Το ξύρισμα της ημέρας - Φεβρουάριος 2019

Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Ορίστε κύριοι ο σωστός άνθρωπος. Θεωρεί Mild την Parker 97R και απαλή την Merkur Futur!
Βγάλε καλέ μου άνθρωπε το base plate από τις DE να ευχαριστιέσαι το ξύρισμα! :D
ΥΓ. Και ο πατέρας μου είναι έτσι. Μου έφερε στο κεφάλι τις R41 & Fatip Piccolo, γιατί λεει είναι πολύ Mild και δε ξυρίζουν βαθιά! :lmao
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jimbo την 27 Φεβ 2019, 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καλημέρα σας κύριοι και αγαπητοί φίλοι
Ω 18
TFS Agrumela
Eversharp (χ2)
Astral moist cream
Menounos lemon menthol
Εικόνα
ο σάπων ένας μικρός χρυσός, δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω στην φορολογική για τεκμήρια
δεύτερο με την SE και εντυπωσιάζομαι με την ευκολία και αποτελεσματικότητα της,ίσως μια τέτοια μηχανή να ήταν το πρώτο βήμα
σε κάποιον που από τα πολυλέπιδα έμπαινε στον κόσμο του ΠΞ.
Καλή συνέχεια σε όλους!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

@Jimbo θα συμφωνήσω και εγώ με τον @Νώντας... Η Futur είναι γλυκιά μηχανή (στο δερμα μου οκ για να μην φωνάζουν κάποιοι φίλοι)... :think:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
NavalArchitect

Blackland Razors 'Vector' / Feather AC Pro
Yaqi Timberwolf
Tabac

Εικόνα

To Vector θα επιστραφεί πίσω στον ιδιοκτήτη του αργότερα απόψε.

Μικτά τα συναισθήματα, αν και δεν πρόκειται περί συναισθημάτων βέβαια.
Η ουσία είναι η πρακτικότητα, η αποτελεσματικότητα, και η ανωτερώτητα ή μή έναντι του ανταγωνισμού.

Απόψε θα επιστρέψω και το Feather AS-D2S, το οποίο είχα επίσης δανεικό στα χέρια μου για λίγες μέρες. Ξυρίστηκα μαζί του πριν 2 μέρες, δεν έγραψα τίποτε αλλά το ξύρισμα ήταν πραγματικά εντυπωσιακό σε αποτέλεσμα (γένια 3 ημερών + λεπίδα Feather). Έχω σε κράτηση ένα WS-D2S, σε άψογη κατάσταση και χρησιμοποιημένο 3-4 φορές, αν και δεν μου έχουν δώσει τιμή ακόμη (θέλω να υπολογίζω κάπου στις 180 Στερλίνες + ITS p&p).

Εικόνα

Ανάμεσα στο Feather WS-D2S και το Vector θα επέλεγα το πρώτο, όμως για να είμαστε αντικειμενικοί στην προκειμένη περίπτωση δεν συγκρίνουμε πορτοκάλια με πορτοκάλια, αλλά πορτοκάλια με λεμόνια. Η σύγκριση γίνεται από μέρους μου διότι τυχαίνει την συγκεκριμένη χρονική περίοδο να σκέπτομαι να αποκτήσω ένα εκ των δύο - τίποτε παραπάνω.

Μεταξύ των Vector και ΑΤΤ SE1 θα διάλεγα το πρώτο, παρ'όλο που θα ήθελα το Vector να είχε λίγο καλύτερη ισορροπία βάρους. Θα περίμενα όμως να βγει το Vector σε polished έκδοση - και πάντα με δεδομένο ότι αν μου δουλέψει το Paradigm SE Ti δεν θα επέλεγα ούτε το ATT SE1 ούτε το Vector.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα στην παρέα.
Προ ολίγου.

Πλύσιμο προσώπου με χλιαρό νερό και baume.be
Mühle 31M89 silvertip synthetic
Monsieur savon à raser
Mühle R89 avec Treet #2
Pinaud Clubman asl

Είναι κάποια ξυρίσματα που δεν θες να τελειώσουν.
Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Παιδιά και φίλε @Jimbo , ποτέ δεν έχω χαρακτηρίσει την 97 την Πάρκερ σαν ήπια, mild.
Πιο πάνω έγραψα πως με αφορμή τα ξυρίσματα άλλων με mild Μηχανές, έκανα ροτέϊσο κι εγώ με κάποιες
άλλες μηχανές μου εκτός Futur Που είναι η καθημερινή μου. ;)
Η Weber είναι mild, σαν την EJ89, η Pearl OC πιό επιθετική και η 97 ακόμη λίγο (μέτρια επιθετική την έχω χαρακτηρίσει).
Όσο για τη Futur, εκτός της ατάκας "...δεν έχει", έχω γράψει πως:
Άμα σου κάτσει η Futur καλά, το χέρι όλο εκεί πηγαίνει... :P :)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας.

~ Qshave - Cool Black από @ 6 έως 2,5 @
~ Personna - Tungsten 74 ❺❶ (και τέλος)
~ Yaqi - Ferrari 26mm
~ Wholly Kaw - King of Oud
~ Osma Baume - Tradition

Αυτό το ξύρισμα έγινε εχθές ξημερώματα Τρίτης, και ήταν το τελευταίο για την Personna 74, η "αποστολή" τελείωσε επιτυχώς και μου έδωσε 51 ξυρίσματα, υποψιαζόμουν έναν διψήφιο αριθμό, αλλά 51 με τίποτα, πρώτη φόρα βιώνω αυτήν την μυστήρια εμπειρία, άλλα κόλπα σαν την area 51 ένα πράγμα...

