Οδοντόβουρτσα

Για όμορφα χαμόγελα!
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Αλέξουρος έγραψε:...Πολύ σημαντικό είναι να βουρτσίζονται με κατακόρυφες κινήσεις και κι όχι με οριζόντιες...
Σωστό.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Καλα και γω την κραταω πολυ γενικα 6μηνο με χρονο.Απλα ελεγα μηπως επειδη ειναι ειναι τριχα γουρουνιου η ασβου παιζει το ιδιο με το πινελο.Και καλα να το βαζεις καθε λιγο καιρο σε διαλυμα με λευκο ξυδι η borax οπως καποιοι καθαριζουν τα πινελα και να το καθαριζεις.Απλα δεν ξερω ποσο ανθεκτικες θα ειναι οι τριχες.Προσωπικα αν εδινε 25 ευρω για μια οδοντοβουρτσα θα επρεπε να μου βγαλει 4-6 χρονια :D(τσιφουτηςmode) :megagrin .
Οσον αφορα αυτο που λετε με το τριμηνο νομιζω οτι γενικα ειναι πολιτικη των μεγαλοβιομηχανιων σε συνεργασια με τους οδοντιατρους να το προωθουν για να πουλανε πιο πολυ.Παντως αν καθαριζεις καλα μια οδοντοβουρτσα και δεν ασκεις την τρελη πιεση καθως πλενεις τα δοντια σου τοτε πιστευω μπορει να πλυνει αξιοπρεπως για εξαμηνο
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

μα δεν είναι θέμα φθοράς της οδοντόβουρτσας αλλά θέμα υγιεινής...

Που είσαι μωρέ Μπάμπηηηηη!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

milancountera έγραψε:...σε συνεργασια με τους οδοντιατρους να το προωθουν για να πουλανε πιο πολυ...
:oops Μήπως θα ήταν δικαιότερο να έγραφες <<με κάποιους οδοντιάτρους>>; :megagrin
Clean face, clean heart...

Ηλίας
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Αλέξουρος έγραψε:Πολύ σημαντικό είναι να βουρτσίζονται με κατακόρυφες κινήσεις και κι όχι με οριζόντιες. Είναι δύσκολο να το κάνεις, αλλά από τότε που το είχα ακούσει σε σεμινάριο, το ακολουθώ ευλαβικά. Μέχρι στιγμής, δεν έχω δει κανένα να το κάνει, αλλά όλοι κάνουν οριζόντιες κινήσεις.
Mην είσαι σίγουρος :bigsmilie

Εγώ πρώτα τα περνάω με μια στρώση οδοντόκρεμας οριζόντια και μετά κατακόρυφα που δείχνει πιο αποτελεσματικό.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Σχεδον (οχι ολοι) καθε οδοντιατρος συστηνει με περιεργη μανια διαφορετικη μαρκα οδοντοβουρτσας-νηματος-οδοντοκρεμας-στοματικου διαλυματος.
Εκθειαζει το α' προϊον και υποβαθμιζει το β'.
Δοκιμαζεις με συνεση και οτι σου ταιριαζει το κρατας και συνεχιζεις.
Εαν οχι βρισκεσαι με ενα ντουλαπακι γεματο μπουκαλακια και τα συναφη και πολλα ευρω ελαφρυτερος.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δηλαδή εσάς ο οδοντογιατρός σας αρχίζει να σας συστήνει (με μανία κιόλας) την τάδε οδοντόβουρτσα ή την τάδε οδοντόκρεμα; Εγώ 2-3 οδοντίατρους που ξέρω και έχω επισκευθεί τοσα χρόνια μου είπαν ότι είναι θέμα προσωπικής επιλογής το τι προιόν θα διαλέξω, δεν υπάρχει καλό και κακό τουλάχιστον στις γνωστές μάρκες...
Προτείνονται κυρίως όμως τα φαρμακευτικά προιόντα. Όχι και τίποτα κινέζικες οδοντόβουρτες πχ 1 ευρώ οι 5, είπαμε :hystericalbs1
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

dimitris7 έγραψε:Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δηλαδή εσάς ο οδοντογιατρός σας αρχίζει να σας συστήνει (με μανία κιόλας) την τάδε οδοντόβουρτσα ή την τάδε οδοντόκρεμα;
Ειπα οχι ολοι.
Εχει συμβει οχι μονο σε μενα αλλα και σε πολλους γνωστους μου.
Επισκεψου 3 γιατρους πχ για αυχενικο να δεις οτι υπαρχει περιπτωση να σου πουν για 3 διαφορετικα χαπια με τον καθενα να "θαβει" αυτο που προτεινε ο αλλος.
Γνωστο αυτο εδω και χρονια,εχει παψει να με παραξενευει.
Παρατηρησε το και σε φαρμακοποιο,ρωτα τον ποιο ειναι κατα την γνωμη του το καλυτερο στοματικο διαλυμα και θα δεις πως αν πας σε 4 θα σου προτεινει ο καθενας και διαφορετικο.
Ειναι τα $ στην μεση,με οποια εταιρια εχει καλυτερα ποσοστα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

dimitris7 έγραψε:Εγώ 2-3 οδοντίατρους που ξέρω και έχω επισκευθεί τοσα χρόνια μου είπαν ότι είναι θέμα προσωπικής επιλογής το τι προιόν θα διαλέξω, δεν υπάρχει καλό και κακό τουλάχιστον στις γνωστές μάρκες...
και εμένα όσες φορές έχω ρωτήσει αυτή την απάντηση έχω πάρει...

Αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Προφανως οχι ολοι.Εξαλλου πρεπει να υπαρχουν και οι εξαιρεσεις που επαληθευουν τον κανονα.Παντως θα ηταν χρησιμη η αποψη ενος οδοντιατρου πανω στο θεμα.Αναμενουμε λοιπον τον εμπειρογνωμωνα :megagrin
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Στοματική υγιεινή”