Το ξύρισμα της ημέρας - Νοέμβριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Μιας και δε ποστάρω συχνά, είπα να φτιαξω βιντεάκι.. Να είστε καλά! ;)
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Καλησπέρα σε όλους!

Μεταξύ χτες και σήμερα εχω κανει τρία ξυρίσματα με διαφορά 10-12 ωρών το καθένα.

Μετά το χτεσινό πρωΐνό ξύρισμα, εκανα ενα γρήγορο το βραδάκι με αφρό και Gillette Blue II. Εγινε αναγκαστικά λόγω κοινωνικής εξόδου, απαλά αλλά και πολύ βιαστικά. Για να καταλάβετε όσο διαρκούσε το ημίχρονο του Dortmund-Bayern επρεπε να πλυθώ, να ξυριστώ και να ντυθώ (μη χάσουμε και το ντέρμπυ... XD XD ).

- Papoutsanis aromatics lavender
- Gillette foam sensitive
- Gillette Blue II
- Brut Oceans


Σήμερα το πρωί όπως καταλαβαίνετε, μετά 12 περίπου ώρες, τα "αγκαθακια" ήταν εκεί να με τσιμπάνε όταν πέρναγα το χέρι μου στο πρόσωπο. Οπότε πάλι βουρ.

- Papoutsanis aromatics Lavender
- Nivea Protect & Care sc
- Omega S-10018
- Lord L6 / SuperMax s.platinum
- Figaro Monsieur Bluice asl


Πάντως και στα δύο δεν υπήρχαν ερεθισμοί και πέρα από το ελαφρύ τσουξιμο με τη χρήση των asl, ενιωθα καθαρός, φρέσκος και δροσερός.

Καλή βδομάδα να έχουμε από αυριο.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλησπερα σας

- Razorine
- Treet Durasharp carbon
- ARKO Maximum Comfort sc
- Semogue 830
- Marmara Barber no3

Με 2 περασματα (ενα πανω-κατω-πλαγιο και ενα κοντρα) δερμα γυαλι! :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

@herco τι εννοείς με το ένα πέρασμα πάνω κάτω πλάγια;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

@ntasaef4 Ωραίος και αεράτος με την feather! Αν ήταν και λίγο μεγαλύτερο το βίντεο δεν θα μας χάλαγε... :D

Όσο για μένα απέχω από το συχνό ξύρισμα, γιατί απέκτησα μια δερματίτιδα στο πηγούνι που προκαλεί κνησμό και ερυθρότητα. Οπότε ξυρίζομαι με την razorine αλλά ανά 3-4 μέρες μόνο με την φορά της τρίχας πολύ προσεκτικά - απαλά και μετά μόνο balm χωρίς αλκοολούχες λοσιόν. Πιστεύω ακόμα μια βδομάδα και θα είναι καλύτερα. Παράγγειλα και από το λιμάνι μερικές treet durasharp να τις δοκιμάσω τι λένε στην razorine!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Εύγε για την χρησιμοποίηση και των δύο χεριών @ntasaef4 .! Και πολύ γρήγορος....
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6274 times
Been thanked: 5285 times

Καλησπέρα Κύριοι,
*Yaqi BS 26 tuxedo
*Κερκίνη Olive
*R41 / Edwin Jagger
*Gillette 7 o' Clock Super Stainless #4
*ASB Korres K&G
*ASL 1959er Rumble59 + 444
Καλή εβδομάδα με υγεία και δύναμη. :hellas3
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα σε όλους !!!

- PreShave: Veleiro Xfoliating Soap
- Κρέμα: Ωmega Classic Eucalyptus
- Μηχανή: QShave Adjustable 6>5>4>3
- Λεπίδα: Feather Hi Stainless #2
- Πινέλο: Yaqi Timberwolf 26 mm Synthetic
- AfterShave: 444 Alum Block
- AfterShave Balm: Vifrex
- AfterShave Lotion: ΕΠΑΜ.Μενουνος Λεμόνι
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Tzimisce έγραψε:[mention]herco[/mention] τι εννοείς με το ένα πέρασμα πάνω κάτω πλάγια;
Μιχαλη, τα "περασματα" με σαβετα δεν ειναι ακριβως ιδια με των DE. Κανουμε οικονομια και ξυριζουμε συγκεκριμενα σημεια του προσωπου μας με συγκεκριμενη φορα και οχι ολο το προσωπο με μια φορα. Στο πρωτο μου χερι παιρνω απο πανω προς τα κατω τα μαγουλα μεχρι το υψος του μουστακιου και τα χαμηλοτερα σημεια απο το πηγουνι μεχρι κατω απο το αυτι με πλαινη φορα. Το ιδιο και στο λαιμο. Μισος απο πανω προς τα κατω και ο αλλος μισος με πλαινη φορα.

Το δευτερο χερι το κανω ολο κοντρα απο τη βαση του λαιμου μεχρι κατω απο τα ματια. Και ειναι εντυπωσιακο το ποσο ευκολα (και γλυκα) ειναι τα κοντρα περασματα με τη razorine. Βεβαια εκοψα το καθημερινο και ξυριζομαι καθε 2-3 μερες :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Γιώργος Λ έγραψε: 11 Νοέμ 2018, 16:43 Εύγε για την χρησιμοποίηση και των δύο χεριών @ntasaef4 .! Και πολύ γρήγορος....
Να σαι καλά φίλε μου, χρειάζομαι περίπου 5 λεπτά για το κάθε πέρασμα οποτε γενικα είμαι ικανοποιημένος απο τους χρόνους μου.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 51 δευτερόλεπτα:
the_greek_shaver έγραψε: 11 Νοέμ 2018, 16:21 @ntasaef4 Ωραίος και αεράτος με την feather! Αν ήταν και λίγο μεγαλύτερο το βίντεο δεν θα μας χάλαγε... :D

Όσο για μένα απέχω από το συχνό ξύρισμα, γιατί απέκτησα μια δερματίτιδα στο πηγούνι που προκαλεί κνησμό και ερυθρότητα. Οπότε ξυρίζομαι με την razorine αλλά ανά 3-4 μέρες μόνο με την φορά της τρίχας πολύ προσεκτικά - απαλά και μετά μόνο balm χωρίς αλκοολούχες λοσιόν. Πιστεύω ακόμα μια βδομάδα και θα είναι καλύτερα. Παράγγειλα και από το λιμάνι μερικές treet durasharp να τις δοκιμάσω τι λένε στην razorine!
Είμαι λιγάκι άσχετος με το βιντεο εντιτινγκ και επίσης δεν ήθελα να κουράσω, εξ ου και η γρήγορη κίνηση.. ίσως στο επόμενο βίντεο..
Περαστικά με την δερματίτιδα

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 59 δευτερόλεπτα:
herco έγραψε: 11 Νοέμ 2018, 15:02 Ωραιος ο Ντασαεφ! Εκει στο μουστακι που μπερδευτηκες και χαμογελας - μου θυμησες αυτα που τραβαω με τη razorine :D Κατα τα αλλα μια χαρα ξυρισμα! ;) (αν και ενα χερι ακομα δεν σε χαλαγε)
Να σαι καλά herco, έκανα ένα ακόμα πέρασμα across, το οποίο όμως δεν κατέγραψα :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”