Γυαλιά Ηλίου

stergios

Τα AO με τις ισιες μπαγιονετες για τα κρανη πιλοτων :) ...υπαρχουν ακομη και φτιαχνονται οπως παντα Αμερικη. Καλο γυαλι και οικονομικο σχετικα. Παρομοια, στυλ aviator, τα randolph engineering που ανεφερα πιο πανω. Ριξε και μια ματια στα οπτικα της εταιριας polaroid. Καλοι φακοι ανετα, χαμηλο βαρος με μαξιλαρακια στα επιρινια, σε καποια μοντελα κ φοβερες τιμες. Φοραω ενα τετοιο στη δουλεια και το εχω και για προχειρο γενικως. Του εχω αλλαξει τα φωτα κ ακομη φοριεται. Εχει παρει αστεροπουλαδα απ τις πτωσεις. :)

Τα πολωτικα ειναι καταληλλα για θαλασσα κ πολη οπου υπαρχουν πολλες αντανακλασεις. Σ αλλα πολωτικα το.προβλημα με τις οθονες ειναι εντονο, σ αλλα οχι Ηλια. Επισης για την καθε χρηση υπαρχει και διαφορετικη κατηγορια γυαλιων ηλιου. Πχ οι κυριες κατηγοριες ειναι το χρωμα φακου, η καμπυλοτητα (curve) του καθε σκελετου, το υλικο σκελετου, το υλικο φακου κ ποιο ποσοστο φωτος αφηνει να περναει απ τους φακους.

Παρε ενα AO παλι αν σε βολεψανε. Για καθημερινο αν θες τη γνωμη μου, "πλαστικο" σκελετο με πολυκαρβονικο φακο αν θες για σκληρη χρηση, πεσιματα κτλ η κρυσταλλο αν θες καλυτερο φακο.

Παντως ειναι ενα ακομη μεσο προστασιας που οι περισσοτεροι το βλεπουν σαν αξεσουαρ και κ οχι σαν κατι που προστατευει τα ματια τους και το διαλεγουν συμφωνα με αλλα κριτηρια και οχι συμφωνα με αυτο που τους χρειαζεται.
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Η luxottica έχει εξαγοράσει την oakley ή είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος στην Ευρώπη.
Πάντως σαν κατοχος 3 μοντέλων m frame κ ενός straigthlink είμαι απόλυτα ιικανοποιημένος.Δεκαετίες τωρα.
Πάντως τα polaroid τα γλυκοκοιτάζω καιρό τώρα. ......
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Καλημέρα, σε στιλ wayfarer τι γνώμη έχετε για τα Oakley Frogskins; Υπάρχει κάποιος επίσημος αντιπρόσωπος; Εναλλακτικά έχετε υπόψη άλλα γυαλιά σε αυτό το στιλ περίπου;
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4116 times
Been thanked: 6752 times
Ηλικία: 58

Πολύ ευχαριστημένος με τα Maui Jim.
Design στυλ και "απόδοση".
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γυαλιά”