Το Ferrari της Yaqi είναι ένα από τα καλύτερα knot, πάρα πολύ κοντά στον Tuxedo, και χωρίς ίχνος κόλλας, το Glue bump του είναι μηδενικό, για αυτόν τον λόγω παραμένει στο den μου, το αποτέλεσμα ήταν ένα πολύ όμορφο ξύρισμα, και τέλεια αρωματισμένο.!
foxtrot έγραψε: 28 Οκτ 2018, 15:20
Tony έγραψε: 27 Οκτ 2018, 16:31 Καλησπέρα σας.
..............
~ Wholly Kaw - King of Oud :royalty-king:
Αντώνη, πως τα πάει το σαπούνι; Εννοώ μηχανικά, καλλυντικά και αρωματικά.
Γιάννη τώρα θα μου πεις πως, «πέρσι ψόφησε-φέτος μύρισε» και δικαίως, αλλά την περασμένη εβδομάδα ήρθε το σαπούνι στα χέρια μου ξανά,και κάλιο αργά παρά ποτέ. :) Λοιπόν το σαπούνι είναι αστέρι. Αρωματικά κωλύομαι λίγο, διότι δεν το έχω, κυρίως στις συνθετικές και πολύπλοκες προσμίξεις, θα το προσπαθήσω όμως.

Το Oud είναι ένα από τα πιό σπάνια και πανάκριβα αρώματα στον κόσμο, που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ, εδώ βέβαια μιλάμε για ένα συνθετικό oud, που είναι περισσότερο δερματώδη και ξυλώδη, και πολύ λιγότερο ζεστό, γλυκό και βαλσάμικο, που είναι η αυθεντική ρητίνη του ή τα έλαια του, πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση, και έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Καλλυντικά και μηχανικά και με δύο λόγια, είναι άριστο, αν σου αρέσει το Oud το χτυπάς χωρίς σκέψη, είναι ένα σαπούνι με συνολικό βαθμό 9,5/10!


^ Όλα τα παραπάνω είναι μόνο προσωπική γνώμη, και σύμφωνα με το YMMV.
Νώντα όπως βλέπεις βάζουμε και ρυθμίσεις... :P :)
Υγιαίνετε & Ευημερείτε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αντώνη τάχουμε πεί αυτά . Μη βλέπεις που δε γράφω συχνά τελευταία,
τα διαβάζω τα ξυρίσματα της μέρας, και τις ρυθμίσεις που γράφετε (οι περισσότεροι) :)
Εγώ πάντως και στα 3 περάσματα έχω την ίδια ρύθμιση.
Με τις πολύ κοφτερές όμως κατεβαίνω στο 4 έως και 5 (πάλι και στα 3 περάσματα).
Feather πχ αλλά και την Rubie που δοκίμασα πρόσφατα και με φάνηκε πολύ κοφτερή.
Πιό πολύ από τις άλλες Τζιλλέτ, όπως Silver Blue, Super Platinum ;)
Και όπως έγραψα παραπάνω, η QShave παρότι ελαφρύτερη, είναι πιό επιθετική από τη
Φιουσούρ (ΠΟΚ πάντα)
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου.

Τελικά κοιμήθηκα στο σαλόνι.
Το πρωί ακόμη μύριζα pashana.
Για πρώτη φορά τα παιδιά πήγαν με τα πόδια στο σχολείο. Πως μεγαλώνουν τα άτιμα...

Στη δουλειά κάτι έπαθε η πόρτα και δεν μπορούσα να βγω από το γραφείο μου.
Ας είναι καλά τα παιδιά, ακύρωσαν όλα τα meeting και μου πετούσαν νερό και πατατάκια από το παράθυρο.

Ο τελευταίος τελικά κατάφερε να ξεμπλοκάρει την πόρτα.
Έφυγε τρέχοντας, δεν πρόλαβα να τον ευχαριστήσω.

Στο σπίτι, έβαλα το aos silvertip να μουλιάσει και φόρτωσα το abbate y la mantia Buttero by @SolitaryX88.
Ωραίο άρωμα, φαίνεται και πολύ καλό σαπούνι, θα κάνω 2 3 ξυρίσματα ακόμη να το μελετήσω.
Η fatip piccolo με το polsilver ήταν ακόμη πιο χαλαρή στο δεύτερο ξύρισμα.

Τελείωμα με razorock XXX.
Δεν έβρισκα βλέπεις το pashana, κάπου το ακούμπησα φαίνεται και δεν θυμάμαι.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

@Tzimisce τόσο δυνατό άρωμα έχει το Pashana; Και από νότες που το έψαξα έχει συνηθισμένες....
Πάντως μου αρέσει πολύ η γραφή σου και στο χθεσινό και σ' αυτό το σημερινό post!

Πριν λίγο...

Εικόνα

Savon Mystere Euphoria
Yaqi tuxedo 24mm
Fatip SE testina gentile
Polsilver (2)
Floid Mentolado Vigoroso

Απολαυστικό! Η fatip σε λίγα γένια προς το παρόν φαίνεται γλυκιά και μέχρι ένα σημείο και αποτελεσματική. Θέλει τα περασματάκια της. Το ανοιχτό χτένι της είναι πιο αποτελεσματικό, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Περιμένω να βρω μια καλή μέρα να το ξυρίσω το μούσι με την ησυχία μου. Πιστεύω αυτές τις μέρες να το καταφέρω.

Καλό βράδυ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”