Γυαλιά Ηλίου

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάρε μαζί σου μια γυναίκα ή ένα φίλο που να ασχολείται και να έχει κόλλημα με γυαλιά ηλίου, να σε φρενάρει. Νομίζω αν ρωτήσεις θα βρείς , το σπορ είναι πολύ δημοφιλές.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Rayban aviator έχεις δοκιμάσει ,ειναι κλασσικό στυλ, αρκετα όμορφο και διαχρονικο ,εγω εχω τα παρακάτω.
http://www.eye-shop.gr/eye-shop/gr/prod ... hlioy.html
θωμάς
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Tα ξέρω τα aviator αλλά δεν τα έχω δει πάνω μου... Tα wayfarer δεν είναι πιο κλασσικά και διαχρονικά λές;
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Tommy h έγραψε:Rayban aviator ειναι κλασσικό στυλ, αρκετα όμορφο και διαχρονικο
Κατα παραφραση του Χ.Κλυνν "κι αν ακομα τα αλλαζα παλι Rayban θα επαιρνα"

:bigsmilie
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Και εγώ φανατικός με την εν λόγω εταιρεία.
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

επειδη αναφερεις οτι το εχεις γωνιες (προσωπο),το σχημα απο τα weyfarer δεν πιστευω να σου ταιριαζει γιατι και αυτα εχουν γωνιες και θα τονιζονται πιο πολυ, επισης προσωπικα τα aviator τα θεωρω πιο ομορφα και πιο μουρατα :cool4 .
θωμάς
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Ως λάτρης της Ray Ban (όπως έχει ήδη ξαναπεί), τα νέα μου γυαλιά δεν θα μπορούσαν να είναι κάτι άλλο εκτός από Ray Ban και πιο συγκεκριμένα είναι αυτά. Έχουν το στυλ που μου αρέσει, δηλαδή δεν έχουν ολόκληρο σκελετό, είναι ελαφριά και δεν σε ενοχλούν όταν τα φοράς και μου αρέσει το χρώμα τους, τόσο του σκελετού όσο και των φακών. Μου άρεσαν από την πρώτη στιγμή που τα είδα, γιαυτό και δεν το πολυσκεύτηκα όταν τα φόρεσα και μου έκατσαν καλά.

Όπως έγραψα και παραπάνω, παλαιότερα δεν ήμουν των γυαλιών ηλίου, δεν τα θεωρούσα και τόσο απαραίτητα. Με το πέρασμα των χρόνων όμως αναθεωρώ, νομίζω ότι πλέον παύουν να είναι αξεσουάρ και εντάσσονται στην αναγκαία προστασία των ματιών μας. Και επειδή βρίσκομαι έξω πολλές ώρες οδηγώντας με ήλιο, η αναγκαιότητα αυτή για μένα γίνεται όλο και πιο έντονη.

Επί του παρόντος και λόγω της ταλαιπωρίας που υφίστανται τα γυαλιά λόγω δουλειάς, θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα παλιά μου, που είναι και αυτά της Ray Ban. Ποτέ δεν τα χώνεψα, τα πήρα ως εναλλακτική μιας άλλης μάσκας που δεν μου ταίριαζε, οπότε ποτέ δεν δέθηκα μαζί τους. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι είναι τα πιο ταλαιπωρημένα από όλα και εντούτοις αντέχουν!

Τέλος, δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω την κλασσική σειρά της Ray Ban, την οποία ακόμη και έχω. Τι να πρωτοπεί κανείς για μια σειρά γυαλιών που έχουν φορεθεί περισσότερο από κάθε άλλο, από άντρες και γυναίκες και είναι συνεχώς στην μόδα. Μπορούσες άνετα να τα φορέσεις πριν από 30 χρόνια και το ίδιο άνετα να τα φοράς και σήμερα. All time classics! Κλασσική γραμμή, μπορούν άνετα να συνδυαστούν και με σπορ και με πιο επίσημη ένδυση. Και ένα ακόμη πολύ σημαντικό, μπορούν να φορεθούν σχεδόν σε όλες τις ηλικίες. Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν άπειρες αντιγραφές και μετατροπές της σειράς αυτής.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Σαν καθημερινός χρήστης των Rayban Aviator για διάστημα πλέον των 25 ετών, έχω διαπιστώσει ότι από την εποχή που η φίρμα πέρασε σε ιταλικά χέρια (βλέπε Luxottica Group S.p.A.) η ποιότητα των κρυστάλλων έχει πέσει κατά πολύ. Τα σημερινά κρύσταλλα σε σχέση με τα παλαιότερα Bausch & Lomb είναι επιεικώς για ένα βήμα πριν τα σκουπίδια.

Τελικά η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όπου έχει μπλεχτεί το "fashion" στα προϊόντα η ποιότητα πάει περίπατο, βλέπε πχ τα After Shave, σαπούνια κλπ που πήρε η ακατονόμαστη (P&G)...
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Να θυμίσω ότι μπορούμε πάντα να διαλέξουμε ένα φθηνό σχετικά σκελετό που μας πάει και να ζητήσουμε από τον οπτικό μας, να αλλάξει τους φακούς με πιστοποιημένους απορροφητικούς πολωτικούς στην απόχρωση της αρεσκείας μας. Κόστος 50-70 ευρώ. Δεν γίνεται σε γυαλιά τύπου μύγα (oakley) ή μάσκας, οπού η καμπυλότητα είναι μεγάλη ή το πλαστικό κρύσταλλο είναι ενιαίο.

Το κάνω γιατί με τις τρελές μόδες δεν βρίσκω εύκολα σκελετό που να μου ταιριάζει. (Όχι δεν μου πάνε καθόλου τα πολύ καμπύλα γυαλιά όπως τα aviator :b :D )
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
dreamer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Μάι 2014, 14:37
9
Been thanked: 3 times

θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα για τα rayban κρυσταλλα.εχει πεσει κατα πολυ η ποιοτητα τους και πλεον δεν τα προτιμω.
τους καλυτερους φακους και και ειδικα για οδηγηση τους εχουν οι maui jim που ολοι οι φακοι τους ειναι πολωτικοι και διαφορετικα κατασκευασμενοι(στα αλλα μπαινουν τα φιλτρα το ενα πανω στο αλλο,σαυτα ειναι ενσωματωμενα μεσα στον φακο-δοκιμαστε και θα καταλαβετε την καθαροτητα), revo παρα πολυ καλα αν και οχι ολα τα μοντελλα ελεω οτι οπως ειπωθηκε ανηκουν σε λουξοτικα και μονο ορισμενα μοντελλα εχουν φτιαχτει οπως τα καλα μοντελλα,τα πολυ στυλατα και πολυ ειδικα για οδηγηση serengheti και τελευταια μια μαρκα που εγωπροσωπικα γουσταρω πολυ και σαν σχεδια αλλα και σαν φακο, τα porsche design που εχουν φακους rodenstock(μπορειτε να βρειτε και γυαλια rodenstock αλλα σε λιγα κλασσικα σχεδια). ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γυαλιά”