Το Ξύρισμα της Ημέρας: Ιούλιος 2019

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Καλησπέρα σε όλους,
και πάμε για θέρισμα 36ωρων γενιών

Captain fawcett ss
Thater db 28
Rockwell modelT/4 + perma sharpe
asl williams aqua velva blue
asb captain fawcett


Mε δέρμα τζάμι και τη μυρουδιά της λοσιόν (για όση ώρα πριν μπει η cf) να φέρνει το μυαλό στα παλιά, και στη συνέχεια η εξαίσια για τη μύτη και για το δέρμα αλοιφή του καπετάνιου μου ανέβασε τη διάθεση που τόσο το είχα ανάγκη.
Καλό βράδυ σε όλο το φόρουμ!

Προστέθηκε μετά από 52 λεπτά 27 δευτερόλεπτα:
tasos72 έγραψε: 15 Ιούλ 2019, 08:36
Αφιερωμένο στον Δον Μήτσο (@mitsos που χάθηκες εσύ ? ανέβασε καμιά φωτο απο τα απίθανα που έχεις.. 8) )
Ανέβασα μερικές για να μην γκρινιάζεις!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

    Αν και όχι το καλύτερο ξύρισμα που είχα, το ευχαριστήθηκα το ίδιο πολύ.

    Εξοπλισμός:
    JG SX-150c
    Gillette Perma-sharp
    Omega 48
    Razorock Blue Barbershop(soap/aftershave lotion)
    Osma Tradition Alum Block
      Δυστυχώς λόγο του ότι έχω ευαίσθητο δέρμα και ξυριζόμουν για τρεις μέρες στην σειρά (με BBS αποτέλεσμα) λόγο γάμου, δεν πιστεύω πως ήταν ένα καλό ξύρισμα. Παρ'όλα αυτά, μπόρεσα και χρησιμοποίησα το Omega 48 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! Μερικά πολύ μικρά κοψιματάκια αλλά τιποτα παραπάνω...α, ναι! και μετα το alum block έτσουζε σαν ΔΙΑΟΛΟΣ! Αλλά είμαι λίγο μαζόχα οπότε το προσπερνάμε αυτό! :D
      Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
      Άβαταρ μέλους
      Vavous
      Συντονιστής
      Συντονιστής
      Δημοσιεύσεις: 5898
      Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
      8
      Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
      Has thanked: 27338 times
      Been thanked: 38871 times
      Ηλικία: 54

      Καλημέρα σας!

      Blackbird
      Wizamet
      M&F L7 finest
      Faena μαστίχα
      Myrsol Antesol
      A.B.C. almond milk


      Εικόνα

      Έχω ξαναγράψει για το Φαένα. Δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τα άλλα αρτιζάνικα της μόδας. Θέλει βέβαια δουλίτσα το λάδερ, ξεκινάς με λίγο νερό και προσθέτεις σταγόνες μέχρι να γίνει γυαλιστερή κρέμα. Στα δύσκολα -βλ. Blackbird- φαίνεται το καλό σαπούνι. Ετούτο περνάει το τεστ. Τα αρώματα των Φαένα είναι πετυχημένα, με ένταση που διαρκεί στο ξύρισμα και που χάνεται λίγο μετά, και μένουν αναλλοίωτα στον χρόνο, αντίθετα με πολλά άλλα ερασιτεχνικά σαπούνια που δοκίμασα.

      Ωστόσο, είναι μικρό το δοχείο και επιβεβλημένη η μετακόμιση σε άλλο με μεγαλύτερη διάμετρο.
      Ανδρέας, Μ.Δ.
      Εικόνα
      Άβαταρ μέλους
      tasos72
      Λύκειο
      Λύκειο
      Δημοσιεύσεις: 1663
      Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
      6
      Τοποθεσία: SALONICA CITY
      Has thanked: 13923 times
      Been thanked: 17007 times
      Ηλικία: 51

      Τετάρτη, 17 Ιουλίου 2019

      Kerkini Eve ss
      Yaqi 2-Band Moka 26mm
      Yintal V3A type
      Bolzano Superinox (1)
      TFS "il capitano" asl


      Δυστυχώς το πάντρεμα Yintal - Bolzano δεν είναι για μένα. Παρότι δεν είχα ούτε ερεθισμούς ούτε τίποτα, ένιωθα το δέρμα μου να καίει κατά το ξύρισμα, λες και το έσκαβα με αξίνα.
      Οι μυρωδιές των Eve + "il capitano" είναι τόσο γλυκές και όμορφες, που φτιάξανε ακόμα και τούτη την μουντή μέρα.

