάλεξα ανθρώπους που πραγματικά αγαπούσαν την τέχνη τους και πάνω απ΄όλα το είχαν σαν μεράκι και μετά σαν δουλειά . Αυτό που διαπίστωσα ήταν η κοινή φιλοσοφία των καλιτεχνών και η οπτική τους, καθώς διαφορά είχε μόνο (σε μικρό βαθμό) η τεχνοτροπία τους και αυτό λόγω της διαφορετικότητας των κλιματικών συνθηκών.

Αυτό με έκανε ακόμα πιο φανατικό φίλο της τέχνης και έκφρασης των τατουάζ καθότι είδα ανθρώπους άλλης κουλτούρας να έχουν τις ίδιες ιδέες με εμένα επάνω σε αυτό το θέμα και να με κάνει να πιστεύσω ακόμα περισσότερο ότι ένα τατουάζ μπορεί πραγματικά να εκφράζει κομμάτι του εαυτού μας και συνάμα να αποτελεί μια ζωγραφιά !

Δεν θα ξεχάσω το καλοκαίρι του 1999 , όταν και είχα κάνει το πρώτο μου τατουάζ που καθόμουν στην πισίνα ενός ξενοδοχείου κάνοντας τις διακοπές μου και τυχαία βρέθηκαν πίσω μου 2 τραγουδιστές ενός μεγάλου Ελληνικού Hip-Hop συγκροτήματος , νομίζοντας ότι ήμουν τουρίστας τους άκουγα να σχολιάζουν το τατουάζ μου , ο ένας ανέφερε πολύ ωραίο τατουάζ , έργο τέχνης , κοίτα λεπτομέρια και πως αλλάζει την έκφρασή του κάθε φορά που κινείτε... (αυτό επιτυγχάνετε με κάποια συγκεκριμένη τεχνοτροπία) .
Ο άλλος υποτιμιτικά ανέφερε έλα μωρέ τί έκανε σιγά ΄΄εκανε ένα σκύλο και τί είναι αυτό ( παρεπιπτόντως είναι πολικός λύκος). Εκείνη τη στιγμή έστριψα και είδα τον τύπο να έχει τατουάζ, ένα Σταυρό στο στήθος του οπότε δεν άντεξα ( μου έθιξε την υπερηφάνεια) και του απάντησα . Τελικά μετά από κουβέντα το πόρισμα ήταν ότι ο τύπος είχε το συγκεκριμένο τατουάζ γιατί έπρεπε , ήταν ράπερ και έπρεπε να το είχε , απλά διάλεξε να είναι ωραίο το σχέδιο και τέρμα.

Το συμπέρασμά μου από την άνωθι ιστορία ; Αν το κάνετε θα το έχετε μια ζωή , διαλέξτε εκτός από ωραίο να είναι και έκφραση του ευατού σας, των ιδεών σας του πιστεύω σας. Απλά αν δεν είστε σίγουροι μην το κάνετε , σκεφτείτε το και αποφασίστε με το χρόνο σας . Αν όμως το κάνετε συνηδειτά και ώριμα τότε πραγματικά θα είστε περήφανοι και θα το χαίρεστε όλη σας τη ζωή , χωρίς να το μετανοιώσετε , χωρίς να το βαρεθείτε και το κυριότερο χωρίς ποτέ να ντραπείτε γιαυτό ( Δυστυχώς στην Ελλάδα επικρατεί σε κάποιους αυτή η εντύπωση ακόμα , ότι δηλαδή είναι σημάδι ντροπής και στιγματισμού).

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας που διαβάσατε τα γραφόμενά μου ,

Φιλικά Μανώλης.
Άβαταρ μέλους
E.A.Poe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 22:57
11
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Λοιπον μην εχοντας ταταουαζ αλλα εχοντας ασχοληθει με την ιδεα του και με μια παρεα που οι 2 εχουν και οι αλλοι 2 θελουν να κανουν...εχω να σχολιασω τα εξης! Θεωρω οτι ενα τατουαζ αν γινει για τους σωστους λογους εναν απο τους πιο δημιουργικους τροπους εκφρασης αλλα και την εξωτερικευση βαθυτερων συναισθηματων...υπαρχει γενικα μια ταση ομως εδω και μερικα χρονια να βαρανε ο,τι να ναι σε οποιον να ναι με αποτελεσμα ειτε πολυ ασχημα σχεδιασμενα ταουαζ ειτε 124855 κοπελες με αστερακια στον αστραγαλο και 5415 αντρες με σχεδια μαορι που ειναι τα νεα tribal...το οποιο κατα τη γνωμη μου ειναι τελειως ανοητο...δεν αγοραζεις μπλουζακι θα το εχεις και στα 80 σου...εχω αποτρεψει ατομο απο παρεα να κανει-παραθετοντας αρκετα χαζους λογους ειναι η αληθεια-γιατι πολυ απλα ηθελε να κανει εναν αετο γτ ηταν ωραιο σα σχεδιο και οσο πιο φθηνα γινοταν...και τα δυο λανθασμενη σκεψη χρειαζεται προσεκτικη επιλογη καλλιτεχνη και ακομα προσεκτικοτερη επιλογη της ιδεας προς αποτυπωση....και γενικα νομιζω οτι θα διαφωνησω με το Μανωλη στο θεμα περι Ελλαδας...νομιζω πλεον σκαλωνουν ειτε 50αρηδες+που δεν εχουν ζησει ποτε εξωτρικο παππουδες και μερικη υπερβολικα αποστειρωμενοι μικροτερης ηλικιας αλλα γενικα εχει αρχισει να γινεται μοδα....βεβαια ακομα και αυτοι δεν εχουν και ιδιαιτερα επιχειρηματα καθοτι το οτι τα ειχαν πειρατες καρατουμενοι και φυλες αμαζονιου-αφρικης-νεας γουινεας κτλ δεν νομιζω οτι αποτελει κατι μεμπτο απλα τυχαινει ολοι οι παραπανω να ηταν φτωχοι και συνηθως αυτο ειναι το θεμα....
Σταυρος,
A real man wants two things: danger and play. Therefore he wants woman as the most dangerous plaything.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Antonis έγραψε:Ποια είναι η γνώμη των νεότερων μελών μας για τα τατουάζ;
Η δικιά μου, είναι ίδια με της μητέρας του Ανδρέα!
andreas έγραψε:Η μάνα μου λέει, μην τυχών και κάνεις τατουάζ... δεν θα ξανά μπεις στο σπίτι!!! :!@#!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τατουάζ”