Οδοντόβουρτσα

Για όμορφα χαμόγελα!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αφού δεν έχουν κάνει οι admin κάτι αναγκάζομαι να το γράψω εδώ! :oops:

Σήμερα αγόρασα και μία οδοντόβουρτσα, την Gel Flex της aquafresh...

Εικόνα


Αρκετά καλή για ευαίσθητα ούλα όπως είναι τα δικά μου.
Σε σχέση με την προηγούμενη μου ποοοολύ καλλίτερη!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Εγώ έχω μια Oral-B Vitality επαναφορτιζόμενη! Παπάδες κάνει, δεν αφήνει τίποτα!
Εικόνα
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Εγω τυχαια στο χοντο προχθες επεσα πανω σε κατι οδοντοβουρτσες KENT με τριχα ασβου και γουρουνι.Προφανως εδω το γουρουνι ειναι ακριβο ως πιο σκληρο.Αλλα γενικα ειναι αρκετα ακριβες αν σκεφτει κανεις οτι κανουν 25 ευρωπουλα η γουρουνα και 6.16 ο ασβος.Εχει κανεις καμια εμπειρια?Ξερει αν αξιζουν?Παιζει αυτο που ισχυει και για τα πινελα οτι αν το πλενεις και το συντηρεις θα κρατησει καμια δεκαετια η μπα?
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

δεκαετία :bigeek

Εγώ αλλάζω μια οδοντόβουρτα το μήνα...

Μήπως είμαι υπερβολικός; :confused
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

πριν απο χρονια ειχα διαβασει οτι πρεπει να αλλαζουμε οδοντοβουρτσα καθε 3 μηνες.
να ρωτησουμε ομως και καποιον που θα ξερει περισσοτερα?
Μπαμπη τι λες και εσυ?
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ναι γιατί το θέμα δεν είναι η αντοχή της οδοντόβουρτσας αλλά η υγιεινή.

Για πές ρε Μπάμπη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Οι οδηγίες που έχω πάρει από τον θείο μου (οδοντίατρος) είναι άλλαγμα σε 3 μήνες (με 2 ημερήσια βουρτσίσματα).

Η Oral B έχει ένα σύστημα με τρίχες που αποχρωματίζονται και δείχνουν πότε πρέπει να αλλαχτεί μια οδοντόβουρτσα.
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Μπάμπης και hero θα ξέρουν σίγουρα περισσότερα. Εγώ χρησιμοποιώ την 2πλής κεφαλής Oral B με μπαταρίες. Γνωρίζω ότι η έντονη τριβή δεν κάνει καλό στο σμάλτο, καθώς και ότι καλό είναι να βουρτζίζουμε και την περιοχή των ούλων. Επίσης, πρέπει να βουρτζίζεται και η γλώσσα, αλλά όχι με την ίδια οδοντόβουρτσα! Υπάρχουν ειδικά ξέστρα. Επίσης, συμφωνώ με την τακτική αλλαγή της που έχει να κάνει και με την αντοχή της κάθε οοδντόβουρτσας, αλλά και με την ανάπτυξη μυκήτων πάνω της, ιδίως αν δε στεγνώνει σε φώς και ελεύθερο αέρα, αλλά σε κλειστό ντουλάπι.
Τέλος, αξιομνημόνευτη είναι η αξία του οδοντικού νήματος, ιδιαιτέρως σε όσους έχουν πολύ <<σμιχτά>> δόντια (σχεδόν ανύπαρκτο μεσοδόντιο διάστημα) κι επομένως δεν καταφέρνει η οδοντόβουρτσα ή η πλαστική οδοντογλυφίδα να καθαρίσει κι εκεί ακριβώς αναπτύσσεται τερηδόνα.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Δεκαετία;; :eek :eek Tρελή υπερβολή, με τίποτα. Αηδεία και μόνο που το σκέφτομαι, ακόμα και αν όντως είναι ανθεκτικές για τόσο μεγάλο χρονιακό διάστημα (λέμε τώρα).
Και ένας μήνας υπερβολή μου ακούγεται και αυτό, κακό στην τσέπη σου κάνεις δηλαδή σε αυτή την περίπτωση, όχι τίποτα άλλο. Εξάλλου τι 3 τι 4 μήνες ρε παιδιά το ίδιο πράγμα είναι. Μικρόβια έχει θεωρητικά από τα πρώτα βουρτσίσματα, οπότε μην τρελενόμαστε.

Οι ειδικοί πάντως λένε ανά 3 μήνες περίπου, όπως επίσης και για την οδοντόκρεμα λένε ότι πρέπει να αλλάζεται και αυτή συχνά και όχι 1 χρόνο συνέχεια με την ίδια πχ.
Μπορείτε να κάνετε μια μίνι απολύμανση στην παλιά σας οδοντόβουρτσα με ένα στοματικό διάλυμα φαρμακείου.
Και οπωσδήποτε επίσκεψη στον οδοντίατρο τουλάχιστο μια φορά το χρόνο για καθαρισμό.

Για λόγους υγιεινής όλα αυτά μιας και αυτό είναι το ζητούμενο και μετά η εμφάνιση.
eliakiss έγραψε: Τέλος, αξιομνημόνευτη είναι η αξία του οδοντικού νήματος, ιδιαιτέρως σε όσους έχουν πολύ <<σμιχτά>> δόντια (σχεδόν ανύπαρκτο μεσοδόντιο διάστημα) κι επομένως δεν καταφέρνει η οδοντόβουρτσα ή η πλαστική οδοντογλυφίδα να καθαρίσει κι εκεί ακριβώς αναπτύσσεται τερηδόνα.
Πολύ σωστό.
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Παλιότερα είχα διαβάσει σε έντυπο ένωσης οδοντιάτρων ότι οι οδοντόβουρτσες πρέπει να αντικαθίστανται κάθε έξι μήνες και τα δόντια πρέπει να πλένονται τρεις φορές την ημέρα (μετά από κάθε γεύμα).'

Πολύ σημαντικό είναι να βουρτσίζονται με κατακόρυφες κινήσεις και κι όχι με οριζόντιες. Είναι δύσκολο να το κάνεις, αλλά από τότε που το είχα ακούσει σε σεμινάριο, το ακολουθώ ευλαβικά. Μέχρι στιγμής, δεν έχω δει κανένα να το κάνει, αλλά όλοι κάνουν οριζόντιες κινήσεις.

Στην πράξη πλένω τα δόντια μου 2 φορές την ημέρα, ενώ αλλάζω οδοντόβουρτσα κάθε μερικά χρόνια. Δεν το συστήνω, απλώς έτσι κάνω.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Στοματική υγιεινή”