Γυαλιά Ηλίου

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πως και δεν είχαμε θέμα για γυαλιά ηλίου (αν και νομίζω οτι ταιριάζει στο Αξεσουάρ &Gadgets)?
Τα θεωρώ απαραίτητο αξεσουάρ, κυρίως στην χώρα μας. Προσωπικά, για μια περίοδο από μέσα Απριλίου μέχρι τέλος Μαΐου, δεν μπορώ να βγω έξω χωρίς γυαλιά(εννοείται τις νορμάλ ώρες, όχι στις 10 το βράδυ).

Έχω 2 ζευγάρια. Το ένα (Rebel) είναι frameless, με πράσινους φακούς. Πανάλαφρο και ξεκούραστο, σχεδόν ξεχνάω ότι τα φοράω. Με έχει βολέψει απίστευτα στην καθημερινότητα μου, δηλαδή στην δουλειά, στο αυτοκίνητο με τα συνεχή μπες-βγες.

Το άλλο, είναι τα γνωστά Rayban Aviator με Polarized φακούς και σκελετό σε ανθρακί απόχρωση. Τα αγόρασα πέρυσι και συνήθως τα χρησιμοποιώ μόνο εκτός δουλειάς ή τουλάχιστον σε περιπτώσεις όπου είμαι ευπρεπώς ενδεδυμένος και όχι με φόρμα εργασίας.

Εικόνα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μόλις αποκτήσαμε! :beah2
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

:thanks
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ωραιο τοπικ,μπραβο φιλε !
Εδω και πολυ καιρο εχω βαλει στο ματι τα Rayban με Polarized φακους
Υπαρχουν μεγεθη σε αυτα,σαν νουμερα δηλαδη;
Κοστος εν Ελλαδι;
Στον Μεταξα τα ειχα δει επιδειξη ας το πουμε.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ωραίος Φώτη.

Μου άρεσαν σχεδιαστικά τα Rebel, για την Rayban δεν έχω να πω πολλά γιατί και τα ηλίου και τα μυωπίας μου είναι της εταιρείας. Η αλήθεια είναι ότι τα δικά μου γυαλιά (έχω μια μάσκα Rayban) δεν τα φοράω πολύ συχνά, αν και τον τελευταίο καιρό λόγω ήλιου αρχίζω και αναθεωρώ.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δορυφέρων έγραψε: ...Υπαρχουν μεγεθη σε αυτα,σαν νουμερα δηλαδη;
Κοστος εν Ελλαδι;...
Ναι υπάρχουν 3 μεγέθη.Άλλοι τα ξεχωρίζουν με γράμματα (S, M, L) και άλλοι με νούμερα (νομίζω τα ανδρικά είναι 56, 58, 60). Σε κάθε περίπτωση, τα δικά μου είναι το μεσαίο μέγεθος.

Επειδή το είχα συζητήσει με τον οπτικό μου όταν τα πήρα, μου ανέφερε οτι η προτεινόμενη τιμή της αντιπροσωπείας (Luxotika) είναι 190€, αλλά οπωσδήποτε μπορεί κάποιος να τα βρεί και φθηνότερα. Βασικά το κόστος ανεβαίνει πολύ λόγω των φακών.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχουν περασει απο τα χερια μου 2 ζευγαρια Ray Ban και ευχαριστως θα αγοραζα και τριτο
Ελεγα να τα παρω αυτη τη φορα απο ebay ή καποιο e-store αλλα φοβαμαι μηπως γινει καμια στραβη με κωδικους
Εδω πουκαμισο πας να παρεις σε Ελληνικο μαγαζι και αλλου σου κανει το Νο 3 αλλου το L αλλου το 17
Δεν βγαζεις ακρη και φοβαμαι μην παρω πχ μικρα ή τυπου μυγας και ειναι αστεια
Η τιμη καλη ειναι,τοσο μου ειχαν πει πριν 2 χρονια περιπου στου Μεταξα οπου τα δοκιμασα
Για τους φακους Polarized ακουω εδω και χρονια τα καλυτερα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Για γυαλιά Δόρυ δεν το συνιστώ, είναι καλύτερα να τα δοκιμάσεις σε φυσικό κατάστημα. Ακόμη και αν έχεις καταλήξει, πάλι νομίζω είναι καλύτερα από φυσικό κατάστημα κατά την γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Επίσης Δορυφέροντα, αν αποφασίσεις να αγοράσεις γυαλιά με Polarized φακούς, θα πρέπει να ξέρεις οτι ενδεχομένως να έχεις δυσκολία στην χρήση ηλεκτρονικών συσκευών με οθόνη (κινητό, GPS, ηλεκτρ. ρολόι κλπ).
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Eγώ έχω ένα carrera polaroid, ένα παλιό ζευγάρι siluete τα οποία τα έχω και πολύ μακρινή οδήγηση καθώς είναι πανάλαφρα (είναι σαν απο σύρμα φτιαγμένα) και φυσικά ένα γευγάρι Rayban aviator RB3025 003/32 τα οποία είναι φανταστικά γυαλιά με ντεκραντέ φακό!

Να θυμόσαστε πως κάθε σταρ έχει στη κατοχή του ένα τέτοιο ζευγάρι ΡΒ 3025!Τα δικά μου τα διαφήμιζε ο Μπραντ Πιτ :thnx !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γυαλιά”