Τατουάζ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σκεφτομαι να κάνω τατουάζ, τώρα που είμαι αρκετά ώριμος και μπορώ να αποφασίζω για μένα. :megagrin
Εσείς έχετε κάνει κάποιο τατουάζ;
Ή μήπως σκέφτεστε να κάνετε κάποιο;

Αν έχετε κάνει, είναι κάτι που σας αντιπροσωπεύει η απλά σας άρεσε;

Αν δεν θέλετε, γιατί;

Γενικά θέλω να δω τα κατά και τα υπέρ (αν υπάρχουν) σε ένα τατουάζ.

Ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δεν έχω κάνει τατουάζ, ούτε σκέφτομαι να κάνω. Γενικότερα δε μου αρέσουν τα τατουάζ στους ανθρώπους, ως εξωγενής επέμβαση στο δέρμα. Αυτό αποτελεί προσωπική μου αισθητική, ας μη θιχτεί κάποιος παρακαλώ, αν έχει διαφορετική.

Είναι μία ακριβή επέμβαση δύσκολα αναστρέψιμη, με μεγάλο ενδεχόμενο μόλυνσης, αν αυτός που το κάνει δεν προσέξει.

Έχω δει άτομα να ξεκινούν από ένα μικρό τατουάζ και να το μεγαλώνουν σταδιακά, γεμίζοντας ολόκληρη την πλάτη, ολόκληρα τα πόδια ή τα χέρια. Νομίζω ότι παθιάζονται και χάνουν το νόημα.

Σεβόμενος τις απόψεις όσων έχουν τατουάζ ή θέλουν να κάνουν, πιστεύω ότι υπάρχουν άλλοι τρόποι να αλλάξει κανείς την αισθητική του σώματός του. Π.χ. μπορεί να κάνει γυμναστική, βελτιώνοντας τη φυσική του κατάσταση και αποκτώντας όμορφη γράμμωση.

Ειδικά όταν περνούν τα χρόνια, τα τατουάζ νομίζω ότι φαίνονται άσχημα σε γέρικα ζαρωμένα σώματα.

Όταν δω μία κοπέλα με τατουάζ, χάνει πόντους αισθητικής στα δικά μου μάτια. Δεν εννοώ ότι καταστρέφεται η εικόνα που έχω γι' αυτήν, αλλά είναι ένα μείον, όπως π.χ. το να είναι υπέρβαρη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 17 Μαρ 2011, 09:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.
1)Γιατί είναι μόνιμο , μη αναστρέψιμο. Δεν θα ήθελα κανένα ντύσιμο , κανένα ρολόι , κανένα ζευγάρι παπούτσια , κανένα ΙΧ , κανέναν υπολογιστή , κανένα ξυριστικό να το έχω μόνιμα το ίδιο , χωρίς δυνατότητα αλλαγής.Το τατουάζ είναι μόνιμο και αυτό.
2)Μου θυμίζει βάρβαρες φυλές. Οι έλληνες έγιναν γνωστοί για τον παρθενώνα , το Λεωνίδα , τον Αλέξανδρο κτλ και όχι γιατί είχαν τατουάζ , φορούσαν φτερά , είχαν λιμαρισμένα δόντια και άλλα τέτοια.
3)Λόγοι υγείας. Αν σχολιάζουμε τη σιλικόνη στα σαπούνια ξυρίσματος που ακουμπάνε το δέρμα για 3' , δεν είμαι σίγουρος ότι το οποιοδήποτε μελάνι υποδόρια μόνιμα είναι απολύτως ασφαλές.
4)Γενικά μου αρέσει το μινιμαλιστικό και το φυσικό. Το να τρυπάει κανείς το δέρμα , να ξοδεύει λεφτά και χρονο για ένα σκιτσάκι πάνω στο δέρμα του , το θεωρώ περιττό , χάσιμο χρόνου .
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μου αρέσει πάρα πολύ και θα είχα ήδη κάνει αν δεν ήταν μόνιμο. Αυτός είναι και ο μόνος μου προβληματισμός. Αν υπήρχε τρόπος να το αφαιρέσεις μα την ίδια διαδικασία που το κάνεις θα είχα κάνει πολλά.
Αν κάποια μέρα κατασταλάξω στο 100% ίσως και να κάνω.
Πάντως τα γουστάρω πάρα πολύ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Αφενως υπαρχει τροπος να βγει το τατουαζ απο οσο ξερω με laser(βεβαια κατα τη γνωμη μου ειναι δωρο αδωρο γιατι θα δωσεις κανα 200ευρω για να το κανεις και κανα 2χιλιαρο για να το βγαλεις...),αφετερου εχω την εντυπωσει οτι ειναι ψιλοτοξικο γενικα και σαν υλικα που χρησιμοποιεις για να το κανεις...,αφετριτου( :megagrin) πρεπει να μην εισαι εβραιος γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν σε θαβουν σε jewish cemetery μετα
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