      ΥΓ. διαπίστωσα ότι έχουμε αρκετούς καπνιστές πίπας και τούτο με χαροποιεί

      Εικόνα
      Καλατζος
      Γυμνάσιο
      Γυμνάσιο
      Δημοσιεύσεις: 968
      Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
      5
      Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
      Has thanked: 17383 times
      Been thanked: 7037 times

      Καλημέρα στην όμορφη παρέα
      Χτεσινοβραδυνο ξυρισμα μετά από μπανακι

      -Ξυριστική merkur 34c
      -λεπίδα Gillette κίτρινη
      -πινελο Semoque SOC 2band
      -σαπούνι RazoRock XXX
      -after shave RazoRock XXX
      Γιώργος
      Άβαταρ μέλους
      Dr.Takero
      Λύκειο
      Λύκειο
      Δημοσιεύσεις: 1436
      Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
      7
      Τοποθεσία: Ηλιούπολη
      Has thanked: 6882 times
      Been thanked: 7513 times
      Ηλικία: 52

      Καλημερα στην παρεα!

      Ξυρισματα σε Κυθηρα και Ελαφονησο!

      PALMOLIVE κοκκινη
      Ω18
      EJ + PERMA SHARP
      ASL EXTRO RIVIERA

      Ωραια ξυρισματα! Σκουριασε το ξυραφακι!!!

      Απο αυριο bic μονολεπιδο απο το mini market!

      Ειθε οι ιθαγενεις να μην απο..αμησουν το δωρο της φυσης που λεγεται Παραλια Σιμου.

      Added in 25 minutes 34 seconds:
      Πολυ αμφιβαλλω...
      Let the music play
      Άβαταρ μέλους
      alexn
      Λύκειο
      Λύκειο
      Δημοσιεύσεις: 1241
      Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
      7
      Τοποθεσία: Νοτιος
      Has thanked: 12909 times
      Been thanked: 13225 times

      Χαιρετώ όλους
      όταν μια ξούρα ξεπερνάει τα εσκαμμένα τότε αξίζει και μια φώτο
      Εικόνα
      Sagrada fam-Arko comfort
      Lord+Gillette κιτρινες
      Korres lime-Speick asl
      Καλή συνέχεια!!!
      Αλέξανδρος.
      Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
      Άβαταρ μέλους
      Βασίλης Τ
      Λύκειο
      Λύκειο
      Δημοσιεύσεις: 1256
      Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
      5
      Τοποθεσία: SALONICA CITY
      Has thanked: 6781 times
      Been thanked: 10994 times
      Ηλικία: 24

      - JG SX-150c με Feather (#1) ευγενική χορηγία του @Raphaelo P.
      - Yaqi Timber Wolf 26mm
      - Cella SS
      - RazoRock Puros AS

      Συνταγή για αποτυχία. Πρώτη χρήση συνθετικού, πρώτη χρήση μηχανής χωρίς να ξέρω τι λεπίδες της ταιριάζει. Εντάξει και το σαπούνι άγνωστο αλλά με τόσο καλά πράγματα που έχω ακούσει για αυτό δεν το φοβήθηκα. Είχα διαβάσει ότι τα συνθετικά πρέπει να είναι σχεδόν στεγνά αλλιώς έχεις έκρηξη "lather" θα το ονομάσουμε pre-lather ;) . Δεν κατάφερα να πάρω αρκετό σαπούνι με το Yaqi πάμε λίγο νέρο, ωραία now we are talking. Έκανα face-lather, τόσο μαλακό που είναι (σαν βελούδο) ήθελα να το απολαύσω όσο περισσότερο γινόταν. Το Omega θα πρέπει να κάτσει λίγο στην άκρη, μάλλον ο Κινέζος κατάκτησε και τα Βαλκάνια. Όσο για την μηχανή, ωραίο audible feedback αποτέλεσμα παρόμοιο με Rockwell στην πλάκα #3 δεν ξέρω πως ξυρίζει η 4 αλλά η JG ξυρίζει με αυτό που φαντάζομαι ότι είναι 3,5 - 4. Cella πολύ καλή, τολμώ να πω ότι είναι καλύτερη από RazoRock. Σύντομα με βλέπω να πέρνω και το ASL.

      Προστέθηκε μετά από 16 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
      Εικόνα
      Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
      Άβαταρ μέλους
      herco
      Δάσκαλος Ξυρίσματος
      Δάσκαλος Ξυρίσματος
      Δημοσιεύσεις: 6407
      Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
      10
      Has thanked: 12159 times
      Been thanked: 12133 times
      Ηλικία: 53

      Καλησπερα σας

      - QShave black @5 WTG @5 ATG
      - Personna Comfort
      - Κινεζικο noname 26αρι συνθετικο
      - Tabac stick
      - Pinaud Whiskey Woods
      - Razor MD post shave lotion Essential Sandalwood

