Γυαλιά Ηλίου

dreamer
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 2 times

Re: Γυαλιά Ηλίου

Δημοσίευση από dreamer » πριν από 4 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα για τα rayban κρυσταλλα.εχει πεσει κατα πολυ η ποιοτητα τους και πλεον δεν τα προτιμω.
τους καλυτερους φακους και και ειδικα για οδηγηση τους εχουν οι maui jim που ολοι οι φακοι τους ειναι πολωτικοι και διαφορετικα κατασκευασμενοι(στα αλλα μπαινουν τα φιλτρα το ενα πανω στο αλλο,σαυτα ειναι ενσωματωμενα μεσα στον φακο-δοκιμαστε και θα καταλαβετε την καθαροτητα), revo παρα πολυ καλα αν και οχι ολα τα μοντελλα ελεω οτι οπως ειπωθηκε ανηκουν σε λουξοτικα και μονο ορισμενα μοντελλα εχουν φτιαχτει οπως τα καλα μοντελλα,τα πολυ στυλατα και πολυ ειδικα για οδηγηση serengheti και τελευταια μια μαρκα που εγωπροσωπικα γουσταρω πολυ και σαν σχεδια αλλα και σαν φακο, τα porsche design που εχουν φακους rodenstock(μπορειτε να βρειτε και γυαλια rodenstock αλλα σε λιγα κλασσικα σχεδια). ;)

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 4383 times
Been thanked: 5336 times

Δημοσίευση από aris22 » πριν από 4 χρόνια

Η πλάκα είναι οτι μετά τον Στρατό είχα αγοράσει το συγκεκριμένο μοντέλο Ray ban και μετά απο λίγο το πούλησα επειδή φαίνονταν τα μάτια μου οταν ημουν στην σκιά και φαινόταν σαν να ηταν μυωπίας.....Τόσο ήξερα ο #4%@!! :dash :dash :dash :dash :dash :dash :dash
Το κακό βέβαια ολοκληρώθηκε οταν πριν απο 5 χρόνια περίπου έχασα (έπεσαν απο το αμάξι οταν βγάζαμε πράγματα σε διακοπές ) τα αγαπημένα μου Ray Ban bausch Lomb for driving . Τέτοιο γυαλί για την οδήγηση απλά δεν υπήρχε....Απίστευτο κρύσταλλο (μελί χρώμα το αγαπημένο μου ) εξαφάνιζε οποιαδήποτε αντανάκλαση στον δρόμο , και έκανε την οδήγηση παιχνιδάκι και με ντάλα ήλιο , τι να πω κρίμα... :(

Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1625 times

Δημοσίευση από ch2700 » πριν από 4 χρόνια

Αρη εχω η ειχα ακριβως τα ιδια γυαλια τα ειχα παρει πριν απο τριαντα χρονια απο την Αγγλια και δεν μου αρεσαν γιατι στην σκια φαινοταν σαν μυοπιας. Τωρα που επηξε λιγο το μυαλο τα ψαχνω και δεν τα βρισκω :dash :dash

Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 4383 times
Been thanked: 5336 times

Δημοσίευση από aris22 » πριν από 4 χρόνια

Α ρε Νίκο , ομοιοπαθής και εσύ ??? Καταπληκτικό γυαλί αλλά τα μυαλά που είχαμε τότε ήταν άστα να πάνε :b ............Και οσο βλέπω σε τι τιμές παίζουν στο ebay..... :boeller .Οχι οτι θα τα πουλούσα βέβαια.

Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

aggeloshellas
Νήπιο
Νήπιο

Δημοσίευση από aggeloshellas » πριν από 3 χρόνια

φίλοι καλημέρα. είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Ένας φίλος με ενημέρωσε για ένα e-shop που έχει πολύ οικονομικά γυαλιά ηλίου, πιστοποιημένα με CE αλλά δεν είναι επώνυμη μάρκα το ***
Πάντως σε όλη την Ευρώπη αλλά και στην Αμερική υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες πλέον με δικά τους brand names, που έχουν μεγάλη απήχηση στο κοινό που αρνείται να πληρώνει τα εξωφρενικά ποσά που ζητάνε οι δύο μεγάλοι κολοσσοί και έχουν κάτω από την ομπρέλα τους όλες τις ακριβές μάρκες και διαμορφώνουν την παγκόσμια αγορά.
Last edited by Antonis πριν από 3 χρόνια, edited 1 time in total.
Λόγος: Θα σε παρακαλέσω να επικοινωνήσεις με τον διαχειριστή για την διαφήμιση οποιουδήποτε προϊόντος ή καταστήματος. Φιλικά, Αντώνης.