http://www.google.gr/url?sa=t&source=we ... lA&cad=rja" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.google.gr/search?hl=el&clien ... oo&spell=1" onclick="window.open(this.href);return false;


Κανόνες του Men's Only έγραψε:Επιτρέπονται μόνο αποσπάσματα των άρθρων τα οποία όμως θα συνοδεύονται υποχρεωτικά από κάποια ερώτηση ή κάποια γνώμη σας. Επίσης πρέπει πάντοτε να γράφετε και την πηγή του συγκεκριμένου άρθρου παραθέτοντας το link προς την πηγή.
To ποστ το αφηνω για την ωρα εδω, την επομενη φορα ομως Εικόνα .. Το λεω για να μην υπαρξει παρεξηγηση. Τα εχουμε συζητησει τοσες φορες, και εχουμε παραθεσει το επιμαχο σημειο αλλες τοσες..

Φιλικα
Στεφος
[MOD Team]
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
NavalArchitect

Σκέπτομαι να κάνω ένα κάποια στιγμή (στα επόμενα 1-2 χρόνια).

Ήδη κοιτώ σχέδια και ιδέες...
draminos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 06:11
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Καλησπέρα
Εχω δυο απολύτως προσωπικά το ένα η κόρη μου και το άλλο
Τα ονόματα τον παιδιών μου .τα έχω σε σημεία που δεν φενονται
Επιδεικτικά γιατί είναι ωπως ειπα προσωπικά .
Και δεν το μετάνιωσα ούτε μέρα .
Αντίθετα θέλω να κάνω και άλλα.

Χαιρετσμους
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πάντα αναρωτιέμαι όταν βλέπω ονόματα παιδιών σε τατουάζ: ποιός είναι ο λόγος να το κάνεις;
Δεν κρίνω, απλά θέλω να καταλάβω το σκεπτικό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα! και σε εμένα δεν αρέσουν τα τατουάζ. Συμφωνώ με όλους τους λόγους παραπάνω αλλά κυρίως με ενοχλεί που έχει γίνει ένα είδος μόδας ... εμένα προσωπικά και δεν θέλω να προσβάλω κανέναν από όσους έχουν τατουάζ μου δίνουν την αίσθηση βρωμιάς στο δέρμα . Ειδικά κάτι τύποι που κάνουν αυτά τα μανίκια στα χέρια με κάνουν να νομίζω ότι είναι απλυτοι για μέρες... Επίσης δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι το δέρμα όλων αυτών σε μεγάλη ηλικία ... ειδικά κάτι τύποι με τατουάζ στο λαιμό ή στο πρόσωπο , τους σκέφτομαι όταν θα γεράσουν και από εκεί που κάτι ίσως κάνει ένα νέο trendy έναν ηλικιωμένο των κάνει ξεφτίλα ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τατουάζ”