      Πριν 2 χρονια περιπου ειχα κριτικαρει τον κλωνο της Futur. Μπορει η κεφαλη να εδειχνε ιδια αλλα δεν ειχε την ακριβεια κατασκευης της Merkur - το ξυραφακι προεξειχε ασυμμετρα. Η λαβη δεν ειχε την "μπρουτζόβιδα" της Merkur με αποτελεσμα μικροτερο βαρος. Και το βαψιμο της ειτε σε "ασημί" ειτε σε "μαυρο" εδειχνε πολυ "φθηνο" συγκριτικα με το βαψιμο της αυθεντικης. Επισης με προβληματισε το γεγονος οτι ο κλωνος εγινε ξαφνικα ιδανικη επιλογη για αρχαριους μιας και κοστιζε 5-6 ευρω και ηταν μια (ας πουμε) Futur - επιμενω ακομα οτι η Futur (και ο κλωνος) δεν ειναι καλη επιλογη για το ξεκινημα στο ΠΞ. Η κεφαλη ειναι μεγαλη και ογκωδης και η προκληση του να "ανεβασεις" ρυθμισεις ειναι μπροστα σου και δεν θα εχεις καλα ξεμπερδεματα. Απο την αλλη βεβαια, ο καθενας κανει τις επιλογες του και μαθαινει απο αυτες ειτε με τον ευκολο ειτε με τον δυσκολο τροπο :)

      Για το σημερινο ξυρισμα προμηθευτικα μια QShave προσφατης παραγωγης. Υπαρχει διαφορα προς το καλυτερο, και στο φινιρισμα και στη συναρμολογηση. Το βαρος παραμενει χαμηλοτερο, αλλα αυτο μου αρεσε τελικα - μιας και ο λογος που πουλησα και τις 3 Futur μου ηταν οτι με κουραζε το βαρος σε συνδυασμο με την ογκωδη κεφαλη. Δεν ξυριζει το ιδιο βαθια στις ψηλες ρυθμισεις με την αυθεντικη - αλλα ειναι κοντα, κανει καλη δουλεια. Εξακολουθω να μην ειμαι φιλος των Κινεζοαντιγραφών, αλλα ειναι δυσκολο να αντισταθεις σε μια μηχανη που κοστιζει τοσο λιγο και ξυριζει αποτελεσματικα και με πραγματικη ρυθμιση "βαθους".

      Το πινελο αν και 26αρι και με βαρια (πραγματικο resin) βαση - δεν ηταν ιδιαιτερα "φιλικο". Τσιμπουσε αρκετα στα μαγουλα, μου θυμισε τα πρωτα hibrush της Omega. Γενικα, αν και χρησιμοποιω συνθετικα, η αποψη μου ειναι οτι ενας ακριβουτσικος ασβος ή ενα καλοστρωμενο γουρουνι ειναι το ιδανικο μεσο για τη δουλεια αυτη.

      Το Whiskey Woods εχει μια απο τις καλυτερες μου μυρωδιες (μονο η AV Musk το ξεπερναει) ομως η διαρκεια του ειναι μεγαλο προβλημα - χαλιεμαι που μεχρι να παω στο σαλονι απο το μπανιο εχει χαθει ηδη η μιση του ενταση.... ειπαμε, οκ το aftershave δεν πρεπει να ειναι κολωνια ομως υπαρχει και ενα οριο...

      Ευχαριστη εκπληξη το balm της RazorMD - ειχα δοκιμασει παλιοτερα την κρεμα ξυρισματος, οκ τυπικης αποδοσης - αλλα το balm ειναι ιδιαιτερα καλο στο προσωπο. Το ειχα και παγωμενο στο ψυγειο, σκετη απολαυση με αυτον τον καιρο. Το αρωμα του ξεκιναει σαν το Windsor της DR, αλλα λιγο αργοτερα καταληγει σε κατι που θυμιζει σανδαλοξυλο. Πολυ ευχαριστο.
      Εικόνα
      Άβαταρ μέλους
      Βασίλης Τ
      Λύκειο
      Λύκειο
      Δημοσιεύσεις: 1256
      Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
      5
      Τοποθεσία: SALONICA CITY
      Has thanked: 6781 times
      Been thanked: 10994 times
      Ηλικία: 24

      herco έγραψε: 17 Ιούλ 2019, 23:10

      Το Whiskey Woods εχει μια απο τις καλυτερες μου μυρωδιες (μονο η AV Musk το ξεπερναει) ομως η διαρκεια του ειναι μεγαλο προβλημα - χαλιεμαι που μεχρι να παω στο σαλονι απο το μπανιο εχει χαθει ηδη η μιση του ενταση.... ειπαμε, οκ το aftershave δεν πρεπει να ειναι κολωνια ομως υπαρχει και ενα οριο...

      Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με το Bay Rum του Clubman.....
      Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
      Απάντηση

      Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”