Κλασσική ή ηλεκτρική?

Για όμορφα χαμόγελα!

Τι είδους οδοντόβουρτσα έχετε?

Κλασσική
41
66%
Ηλεκτρική
17
27%
Και από τις δύο
4
6%
Τι είναι οδοντόβουρτσα?
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 62
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ηλεκτρική για πολλά χρόνια μια της Philips και κάποια κλασσική για ταξίδια!Νομίζω ότι η ηλεκτρική κάνει πιο καλή , εύκολη και ολοκληρωμένη δουλειά.Είχα ρωτήσει έναν οδοντίατρο και μου είπε πως η ηλεκτρική κάνει καλύτερο βούρτσισμα και το έχω διαπιστώσει και εγώ!Άσε που οι πολύς κόσμος που χρησιμοποιεί κλασσική οδοντόβουρτσα δε γνωρίζουν τις σωστές κινήσεις.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ο Ηλιας εχει δικιο , πρεπει να ζητησουμε απο τον οδοντιατρο να μας δωσει οδηγιες για την σωστη χρηση της οδοντοβουρτσας . Οι ηλεκτρικες επισης κανουν ζημια εαν δεν χρησιμοποιουνται σωστα . Το ποιο σημαντικο απο ολα ειναι τα μικροβια που καθονται στις τριχες οποιας βουρτσας και μετα μεσου της τριβης
και αιματωσης των ουλων περνανε τα μικροβια μεσα στον οργανισμο . Θεωρητικα παντα μπορει καποιος
που εχει ανεπαρκεια καποιας βαλβιδας εαν περασει το μικροβιο απο τα ουλα να παθει ενδοκαρδιτιδα ,για αυτο τον λογο συνιστουν αντιβιωση στους καρδιοπαθεις (χημειοπροφυλαξη) πριν την οδοντιατρικη πραξη.
Για μενα λοιπον θα πρεπει να ξερουμε πως χρησιμοποιουμε την οδοντοβρουτσα ειτε ηλεκτ. ειτε κανονικη,
επειτα τον τυπο μαλακη -μετρια-σκληρη . και ποιο σημαντικο η προστασια της απο τα μικροβια . Ενα τεχνασμα ειναι πριν την χρηση ξεβγαλμα με νερο και μετα τοποθετηση οδοντοπαστας ,πολλοι λανθασμενα βαζουν οδοντοπαστα και μετα βαζουν νερο για να κανουν το βουρτσισμα. Επισης πρεπει να γινετε συχνη αντικατασταση με καινουργια .
Αρε παιδια τοσοι γιατροι στο φορουμ και αφησατε εμενα να γραφω τετοια πραγματα που ειστε βρε μπαγασιδες :megagrin
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Και εγω της κλασικής είμαι. Δεν εχω άποψη για την ηλεκτρική γιατι δεν εχω δοκιμάσει ποτέ. Και για λόγους υγιεινής, αλλαγή κάθε 6 μήνες.
stavros s
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Αύγ 2015, 17:25
8

Oral-B Vitality Precision. Κατά πολύ καλύτερη από την απλή. Το επισήμανε και ο οδοντογιατρός μου κατά την τελευταία επίσκεψη. Λιγότερη πέτρα και λιγότερο ερεθισμένα ούλα.
Βέβαια στο απώτερο μέλλον έχω σκοπό να αποκτήσω αυτή: Philips Sonicare FlexCare HX6995/10. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Να ρωτήσω κάτι και εγω και αν ξέρει κανείς μου απαντά .
Εχω και εγω μια Oral B ηλεκτρική την οποία είχα πάρει πριν απο 6-7 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Τι ουσιαστικές διαφορές μπορεί να έχει απο μια καινούργια πχ την Oral-B Vitality Precision που αναφέρεται παραπάνω ? Αξίζει να πάρω κάποια νεότερης γενιάς ή ολη η διαφορά έγκειται στα ανταλλακτικά βουρτσάκια ?
Επίσης να σημειώσω οτι η λειτουργία (οι δονήσεις) της σαν να έγινε πιο τραχιά απο οτι ηταν αρχικά . Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια αλλά κάτι τέτοιο έχω αντιληφθεί.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
stavros s
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Αύγ 2015, 17:25
8

Μία ουσιαστική διαφορά είναι το σχήμα της βούρτσας.
Μία δεύτερη η συχνότητα δόνησης. Υποτίθεται ότι όσο μεγαλύτερη η συχνότητα, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα...
Τώρα η τραχύτητα των δονήσεων, μπορεί να οφείλεται στην φθορά, λόγω ηλικίας των κινητών μερών της.
:D
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ευχαριστώ Σταύρο , μέσα στην βδομάδα θα την χτυπήσω . Την έχω βρεί γύρω στα 17 ευρώ απο e-shop , πιστεύω είναι πολύ καλή τιμή .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Και εκεί που ετοιμαζόμουν να χτυπήσω την Oral-B Vitality Precision προβληματίστηκα .... :think:
Ο προβληματισμός μου έγκειται στο να πάρω την Vitality Precision που κοστίζει περί τα 17 ευρώ ή να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω μια καλύτερη ? (πχ μια των 30 με 50 ευρώ) Να παίξω δηλαδή κάπου εκεί διότι αν πάμε σε Philips Sonicare ξεφεύγουμε πολύ.....
Αν έχει κάποιος στην κατοχή του ηλ. οδοντόβουρτσα σε αυτή την κατηγορία τιμής ή γνωρίζει σχετικά ας μας ενημερώσει .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν μπορείς δώσε κανένα link αυτών που λες με τα 30-50E.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Πχ

Εδω

Εδω

εδώ

Έχει και άλλες αλλά το ζητούμενο είναι τα παραπάνω χρήματα που θα δώσω σε σχέση με την Oral-B Vitality Precision να πάνε σε ουσιαστικές διαφορές - βελτιώσεις και οχι σε θέματα design ή το αν η μια έχει 7000 στροφές το λεπτό και η άλλη 7500 ...
Πχ ο αισθητήρας πίεσης είναι κάτι πολύ ουσιαστικό ...
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στοματική υγιεινή”