Άβαταρ μέλους
nik16v
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: 11/16” Thomas Radley Cadman & Sons Bengall (1906-1953)
6/8” Thomas Turner & Co. Cutler to His Majesty (1834-1921)
Edwin Jagger DE8911BL
Has thanked: 7660 times
Been thanked: 3415 times

Δημοσίευση από nik16v » πριν από 1 χρόνο

Γυαλιά ηλίου με ζωγραφισμένα μουστάκια για όσους ενδιαφέρονται 8)

Εικόνα

Kleon Pittas
Νήπιο
Νήπιο

Δημοσίευση από Kleon Pittas » πριν από 1 χρόνο

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ πρόσφατα είχα πάει μια βόλτα στο Factory Outlet να αγοράσω μαγιό και έπεσε το μάτι μου σε κάτι ανδρικά γυαλιά ηλίου και διαπίστωσα τότε πως το εν λόγω κατάστημα διέθετε πάρα πολλά Brands γυαλιών και σε πολύ καλές τιμές.

Άβαταρ μέλους
herco
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 7861 times
Been thanked: 8457 times

Δημοσίευση από herco » πριν από 1 χρόνο

Καλημερα και σε σενα....δηλαδη θεωρεις οτι αυτα πχ ειναι ανδρικα γυαλια ηλιου ? 8)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 134 times

Δημοσίευση από ioannisf » πριν από 1 χρόνο

Προσωπικά τα Oakley, δεν τα τ' αλλάζω με τίποτα.

stergios

Δημοσίευση από stergios » πριν από 1 χρόνο

Τα oklaey, ray-ban, persol, revo και αλλα κορυφαια brands επαψαν να εχουν την ιδια ποιοτητα απο τη στιγμη που εξαγοραστηκαν απο την luxottica. Safilo και luxottica κατεχουν πλεον τεραστιο ποσοστο των ονοματων οπτικων. Παραμενει ιδια η φιλοσοφια, σχεδιαση κ τιμες και οι φακοι ειναι ιδιοι σε πολλα μοντελα των εταιριων του group. Δεν ειναι απαραιτητα κακο, αλλα υπερισχυει το marketing... Εχουν περασει παρα πολλα brands απ τα χερια μου, προ κ μετα luxottica. Καμια απολυτως σχεση ουτε σε σκελετο ουτε σε κρυσταλλο. Πλεον προτιμω εταιριες που ειναι ανεξαρτητες. Francois pinton, vuarnet, maui jim, serengeti, costa del mar, randolph engineering, uvex κ.α.

Πολυ τιμια γυαλια, οικονομικα και απο το 2012 περ ανηκει στη safilo, η polaroid.

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 4334 times
Been thanked: 4429 times

Δημοσίευση από Ηλίας » πριν από 1 χρόνο

Mάλλον είναι σωστή η διαπίστωσή σου Στέργιο. Είχα Αmerican Optical αγορασμένα τις καλές εποχές. Δε ξέρω αν υπάρχει πια η εταιρεία. Τώρα 2 ζευγάρια Ray-Ban που κάθονται και 2 ζευγάρια Oakley. Το Oakley έσπασε στην άρθρωση πριν 1 χρόνο και το έφτιαξα με "μόντα" 5€ να κάνω τη δουλειά μου. Απ' έξω και όταν τα φοράω δε το καταλαβαίνεις. Αλλιώς ήθελα 150€ μόνο για το σκελετό. 60 έκαναν οι φακοί και το ξέρω γιατί είχα πάρει ένα επιπλέον ζευγάρι τότε, κάβα. Τα πρώτα Οakley και τα Ray-Ban έχουν πολωτικούς φακούς και δε τα φοράω . Δε βλέπω την οθόνη του gps ! Αν αγοράσω άλλο ζευγάρι ή που θα είναι φθηνό στυλ Hawkers ( ελαφρύς πλαστικός σκελετός - φοράω γυαλιά πολλές ώρες τη μέρα ) και δε θα με νοιάζει να το πάρω χωρίς να το δοκιμάσω ή που θα είναι ακριβότερη μάρκα αλλά από κατάστημα.

Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γυαλιά”