Τατουάζ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μάλλον σήμερα κόντρα στα ταμπού και στα στερεότυπα πάνε όσοι ΔΕΝ κάνουν τατουάζ ,γιατί το αντίθετο πια είναι πολύ συνηθισμένο... και γενικά δεν μου αρέσει να είναι όλοι οι άνθρωποι σαν να έχουν βγει από γραμμή παραγωγής. .. μαλλιά στυλ Ροναλντο, μούσι, αποτρίχωση στο σώμα και στα πόδια, τατού και όποιος δεν ακολουθεί αυτή τη γραμμή είναι ξεπερασμένος. .. Λυπάμαι αλλά δεν θα πάρω . Τώρα το ξαναλέω ο καθένας κάνει ότι θέλει. Άλλωστε κάθε άντρας περπατά στη ζωή με τα δικά του πρότυπα και αρχές και κάνει αυτό που τον προστάζει η συνείδηση και η καρδιά του. Καλό βράδυ σε όλους
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αγαπητε φιλε και συναγωνιστη Ακη συμφωνω απολυτα μαζι σου. :handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupleft:
αυτο βεβαια ισως να ειναι και μια ενδειξη του οτι μεγαλωνουμε πνευματικα και βιολογικα(γερναμε θα ελεγαν οι οχτροι μας :character-oldtimer: ).οπως και να χει παντως ειμαστε ντεμοντε(out of fashion) οποτε οτι και πουμε παει στο βροντο.ασε να κπορευονται οπως θελουν.ετσι και αλλιως εμεις εχουμε δικιο. :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileyguy: : :music-deathmetal:
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Είμαστε μεγάλοι αλλά παραμένουμε μάχιμοι ... καλό βράδυ συναγωνιστή...
Υ.Γ.: Μαχο ειλικρινά σε 2 αγορές με επιρρεασες (στα στικάκια lea και στη vitos Classica ) και οι 2 είναι απίθανες !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Γενικά θα συμφωνήσω σε ένα πράγμα.
Το να κάνει κάποιος τατουάζ λόγο μόδας (ίσως) είναι ανόητο καί γενικά όταν βλέπω κάποιον/α με τατουάζ προσπαθώ πάντα να βρω την 'αιτία'/ιστορία που μπορεί να κρύβεται πίσω από αυτό.

Βρίσκω τον λόγο 'θέλω και εγω' δυστυχώς τις περισσότερες φορές.
Δηλαδή: γιατί το έκανες;
Απάντηση: ήθελα να το κάνω.

Σε ελάχιστες περιπτώσεις η απάντηση είχε/έχει ουσία.

Βέβαια και μόνο που υπάρχει η απάντηση ήθελα να το κάνω είναι θετικό. Αρχίζει και ξεθωριάζει αυτό το 'τι θα πει ο κόσμος;'.

Όσο για τη σχέση του τατουαζ στα παλιά τα χρόνια με το τωρα ειναι όσο οι δεινόσαυροι με τις σαύρες.
Τατουάζ μεν, αλλά δεν πρεπει να μας τρομάζει πια!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Ένας συγγενής μου ναυτικός είχε φτιάξει κάπου στο εξωτερικό στις αρχές του '60 ένα τατουάζ στο μπράτσο με μια ιδιαίτερα περίτεχνη σύνθεση μιας Ελληνικής σημαίας.

Ο λόγος ήταν διότι στα παιδικά του χρόνια στο χωριό του είχαν δώσει το παρατσούκλι "ο Σημαίας". Να αναφέρω ότι στο χωριό τα παρατσούκλια τα δίνουν με όχι καλή πρόθεση οπότε ο συγγενής για να τους δείξει ότι δεν τον ενοχλούσε το παρατσούκλι, τους "έτριβε στη μούρη" το τατουάζ που είχε κάνει στο μπράτσο του.

Ακόμη και τώρα στα 80+ του το θαυμάζω στο χέρι του όποτε τον συναντώ. Το σχέδιο αν και κάπως ξεθωριασμένο λόγω των περισσότερων από 50 ετών που κουβαλάει, ακόμη κρατάει καλά και φαίνονται πολλές από τις λεπτομέριές του.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

επισης ελληνικα λεγεται δερματοστιξια.δηλ.στιγματισμος του δερματος.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ομως το "στιζω" σημαινει ταυτοχρονα και διακοσμω. Παρολα αυτα, ας παμε λιγο παρακατω - οσοι ξερουν 2-3 πραγματα για το που, πως, απο ποιους, με τι κοστος, με ποιες συνεπειες κλπ κλπ ας δωσουν μια εικονα για τη σημερινη πραγματικοτητα των τατουαζ πχ στην Ελλαδα.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σωστο.παρολα αυτα ομως η πρωταρχικη εννοια του στιζω ειναι κεντω,χαρασω,στιγματιζω.υπεροχη ελληνικη γλωσσα(η μοναδικη γλωσσα).για οσους θελουν παραυτα να διακοσμηθουν/στιγματιστουν,κεντηθουν κτλ.εδω
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ένα πολύ καλό κι εμπεριστατωμένο άρθρο για τη δερματοστιξία στην αρχαία Ελλάδα και Ρώμη, δημοσιευμένο στο περιοδικό Journal of Roman Studies του πανεπιστημίου Cambridge.
C.P. Jones, Tattooing and Branding in Graeco-Roman Antiquity, JRS 77 (1987)
Εδώ η περίληψη του άρθρου.

Θα χαρώ να διαβάσω (σε ΠΜ παρακαλώ) από τους γνώστες συμφορουμίτες επιστημονικά τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη, ότι δηλαδή στην Αρχαία Ελλάδα δεν ήξεραν τα τατουάζ. Διότι ως γνωστόν, η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ' την αμάθεια.

Και με την ευκαιρία, πρέπει να διορθώσω το αρχικό μου χθεσινό post: κανένας σώφρων δεν κάνει τατουάζ λόγω trend.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Θα χαρώ να διαβάσω (σε ΠΜ παρακαλώ) από τους γνώστες συμφορουμίτες επιστημονικά τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη, ότι δηλαδή στην Αρχαία Ελλάδα δεν ήξεραν τα τατουάζ. Διότι ως γνωστόν, η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ' την αμάθεια.
Επειδη εγω ήμουν ενας από αυτους που υποστήριξαμε ότι το τατουάζ δεν ήταν ποτέ μέσα στην κουλτούρα του Έλληνα, εκτός του ότι γινεσαι προσβλητικός, έχω την εντύπωση ότι ή μας δουλευεις ή δεν διάβασες καν εσύ ο ιδιος το άρθρο που έβαλες...ή δεν καταλαβαίνεις καν τι σου απαντά όποιος εχει αντιθετη άποψη!
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τατουάζ”