Ιδέες για γυαλιά ηλίου

Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Γειά σας! Καλοκαίρι έρχεται έτσι λοιπόν σκέφτηκα να γράψω ένα άρθρο για τα γυαλιά ηλίου μιας και το θέμα το έχω ψάξει αρκετά. Θα σας προτείνω διάφορα μοντέλα από κάποιες μάρκες που τις θεωρώ κορυφή (όποια γυαλιά από τις συγκεκριμένες μάρκες και να πάρετε θα είναι εξαιρετικά).

Persol: Μία από τις καλύτερες εταιρίες οπτικών, ταιριάζουν απόλυτα με καθημερινό και επίσημο ντύσιμο, αν και λίγο τσιμπημένες οι τιμές, πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους.
Persol PO0649, Persol PO3058S

Ray Ban: Τι να πω για αυτή την εταιρία. όλοι λίγο-πολύ την ξέρουμε, είναι άλλωστε η Νο1 μάρκα σε πωλήσεις γυαλιών ηλίου.
Ray Ban Wayfarer, Ray Ban Aviator, Ray Ban Clubmaster

American Optical: Μοιάζουν αρκετά με τα γυαλιά της Ray Ban (σε καμία περίπτωση δεν είναι αντιγραφή) είναι λίγο πιο οικονομικά και οι φακοί της είναι ανάλογοι αν όχι καλύτεροι από της Ray Ban.
American Optical Pilot, American Optical General

Oakley: Ιδανικά γυαλιά για κάζουαλ και σπορ εμφανίσεις (αυτή τη μάρκα χρησιμοποιεί και ο αμερικάνικος στρατός)
Oakley Frogskins, Oakley Garage Rock.

Moscot: Αν ψάχνετε γυαλιά vintage είναι η καλύτερη επιλογή. Χειροποίητος σκελετός και εξαιρετική ποιότητα φακών. Πιστεύω δείχνουν πάρα πολύ μαζί με κουστούμι.
Moscot Lemtosh

Αυτά τα μοντέλα είχα να σας προτείνω και μια τελευταία συμβουλή. Να μην προτιμάτε τα γυαλιά από διάφορους οίκους μόδας π.χ. Armani Gucci κλπ. όχι ότι δεν είναι καλά απλώς δεν συγκρίνονται με τα παραπάνω. Αυτά λοιπόν, ελπίζω να σας βοήθησα.
opjim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Αύγ 2014, 11:26
9

Κορυφαία επίσης μάρκα με γυαλιά ηλίου είναι επίσης και τα Maui Jim με πολωτικούς φακούς που βελτιώνουν τα χρώματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 30 Αύγ 2014, 12:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Θα σε παρακαλούσα να επικοινωνήσεις με τον διαχειριστή σχετικά με την πολιτική των υπογραφών. Φιλικά, Αντώνης.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

american optical pilot sunglasses
47_6.jpg
aosunglasses.jpg
don_draper_madmen_sunglasses_large.jpg
tumblr_l682alwD6F1qa80jt.jpg
hkTdEA1l.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

του αγαπημένου μας Don Draper
είναι Randolph Engineering Aviator
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

opjim έγραψε: ... με πολωτικούς φακούς που βελτιώνουν τα χρώματα.
Παίδες, πριν αγοράσετε γυαλιά ηλίου, ζητήστε να σας δώσουν να δοκιμάσετε γυαλιά με πολωτικούς φακούς. Μετά από αυτή την εμπειρία δεν έχει πισωγύρισμα... 8)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

randolph engineering aviator sunglasses
Don-Draper-mad-men-sunglasses.jpg
duvallApocalypseNow2.jpg
In-The-Box-450.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μετά απο δύο πολωτικά ζευγάρια Ray Ban και Οakley αναγκάστηκα ν'αγοράσω με μη πολωτικούς φακούς ένα ακόμη ζευγάρι. Οakley και πάλι. Ο λόγος ? Δε μπορούσα να δώ την οθόνη του GPS όταν οδηγούσα με αποτέλεσμα να φοράω τα γυαλιά σα να έχω πρεσβυωπία.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το εχω ακουσει και εγω αυτο με τους πολωτικους φακους.συνηθιζει το ματι και μετα θες γυαλια.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε μπορούσα να δω λόγω της αντανάκλασης. Γι'αυτό και τα πολωτικά είναι ιδανικά για ψάρεμα και υπαίθρια σπορ.
Για προβλήματα μετέπειτα δε ξέρω κάτι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ηλίας έγραψε: Δε μπορούσα να δώ την οθόνη του GPS όταν οδηγούσα με αποτέλεσμα να φοράω τα γυαλιά σα να έχω πρεσβυωπία.
Έχεις δίκιο σε αυτό Ηλία. Και εγώ στο κινητό δεν μπορώ να δω καθαρά, πρέπει να τα βγάζω. Κατά τα άλλα όμως δεν υπάρχει σύγκριση.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γυαλιά”